Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

W jakie działki zainwestować, by nie stracić gruntu pod nogami?

Robert Tomaszewski
24 marca 2016
Inwestycje w nieruchomości
Działki

Czy inwestycja w ziemię rolną rzeczywiście może okazać się zyskowna – poradnik jak bezpiecznie i zyskownie inwestować na rynku nieruchomości.

Grunty rolne najpopularniejsze na rynku nieruchomości

Od kilku lat można zauważyć wzmożone zainteresowanie inwestorów, zarówno tych zamożnych jak i tych dopiero początkujących, gruntami rolnymi. Co jest tego przyczyną?

Wielu przedsiębiorców odkryło, że ziemia stanowi niezwykle atrakcyjną alternatywę dla osób, które chcą zyskownie i bezpiecznie inwestować na rynku nieruchomości. Grunty rolne, w przeciwieństwie do przykładowo mieszkań na wynajem, nie wymagają remontów i napraw. Poza tym ich bezpieczeństwo spoczywa w rękach samych inwestorów, a nie niepewnych, bo często niestety niewypłacalnych, lokatorów. Co więcej, nieruchomości gruntowe są dziedziczone, a więc nie tylko zabezpieczamy siebie, ale także swoich bliskich.

Dlaczego akurat działki rolne?

Wartość rynkowa, przykładowo, działek budowlanych jest znacznie wyższa niż działek rolnych. Nie oznacza to jednak, że tylko te pierwsze gwarantują zysk i bezpieczeństwo transakcji. Zdaniem ekspertów najbardziej intratną strategią inwestowania na rynku nieruchomości jest lokowanie kapitału właśnie w tych niedoszacowanych gruntach, a więc w gruntach rolnych. Inwestor, który zdecydował się na zakup relatywnie taniej ziemi rolnej, po jej profesjonalnym zarządzaniu, czyli przekształceniu i odpowiednim uzbrojeniu, możne po kilku latach odsprzedać, dużo droższą już wtedy, działkę o charakterze budowlanym.

Statystyki i dobre prognozy

Statystyki mówią same za siebie. Nieruchomości rolne w ciągu ostatnich 12 lat zyskały w ciągu na wartości aż 617% (45% w ciągu 3 lat). Jak widać grunty rolne są najbardziej opłacalnym aktywem biorąc pod uwagę długi horyzont inwestycyjny. Ograniczona podaż, wzmocniona dodatkowo suburbanizacją i migracją społeczeństwa poza centrum miast, powoduje stały wzrost wartości gruntu rolnego, której towarzyszy rosnący popyt przy mocno ograniczonej podaży gruntów – nie da się ich bowiem doprodukować, są ograniczonym, ale bardzo zyskownym dobrem.

Zgodnie z prognozami rynkowymi tendencja wzrostowa w ciągu następnych lat ma mocne szanse, by się utrzymać. Co więcej, ziemie w Polsce są niedoszacowane na tle ziem w pozostałych państwach Europy. Dla przykładu – średnio cena ziemi w Polsce za 1ha wyniesie 6 389 euro, natomiast 1ha w Belgi wyniesie 24 888, Holandii 49 410, a na Malcie nawet 130 000 euro.

Robert Tomaszewski

Prezes Zarządu

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!   * Pole obowiązkowe