Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Działki inwestycyjne – jak wybrać te odpowiednie? Część pierwsza

Bartłomiej Kuzniar
26 lipca 2018
Inwestycje w nieruchomości

Na co zwracać uwagę, jeśli szukamy gruntu pod inwestycję? Kryteria, jakie musi spełnić działka inwestycyjna, by przyniosła satysfakcjonujący zysk oraz dokumenty, które zagwarantują bezpieczeństwo transakcji.

Grunt to dobra selekcja!

Selekcja gruntu jest wymagającym przedsięwzięciem. Znalezienie odpowiedniej działki inwestycyjnej, która spełni wszystkie nasze potrzeby, to niekiedy długi i niełatwy proces. Ale, gdy znajdziemy już tę odpowiednią, wszelkie trudy zostaną nam wynagrodzone – własny kawałek ziemi to synonim poczucia bezpieczeństwa.

Pamiętajmy jednak, że tylko dokładne sprawdzenie, czy dana nieruchomość ziemska całkowicie spełnia szereg restrykcyjnych wymogów pozwoli nam na dokonanie bezpiecznej transakcji, która w przyszłości umożliwi nam bezproblemowe rozpoczęcie zaplanowanego przedsięwzięcia.

Na co zatem zwracać uwagę, jeśli szukamy gruntu pod inwestycję?

Jeżeli szukamy nieruchomości, którą w przyszłości chcemy odsprzedać z zyskiem kluczowe jest, aby sama działka zyskała na wartości. Największy wzrost wartości naszej nieruchomości można „wytworzyć” na początkowym etapie jej zagospodarowania. Mowa tu o nieuzbrojonych działkach rolnych, których wartość podnoszona jest skokowo wraz z m.in. doprowadzeniem prądu, wody, kanalizacji. Uzbrojenie i przekształcenie takich gruntów przyczynia się do znacznego wzrostu na wartości, a w konsekwencji do możliwości odprzedania jej ze znacznym zyskiem. W sytuacji natomiast, gdy poszukujemy działki pod budowę np. domku, musimy przede wszystkim wiedzieć, jakie parametry powinna spełniać działka, żeby na niej zrealizować nasze zamierzenie budowlane. W przywołanym tu przykładzie budowy domu taka wielkość podawana jest wraz z gotowym projektem obiektu. Jeśli natomiast mamy „projekt na zamówienie”, warto taką informację uzyskać bezpośrednio od architekta.

Lokalizacja

Lokalizacja to jeden z kluczowych aspektów, na który musimy zwrócić uwagę przy wyborze działki pod inwestycję. Szukajmy przede wszystkim atrakcyjnych lokalizacji o dużym potencjale rozwoju, miejsc, które odpowiadać będą naszym indywidualnym potrzebom. Należy w szczególności dokładniej przyjrzeć się nieruchomościom w miejscach o najwyższym potencjale wzrostu na wartości – przykładowo blisko atrakcji turystycznych, czy dużych miast. Warto bowiem, szczególnie jeśli liczymy się z możliwością odsprzedania gruntu w przyszłości – wybrać taką nieruchomość, której wartość rynkowa wzrośnie po latach. Tu szczególnie godne polecenia są okolice z walorami nie tylko turystycznymi, ale i krajobrazowymi, takie jak miejscowości nadmorskie, czy rejony górskie. Jeśli natomiast szukamy miejsc bardziej peryferyjnych upewnijmy się, że mamy możliwość szybkiego i łatwego dojazdu do dużych miast. Wybór właściwej lokalizacji jest kluczowy, jeżeli chcesz osiągnąć stabilny wzrost nabytego gruntu.

Optymalne wymiary i możliwości zagospodarowania

Kupujemy działkę inwestycyjną – ale tylko taką, która sprosta naszym oczekiwaniom i zamierzeniom. To, jakie zamierzenie chcemy przeprowadzić w obrębie naszego przyszłego gruntu ma przełożenie na podstawową kwestię, czyli parametry nieruchomości. Żeby sprawdzić, jakie muszą być minimalne wymiary działki warto zajrzeć do rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz. U. 75, poz. 690 ze zm.). Co prawda rozporządzenie to nie definiuje wprost minimalnej powierzchni działki budowlanej, jednak dyktuje ogólne warunki, jakie musi spełnić budowla, by nie naruszała ona ładu przestrzennego i była zgodna z normami prawnymi.

Ponadto, jeśli chodzi o sprawdzenie, czy nasze zamierzenie będzie możliwe do przeprowadzenia w obrębie intersującej nas działki, konieczne będzie sięgnięcie do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Z niego uzyskamy informacje m.in. o przeznaczeniu poszczególnych terenów czy ograniczeniach ustanowionych w ich użytkowaniu. Jeśli dla danego terenu nie został uchwalony plan miejscowy warto wystąpić o warunki zabudowy – radzi Bartłomiej Kuźniar z portalu www.saveinvest.pl. O uzyskanie tej decyzji może wnioskować każdy, nie ma konieczności posiadania tytułu prawnego do nieruchomości – dlatego warto jeszcze przed podpisaniem aktu notarialnego otrzymać potwierdzenie możliwości przeprowadzenia danej inwestycji.

W drugiej części wpisu przedstawimy kolejne aspekty, które powinny zostać rozważone w trakcie poszukiwań działki inwestycyjnej, czyli kwestia dostępności mediów oraz jak upewnić się, że interesująca nas nieruchomość posiada jasny stan prawny.

Bartłomiej Kuzniar

Dyrektor operacyjny

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!   * Pole obowiązkowe