Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Ile można zarobić na domku letniskowym?

Bartosz Antos
6 czerwca 2024
Domki letniskowe
Najem

Wynajem domków letniskowych w ostatnich latach cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Czy jednak taki pomysł na biznes się opłaca i ile realnie można na nim zarobić? Warto wiedzieć, o jakie rzeczy trzeba zadbać w pierwszej kolejności i jak wyglądają koszty takiej inwestycji. Nie bez znaczenia jest ponadto kwestia promocji, by przyciągnąć do siebie turystów poszukujących wyjątkowych miejsc wypoczynkowych.

Zastanawiasz się, ile można zarobić na domku letniskowym i czy jest to dobry pomysł na biznes? Popularność tego typu miejsc sprawia, że temat ten zaczyna interesować coraz więcej osób. Aby jednak rzeczywiście zaczął przynosić satysfakcjonujące zyski, należy podejść do niego w odpowiedzialny, przemyślany sposób. Zarówno stworzenie miejsca atrakcyjnego dla turystów, jak i jego promocja czy utrzymanie, wiążą się z dość wysokimi kosztami. To natomiast wpływa na ostateczną opłacalność inwestycji.

Jeśli chcesz zacząć wynajmować domki letniskowe, to w tym artykule znajdziesz kompleksową dawkę wiedzy na ten temat. Pod uwagę wzięliśmy każdy etap inwestycji – od omówienia samego pomysłu, przez najistotniejsze kwestie, aż po marketing i reklamę, które przyciągną do ciebie gości. Nie zapomnieliśmy ponadto o podatkach, formalnościach, przewidywanych kosztach i ostatecznym (szacunkowym) zarobku. Wszystko to pozwoli ci podejść do tej kwestii świadomie i ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji.

domek letniskowy nad morzem

Czy domki letniskowe to dobra inwestycja?

Jeszcze do niedawna w segmencie nieruchomości inwestycyjnych dominowały mieszkania na wynajem. Od kilku lat jednak coraz więcej osób pieniądze lokuje w domkach na wynajem, działając w branży turystycznej. Wynika to z faktu, że Polacy otwierają się na alternatywne sposoby wypoczynku. Chętnie szukamy oryginalnych miejsc, niezależnych, nieco na uboczu i z daleka od turystycznego zgiełku miasta. Często wolimy też prywatny domek od wielkiego hotelu, pełnego gości.

Na korzyść wynajmu domków letniskowych przemawia rosnąca popularność Polski wśród przyjezdnych z zagranicy. Mazury, Wybrzeże Morza Bałtyckiego czy regiony górskie odwiedzają turyści szukający odpoczynku w cichym i klimatycznym miejscu. Jednocześnie dobrze, by spełniało najwyższe wymagania pod względem standardu wykończenia oraz lokalizacji blisko najpopularniejszych atrakcji. Domki rekreacyjne idealnie wpisują się w ten schemat, same w sobie stanowiąc atrakcję, a jednocześnie kusząc przystępnymi cenami.

Przy domkach letniskowych jest znacznie mniej formalności niż w przypadku budowy hotelu albo ośrodka wypoczynkowego. Często ich postawienie nie wymaga zbyt wielu pozwoleń, a ze względu na możliwość skorzystania z oferty gotowych projektów, minimalizowane są też koszty. Ich postawienie nie trwa długo, więc szybciej mogą zacząć na siebie zarabiać. Wszystko to sprawia, że zaczynają być postrzegane jako dobra inwestycja, o ile projekt zostanie odpowiednio przemyślany i zrealizowany.

domek letniskowy w górach

Podatki i formalności w przypadku wynajmu domku letniskowego

Nie wszystkie domki letniskowe wymagają pozwolenia na budowę i licznych wizyt w urzędach. Może wystarczyć samo spełnienie wymogów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Przepisy prawa budowlanego i formalności związane z umiejscowieniem obiektu nie są jednak jedynymi, które musisz wziąć pod uwagę, planując taką inwestycję.

Nie bez znaczenia są bowiem również kwestie podatkowe i formalności rozliczeniowe. Dochody z wynajmu domku letniskowego musisz odpowiednio udokumentować. Na szczęście kwestia ta nie jest aż tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Wszystko bowiem zależy od tego, ile uda ci się zarobić.

Jeśli domki letniskowe nie są twoim głównym źródłem dochodu, a ich wynajem prowadzisz sezonowo, okazjonalnie, na małą skalę i bez konieczności zatrudniania pracowników, to nie musisz nawet zakładać działalności gospodarczej. Zgodnie z przepisami, dochody pochodzące z wynajmu domków w takiej formie są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Jeśli w roku podatkowym twój przychód:

 • nie przekroczył 100 tys. zł, to ryczałt jest równy 8,5 proc.;
 • przekroczył 100 tys. zł, to od nadwyżki ponad tę kwotę konieczne będzie odprowadzenie kwoty ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 12,5 proc.

Pamiętaj o kosztach dodatkowych, związanych z prowadzeniem tego typu działalności. Uważniej przyjrzeliśmy się im w dalszej części artykułu. Większość osób, zanim zdecyduje się na domek letniskowy, robi wyliczenia potencjalnej opłacalności już po odjęciu podatków i opłat. Im bardziej szczegółowe i rzetelne szacunki, tym lepiej. Dzięki temu bowiem wiadomo jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, na co trzeba się przygotować.

domek letniskowy

Ile można zarobić na domkach letniskowych?

Czas przejść do konkretów, czyli tego, ile można zarobić na domku letniskowym wynajmowanym w Polsce. Oczywiście – jak zwykle w takich przypadkach – odpowiedź brzmi „to zależy”. Wpływa bowiem na ten aspekt bardzo wiele zróżnicowanych kwestii, wpływających na ostateczną wysokość zysku właściciela obiektu, m.in.:

 • cena wynajmu i warunki jej ustalenia,
 • koszty początkowe i stałe,
 • zainteresowanie obiektem i intensywność wynajmu.

Dwie pierwsze kwestie dokładnie przeanalizowaliśmy poniżej. Trzecia natomiast zależna jest od dwóch zmiennych:

 • planu – domki letniskowe możesz wynajmować zarówno przez cały rok, jak i tylko w określonych okresach. Zależnie od obranej strategii, możesz udostępniać je wyłącznie w sezonie wysokim, jak i od wiosny aż do jesieni. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by szukać gości w zimie albo wyłącznie okazjonalnie. W pozostałych okresach możesz spędzać w nich czas z bliskimi lub udostępniać dalszej rodzinie. To twoja decyzja, podobnie jak i częstotliwość wynajmów czy długość akceptowanych wynajmów (np. tylko w weekendy);
 • zainteresowania gości – turyści szukający odpoczynku mogą, ale nie muszą, przyjechać do ciebie. Mimo twoich chęci całorocznego wynajmu może okazać się, że goście „dopiszą” wyłącznie latem i to nie w takiej ilości, jakiej się spodziewałeś. Wpływ na to może mieć zarówno lokalizacja, jak i standard domków, cena czy marketing.

Jeśli jesteś posiadaczem domku letniskowego, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nie da się dokładnie określić wysokości zarobku z wynajmu. Poniżej natomiast przybliżyliśmy szacunkowe dane, poparte konkretnymi przykładami.

Za ile wynajmować domki letniskowe i co wziąć pod uwagę, ustalając cenę?

Pierwszą zmienną wpływającą na to, ile można zarobić na domku, jest cena wynajmu i jej stosunek do wydatków. Im więcej zarabiasz, a mniej wydajesz, tym osiągasz wyższy zysk. Musisz jednak pamiętać, że windowanie stawek rzadko się sprawdza, bo na rynku nie brak konkurencji, która może podebrać ci gości, kusząc ich ofertą korzystniejszą dla portfela.

Najlepszym sposobem jest wykreowanie właściwego stosunku ceny do oferty. Kwota powinna być zarówno opłacalna dla ciebie, jak i korzystna z perspektywy klientów, po zestawieniu jej z tym, co im w jej ramach proponujesz. Sprawdzoną praktyką jest w tym przypadku uważna analiza konkurencji:

 • obiektów noclegowych w danej okolicy,
 • domków letniskowych w innych regionach, ale o podobnych walorach i standardzie do tego, który sam planujesz.

W ten sposób zorientujesz się, jakie są średnie ceny w skali kraju i jak wygląda sytuacja w konkretnej lokalizacji. Na tej podstawie będziesz w stanie przygotować ofertę atrakcyjniejszą od bezpośredniej konkurencji, co zapewni ci zainteresowanie turystów.

Koszty, które trzeba wziąć pod uwagę w przypadku domków letniskowych

Drugi, bardzo ważny aspekt, to ponoszone koszty. Zależą one zarówno od tego, gdzie stanie domek letniskowy (kupno działki), jak i wybranego typu obiektu, standardu wykończenia, dodatkowych atrakcji, kosztów utrzymania czy promocji oferty.

Obliczając opłacalność inwestycji, musisz wziąć pod uwagę zarówno jednorazowe wydatki początkowe, jak i późniejsze regularne koszty. To pomoże ci obliczyć, kiedy (w przybliżeniu) domki letniskowe zaczną na siebie zarabiać i przestaną być jedynie wydatkiem. Uwzględnij w tych wyliczeniach przede wszystkim:

 • kupno działki – zależnie od lokalizacji, stanu prawnego i dostępu do mediów, ceny mogą być bardzo zróżnicowane. Warto kupować je od zaufanych sprzedawców, takich jak Saveinvest. Pozwoli ci to uniknąć niepotrzebnych komplikacji i kłopotów, które mogą generować dodatkowe koszty;
 • postawienie domku letniskowego – wspominaliśmy już wcześniej o różnych typach obiektów. Porównaj je i oceń, który będzie dla ciebie najbardziej opłacalny. Pod uwagę weź też jego wielkość, bo domki murowane z trzema sypialniami bez wątpienia pochłoną więcej pieniędzy niż prace nad niewielkim obiektem parterowym o mobilnej konstrukcji;
 • wykończenie domku letniskowego – im lepszy standard, tym wyższa cena wynajmu. Wyższy koszt wykończenia sprawia jednak, że inwestycja dłużej się zwraca. Nie zawsze też klienci o określonym profilu są zainteresowani wysokim komfortem. Z drugiej strony zaniedbanie tej kwestii i skrajna „oszczędność” może sprawić, że nikt nie będzie chciał się zakwaterować u ciebie;
 • koszty utrzymania – oprócz zakupu i wyposażenia, inwestycja w domki letniskowe wymaga stałego dbania o ich stan. Mowa tu zarówno o przygotowywaniu ich na przyjazdy nowych gości, jak i regularnym sprzątaniu, czyszczeniu sprzętów czy np. pielęgnowaniu kwiatów. Do tego dochodzą wydatki stałe i sezonowe, takie jak podatki, opłaty za media, koszenie trawy itd. Dopiero po opłaceniu ich wszystkich możesz liczyć rzeczywisty zysk z wynajmu;
 • koszty promocji i marketingu – twoja inwestycja w domki nie będzie na siebie zarabiać, jeśli nie przyciągniesz klientów. Do części z nich dotrzesz za darmo, ale konieczne mogą okazać się działania płatne. Czasem warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Budowa domu letniskowego – na jakie wydatki trzeba się przygotować?

Czytaj więcej

Jesteś posiadaczem domku letniskowego – na jakie kwoty możesz liczyć?

Spróbujmy na hipotetycznym przykładzie obliczyć szacunkowy zwrot z inwestycji w domek letniskowy. Wszelkie wykorzystane przez nas dane stanowią jedynie przykład stworzony na potrzeby symulacji. W praktyce zarówno koszty, jak i ceny oraz ostateczny zysk mogą prezentować się zupełnie inaczej. Ma na nie wpływ bardzo dużo czynników i podejmowanych przez ciebie decyzji. My natomiast uprościliśmy tę kwestię, by wyliczenia były przejrzyste i czytelne.

Przyjmijmy, że:

 • kupiłeś działkę w atrakcyjnej lokalizacji za 120 tys. zł;
 • kupiłeś gotowy mobilny domek letniskowy całoroczny za 80 tys. zł;
 • wydałeś na pełne wyposażenie domku 10 tys. zł;
 • wszelkie koszty dodatkowe (np. transport i opłaty administracyjne) kosztowały cię 5 tys. zł.

Porównując swój standard do konkurencji i sprawdzając inne ogłoszenia z regionu, uznałeś, że odpowiednia stawka za noc w twoim domku to 300 zł. Działasz zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim, samemu spędzając czas w obiekcie w sezonach niskich. W sumie wynajmujesz obiekt przez 8 miesięcy w roku, średnio ok. 25 dni w miesiącu. Wszelkie prace porządkowe wykonujesz samodzielnie i sam też zajmujesz się marketingiem. W takim przypadku:

 • 8 (miesięcy w roku) x 25 (dni w miesiącu) = 200 dni rocznie.
 • 200 x 300 zł = 60000 zł.

Poczyniłeś inwestycję w wysokości 215 tys. zł, a rocznie jesteś w stanie zarobić 60 tys. zł. To oznacza, że w zaledwie 3,5 roku inwestycja nie tylko się spłaci, ale i zacznie na siebie zarabiać. Warto tu ponadto wziąć pod uwagę fakt, że nasze założenia są bardzo ostrożne. Niewiele domków stoi pustych aż przez jedną czwartą roku, a część z nich ma zapełniony każdy dzień w miesiącu.

domek letniskowy na wynajem

Czy inwestycja w domki letniskowe się opłaca?

Postawienie i wynajem domków letniskowych to bez wątpienia jedno z ciekawszych rozwiązań inwestycyjnych. W przypadku niewielkiej skali nie musisz nawet zakładać działalności gospodarczej. Część obiektów nie ma również wymagań techniczno-budowlanych, a formalności przy ich stawianiu są ograniczone do minimum. Ponadto działki w atrakcyjnych lokalizacjach, z daleka od zgiełku miasta, takie jak te oferowane przez Saveinvest, dostępne są w przystępnych cenach. Ostatecznie więc nie wydasz fortuny na stworzenie wyjątkowego miejsca, do którego będą chcieli przyjeżdżać turyści z całej Polski i nie tylko.

Oczywiście taka inicjatywa pochłania wiele czasu i zaangażowania. Musisz znaleźć w naszej ofercie idealną dla ciebie działkę, a następnie zająć się postawieniem domku i jego wykończeniem. Następnie przyjdzie czas na promocję, ogłoszenia na portalach noclegowych i zadbanie o perfekcyjną obsługę gości. Nie możesz przed przystąpieniem do pracy pominąć ponadto dokładnego przeliczenia inwestycji i oszacowania, kiedy zacznie się spłacać oraz ile potencjalnie uda ci się na niej zarobić. Im bowiem szybciej zyski z wynajmu pokryją początkowe wydatki, tym lepiej dla twojego portfela. Po uregulowaniu stałych opłat z kolei jak największe kwoty powinny zostawać w kieszeni, by biznes rzeczywiście się opłacał.

Wiesz już, ile można zarobić na domku letniskowym – przynajmniej szacunkowo. Polski sektor turystyczny rozwija się bardzo prężnie, a zarówno Polacy, jak i obcokrajowcy, chętnie spędzają czas w klimatycznych miejscach, nieco na uboczu, ale nadal blisko kultowych atrakcji. Masz wizję takiego miejsca i marzysz o przyjmowaniu gości, a przy okazji chcesz stworzyć przyjemną przystań dla siebie i najbliższych? W takim przypadku może być to najlepsze rozwiązanie dla ciebie. Przy odrobinie szczęścia przyniesie ci nie tylko ogrom satysfakcji, ale i bardzo przyzwoite zyski.

Bartosz Antos

Dyrektor ds. nieruchomości

Tereny przed i po

Wybierz inwestycję:

Chłopy k. Mielna
Gąski I
Gąski II
Mielenko I
Mielenko II
Smołdzino
Mielno Molo
Enklawa Dziwnówek

PRZED:
Działka inwestycyjna

59 zł / m2

53 zł / m2

53 zł / m2

65 zł / m2

39 zł / m2

30 zł / m2

430 zł / m2

375 zł / m2

PO:
Działka budowlana z infrastrukturą

233 zł / m2

355 zł / m2

345 zł / m2

300 zł / m2

185 zł / m2

199 zł / m2

1679 zł / m2

794 zł / m2

Co zrobiliśmy:

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

 • Uzyskaliśmy pozwolenia na budowę

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Podłączyliśmy sieć wodociągową do działek

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

 • Utwardziliśmy drogę

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

 • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

 • Utwardziliśmy drogę

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

 • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

 • Utwardziliśmy drogę

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

 • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Utwardziliśmy drogę

 • Uzyskaliśmy decyzję o warunkach zabudowy

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Utwardziliśmy drogę

 • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

 • Utwardziliśmy drogę

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

 • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

 • Uzyskaliśmy pozwolenia na budowę

 • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

 • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

przeciągnij

Zobacz, ile zarobili nasi klienci:

Inwestycja

czas inwestycji w miesiącach

zysk w skali roku

Całkowity zysk z inwestycji

Enklawa Dziwnówek

46 miesięcy

24,42%

131,06%

Mielno Marina

59 miesięcy

20,07%

145,75%

Gąski

186 miesięcy

13,59%

620,34%

Koniusza

72 miesiące

12,41%

101,74%

Jaworek

37 miesięcy

19,32%

72,41%

Gąski I

105 miesięcy

11,47%

158,63%

Mielenko II

34 miesiące

57,80%

264,15%

Osada Jaworek sektor C

49 miesięcy

32,89%

219,39%

Smołdzino

53 miesiące

20,73%

129,83%

Mielenko II

55 miesięcy

6,93%

35,93%

Mielno Marina

41 miesięcy

36,93%

192,63%

Jaworek Sektor C

54 miesiące

37,25%

315,74%

Jaworek Sektor C

54 miesiące

37,35%

317,08%

Kameralne Kładno

50 miesiące

22,02%

129,15%

Gąski I 650

142 miesiące

12,02%

283,25%

Smołdzino

61 miesięcy

21,44%

168,46%

Smołdzino

61 miesięcy

21,44%

168,46%

Smołdzino

60 miesięcy

15,60%

106,44%

Mielenko

75 miesięcy

13,00%

114,71%

Mielenko II

53 miesiące

10,51%

55,47%

Mielno Molo

24 miesiące

24,68%

55,46%

Gąski II 950

59 miesięcy

10,29%

61,87%

Mielenko

72 miesiące

10,17%

78,82%

Mielenko

64 miesiące

8,25%

52,62%

Mielenko

64 miesiące

8,28%

52,88%

Chłopy

57 miesięcy

7,68%

42,11%

Chłopy

57 miesięcy

9,12%

51,38%

Wytowno

75 miesięcy

7,81%

60,04%

Gąski I 650

39 miesięcy

10,46%

38,18%

Wytowno

74 miesiące

8,22%

62,79%

Chłopy

55 miesięcy

5,41%

27,34%

Smołdzino

53 miesiące

16,11%

93,45%

Mielenko II

33 miesiące

10,06%

30,17%

Gąski I 650

29 miesięcy

7,44%

18,93%

Chłopy

43 miesiące

6,60%

25,74%

Pokaż więcej

Przesuń, żeby zobaczyć wszystkie kolumny

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe