Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Zmiany w warunkach technicznych dla budynków

Bartosz Antos
26 kwietnia 2017
Nieruchomości
Nieruchomości

Jakie zmiany przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie?

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa opracowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z zaproponowanymi zmianami m.in. nie zostanie dopuszczona możliwość budowania mieszkań mniejszych niż 25 mkw. Obowiązujące dotychczas rozporządzenie nie przewiduje minimalnej powierzchni mieszkania – jedynym zastrzeżeniem jest wielkość pokoju w kawalerce, który musi przekroczyć 16 mkw. Zniesione zostać mają także graniczenia dotyczące: szerokości pokoju sypialnego przewidzianego dla jednej osoby (na chwilę obecną wynosi ona 2,2 m), dla dwóch osób (2,7 m), kuchni w mieszkaniu jednopokojowym (1,8 m) i kuchni w lokalu wielopokojowym (2,4 m), czy też ograniczenie dotyczące odpowiedniej szerokości korytarza w lokalu. Znika także obowiązek łączenia aneksów z korytarzami w kawalerkach. W zamian przewidziana została możliwość wykonania niewielkich mieszkań z aneksem kuchennym otwartym na pokój, jednak tylko w sytuacji, gdy zainstalowana zostanie także wentylacja grawitacyjna i kuchnia elektryczna – wyjaśnia Bartosz Antos z portalu www.saveinvest.pl. Nowe przepisy przewidują także zmniejszenie dopuszczalnej do tej pory kubatury łazienki do 5,5 m. sześć. – pod warunkiem, że łazienka posiadać będzie co najmniej wentylację mechaniczną wywiewną.

Zabudowa miejska

Proponowane przez MIB zmiany objęły także zabudowę miejską. Zgodnie z projektem nowelizacji dopuszczona zostanie możliwość dobudowania nowego budynku do innego, odwróconego od niego ślepą ścianą, bez uprzedniego uzyskania zgody na odstępstwo od warunków technicznych, jaka jest wymagana obecnie dla tego typu zamierzeń budowlanych.

Znowelizowane rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ma także złagodzić bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące rozbudowy i nadbudowy budynków, które wpisane zostały do rejestru zabytków. Będzie można odstąpić od niektórych wymagań, szczególnie tych dotyczących charakterystyki energetycznej, jeśli sprostanie im okaże się zbyt trudne techniczne lub nieopłacalne dla potencjalnych inwestorów. Co więcej, zmienią się wymogi dotyczące garaży – będą one mogły mieć 6,5 m długości. Dopuszczona zostanie także możliwość wybudowania dwóch miejsc postojowych pod domem, już bez konieczności uzyskiwania zgody na odstępstwo od warunków technicznych.

Projekt nowelizacji rozporządzenia zakłada również, że na każde 100 mieszkań przypadać ma plac zabaw o powierzchni 60 mkw. Dopuszcza on także, by odległość miedzy placem zabaw a ulicą i oknami sąsiadujących z nim budynków wynosiła 7 m (przed nowelizacją było to 10 m).

Bartosz Antos

Dyrektor ds. nieruchomości

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.
  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!
   * Pole obowiązkowe