Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Występujący o kredyt ma prawo wiedzieć dlaczego odrzucono jego wniosek

Robert Tomaszewski
16 października 2019
Finansowanie
Kredyt

Od maja tego roku kredytobiorcy mogą uzyskać z banku wyjaśnienia, dotyczące odrzucenia ich wniosku o kredyt. Jak otrzymać taką informację? Do czego się ona przydaje? Na te pytania odpowiada Robert Tomaszewski – Prezes Zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – portal www.saveinvest.pl.

Dlaczego banki odmawiają przyznania kredytów?

Najczęściej o odmowie przyznania kredytu decyduje brak zdolności kredytowej, zbyt wysokie wydatki i obciążenia oraz kiepska historia kredytowa, odnotowana w Biurze Informacji Kredytowej. Instytucje finansowe biorą jednak pod uwagę również inne okoliczności i warunki osobiste niedoszłego kredytobiorcy. W kontekście udzielenia kredytu może mieć znaczenie na przykład wiek potencjalnego kredytobiorcy, długość zatrudnienia w określonym miejscu, rodzaj posiadanej umowy o pracę/umowy zlecenia, a także dane o gospodarstwie domowym, w tym o kwocie miesięcznych wydatków na życie. – mówi Robert Tomaszewski.

Jak sprawdzić, dlaczego odrzucono wniosek kredytowy?

Od 4 maja 2019 r. obowiązuje nowelizacja ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe. W ramach dokonanych zmian dodano między innymi art. 70a ustawy. Zgodnie z nim „banki i inne instytucje ustawowo upoważnione do udzielania kredytów na wniosek osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej, niemającej osobowości prawnej, o ile posiada zdolność prawną, ubiegającej się o kredyt przekazują, w formie pisemnej, wyjaśnienie dotyczące dokonanej przez siebie oceny zdolności kredytowej wnioskującego”. Wskazane wyjaśnienie obejmuje informacje na temat czynników, w tym danych osobowych wnioskującego, które miały wpływ na dokonaną ocenę zdolności kredytowej. Osoby fizyczne uzyskają takie wyjaśnienia za darmo. Z kolei przedsiębiorcy muszą się liczyć z możliwymi, dodatkowymi kosztami.

Uzyskasz dane, odnoszące się do każdego rodzaju kredytu

Co przy tym istotne, stosowne wyjaśnienia uzyskamy w odniesieniu do każdego, możliwego rodzaju kredytu. Chodzi zatem zarówno o kredyty hipoteczne, konsumenckie, pożyczki gotówkowe, karty kredytowe, a także odnawialne limity. Z pewnością takie wyjaśnienia instytucji finansowych są cenną informację dla kredytobiorców. Dzięki temu będą bowiem wiedzieli, jakie elementy należy poprawić lub zmodyfikować, aby otrzymać kredyt. „Czasem w ogóle nie chodzi o poziom zarobków. W związku z tym, że nasza firma zajmuje się obrotem nieruchomościami, znajomi i klienci często oczekują od nas wiedzy na temat kredytów i pożyczek, dostępnych w poszczególnych bankach. Kiedyś przyszła do nas dziewczyna, która zarabiała 8.000 złotych netto miesięcznie i nie mogła otrzymać kredytu. Dlaczego? Okazało się, że ma już na koncie dość duży kredyt, ale nie to wpłynęło na jej zdolność kredytową. Bank stwierdził, że jest mało wiarygodnym kredytobiorcą, ponieważ… jest za młoda. Miała wówczas 27 lat i tylko dwa lata zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę.” – opowiada Robert Tomaszewski – Prezes Zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Czy zainteresowani wystąpią o uzasadnienie odmowy?

Od czasu wejścia w życie nowelizacji Prawa bankowego niewiele osób złożyło wniosek o uzasadnienie odmowy. Być może wiele osób nie zdaje sobie sprawy z przysługujących im uprawnień. Może też po prostu uznają to za kompletnie bezcelowe. Warto jednak poświęcić temu zagadnieniu jeszcze chwilę i złożyć stosowny wniosek. Pierwsze podanie o kredyt, rozpatrywane przez bank, jest bowiem analizowane automatycznie. To znaczy pracownik wpisuje do systemu dane z wniosku i otrzymuje krótką informację na temat tego, czy wniosek został zaakceptowany, czy też odrzucony. Jeżeli natomiast niedoszły kredytobiorca zawnioskuje o podanie przyczyny odmowy, do złożonego podania usiądzie już „żywy” pracownik, który punkt po punkcie przeanalizuje złożony wniosek. Może się zdarzyć, że nieotrzymanie kredytu spowodowane jest wyłącznie zwykłym błędem systemu i w ten sposób uda się to naprawić.

Robert Tomaszewski

Prezes Zarządu

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!   * Pole obowiązkowe