Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Wynajem pokoi gościnnych bez podatku PIT

Robert Tomaszewski
19 lipca 2016
Nieruchomości
Podatki
Nieruchomości

Jakie warunki należy spełnić, by wynajem pokoi gościnnych zwolniono z obowiązku podatkowego PIT?

Jak pokazują statystyki coraz częściej wczasowicze nie decydują się na pobyt w hotelu, czy ośrodku wypoczynkowym. W zamian wybierają kameralne pokoje lub domki oferowane przez prywatnych właścicieli. Taka działalność jest bardzo intratnym pomysłem inwestycyjnym, należy jednak pamiętać, że osiąganie tego typu dochodów generuje skutki w postaci PIT.

Podatek dochodowy

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o PIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych tym przepisem. M.in. dochodów zwolnionych od podatku zgodnie z art. 21 ustawy o PIT oraz takich, w stosunku do których zaniechano poboru podatku na podstawie przepisów ordynacji podatkowej. Idąc dalej, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych na terenach wiejskich. Jeśli zostaną spełnione wszystkie przewidziane przez ustawodawcę warunki zwolnieniu będą podlegały także dochody uzyskane z tytułu wyżywienia osób zamieszkujących wynajmowane pokoje – mówi Robert Tomaszewski z portalu www.saveinvest.pl.

Jak się rozliczać?

Jeśli sposób, w jaki podatnik wynajmuje obiekty wypoczynkowe, nie spełnia wszystkich wymienionych przez ustawodawcę kryteriów, inwestor może wybrać jeden spośród czterech sposobów opodatkowania dochodów, jakie osiąga a z tytułu prowadzenia takiej działalności. Może więc rozliczyć się na zasadach ogólnych, zastosować stawkę liniową, kartę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany. Ważne, by podatnik we właściwy sposób przyporządkował osiągane dochody do odpowiedniego ich źródła. A w konsekwencji rozliczył dochody według zasad i form opodatkowania, które będą stosowne do dochodów uzyskiwanych właśnie z takiego źródła.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości

Wracając więc do warunków, jakie dyktuje ustawodawca, by mogło dojść do zwolnienia – szczególnie istotna jest przesłanka mówiąca o gospodarstwie rolnym. Pojęcie gospodarstwa rolnego doprecyzowano w ustawie o podatku rolnym. Oznacza ono obszar gruntów zaklasyfikowanych jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych. Z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej inna niż działalność rolnicza o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiący własność lub znajdujący się w posiadaniu m.in. osoby fizycznej. Tylko zaś pokoje wynajmowane w nieruchomości, która spełnia wszystkie te kryteria mogą podlegać omawianej formie zwolnienia z obowiązku podatkowego PIT. 

Robert Tomaszewski

Prezes Zarządu

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!   * Pole obowiązkowe