Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

W jakie grunty warto inwestować w dobie koronawirusa?

Bartosz Antos
14 kwietnia 2020
Inwestycje w nieruchomości
Działki nad morzem

Szerząca się epidemia koronawirusa doprowadziła do zjawiska, w którym wiele osób szuka sposobu na korzystne ulokowanie pieniędzy. Niezmiennie atrakcyjną formą inwestowania większej gotówki jest zakup nieruchomości.

Wartość nieruchomości nieustannie rośnie

Statystyki pokazują, że wartość nieruchomości rośnie od czasów drugiej wojny światowej. Zmienia się ustrój, panujące formacje, pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne, rozwija się świat nauki, a jednak nieruchomości pozostają niezmiennie niezwykle cenne. Co więcej są one odporne nawet na wahania giełdowe. Kiedy 12 lat temu polska giełda stopniała o 2/3, wartość nieruchomości nawet nie drgnęła. W ciągu ostatnich 28 lat wartość gruntów wzrosła aż 48-krotnie. Z kolei w ciągu ostatnich 15 lat aż 7-krotnie. Z sondaży wynika natomiast, że aż 40 procent Polaków uważa, iż w czasach kryzysu zakup nieruchomości stanowi najbezpieczniejszą formę lokaty kapitału.

Mieszkania wciąż bardzo drogie

W jakie nieruchomości warto zatem zainwestować? Najpopularniejszy jest zakup mieszkań na wynajem. W dużych miastach popyt na kawalerki oraz mieszkania dwu i trzypokojowe jest ogromny. To przekłada się również na wysokie ceny. W Warszawie cena za metr kwadratowy mieszkania niejednokrotnie przekracza kwotę 10.000 złotych. Z kolei w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu standardem jest pułap 6.000 – 7.000 złotych za metr kwadratowy. Nie wszystkich zatem stać na taki luksus. Nawet wzięcie kredytu nie rozwiązuje problemu, bo okazuje się, że rozsądna rata pochłaniałaby większą część pensji kredytobiorcy. Zresztą niewiele osób posiada zdolność kredytową, by pozwolić sobie na taki wydatek – stwierdza Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Dom za miastem to ogromne wyzwanie

Z kolei budowa domu za miastem to wciąż wyzwanie. Nie tylko wymaga potężnych środków ale i dużego zaangażowania czasu. Proces położenia fundamentów, postawienia ścian, położenia dachu, wykonania okien, drzwi i prac wykończeniowych może potrwać nie miesiąc, dwa, ale nawet całe lata. Poza tym taki dom daje mało możliwości zarobkowych. Nie ma atrakcyjnej lokalizacji, więc trudno go wykorzystać pod kątem turystyki. Nie jest też gabarytowo dostosowany do potrzeb wynajmu długoterminowego. Poza tym duże domy coraz trudniej sprzedać, co powoduje unieruchomienie włożonych w niego środków na długi czas.

A może inwestycja w grunty?

Inną możliwością jest inwestycja w grunty. Atrakcyjne są przede wszystkim nieruchomości, położone nad morzem lub w górach. W tej sytuacji inwestor może bowiem zarobić na turystyce. Takie kwatery na wynajem każdego roku przynoszą właścicielom działek ogromny zysk. Grunty są też zdecydowanie tańsze i dają więcej możliwości niż mieszkania w mieście. Dobrym pomysłem jest na przykład zakup działki z przeznaczeniem rolnym. Można ją przekształcić na działkę budowlaną i zadbać o wzrost jej wartości. Przekształcenie gruntu rolnego na działkę budowlaną, niezależnie od koniunktury, powoduje wzrost wartości, bo wytwarzamy wartość dodaną – stwierdza Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o. Taki sam wzrost wartości można uzyskać poprzez doprowadzenie do nieruchomości mediów.

Działka nad morzem na czas kryzysu

Na marginesie warto wskazać, że taka działka nad morzem albo w górach to idealne miejsce na izolację. Jeżeli przyjdzie nam regularnie walczyć z nawracającą epidemią, każdy będzie musiał znaleźć dla siebie takie, bezpieczne miejsce. Niewątpliwie grunt może zatem przynieść wiele korzyści swojemu właścicielowi. Zakup wymarzonej działki w dobrej lokalizacji może być zatem strzałem w dziesiątkę a idealnym czasem na podjęcie wszelkich decyzji inwestycyjnych jest natomiast właśnie czas kryzysu i kwarantanny.

Bartosz Antos

Dyrektor ds. nieruchomości

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!   * Pole obowiązkowe