Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Stabilny wzrost cen gruntów rolnych od 2002 roku

Robert Tomaszewski
28 kwietnia 2014
Inwestycje w nieruchomości
Odrolnienie działki
Przekształcenie działki
Działki rolne

Zakup wymarzonej działki w dobrej lokalizacji i jej przekształcenie na działkę budowlaną może być zarówno spełnieniem marzeń jak i znakomitą inwestycją. O tym, że grunty rolne to dobra inwestycja, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Potwierdza to ostatni kwartał 2013 roku, kiedy to cena hektara ziemi rolnej wzrosła średnio o 1226 zł. Aktualnie za hektar zapłacimy ok. 26,5 tyś. Analitycy wskazują, że to nie koniec podwyżek. Czy ceny ziemi rolnej faktycznie nadal będą rosły?

Statystyki nie kłamią. Największe podwyżki cen zanotowały grunty, które w najmniejszym stopniu posiadają przydatność rolniczą. Dlaczego? Robert Tomaszewski, Dyrektor Zarządzający SaveInvest Sp. z o.o. stwierdza, że właśnie taka ziemia drożeje. Wynika to z faktu, że ma największe szanse na odrolnienie i przekształcenie na działki budowlane pod zabudowę.

Inwestycja w grunty rolne – czy to się opłaca?

Większość osób decydujących się na zakup ziemi rolnej, kupuje ją w celu odrolnienia. Cena działek rolnych, przekształconych na działki budowlane lub pod działalność gospodarczą, znacząco wzrasta. Pamiętać jednak należy, że samo odrolnienie nie jest prostą sprawą. Postępowanie administracyjne jest długie i stosunkowo skomplikowane. Osoby inwestujące w ziemię rolną koniecznie muszą o tym pamiętać. Bowiem oprócz długiego terminu oczekiwania na decyzję administracyjną dotyczącą zmiany przeznaczenia gruntu, osoby takie mogą być narażona na dodatkowy koszt, w postaci np. konieczności doprowadzenia mediów do działki. Jednak analitycy nieruchomości podkreślają, że warto pokusić się o przejście tej skomplikowanej ścieżki. Inwestycja w grunt rolny z pewnością się zwróci, gdyż taki grunt po odrolnieniu może zwiększyć swoją wartość kilkakrotnie. Robert Tomaszewski, Dyrektor Zarządzający SaveInvest Sp. z o.o. wskazuje także na inne czynniki podnoszące wartość ziemi rolnej. Są to m.in. różnice w cenach pomiędzy gruntami rolnymi w Polsce i w Unii Europejskiej.

Przewiduje on bowiem, że ze względu na politykę wspólnotową, ceny gruntów rolnych w Polsce będą dążyły do zrównania z cenami europejskimi. Wśród specjalistów od nieruchomości pojawiają się także głosy, wskazujące samo podniesienie zyskowności produkcji rolnej, jako czynnik, który powoduje i będzie nadal powodował wzrost cen gruntów rolnych. To zagadnienie również powiązane jest z rolną polityką wspólnotową. Zmierza ona ku temu, by działalność rolnicza oparta była na preferencyjnym systemie ubezpieczeń społecznych i zerowych podatkach.

Czy działki rolne to ryzyko?

Analitycy wskazują, że w ostatnim dziesięcioleciu cena ziemi rolnej zdrożała o 234,1 % (o ponad 550% nie licząc inflacji). Jest to ujęcie realne, które uwzględnia inflację. Inwestycja w grunty rolne jest więc zdecydowanie opłacalna. Zwłaszcza, jeśli porównamy ją np. z inwestycją w nieruchomości mieszkaniowe, które w tym samym okresie osiągnęły wzrost wartości na realnym poziomie 53%. Dla takiego okresu czasu realny wzrost wartości funduszy ulokowanych w lokacie bankowej był na realnym poziomie 17%. Widać więc wyraźnie, że różnice są znaczące. Jednak jak podkreślają analitycy, nie należy ślepo iść za cyferkami. Ważna jest świadomość tego, że w przyszłości ceny gruntów, mimo aktualnej tendencji zwyżkowej, mogą spadać. Zanim podejmiemy więc decyzję o samym zakupie gruntów rolnych oraz decyzję o tym, jakiej jakości te grunty kupić, warto skupić się na analizie aktualnych cen ziemi rolnej.

Zmiany w cenach nieruchomości rolnych

Rosnące zainteresowanie gruntami rolnymi słabej jakości ma niewątpliwy wpływ na ogólne ceny gruntów rolnych. Analitycy stwierdzają jednogłośnie, że wzmożone zainteresowanie słabymi gruntami wpływa na obniżenie średniej ceny transakcyjnej w zakresie gruntów rolnych. Nie oznacza to jednak, że taka średni cena jest faktycznym odwzorowaniem rynku. Analizując zamiany cen jednoznacznie możemy stwierdzić, że czwarty kwartał 2013 roku przyniósł znaczące zwyżki cen gruntów, których przydatność rolnicza była najmniejsza.

Na przestrzeni lat to właśnie takie ziemie o klasie V i VI drożały najbardziej. Ostatni kwartał nie powinien być więc dla nikogo zaskoczeniem. Patrząc na okres 2002 – 2013 zanotowany wzrost cen wyniósł ponad 550%. W zakresie cen, w roku 2002 za hektar ziemi rolnej o niskiej jakości trzeba było zapłacić średnio 3,6 tyś. zł, w ostatnim kwartale roku 2013 taka ziemia kosztowała ponad 21,3 tyś. zł za hektar. Duże wzrosty cen ziemi rolnej to nie tylko domena ostatniego dziesięciolecia. Sięgając wstecz, po historyczne dane w Eurostacie możemy bez wątpienia stwierdzić, że ziemia rolna drożeje od dawna. W roku 1990 hektar ziemi rolnej kosztował w Polsce 224 euro. Tendencja zwyżkowa trwa więc od dawna.

Działka budowlana

Analizując historyczną zmianę cen, a przede wszystkim ich stabilny, ciągły wzrost można bez zdecydowanie stwierdzić, że inwestycje w grunty rolne są nie tylko opłacalne, ale przede wszystkim bardzo bezpieczne. Jeśli jesteśmy gotowi na długoterminową inwestycję o stopie zwrotu kilkukrotnie wyższej niż lokaty czy zakupu mieszkania na wynajem, to grunty rolne przeznaczone do odrolnienia będą najlepszym wyborem.

Robert Tomaszewski

Prezes Zarządu

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.
  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!
   * Pole obowiązkowe