Zarządzaj plikami cookies
PRZEJDŹ DO SAVEINVEST.PL

Czy warto inwestować w działki rolne?

Bartosz Antos
10 sierpnia 2014
Inwestycje w nieruchomości
Odrolnienie działki
Przekształcenie działki
Działki rolne

Badania wskazują, że inwestycje w nieruchomości są uważane przez Polaków za najlepszy i najpewniejszy sposób lokowania pieniędzy. Trudno się dziwić, tym bardziej, że kryzys, który dotknął rynki finansowe, najmniej zaszkodził rynkowi nieruchomości gruntowych. Pytanie, czy nadal warto inwestować w ziemię rolną i jak to robić, by osiągnąć zadowalający zysk.

Zakup nieruchomości to od dawna najbezpieczniejszy sposób na inwestowanie. Coraz więcej osób bierze sprawy we własne ręce i inwestuje w zakup domu, mieszkania, czy kupno działki. Ta ostatnia forma jest szczególnie ceniona jako jedna z najbezpieczniejszych form lokowania i pomnażania kapitału. Nie bez powodu – rynek nieruchomości gruntowych oparł się kryzysowi, a ceny ziemi od kilku lat systematycznie rosną. Od roku 2004 do 2011 ceny gruntów rolnych wzrosły o ponad 200% i na razie nic nie zapowiada zmiany tej tendencji. Wprawdzie malejący popyt może zawsze wpłynąć na spadek cen, ale na rynku nieruchomości zmiany następują stopniowo, więc można odpowiednio na nie zareagować, na giełdzie natomiast można wiele stracić z dnia na dzień.

W roku 2011 inwestowanie w grunty było najbardziej opłacalną formą lokowania kapitału. W ciągu roku średnia cena hektara wzrosła o ponad 13%.

Nieprzerwany wzrost cen

W ciągu roku 2011 ceny gruntów rolnych znacznie wzrosły. Z danych GUS wynika, że w czwartym kwartale 2010 roku przeciętna cena transakcyjna za hektar wynosiła 18,2 tys. zł. Zaś pod koniec roku 2011 trzeba już było zapłacić za hektar 20,6 tys. zł. Tylko między trzecim i czwartym kwartałem 2011 r. cena hektara gruntów rolnych wzrosła o 4,7%. Najnowsze dane są również optymistyczne. Wg GUS w I kwartału 2012 r. ceny znowu wzrosły w stosunku do IV kwartału 2011 i to aż o 20%!

To potwierdzenie trendu, który utrzymuje się od dobrych kilku lat, choć ceny nie rosną już tak szybko jak tuż po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Eksperci przewidują, że do końca tego roku ziemia zdrożeje o następne 10%. Żadna inna forma inwestycji obecnie nie zapewnia takiej pewności i rentowności. Ciągły wzrost cen od 2004 r. nie oznacza wcale, że rynek ten jest przewartościowany, a ceny zaczną spadać i inwestycje w ziemię przestana się opłacać. Już teraz wielu inwestorów źródła zysku upatruje wcale nie w samym wzroście wartości ziemi, ale innych możliwościach i okolicznościach.

Cena gruntu rolnego to nie wszystko

Opłacalność inwestowania w grunty rolne opiera się nie tylko na przewidywanym wzroście cen. Na znaczny zysk z inwestycji w ziemię rolną wpływają cztery kluczowe czynniki:

 • zmiana przeznaczenia działki z rolnej na działkę budowlaną,
 • podział większej powierzchni na mniejsze działki przeznaczone na sprzedaż,
 • uzbrojenie działki,
 • rozwój infrastruktury, szczególnie drogowej.

Wpływ na podniesienie atrakcyjności gruntów rolnych jako inwestycji miał właśnie m.in. intensywny rozwój infrastruktury drogowej. Poza tym przyczyniło się do tego także wprowadzenie ulg podatkowych dla rolników, dopłaty z UE oraz możliwość zakupu ziemi przez mieszkańców UE.

Działki rolne

Jak znaleźć grunt pod dobrą inwestycję

Inwestowanie na rynku ziemi w celu osiągnięcia znaczących zysków wymaga znalezienia działek, które pozwalają na przeprowadzenie czynności zwiększających ich wartość lub znajdują się w obszarze, gdzie planowane są istotne inwestycje w infrastrukturę. Jak i gdzie szukać okazji na zakup działek, które mogą przełożyć się na największy zysk:

 • warto śledzić ceny gruntów na terenach podmiejskich; miasta rozrastają się, a ludzie coraz chętniej decydują się zamieszkać z dala od centrum we własnym domu lub na nowoczesnym osiedlu; zakup działki rolnej na terenie podmiejskim, jego przekształcenie, podział i uzbrojenie może przynieść wielokrotny zwrot z inwestycji,
 • warto zainteresować się również działkami na terenach turystycznych, gdzie ceny ziemi rosną obecnie szybciej niż w innych miejscach kraju,
 • dobrze jest wybrać tereny, na których planowane są inwestycje, szczególnie w infrastrukturę drogową; dobra komunikacja z ośrodkiem miejskim zwiększa zainteresowanie zakupem, czyli również cenę; istotne mogą być również okoliczne inwestycje w infrastrukturę handlowo-usługową, rozrywkową, sportową, czy edukacyjną,
 • w poszukiwaniu miejsca na inwestycję dobrze jest śledzić plany samorządów, wiele wyczytać można z takich dokumentów jak studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, w którym widnieją informacje o planowanych zmianach przeznaczenia gruntów lub strategii rozwoju miasta lub gminy, gdzie określone są planowane w najbliższym okresie inwestycje,
 • najlepiej inwestować w działki w paru różnych lokalizacjach, żeby zdywersyfikować ryzyko.

Co decyduje o atrakcyjności działki

Wielu inwestorów źródła zysku upatruje w zmianie przeznaczenia zakupionej ziemi z rolnej na budowlaną. Działki przygotowane do rozpoczęcia budowy będą w najbliższych latach sprzedawać się najlepiej.

Nie ma jednej, uniwersalnej metody na udaną inwestycję. Nie wystarczy analiza statystyk i ogólnych trendów. Każdy region ma swoją specyfikę, każda działka jest inna. Inne czynniki decydują także o atrakcyjności działki dla inwestora, który zamierza na niej zarobić, inne dla nabywcy, który szuka działki dla siebie, by postawić na niej swój dom. Osoby, które chcą osiedlić się na danym terenie, initeresują się zazwyczaj zakupem niewielkiej działki budowlanej z dostępem do mediów oraz odpowiedniej infrastruktury (drogowej, usługowej, użyteczności publicznej). Wydaje się, że w najbliższej przyszłości tak przygotowane działki będą się sprzedawać najlepiej i osiągać najwyższe ceny.

Obecnie z punktu widzenia inwestora ważne jest jeszcze jedno pytanie, a mianowicie, co stanie się po 1 maja 2016 roku. Z tą datą bowiem zostanie w Polsce uwolniona sprzedaż ziemi dla cudzoziemców. Obecnie cudzoziemiec, żeby kupić ziemię musi przejść skomplikowaną procedurę oraz otrzymać zgodę MSWiA. Bardzo prawdopodobne jest, że ze względu na piękno przyrody cudzoziemcy będę kupować działki rekreacyjne czy gospodarstwa rolne. Jest to zatem także szansa na dobry zysk z inwestycji w ziemię. Dla przykładu polskie wybrzeże budzi duże zainteresowanie wśród Niemców, którzy już teraz licznie odwiedzają ten region. To oni będę tutaj kupować ziemię. A to dlatego, że mają blisko, a ceny działek nad polskim morzem są dużo niższe, niż po drugiej stronie granicy.

Jak inwestować skutecznie i bezpiecznie

Choć rynek nieruchomości gruntowych wydaje się być stabilny i zapewniać bezpieczną lokatę kapitału, trudno jest samodzielnie realizować inwestycje w tym zakresie. Znalezienie odpowiedniej nieruchomości wymaga bardzo dużo czasu na samo szukanie i weryfikację. Dlatego warto skorzystać z pomocy firmy, która już dokonała selekcji i proponuje gotowe do inwestycji nieruchomości. Tego typu współpraca ma wiele zalet. Przede wszystkim czyni inwestycję pewniejszą i bezpieczniejszą. Specjaliści mogą wyszukać i polecić atrakcyjne działki rekreacyjne lub działki budowlane. Ponad to ocenią ryzyko inwestycyjne, sprawdzić stan prawny działki oraz szybko i skutecznie załatwić formalności związane z przekształceniem czy uzbrojeniem. W przypadku chęci sprzedaży ziemi pomogą także w znalezieniu ostatecznego nabywcy.

Bartosz Antos

Dyrektor ds. nieruchomości

Podobał Ci się artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
  Zaznacz zgody po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest S.A:

  * Pole obowiązkowe

  zdjęcie
  ekspert-ico

  Przeczytaj także

  Budowa
  Drzewa

  Kiedy i jak blisko lasu można wybudować dom?

  Śpiew ptaków o poranku, śniadanie na werandzie, zapach żywicy… Kto nie marzy o takiej sielance? Niektórzy nie pozostają w świecie marzeń. Sprawnie i pewnie zamieniają swoje pragnienia w rzeczywistość. Zanim jednak poniesie Cię ułańska fantazja w zagospodarowaniu leśnej działki nad morzem i projektowaniu swojego wymarzonego domu, sprawdź obowiązujące przepisy. W tym zakresie obowiązują bowiem pewne […]

  Bartłomiej Kuzniar
  Inwestycje w nieruchomości
  Nieruchomości

  Kupujemy działki rolne – jakie dokumenty będą nam potrzebne?

  Nabycie działki rolnej wraz z kolejnymi zmianami obowiązujących w tym zakresie przepisów jest w zasadzie coraz prostsze. Stopniowo dochodzi do otwarcia rynku nieruchomości rolnych na podmioty niebędące rolnikami. To dobra informacja dla inwestorów, którzy mają różne pomysły na wykorzystanie tych gruntów. Wciąż jednak trzeba pamiętać o tym, że istnieją pewne konieczne do przebrnięcia formalności. Należy […]

  Bartosz Antos
  Podatki

  Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o dokumentacji podatkowej cen transferowych

  W jakich okolicznościach podatnicy zobowiązani będą do przedłożenia dokumentacji cen transferowych? Z czym wiąże się sankcyjna stawka podatku? Jaką dokumentację potwierdzająca cenę transferową organy podatkowe uznają za odpowiednią? Czym są ceny transferowe Ceny, po których dane przedsiębiorstwo przekazuje towary oraz dobra niematerialne, bądź świadczy usługi podmiotom powiązanym kapitałowo, osobowo lub rodzinnie nazywa się cenami transferowymi. […]

  Bartosz Antos
  Budowa

  Ułatwienia i kłopoty z rejestrem pozwoleń na budowę i zgłoszeń

  Czym jest rejestr pozwoleń na budowę i zgłoszeń? Jakie ułatwienia związane z procedurą budowlaną wprowadziło jego uruchomienie? Gdzie dla inwestorów i gmin pojawiają się kłopoty? RDWZ W związku z nowelizacją prawa budowlanego 1 stycznia 2016 r. uruchomiono ogólnodostępny internetowy centralny Rejestr Wniosków, Decyzji i Zgłoszeń w sprawach budowlanych, w skrócie RWDZ. Jest to nowa wersja […]

  Robert Tomaszewski
  Inwestycje w nieruchomości
  Najem
  Nieruchomości

  Zepsuty piekarnik w wynajmowanym mieszkaniu – kto powinien go naprawić? Prawo a wynajem nieruchomości

  Niedziałające sprzęty to częsty przedmiot sporu pomiędzy najemcami a wynajmującymi. Najczęściej jedni i drudzy nie wiedzą, kto tak naprawdę powinien odpowiadać za zepsuty piekarnik, telewizor albo pralkę. Jak sobie poradzić z tym problemem? Na to pytanie odpowiada Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – portal www.saveinvest.pl. Wynajem nieruchomości – […]

  Bartosz Antos
  Nieruchomości

  Rozgraniczenie i wytyczenie granic działki

  Często się zdarza, że kupno gruntów, w tym zakup działki wiąże się z koniecznością ich rozgraniczenia z sąsiadującymi parcelami. Rozgraniczenia należy dokonać, jeżeli do tej pory nie wytyczono granic działek bądź toczy się spór pomiędzy właścicielami nieruchomości. Kto może wystąpić o wytyczenie granic? Procedurę związaną z wytyczeniem rzeczywistych granic parceli i oznaczeniu ich znakami granicznymi […]

  Bartosz Antos
  Drogi

  Dojazd do działki – co musisz wiedzieć

  Zakup działki pod budowę domu to prawdziwe wyzwanie. Jedną z kluczowych spraw, którą trzeba koniecznie mieć na uwadze, jest dostęp do drogi oraz jej status. Wszelkie niedomówienia w tej kwestii mogą mieć poważne konsekwencje i zniweczyć plany o szybkim rozpoczęciu budowy. Otrzymanie pozwolenia na budowę na zakupionej działce zależy m.in. od jej dostępu do drogi […]

  Bartosz Antos
  Domki letniskowe

  Kiedy rozbiórka domku letniskowego jest nieunikniona?

  Budowa domu, własna działka budowlana w atrakcyjnym miejscu, prywatny domek letniskowy w dobrej lokalizacji lub inwestycja w domki pod wynajem – spełnienie każdego z tych marzeń pociąga za sobą obowiązek zdobycia podstawowej wiedzy z zakresu nieruchomości. Z tego artykułu dowiesz się jakie przesłanki powinny uświadomić kupującym, że nabywany przez nich domek letniskowy może zostać objęty […]

  Bartosz Antos
  back to top