Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Działki w górach – zysk przez cały rok! Część druga

Robert Tomaszewski
4 stycznia 2017
Inwestycje w nieruchomości
Działki w górach

W poprzedniej części poradnika omówiliśmy aspekty, które sprawiają, że inwestycje podejmowane w rejonach górskich przynoszą zyski nie tylko w sezonie zimowym. Poruszyliśmy także kwestia wymagań, dotyczącą interesującej nas nieruchomości gruntowej, by inwestor miał pewność bezpiecznej i zyskownej transakcji.

Nieruchomości w górach

Jak już wspomnieliśmy w poprzedniej części poradnika nieruchomości pod inwestycję warto szukać w rejonach, których optymistyczne perspektywy rozwoju już teraz przyciągają coraz szersze grono turystów i inwestorów.

Warto przyjrzeć się tym miejscowościom i sprawdzić co mogą nam zaoferować. I tak przykładowo, wspomniana już wcześniej Czarna Góra posiada świetnie przygotowane stoki narciarskie (ponad 10 km tras narciarskich i system wyciągów o przepustowości 10 tys. os./h), szkołę narciarską, funparki oraz, zyskujący coraz bardziej na popularności, snowpark. Jest ona atrakcyjna także poza sezonem – w lecie można udać się na Czarną Górę korzystając z dwóch różnych i malowniczych pieszych szlaków, a na samym szczycie można wspiąć się na 14 metrową wieżę widokową. Co więcej, jej okolice słyną z popularnych tras rowerowych o różnym stopniu trudności. C

ały region Dolnego Śląska jest jednym z najszybciej rozwijających się w Polsce – należy wymienić chociażby zaplanowaną budowę dróg ekspresowych S3 (Sulechów – Legnica, Legnica – Bolków) i S5 (Korzeńsko – Wrocław) oraz budowę obwodnicy Kłodzka. Wszystko to decyduje o niezwykle szybkim rozwoju ekonomicznym i infrastrukturalnym danego regionu, co szacuje się, że doprowadzi w przyszłości do zwiększenia, już i tak imponującego, ruchu turystycznego.

Lokalizacja

W związku z tym zainteresowanych inwestorów, zarówno poczatkujących jak i tych zamożnych nieustannie przybywa. To wszystko przekłada się na rozkwit okolicy – przykładowo poprawia się standard baz hotelowych, w ostatnich kilku latach Czarna Góra zainwestowała w same parkingi oraz hotele ok 10 mln zł. Jednak ekskluzywne hotele i poprawione drogi to nie wszystko. Powstaje także wiele nowych atrakcji turystycznych, pojawiają się restauracje, spa, baseny, czyli alternatywna forma rozrywki po nartach.

Nieustanny, dynamiczny i pomysłowy rozwój okolic sprawił, że w ostatnim roku Zieleniec, Świeradów i Czarną Górę odwiedziło łącznie ok 650 tys. gości. W samym tylko sezonie Czarną Górę odwiedza blisko 200-250 tys. osób.

Restrykcyjne wymogi środowiskowe

Nieruchomość w górach to synonim wielu możliwości dalszych strategii inwestycji kapitału. Warto jednak uważać na ograniczenia, jakie mogą powstać z związku z obowiązującymi dla pewnych terenów restrykcyjnymi wymaganiami środowiskowymi – informuje Robert Tomaszewski z portalu www.saveinvest.pl. Mogą prowadzić one bowiem do znacznego opóźnienia w naszym zamierzeniu inwestycyjnym, czy sprawić, że przybędzie koniecznych do załatwienia formalności administracyjnych. Dlatego przy podjęciu ostatecznej decyzji o wyborze gruntu warto sprawdzić także, czy nasze planowane działania nie zostaną w przyszłości ograniczone m.in. przez ustanowienie obszaru Natura 2000. To właśnie zamierzenia budowlane są zawsze poddawane najbardziej restrykcyjnym kontrolom. Dopuści się do realizacji jedynie inwestycję, która nie będzie negatywnie oddziaływała na środowisko. Jednak, ze względu na bardzo duże ograniczenia w możliwościach zabudowy i eksploatacji takich terenów, wymogów administracyjnych jest wiele.

Problem z ustanowieniem takiego obszaru strefy ochronnej polega głównie na tym, że decyzje o tym fakcie podejmuje się wyłącznie na podstawie naukowych kryteriów przyrodniczych, a nie gospodarczych, ekonomicznych czy nawet społecznych przesłanek. Dlatego właśnie granice obszarów Natura 2000 nie mogą podlegać zmianom dostosowującym ich przebieg do planowanych przedsięwzięć czy innych oczekiwań danych społeczności lokalnych lub potencjalnych inwestorów. Dla przykładu zakazy sztucznego naśnieżania, czy ogromne opłaty za wylesienie terenów, sprawiły, że inwestorzy zdecydowali się przenieść swój kapitał do miejscowości bez tak restrykcyjnych ograniczeń – przykładowo do Zieleńca, Świeradowa czy Czarnej Góry.

Robert Tomaszewski

Prezes Zarządu

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.











    * Pole obowiązkowe

    Skontaktuj się z nami

    Zadzwoń: +48 888 800 800
    lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!











      * Pole obowiązkowe