W co zainwestować pieniądze w 2025 roku? Lepiej wybrać fundusze inwestycyjne, akcje małych spółek, ETF-y, nieruchomości czy jeszcze coś innego? Temat inwestowania zawsze wywołuje ogromne emocje, bo możliwości na rynku jest niesamowicie dużo. By ułatwić Ci podjęcie decyzji, zebraliśmy wszystkie informacje przydatne zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących inwestorów w jednym miejscu.
Wraz z początkiem nowego roku wiele osób zastanawia się, w co inwestować pieniądze. 2025 rok nadaje się do tego idealnie, bo możliwości dostępnych na rynku jest bardzo wiele. Często wręcz podstawowym problemem jest podjęcie decyzji, który z nich okażą się najlepsze i przyniosą najwyższe zyski. To poważne wyzwanie nie tylko dla początkujących inwestorów, ale i osób świadomie zarządzających swoimi pieniędzmi.
Czy oprocentowanie lokat będzie w nadchodzącym roku korzystne dla inwestorów? A może lepiej inwestować pieniądze na zagranicznych rynkach finansowych, zdecydować się na IKE lub poszukać nieruchomości pozwalającej uniknąć ryzyk związanych z nieprzewidywalnością rynku? Edukacja finansowa w tym zakresie odgrywa kluczową rolę, podobnie jak dobra orientacja w rynku. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule.
Każdy, kto zamierza inwestować pieniądze w 2025 roku, powinien się dobrze do tego przygotować. Rok 2024 był bardzo korzystny dla zysków kapitałowych i wprowadził euforię na rynkach finansowych. Dopiero jego ostatnie miesiące przyniosły ochłodzenie, przypominając o niepewnej sytuacji rynkowej. Wojna za wschodnią granicą, zawirowania w polityce europejskiej oraz zmiany w amerykańskim rządzie ostudziły zapędy inwestorów, którzy częściowo znów zaczęli poszukiwać bezpieczeństwa.
W obliczu potencjalnego obniżenia stóp procentowych coraz więcej osób spogląda z nadzieją na obligacje skarbowe. Podobnie wygląda to w przypadku lokat i kont oszczędnościowych. Wszystko wskazuje jednak na to, że mimo zapowiedzi polskiego rządu nadal będziemy pomniejszać zyski z nich o podatek Belki.
Łatwy dostęp zachęca Polaków do lokowania oszczędności w akcjach zagranicznych firm. Szczególną popularnością cieszą się te związane z nowymi technologiami. Rynek inwestycyjny bardzo optymistycznie wita też kolejne podmioty pracujące np. nad sztuczną inteligencją. Jak zawsze od lat dobrą passą pochwalić się mogą ponadto najwięksi gracze na międzynarodowych rynkach, reprezentujący różne sektory gospodarcze.
W co warto inwestować małe kwoty? To zawsze jedna z największych zagwozdek. Z jednej strony pojedyncze akcje, obligacje skarbowe i różne aktywa drobne nie zapewnią Ci spektakularnych zysków przy grze na drobnych sumach. Z drugiej jednak w ten sposób zagrozić Ci mogą co najwyżej niewielkie straty w przypadku przegranej, które będziesz w stanie zaakceptować.
Dynamika inflacji zwolniła i znów coraz więcej osób chce zacząć inwestować. Gdzie ulokować pieniądze w 2025 roku? Poniżej omówiliśmy wszystkie najważniejsze produkty inwestycyjne, takie jak m.in.:
Ponadto skupiliśmy się także na aspekcie edukacyjnym. Nie tylko wyjaśniliśmy, w co zainwestować, ale też, w jaki sposób zrobić to bezpiecznie. Warto zdawać sobie bowiem sprawę z tego, że inwestowanie to nie tylko oczekiwanie wysokich zysków, ale też gotowość na potencjalne zagrożenia.
Jeśli zaczynasz zastanawiać się, gdzie ulokować pieniądze, to znaczy, że przyszedł czas na zrobienie konkretnego rozeznania na rynku inwestycyjnym. W czasie wysokiej inflacji wielu Polaków nie miało do tego głowy, a szybko kurczące się zapasy gotówki nie sprzyjały racjonalnemu zarządzaniu. Teraz sytuacja się uspokoiła, warto więc ponownie wrócić do tego tematu.
Najogólniej mówiąc, inwestowanie to lokowanie pieniędzy w aktywach, które mogą osiągnąć określone przez Ciebie cele finansowe. Najczęściej – przynieść zyski na określonym poziomie. W praktyce więc inwestor (rezygnując z bieżącej konsumpcji) podejmuje działania zmierzające do pomnożenia kapitału (co oczywiście nie zawsze musi przynieść oczekiwane efekty). Możesz zarówno inwestować małe kwoty, jak i potężne sumy – wszystko zależy od progu wejścia danego instrumentu.
Rozumiane w ten sposób produkty inwestycyjne przyjmują rozmaite formy, takie jak m.in.:
Zarówno chcąc inwestować małe kwoty, jak i potężne sumy, musisz zwrócić uwagę na różnice poszczególnych rozwiązań, dotyczące np.:
Dobra inwestycja może być rozumiana na dwa sposoby: jako minimalizująca ryzyko lub maksymalizująca potencjalne zyski. Są bardzo różnorodne, a podzielić je można w zależności od przyjętych kryteriów, uwzględniając np. stopień ryzyka czy horyzont czasowy.
W ogromnym uproszczeniu działania inwestorów często opierają się na trzech krokach:
Oczywiście nie zawsze cel ten zostaje osiągnięty. Kluczowa jest w tym kontekście kwestia ryzyka utraty części lub całego majątku. Pamiętaj, że nawet pozornie bezpieczne inwestycje mogą przynieść straty. Przeznaczaj na nie zatem wyłącznie takie kwoty, których utrata nie wpłynie negatywnie na poziom Twojego życia.
Zanim zaczniesz inwestować, postaraj się określić kwotę, którą jesteś w stanie przeznaczyć na ten cel. Wielu osobom błędnie wydaje się, że „porządne inwestowanie” wymaga od razu wydania oszczędności całego życia. W praktyce jednak z powodzeniem znajdziesz instrumenty dostępne za niewielkie kwoty. Wszystko zależy więc od Twojego planu, sytuacji finansowej oraz możliwości. Wielu ekspertów wręcz poleca rozpoczęcie nauki od małych sum pokroju kilkudziesięciu lub kilkuset złotych.
Na rynku bez trudu znajdziesz instrumenty o bardzo niskim progu wejścia, jak m.in.:
Chcesz inwestować w nieruchomości, a nie posiadasz gotówki na ich zakup? W Saveinvest oferujemy unikalny sposób inwestowania – raty lub transze bez banków i bez sprawdzania zdolności kredytowej. Płatność za działki z naszej oferty możesz rozłożyć nawet na 7 lat! Sprawdź szczegóły!
Jak wspominaliśmy, inwestowanie zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Teoretycznie cena każdego instrumentu może nagle zacząć spadać i w przyszłości osiągnąć poziom, który doprowadzi do tego, że utracisz swoje pieniądze. Pytanie jednak, które produkty są najmniej narażone na takie sytuacje i w co zainwestować pieniądze, aby na tym nie stracić?
Za bezpieczne inwestycje uważane są takie rozwiązania, jak:
Dobrą praktyką zabezpieczającą inwestycje jest także awaryjny fundusz finansowy. Przygotowując się do inwestowania, najpierw uzbieraj pewną kwotę, która zapewni Ci bezpieczeństwo w przypadku utraty pozostałych zasobów. Wskazane, by była to suma pozwalająca na przeżycie przynajmniej 6 miesięcy. Powinieneś ulokować ją w taki sposób, by była dla Ciebie dostępna w każdym momencie.
Inwestowanie powinno prowadzić do generowania zysków. Mowa tu o wszystkich dostępnych rozwiązaniach i sposobach na zarządzanie pieniędzmi. W jaki sposób jednak sprawdzić, czy konkretne inwestycje okazały się rzeczywiście trafione?
Wykorzystywany jest do tego wskaźnik rentowności (zyskowności) inwestycji. To kryterium oceny wykorzystywane głównie w matematyce ubezpieczeniowej i finansowej. Do jego obliczania wykorzystuje się iloraz sumy zdyskontowanych dodatnich przepływów pieniężnych i sumy zdyskontowanych ujemnych przepływów pieniężnych. Im zatem wyższa jego wartość, tym inwestycje powinny być bardziej opłacalne.
W praktyce początkujący i okazjonalni inwestorzy zwykle posługują się wskaźnikiem zyskowności „post factum”. Jak nietrudno się domyślić, pozwala on na ocenę podjętych działań po osiągniętych przez inwestora efektach. Jego obliczanie polega na zestawieniu sytuacji finansowej przed rozpoczęciem inwestowania i po jego zakończeniu. Różnica między inwestowaną kwotą a sumą „wyciągniętą” z inwestycji jest wynikiem finansowym – dodatnim (inwestycje udane) lub ujemnym (inwestycje nieudane).
Inwestowanie, jako proces, może przebiegać na rozmaite sposoby. Zupełnie inaczej wkłada się pieniądze w fundusze inwestycyjne, akcje, lokaty czy sektor nieruchomości. Różne są ponadto sposoby na późniejszą wypłatę środków, nie mówiąc nawet o towarzyszących temu procedurach i przepisach.
Ze względu na tę różnorodność, warto zadać pytanie dotyczące konkretnego sposobu inwestowania. W przypadku inwestycji transakcyjnych, czyli opartych na zakupie dóbr fizycznych (np. złota czy nieruchomości), wszystko oparte jest na trzech krokach. Są nimi:
Na rynku akcji, kryptowalut, obligacji, ETF-ów czy ETF-ów inwestowanie przebiega nieco inaczej. Wszystkie te opcje dostępne są w internecie. Możesz zatem je kupować i sprzedawać za pomocą giełd online, pośredników oraz różnego rodzaju serwisów fin-tech. Zapewnia to ogromną swobodę i możliwość wykonywania wielu operacji w krótkim czasie.
Co istotne, w przypadku praktycznie wszystkich serwisów, portali i aplikacji internetowych umożliwiających inwestowanie konieczne jest założenie konta użytkownika. Musi ono najczęściej przejść dość szczegółową weryfikację tożsamości. Na przypisane do niego portfele czy rachunki przelewać będziesz też swoje pieniądze. Właśnie dlatego przed wyborem konkretnego rozwiązania upewnij się, że jest ono bezpieczne, rzetelne i działa zgodnie z przepisami. Unikniesz w ten sposób ryzyka wystąpienia oszustwa internetowego.
Powyższe pytanie jest jednym z najczęściej zadawanych przez inwestorów. Jak co roku eksperci prześcigają się w sugerowaniu, które produkty mają szansę przynieść największe zyski.
Wszystko wskazuje na to, że 2025 rok będzie pełen niespodzianek. Przede wszystkim stopy procentowe niezmiennie utrzymują się na dość wysokim poziomie. Ich obniżki mogą prowadzić do wzrostów na rynku akcji. Wraz z nimi dość może do odbicia obligacji skarbowych. Zupełnie odwrotne rezultaty przyniesie z kolei utrzymanie aktualnego poziomu czy wręcz zacieśnianie polityki monetarnej.
Druga kwestia to bardzo napięta polityka międzynarodowa. Zarówno na ceny walut, jak i akcje firm, fundusze, a nawet krypto wpływają decyzje polityczne. Wybory wygrane przez Donalda Trumpa wyraźnie odbiły się w notowaniach Bitcoina. Niepokój w relacjach z Rosją czy Chinami wpływa z kolei m.in. na ceny surowców.
Nieruchomości nie bez powodu są jednym z najczęściej wybieranych produktów inwestycyjnych. Od lat ceny gruntów, mieszkań i budynków stale rosną, przynosząc inwestorom stabilne zyski. Ponadto ich zaletą jest to, że można wykorzystywać je na kilka sposobów, np.:
W nieruchomości warto inwestować długoterminowo. Wynika to z faktu, że po 5 latach od kupna możesz sprzedać obiekt z zyskiem, unikając podatku. To ogromna oszczędność, która dodatkowo może zostać wzmocniona wzrostem cen. W ten sposób będziesz w stanie osiągnąć bardzo satysfakcjonujące efekty, adekwatne do Twojego planu inwestycyjnego.
Inwestycja w nieruchomości – podobnie jak każda inna – wiąże się z pewnym ryzykiem. Teoretycznie może stać się tak, że w najbliższych miesiącach ceny gruntów nagle zaczną gwałtownie spadać. W praktyce jednak – jak pokazują prowadzone od lat statystyki – takie rzeczy się nie zdarzają. Wzrost wartości gruntów na przestrzeni ostatnich dekad pokazuje, że nieruchomości tego typu skutecznie opierają się wszelkim kryzysom gospodarczym, jakie dotknęły nas na przełomie XX i XXI wieku.
Wiele osób zastanawia się, co jest lepsze – zakup ziemi czy domu lub mieszkania. Obydwie opcje są dobrymi instrumentami inwestycyjnymi. Jeśli jednak masz zapas gotówki, to w dłuższej perspektywie grunt może okazać się korzystniejszy. Wynika to przede wszystkim z faktu, że nie wymaga dalszych inwestycji, powiększając zyski. Zapomnij o remontach, obsłudze czy kosztach utrzymania – po prostu czekaj na moment sprzedaży.
Nieruchomości rolne w ciągu ostatnich 20 lat zyskały na wartości aż 1195 proc.! Jak wynika z danych GUS, tendencja wzrostowa utrzymuje się nawet podczas inflacji czy wahań rynkowych. Trudno zatem o bardziej stabilne rozwiązanie.
Co więcej, możesz stosunkowo łatwo wpłynąć na wzrost wartości zakupionej ziemi. Decydując się np. na działkę rolną, zdecydowanie podniesiesz jej wartość poprzez przekształcenie oraz uzbrojenie. Dodając do tego fakt, że ziemia w Polsce jest niedoszacowana w stosunku do średniej europejskiej, daje to szansę na naprawdę przyzwoity zwrot.
Nawet tak sprawdzone rozwiązania, jak nieruchomości, bywają ryzykowne. Często, mimo stałego wzrostu cen, nie przynoszą zwrotów oczekiwanych przez inwestorów. Wynikać to może z różnych kwestii, np. problemów i błędów popełnianych podczas zakupów. Nieodpowiedni wybór, niekorzystna cena, zła okolica i liczne problemy prawne sprawiają, że ulokowane pieniądze z trudem na siebie zarabiają.
Na szczęście tego kłopotu akurat można łatwo uniknąć. Wystarczy tylko skorzystać z pomocy firmy z sektora nieruchomości, która cechuje się rzetelną ofertą i przystępnymi cenami. Doskonałym przykładem jest Saveinvest, które oferuje atrakcyjne działki o ogromnym potencjale, znajdujące się w najbardziej turystycznych regionach Polski. W ten sposób:
Od dłuższego czasu w przestrzeni publicznej pojawiają się informacje o biciu kolejnych rekordów przez amerykański indeks giełdowy. Wielu specjalistów sugeruje, że jest on wyceniany szczególnie „byczo”, co może wywoływać niepokój. Tak szczodre podejście zawyża bowiem ceny, tworząc bańkę spekulacyjną. Pojawia się więc pytanie, kiedy ona w końcu pęknie, nanosząc stosowną korektę. Problem jednak w tym, że zmiany tendencji wciąż nie widać, co tylko potęguje ryzyko.
Giełda europejska wygląda nieco inaczej. Indeks MSCI EMU wskazuje na nierównomierny i długoterminowo całkiem niski wzrost zysku na akcję spółek ze Starego Kontynentu. W praktyce przekłada się to na dość ostrożne podejście inwestorów. Podobnie w wieloletniej stagnacji pozostają notowania rynków wschodzących, raczej nie będąc kuszącymi dla osób poszukujących szybkich i pewnych zysków.
Jak pokazują aktualne statystyki, osoby inwestujące na rynku amerykańskim aktualnie najchętniej zostawiają pieniądze w dwóch sektorach:
Nieprzypadkowe mogą być tu skojarzenia zarówno z amerykańskimi potęgami technologicznymi, jak i dynamicznym rozwojem sztucznej inteligencji. Warto natomiast zachować ostrożność, giganci bowiem bywają nieprzewidywalni. Doskonałym tego przykładem jest ostatnie niezwykłe zaangażowanie właściciela Mety, Marka Zuckerberga, oraz Elona Muska w świat polityki, co przekłada się na zarządzanie firmami.
W co warto inwestować w 2025 roku, jeśli chcesz uniknąć ryzyka? Po burzliwych i trudnych do przewidzenia akcjach giełdowych przygotowaliśmy propozycję względnie bezpieczną, choć niezbyt „emocjonującą”. Lokaty bankowe, konta oszczędnościowe i obligacje indeksowane inflacją są proponowane przez instytucje tradycyjne: rząd i banki.
Lokata jest terminowym zobowiązaniem, na mocy którego lokujesz swoje środki w danym banku na określony czas. Zazwyczaj jest to od 3 do 12 miesięcy, ale zdarzają się też dłuższe. Przez ten okres naliczane są odsetki na bazie wskazanego w umowie oprocentowania. Po upływie ustalonego terminu wpłacona kwota do Ciebie wraca, wraz z wypracowanym zyskiem (pomniejszonym o podatek 19 proc.). Już przy podpisywaniu umowy wiesz więc, ile taka inwestycja pozwoli Ci zarobić.
Jedynym minusem jest to, że przez okres trwania lokaty nie możesz korzystać ze swoich środków, jeśli chcesz odebrać wyliczony zysk. Większość podpisywanych umów zakłada możliwość wyciągnięcia pieniędzy wcześniej. Musisz jednak liczyć się z tym, że może to nieść ze sobą przykre konsekwencje w postaci niższego zwrotu z inwestycji.
Działają na zasadzie zbliżonej do lokat, ale nie są terminowe. Zwykle rachunki oszczędnościowe są otwierane w formie „dodatku” do tradycyjnego konta bankowego. Możesz wpłacać na nie pieniądze w dowolnym momencie, a co miesiąc następować będzie wypłacanie odsetek zgodnie z obowiązującym oprocentowaniem. Od zysku również odprowadzany jest podatek.
Co istotne, zazwyczaj wypłacanie pieniędzy z kont oszczędnościowych jest nieco problematyczne. Banki zabezpieczają się, wprowadzając limity i ograniczenia. Częstą praktyką jest np. zgoda na tylko jeden darmowy przelew wychodzący. Wszystkie kolejne objęte są już prowizją, która pomniejsza wypracowane zyski.
Obligacje są dłużnym papierem wartościowym, emitowanym przez rząd (Ministerstwo Finansów w Polsce). Są zawierane na określony czas, zapewniając odsetki na określonym poziomie. Z dniem 1 stycznia 2025 roku rozpoczęła się sprzedaż ogólnodostępnych obligacji:
Są dostępne dla każdego obywatela za pośrednictwem serwisu Obligacjeskarbowe.pl oraz Zakup.obligacjeskarbowe.pl. Alternatywnie nabyć je można także z poziomu niektórych serwisów bankowych. Taką opcję zapewnia PKO Bank Polski.
Cechują się bezpieczeństwem i z góry określoną wysokością stopy zwrotu. Podobnie jednak jak w przypadku lokat skutkują całkowitym „zamrożeniem” środków na dany czas. W przypadku długoterminowych inicjatyw warto więc zadbać o to, by nie musieć ich wcześniej zrywać. Krótkoterminowe z kolei są mniej opłacalne, a często nawet zwykłe produkty bankowe miewają od nich wyższe oprocentowanie.
Wspominaliśmy o nich już wcześniej. Nie są to typowe produkty inwestycyjne, ale pozwalają gromadzić środki na przyszłość i przynoszą dodatkowe korzyści. Warto z tego względu zastanowić się nad skorzystaniem z nich również w 2025 roku. Spośród najpopularniejszych wymienić można:
Rozważając, w co zainwestować pieniądze w 2025 roku, warto zwrócić uwagę na waluty obce. Wciąż wiele osób zastanawiających się, co zrobić z nadmiarem gotówki, nie bierze pod uwagę tej opcji.
Kupno euro, dolarów czy innych środków, postrzegane jest jako konieczność dopiero w przypadku wyjazdu na zagraniczne wakacje. Ewentualnie niektórzy decydują się trzymać w nich oszczędności, ale bez aktywnego zarządzania nimi. Tymczasem tkwi w nich ogromny potencjał, który stosunkowo łatwo możesz wykorzystać.
Zacznijmy od dysponowania oszczędnościami w walutach obcych. W pierwszej kolejności pamiętaj, by w tym przypadku stawiać na pieniądze, które cechują się niewielkimi wahaniami oraz bezpieczeństwem. Doskonale sprawdzić się zatem w tym przypadku może np. frank szwajcarski. Choć przeżywa wzloty i upadki, od lat radzi sobie względnie stabilnie ze wszelkimi kryzysami. Po jego zakupie (oczywiście po jak najniższym kursie) nie zapominaj również o odpowiednim zarządzaniu nim. Warto otworzyć konto walutowe z opcją oprocentowanych oszczędności, by te „zapasy” ciągle pracowały.
Gdy zbierzesz już pożądane fundusze w walutach obcych, możesz rozważyć dalsze wymiany w celu aktywnego zarabiania na różnicach kursowych. W dobie kantorów internetowych nie należy to do działań specjalnie skomplikowanych. Wszystko opiera się jedynie na dwóch prostych krokach:
Różnica między kwotą wydaną na zakup a otrzymaną po sprzedaży to Twoja stopa zwrotu z inwestycji. Możesz robić to na dowolnych walutach, choć warto skupić się na tych o największym potencjale wzrostowym. W 2025 roku mówi się w tym kontekście najczęściej o USD oraz chińskim juanie.
Inwestowanie w metale szlachetne zazwyczaj postrzegane jest jako sposób na zabezpieczenie pieniędzy na „gorsze czasy”. W ostatnim okresie trend ten nieco się jednak zmienia, głównie za sprawą dynamicznych wzrostów.
Analitycy UBS prognozują, że jeszcze przed końcem 2025 roku cena złota może sięgnąć nawet 2900 USD za uncję. Przypomnijmy, że jeszcze w październiku było to 2790 USD. Oczywiście nie są to aż tak spektakularne wzrosty, jak te, które czasem mają miejsce np. na rynku kryptowalut. Nadal jednak kolejne rekordy wywołują euforię, jednocześnie ograniczając ryzyko.
Na dalsze wzrosty cen złota wskazuje m.in. napięta sytuacja geopolityczna czy zakupy tego kruszcu przez banki centralne (Polska zresztą była pod tym względem liderem 2024 roku). Nie bez znaczenia ponadto są spodziewane cięcia stóp procentowych. Specjaliści przywołują je już od dłuższego czasu.
W 2024 roku imponujący wzrost odnotowało ponadto srebro. Mowa tu o ok. 30 proc. wzrostu, by w październiku osiągnąć cenę 34,9 USD za uncję. Projekcje prezentowane przez Bloomberga wskazują, że na koniec 2025 roku mediana cen tego kruszcu wynosić może ok. 31,4 USD. Najbardziej optymistyczna prognoza Australia & New Zeland Banking Group mówi z kolei o wzroście nawet do 36,5 USD.
Ceny i prognozy pozostałych metali szlachetnych niestety już nie prezentują się tak optymistycznie. Ich notowania są też mniej pewne w kilkuletniej perspektywie.
Nie brak miłośników „alternatywnych” rozwiązań, które – choć są bardziej oryginalne – nadal cieszą się ogromną popularnością. Opierają się ponadto na takiej samej zasadzie, co zwykłe inwestycje, czyli „tanio kupić, poczekać i drogo sprzedać”. W tym kontekście lokować swoje środki możesz w tak nieszablonowych przedmiotach, jak m.in.:
Co ważne, takie inwestycje zwykle oparte są na egzemplarzach rzadkich lub nawet unikatowych. Im bardziej wyróżniający się przedmiot, tym większa szansa na to, że w stosunkowo krótkim czasie jego wartość wzrośnie. Dodatkowo uznaniem cieszą się rozbudowane kolekcje czy kompletne zbiory, np. zawierające wszystkie wydania (częsta sytuacja choćby w przypadku komiksów).
Inwestowanie w produkty wirtualne, takie jak kryptowaluty, wciąż budzi ogromne emocje oraz kontrowersje. Są to jedne z najbardziej ryzykownych inwestycji. Ceny tych instrumentów zmieniają się błyskawicznie, bardzo często i niejednokrotnie jest to praktycznie niemożliwe do przewidzenia. Mogą przynieść znaczące zyski, ale i bardzo bolesne straty. Z tego względu decydują się na to wyłącznie inwestorzy akceptujący wysokie ryzyko.
Względnie „spokojnymi” kryptowalutami są dwa największe coiny – Bitcoin i Ethereum. Są na rynku praktycznie od samego początku, często da się przewidzieć ich ruchy i wielu ekspertów sugeruje, że rok 2025 może sprzyjać ich wzrostom. Rynek coinów optymistycznie zareagował też na zmianę urzędu prezydenta USA. Część specjalistów wskazuje też na poboczne altcoiny, które mają szansę odnieść sukces, np. Solaxy, Solana czy Meme Coin. W ich przypadku jednak wskazane jest zachowanie ostrożności.
Rok 2025 zapowiada się niezwykle interesująco pod względem inwestycyjnym. Aktualnie napięta sytuacja międzynarodowa i liczne niewiadome dotyczące zarządzania surowcami czy polityki monetarnej poszczególnych państw sprawiają, że w nadchodzących miesiącach może dojść do wielu zawirowań.
Zatem w co inwestować w 2025? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Aby to ustalić, określ najpierw swój profil inwestora. Zastanów się nad akceptowalnym ryzykiem, wyznacz fundusze, które jesteś gotów wydać, termin oraz atrakcyjne dla Ciebie instrumenty. Następnie poszukaj rozwiązania, które spełni wszystkie (albo przynajmniej większość) Twoich oczekiwań.
Osoby obawiające się ryzyka inwestycyjnego powinny przemyśleć opcje tradycyjne. Mowa tu o lokatach, kontach oszczędnościowych, planach emerytalnych czy obligacjach. Jeśli liczysz na wyższy zysk, ale kosztem bezpieczeństwa, przemyśl granie na giełdzie, kupno walut, czy nawet kryptowaluty oraz inne inwestycje alternatywne. Sprawdzonym i polecanym rozwiązaniem są ponadto nieruchomości. Od lat ceny na tym rynku niezmiennie rosną, a dzięki sprawdzonym firmom, takim jak Saveinvest, próg wejścia nie jest wcale tak wysoki, jak mogłoby się wydawać!
Wybierz inwestycję:
PRZED:
Działka inwestycyjna
59 zł / m2
53 zł / m2
45 zł / m2
65 zł / m2
39 zł / m2
30 zł / m2
430 zł / m2
375 zł / m2
PO:
Działka budowlana z
infrastrukturą
245 zł / m2
280 zł / m2
244 zł / m2
350 zł / m2
181 zł / m2
200 zł / m2
1476 zł / m2
716 zł / m2
Co zrobiliśmy:
Wydzieliliśmy wszystkie działki
Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane
Uzyskaliśmy pozwolenia na budowę
Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej
Podłączyliśmy sieć wodociągową do działek
Wydzieliliśmy wszystkie działki
Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane
Utwardziliśmy drogę
Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej
Podłączyliśmy działki do sieci gazowej
Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej
Wydzieliliśmy wszystkie działki
Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane
Utwardziliśmy drogę
Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej
Podłączyliśmy działki do sieci gazowej
Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej
Wydzieliliśmy wszystkie działki
Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane
Utwardziliśmy drogę
Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej
Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej
Podłączyliśmy działki do sieci gazowej
Wydzieliliśmy wszystkie działki
Utwardziliśmy drogę
Uzyskaliśmy decyzję o warunkach zabudowy
Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej
Wydzieliliśmy wszystkie działki
Utwardziliśmy drogę
Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane
Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej
Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej
Wydzieliliśmy wszystkie działki
Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane
Utwardziliśmy drogę
Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej
Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej
Podłączyliśmy działki do sieci gazowej
Wydzieliliśmy wszystkie działki
Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane
Uzyskaliśmy pozwolenia na budowę
Podłączyliśmy działki do sieci gazowej
Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej
Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej
Inwestycja
czas inwestycji w miesiącach
zysk w skali roku
Całkowity zysk z inwestycji
Enklawa Dziwnówek
46 miesięcy
24,42%
131,06%
Mielno Marina
59 miesięcy
20,07%
145,75%
Gąski
186 miesięcy
13,59%
620,34%
Koniusza
72 miesiące
12,41%
101,74%
Jaworek
37 miesięcy
19,32%
72,41%
Gąski I
105 miesięcy
11,47%
158,63%
Mielenko II
34 miesiące
57,80%
264,15%
Osada Jaworek sektor C
49 miesięcy
32,89%
219,39%
Smołdzino
53 miesiące
20,73%
129,83%
Mielenko II
55 miesięcy
6,93%
35,93%
Mielno Marina
41 miesięcy
36,93%
192,63%
Jaworek Sektor C
54 miesiące
37,25%
315,74%
Jaworek Sektor C
54 miesiące
37,35%
317,08%
Kameralne Kładno
50 miesiące
22,02%
129,15%
Gąski I 650
142 miesiące
12,02%
283,25%
Smołdzino
61 miesięcy
21,44%
168,46%
Smołdzino
61 miesięcy
21,44%
168,46%
Smołdzino
60 miesięcy
15,60%
106,44%
Mielenko
75 miesięcy
13,00%
114,71%
Mielenko II
53 miesiące
10,51%
55,47%
Mielno Molo
24 miesiące
24,68%
55,46%
Gąski II 950
59 miesięcy
10,29%
61,87%
Mielenko
72 miesiące
10,17%
78,82%
Mielenko
64 miesiące
8,25%
52,62%
Mielenko
64 miesiące
8,28%
52,88%
Chłopy
57 miesięcy
7,68%
42,11%
Chłopy
57 miesięcy
9,12%
51,38%
Wytowno
75 miesięcy
7,81%
60,04%
Gąski I 650
39 miesięcy
10,46%
38,18%
Wytowno
74 miesiące
8,22%
62,79%
Chłopy
55 miesięcy
5,41%
27,34%
Smołdzino
53 miesiące
16,11%
93,45%
Mielenko II
33 miesiące
10,06%
30,17%
Gąski I 650
29 miesięcy
7,44%
18,93%
Chłopy
43 miesiące
6,60%
25,74%
Przesuń, żeby zobaczyć wszystkie kolumny