PRZEJDŹ DO SAVEINVEST.PL

Ziemia rolna szybko nabiera wartości

23 kwietnia 2013
Enklawa Dziwnówek
Enklawa Jarosławiec
Gąski I
Gąski II
Mielenko I
Mielenko II
Mielno Marina
Mielno Molo
Osada Dziwnówek
Osada Jaworek
Osada Karwia
Ostoja Kładno
Sarbinowo
Smołdzino
Smołdzino k. lasu
Strzeżenice
Wytowno k. Ustki
Działki nad morzem

Od czasu wstąpienia Polski do Unii w 2004 r. grunty rolne podrożały już ponad czterokrotnie. Ale i tak są znacznie tańsze niż w starych krajach Wspólnoty.

W ub.r. za hektar gruntów w transakcjach między rolnikami płacono średnio 25,4 tys. zł. To o 27,2 proc. więcej niż rok wcześniej. W tym samym okresie na inwestycjach w akcje 20 największych spółek z GPW można było zarobić 20,4 proc. Lokując zaś pieniądze na koncie bankowym 5–6 proc. Z kolei cena mieszkania kupionego na początku roku obniżyła się przez rok o ok. 7 proc.

Grunty w Polsce są jednak nadal tanie. W 2011 r., z którego pochodzą najświeższe porównywalne dane, za hektar w Hiszpanii trzeba było zapłacić 10 tys. euro, w Wielkiej Brytanii 17,2 tys., w starych landach Niemiec 20,5 tys. euro, u nas ok. 4,9 tys. euro. Ta dysproporcja powoduje, że dynamika wzrostu cen ziemi w naszym kraju należy do najwyższych w Europie. W 2011 r., gdy w Bułgarii notowano wzrost o 31 proc., w Czechach o 16,7 proc. W nowych landach Niemiec o 19,4 proc., w starych o 9,5 proc., we Włoszech o 4,9 proc., a we Francji o 3,8 proc. U nas zaś cena ziemi podskoczyła o prawie 11 proc.

Decydują przede wszystkim mała podaż i bardzo duży popyt. Co roku rolnicy zgłaszają do notariatów 80–90 tys. transakcji kupna-sprzedaży, które obejmują łącznie co najwyżej 200 tys. hektarów – szacuje prof. Alina Sikorska z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. To zaledwie 1,4 proc. z ok. 13,9 mln hektarów, jakie posiadają.

– Ziemia jest sprzedawana niechętnie, ponieważ przynosi korzyści w postaci m.in. dopłat bezpośrednich z Unii – wyjaśnia prof. Sikorska. Za ubiegły rok za każdy hektar dostaną 732 zł. Te pieniądze pozwalają wielu rolnikom przetrwać przy minimalnym nakładzie pracy – ocenia prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz z SGH.

Ceny rosną także z innych powodów. – Poprawia się kondycja finansowa gospodarstw – uważa Monika Orłowska z BGŻ. Przybywa właścicieli, których stać na to, aby za ziemię płacić coraz więcej. Tym bardziej że mogą oni korzystać z preferencyjnych kredytów – dodaje. Ci rolnicy, którzy zamierzają wykonywać swój zawód w przyszłości, muszą powiększać gospodarstwa. A dziś najczęściej są one bardzo małe. Spis rolny z 2010 r. wykazał, że przeciętna powierzchnia to niespełna 8 ha.

– Chętnych wśród rolników przybywa. Obawiają się, że ziemia zdrożeje jeszcze bardziej, po tym jak w 2016 r. zniesione zostaną ograniczenia w sprzedaży gruntów obywatelom Unii Europejskiej i Szwajcarii – twierdzi dr Mirosław Drygas, dyrektor Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.

Do 1 maja 2016 r. cudzoziemcy mają obowiązek uzyskać zezwolenie MSW na zakup gruntów. Ograniczenia w nabywaniu nieruchomości rolnych dotyczą też Polaków – żeby kupić ziemię, trzeba mieć kwalifikacje rolnicze. Co to oznacza? Warunek ten spełnia osoba, która ma wykształcenie wyższe lub średnie niekoniecznie rolnicze albo zasadnicze w zakresie rolnictwa. Ale też ktoś, kto prowadzi gospodarstwo rolne albo pracuje w gospodarstwie przez pięć lat.

źródło: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

autor: Janusz K. Kowalski/Dziennik Gazeta Prawna

Przeczytaj także

CZYTAJ CALOŚĆ
Osada Dziwnówek

Osada Dziwnówek: rozpoczęcie prac związanych z przyłączeniem prądu

Rozpoczęły się prace nad przyłączeniem prądu do działek w Osadzie Dziwnówek.

CZYTAJ CALOŚĆ
Osada Jaworek

Osada Jaworek: Pierwsze pozwolenia na budowę w sektorze A!

Miło nam poinformować, że pierwsi Klienci uzyskali pozwolenia na budowę w Osadzie Jaworek – w sektorze A!

CZYTAJ CALOŚĆ
Gąski II

Gąski II: zakończenie budowy sieci wodociągowej z przyłączami do działek

Zakończyliśmy budowę sieci wodociągowej z przyłączami do działek w czwartej drodze od Północy, dzięki czemu wszystkie drogi/działki są już uzbrojone w wodę.

CZYTAJ CALOŚĆ
Chłopy

Chłopy: zakończenie budowy sieci wodociągowej

Miło nam poinformować, że zakończyliśmy budowę sieci wodociągowej na naszych działkach w Chłopach, koło Mielna!

CZYTAJ CALOŚĆ
Chłopy

Chłopy: rozpoczęcie budowy sieci wodociągowej

Miło nam poinformować, że rozpoczęliśmy budowę sieci wodociągowej wraz z przyłączami na terenie Ostoja Chłopy. Spodziewane zakończenie prac do końca 2022 r.

CZYTAJ CALOŚĆ
Enklawa Dziwnówek

Enklawa Dziwnówek: pozwolenie na realizację sieci wodociągowej!

Miło nam poinformować, że uzyskaliśmy pozwolenie na realizację sieci wodociągowej (rozprowadzenie po terenie i przyłączenie do działek) w Enklawie Dziwnówek!

CZYTAJ CALOŚĆ
Enklawa Dziwnówek

Enklawa Dziwnówek: postępy w realizacji przyłączy prądu i wody

Miło nam poinformować o kolejnych postępach w Enklawie Dziwnówek! Została podpisana umowa pomiędzy dostawą a wykonawcą na realizację stacji transformatorowej i sieci wraz z przyłączami do części działek. Planowany termin zakończenia prac to grudzień 2022 r. Jesienią zaplanowaliśmy rozpoczęcie realizacji sieci wodociągowej wraz z przyłączami na całości terenu. Udało nam się również podzielić kolejne działki, […]

CZYTAJ CALOŚĆ
Lędowo
Wytowno k. Ustki

Gmina Ustka: Dzień Dziecka!

To było niezapomnianie przeżycie! Cieszymy się, że mogliśmy być jego częścią, jako jeden ze sponsorów Dnia Dziecka w Gminie Ustka!

back to top