Zarządzaj plikami cookies
PRZEJDŹ DO SAVEINVEST.PL

Zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na wniosek

Robert Tomaszewski
10 października 2012
Plan zagospodarowania przestrzennego
Działki budowlane

Za nami zakup wymarzonej działki w dobrej lokalizacji z dostępem do drogi publicznej… Wtedy okazuje się, że nie możemy wybudować tego, co sobie postanowiliśmy, bo przekracza to parametry wymienione w lokalnym planie zagospodarowania przestrzennego. Przepisy nie zezwalają na takie odstępstwa od uchwalonych zasad. Każde ich naruszenie traktuje się jako samowolę budowlaną (inwestycja uzna się za nielegalną). W orzecznictwie utrwalono, iż niedopuszczalne jest nawet umożliwienie, w uchwałach samorządów lokalnych, indywidualnych odstępstw w miejscowym planie. Co więc możemy zrobić, jeśli potrzebna jest zmiana?

Czy można zmienić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Istnieje możliwość zainicjowania takiej zmiany. Gwarancję prawidłowego przeprowadzenia takich procesów daje współpraca z SaveInvest sp. z o.o. jest to możliwe dzięki wieloletniemu doświadczeniu pracowników spółki, znajomości przepisów prawa pośrednio i bezpośrednio związanego z obrotem gruntami.

Po pierwsze należy złożyć do wójta/burmistrza/prezydenta odpowiedni wniosek z wyczerpującym uzasadnieniem zmiany. Ważne, by nie tylko inwestor uzyskał korzyści z ewentualnie wprowadzonych zmian, ale również społeczeństwo. Decyzja zależy od uznania organu. Wniosek rozpoznany negatywnie można jeszcze przedstawić radzie gminy i każdemu radnemu, którzy mogą mieć wpływ na uchwalenie zmian w planie zagospodarowania (uchwała rady gminy jest potrzebna do rozpoczęcia prac związanych ze zmianą).

Projekt zmian – zgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i studium

Robert Tomaszewski z SaveInvest wyjaśnia, że po podjęciu przez radę uchwały wójt/burmistrz/prezydent musi sporządzić projekt zmian, który jest zgodny ze studium i innymi przepisami (np. o ochronie środowiska) a o podjęciu prac związanych ze zmianą społeczność lokalna zostaje poinformowana za pośrednictwem prasy lub inny, zwyczajowy sposób. W takim ogłoszeniu zamieszcza się:

  • opis granic terenu objętego uchwałą
  • informacja o możliwości składania wniosków do MPZP.

Ma to na celu umożliwienie zainteresowanym składanie indywidualnych uwag do proponowanych zmian. Dlatego ważne jest prawidłowe przygotowanie uzasadnienia naszej inwestycji we wniosku, o którego treść opiera się późniejsze opiniowanie. Może warto powierzyć takie działania profesjonalistom?

Uwagi do MPZP

Uwagi można wnosić w terminie nie krótszym niż 21 dni (powinien być zaznaczony w ogłoszeniu). Wójt/burmistrz/prezydent miasta musi rozpatrzyć te wnioski w terminie do 21 dni od daty ostatecznej ich składania.

Kolejny etap postępowania polega na pisemnym zawiadomieniu przez wskazane powyżej osoby o podjęciu uchwały o przystąpieniu do sporządzania zmiany MPZP i na skierowaniu go do instytucji i właściwych organów władnych uzgodnieniu i zaopiniowaniu MPZP. Opracowany ostatecznie projekt dostępny jest do wglądu publicznego przez wskazany termin. Podczas niego każdy może wnosić do niego uwagi, dyskutować i rozważać kwestie zmian.

Po tym czasie ostateczny projekt zmian przedkładany jest radzie gminy do uchwalenia. Jeśli nie ma zastrzeżeń, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zatwierdza się w formie uchwały i umieszcza w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

Nieruchomości gruntowe

Odszkodowanie za obniżenie wartości nieruchomości

Gminy mają dość szerokie uprawnienia planistyczne. Właśnie dlatego odpowiadają one za podjęte działania, które szczególnie negatywnie wpłynęły na zakres i możliwość korzystania z gruntu, poprzez m.in. obniżenie wartości nieruchomości. Jako przykład Robert Tomaszewski podaje sytuację, gdy wejście w życie uchwały o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego czy zmian do tej uchwały powoduje, iż korzystanie z takiej nieruchomości na obecnych warunkach staje się niemożliwe lub znacznie utrudnione (np. w przypadku prowadzenia określonego biznesu, a po zmianie przeznaczony zostanie pod zabudowę mieszkaniową itp.). Podobnie ma się rzecz w sytuacji, gdy po wejściu w życie zmian, wartość nieruchomości spadnie. Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przewiduje w przytoczonych sytuacjach, możliwość odszkodowania.

Właściciel lub wieczysty użytkownik gruntów może wystąpić do gminy z wnioskiem o wypłatę odszkodowania za szkodę, czy też wykupienia części lub całości gruntu. Takie roszczenie można złożyć w terminie do 5 lat od daty wejścia w życie MPZP czy zmiany. Wypłata odszkodowania następuje w gotówce, albo przedkładana jest propozycja przekazania nieruchomości zamiennej. Jej wartość musi być porównywalna z tą, która odpowiednia była dla gruntu pierwotnego.

Świadomość praw właściciela nieruchomości związanych z zagospodarowaniem terenu jest bardzo ważna. Prawidłowe postępowanie może zapewnić współpraca z SaveInvest która od lat zajmuje się sprawami związanymi z obrotem gruntami.

Robert Tomaszewski

Prezes Zarządu

Podobał Ci się artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera








    Zaznacz zgody po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest S.A:

    * Pole obowiązkowe

    zdjęcie
    ekspert-ico

    Przeczytaj także

    Budowa
    Drzewa

    Kiedy i jak blisko lasu można wybudować dom?

    Śpiew ptaków o poranku, śniadanie na werandzie, zapach żywicy… Kto nie marzy o takiej sielance? Niektórzy nie pozostają w świecie marzeń. Sprawnie i pewnie zamieniają swoje pragnienia w rzeczywistość. Zanim jednak poniesie Cię ułańska fantazja w zagospodarowaniu leśnej działki nad morzem i projektowaniu swojego wymarzonego domu, sprawdź obowiązujące przepisy. W tym zakresie obowiązują bowiem pewne […]

    Bartłomiej Kuzniar
    Inwestycje w nieruchomości
    Nieruchomości

    Kupujemy działki rolne – jakie dokumenty będą nam potrzebne?

    Nabycie działki rolnej wraz z kolejnymi zmianami obowiązujących w tym zakresie przepisów jest w zasadzie coraz prostsze. Stopniowo dochodzi do otwarcia rynku nieruchomości rolnych na podmioty niebędące rolnikami. To dobra informacja dla inwestorów, którzy mają różne pomysły na wykorzystanie tych gruntów. Wciąż jednak trzeba pamiętać o tym, że istnieją pewne konieczne do przebrnięcia formalności. Należy […]

    Bartosz Antos
    Podatki

    Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o dokumentacji podatkowej cen transferowych

    W jakich okolicznościach podatnicy zobowiązani będą do przedłożenia dokumentacji cen transferowych? Z czym wiąże się sankcyjna stawka podatku? Jaką dokumentację potwierdzająca cenę transferową organy podatkowe uznają za odpowiednią? Czym są ceny transferowe Ceny, po których dane przedsiębiorstwo przekazuje towary oraz dobra niematerialne, bądź świadczy usługi podmiotom powiązanym kapitałowo, osobowo lub rodzinnie nazywa się cenami transferowymi. […]

    Bartosz Antos
    Budowa

    Ułatwienia i kłopoty z rejestrem pozwoleń na budowę i zgłoszeń

    Czym jest rejestr pozwoleń na budowę i zgłoszeń? Jakie ułatwienia związane z procedurą budowlaną wprowadziło jego uruchomienie? Gdzie dla inwestorów i gmin pojawiają się kłopoty? RDWZ W związku z nowelizacją prawa budowlanego 1 stycznia 2016 r. uruchomiono ogólnodostępny internetowy centralny Rejestr Wniosków, Decyzji i Zgłoszeń w sprawach budowlanych, w skrócie RWDZ. Jest to nowa wersja […]

    Robert Tomaszewski
    Inwestycje w nieruchomości
    Najem
    Nieruchomości

    Zepsuty piekarnik w wynajmowanym mieszkaniu – kto powinien go naprawić? Prawo a wynajem nieruchomości

    Niedziałające sprzęty to częsty przedmiot sporu pomiędzy najemcami a wynajmującymi. Najczęściej jedni i drudzy nie wiedzą, kto tak naprawdę powinien odpowiadać za zepsuty piekarnik, telewizor albo pralkę. Jak sobie poradzić z tym problemem? Na to pytanie odpowiada Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – portal www.saveinvest.pl. Wynajem nieruchomości – […]

    Bartosz Antos
    Nieruchomości

    Rozgraniczenie i wytyczenie granic działki

    Często się zdarza, że kupno gruntów, w tym zakup działki wiąże się z koniecznością ich rozgraniczenia z sąsiadującymi parcelami. Rozgraniczenia należy dokonać, jeżeli do tej pory nie wytyczono granic działek bądź toczy się spór pomiędzy właścicielami nieruchomości. Kto może wystąpić o wytyczenie granic? Procedurę związaną z wytyczeniem rzeczywistych granic parceli i oznaczeniu ich znakami granicznymi […]

    Bartosz Antos
    Drogi

    Dojazd do działki – co musisz wiedzieć

    Zakup działki pod budowę domu to prawdziwe wyzwanie. Jedną z kluczowych spraw, którą trzeba koniecznie mieć na uwadze, jest dostęp do drogi oraz jej status. Wszelkie niedomówienia w tej kwestii mogą mieć poważne konsekwencje i zniweczyć plany o szybkim rozpoczęciu budowy. Otrzymanie pozwolenia na budowę na zakupionej działce zależy m.in. od jej dostępu do drogi […]

    Bartosz Antos
    Domki letniskowe

    Kiedy rozbiórka domku letniskowego jest nieunikniona?

    Budowa domu, własna działka budowlana w atrakcyjnym miejscu, prywatny domek letniskowy w dobrej lokalizacji lub inwestycja w domki pod wynajem – spełnienie każdego z tych marzeń pociąga za sobą obowiązek zdobycia podstawowej wiedzy z zakresu nieruchomości. Z tego artykułu dowiesz się jakie przesłanki powinny uświadomić kupującym, że nabywany przez nich domek letniskowy może zostać objęty […]

    Bartosz Antos
    back to top