Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Działki w górach – zysk przez cały rok! Część pierwsza

Robert Tomaszewski
22 grudnia 2016
Inwestycje w nieruchomości
Działki w górach

Zainteresowanie działkami zlokalizowanymi w rejonach górskich od wielu lat nie słabnie. Co przesądza o atrakcyjności takich nieruchomości? Gdzie warto szukać terenów pod inwestycję i na jakie aspekty zwracać uwagę przy podejmowaniu ostatecznej decyzji?

Rejon górski – lokalizacja atrakcyjna cały rok

Dużym zainteresowaniem, zarówno zamożnych jak i początkujących inwestorów, od wielu lat cieszą się działki zlokalizowane w rejonach górskich oraz około górskich. Sąsiedztwo wielu atrakcji turystycznych, oferujących możliwości zarówno biernego, jak i czynnego wypoczynku oraz walory widokowe przesądzają o atrakcyjnym charakterze takich nieruchomości.

Co więcej, inwestycje w nieruchomości zlokalizowane w rejonach górskich to gwarancja zysku nie tylko w sezonie zimowym. Okolice takie przyciągają turystów przez cały rok. Szacuje się, że turyści z innych krajów Europy rocznie wydają na wypoczynek w Polsce ok. 8 mld euro. Ponad połowa tych środków przeznaczana jest na turystykę zimową. Jednak, jak się okazuje, zima to niejedyny sezon, w którym okolice górskie cieszą się popularnością – szczególnie rozpowszechnione są także górskie wycieczki jesienią, wiosną i latem, które pozwalają napawać się bogatą przyrodą i różnorodnym krajobrazem.

Zyskowna inwestycja

Górski klimat to nie tylko przyczynek do rozwoju sportów zimowych – mowa tu w szczególności o niezwykle popularnym narciarstwie biegowym czy biatlonie. Parki krajobrazowe, miejsca z walorami uzdrowiskowymi, czy zabytki i ośrodki edukacyjne to tylko kilka spośród oferowanych atrakcji, które mogą zadecydować o szybkim rozwoju ekonomicznym i infrastrukturalnym danego regionu. Zwiększy ruch turystyczny, także odwiedzających z zagranicy, doprowadzi do rozwoju transportu i logistyki. A to wszystko przełoży się na jeszcze większy rozkwit gospodarczy już i tak popularnego i „zyskownego” regionu.

Jak widać powodów, które przesądzają o atrakcyjnym charakterze „górskich” nieruchomości jest wiele. Należy jednak pamiętać, że tylko odpowiednio wyselekcjonowana działka, o dużym potencjale rozwoju i odpowiednich możliwościach zabudowy w pełni zagwarantuje powodzenie naszej inwestycji – podkreśla Robert Tomaszewski z portalu www.saveinvest.pl.

Gdzie szukać wymarzonej działki pod inwestycję?

Jaka nieruchomość gruntowa stanowić będzie zatem pełną gwarancję bezpiecznej i zyskownej inwestycji? Przy selekcji odpowiedniej ziemi należy uwzględnić przede wszystkim nasze własne preferencje i oczekiwania – w zależności od indywidualnych potrzeb grunt powinien spełnić kilka podstawowych kryteriów. Bardzo ważna jest m.in. kwestia dostępności mediów w okolicy, możliwość szybkiego zurbanizowania gruntu oraz jasny stan prawny nieruchomości – tu szczególnie istotna jest treść księgi wieczystej, jak również uchwalony dla danego obszaru miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli dla interesującego nas gruntu gmina nie podjęła uchwały o planie miejscowym warto wystąpić z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Taką decyzję administracyjną może otrzymać każdy, nawet wnioskujący nieposiadający prawa własności do danej działki.

Co naprawdę oznacza określenie „w dobrej lokalizacji”?

Warto zatrzymać się jeszcze na chwilę przy wspomnianej już kilkakrotnie lokalizacji nieruchomości. Wbrew powszechnemu mniemaniu, ziemi pod planowaną inwestycję nie należy szukać w „obleganych” i popularnych miejscowościach, ale w rejonach, które szanse rozkwitu maja dopiero przed sobą. Dla przykładu – największym zainteresowaniem narciarzy i turystów w ostatnich latach cieszyły się nie duże i przeludnione ośrodki sportów zimowych, a te mniejsze. Chodzi tu przede wszystkim o Szklarską Porębę, Karpacz w Karkonoszach, Zieleniec w Górach Orlickich, Świeradów Zdrój w Górach Izerskich czy Czarną Górę w Masywie Śnieżka. To właśnie te miejscowości ciągle się rozwijają, mają wiele pomysłów na wykorzystanie swojego potencjału, czym przyciągają wielu inwestorów.

W kolejnej części poradnika: jakie przedsięwzięcia podejmowane w wymienionych powyżej rejonach sprawiają, że już i tak atrakcyjne nieruchomości górskie czeka rozkwit? Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze działki w górach, czyli o restrykcyjnych wymogach środowiskowych dyktowanych ustanowieniem strefy ochronnej Natura 2000.

Robert Tomaszewski

Prezes Zarządu

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!
   * Pole obowiązkowe