Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Zakup nieruchomości – co należy koniecznie sprawdzić?

Robert Tomaszewski
13 października 2020
Inwestycje w nieruchomości
Nieruchomości
Nieruchomości

Zakup nieruchomości – mieszkania, domu lub gruntu to ogromne wyzwanie. Należy wziąć pod uwagę wiele istotnych czynników. Ważne jest nie tylko to czy nieruchomość nam się podoba, ale jednocześnie czy nie ma żadnych ukrytych wad. Co należy koniecznie sprawdzić? Na to pytanie odpowiada Robert Tomaszewski – Prezes Zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – www.saveinvest.pl.

Po pierwsze księga wieczysta nieruchomości

Najbardziej rzetelnym i dokładnym źródłem informacji na temat danej nieruchomości jest księga wieczysta. Warto zatem poprosić sprzedającego o jej numer. Najprostszą i skróconą wersję tego dokumentu można znaleźć w internecie. Najczęściej dostępne informacje wystarczą, aby wiedzieć „co w trawie piszczy”. Każda księga wieczysta składa się z okładki i czterech działów. Działy z kolei dzielą się na poszczególne rubryki i podrubryki. Co można zatem wyczytać z księgi wieczystej? W dziale pierwszym znajdziemy dane geodezyjne i adresowe nieruchomości, a także określenie rodzaju uprawnień do nieruchomości przysługujących jej właścicielom. Dział drugi obejmuje informacje o właścicielach i ewentualnie użytkownikach wieczystych nieruchomości. Najistotniejsze elementy pojawią się jednak w dziale trzecim i czwartym. Trzeci poinformuje nas bowiem o egzekucji z nieruchomości, roszczeniach wobec różnych osób, a także o służebnościach gruntowych ustanowionych na działce. Z kolei w dziale czwartym pojawi się informacja o ustanowionej hipotece obciążającej nieruchomość.

Po drugie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) i studium

Drugą kategorią dokumentów jakie warto sprawdzić przed zakupem nieruchomości jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, którym jest działka objęta oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Oczywiście o ile takie akty obowiązują wobec sprawdzanej nieruchomości. Studium jest nieco bardziej ogólnym, a MPZP bardziej szczegółowym dokumentem. Z nich będzie wynikało to, jakie inwestycje planowane są w otoczeniu interesującej nas nieruchomości. Może się bowiem na przykład okazać, że dzisiaj kupujemy nieruchomość w szczerym polu, a już za kilka lat powstanie tam gigantyczne osiedle albo spalarnia śmieci. Jeżeli zależy nam zatem na miłym sąsiedztwie i pięknym widoku z okna, te dokumenty są absolutnie kluczowe. Co przy tym istotne plan miejscowy posiada część pisemną i część graficzną. O ile część pisemna może okazać się trudna do zrozumienia dla laików, część graficzna powinna rozwiać wszelkie wątpliwości. Ona bowiem zawiera przejrzystą legendę, która umożliwia precyzyjne określenie przeznaczenia sąsiadujących nieruchomości. Dla dokładniejszych pomiarów można też pomocniczo skorzystać z Google Maps lub Geoportalu.

Po trzecie stan techniczny

Niezależnie od tego czy kupujemy nieruchomość z rynku pierwotnego czy wtórnego, warto szczegółowo zweryfikować jej stan techniczny. Należy sprawdzić czy wymiary pomieszczeń zgadzają się z projektem, czy jakość ścian i tynków odpowiada umowie, czy okna, parapety i drzwi są dobrze osadzone i czy nie ma w nich jakiejś nieszczelności, czy instalacje elektryczne, wodne, kanalizacyjne i wentylacyjne działają w odpowiedni sposób i tak dalej. Oczywiście samodzielne zweryfikowanie tych kwestii może być dość trudne, szczególnie wówczas, gdy nie posiadamy odpowiedniej wiedzy fachowej i nie mamy tego typu wykształcenia. Na rynku nieruchomości działa jednak wielu specjalistów z zakresu wyceny nieruchomości, projektowania, architektury i budownictwa, którzy oferują swoją profesjonalną pomoc. Na pewno warto wydać kilkaset złotych i nie martwić się potem o pojawiające się z czasem wady i usterki.

Po czwarte sprzedający

No i finalnie warto też sprawdzić samego sprzedającego. Jeżeli kupujemy mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym, warto poszukać opinie na temat danego dewelopera. Z pewnością dużą dawkę wiedzy znajdziemy w internecie. Można tam przeczytać co nieco na temat tej oraz wcześniej zrealizowanych inwestycji. Podobnie, jeżeli sprzedającym jest pośrednik nieruchomości albo większa firma na pewno uda nam się znaleźć coś na jej temat – zweryfikować jej rzetelność i uczciwość.

Robert Tomaszewski

Prezes Zarządu

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!   * Pole obowiązkowe