Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Budowa domu letniskowego – na jakie wydatki trzeba się przygotować?

Patryk Wajda
14 lutego 2024
Domki letniskowe

Domki letniskowe zazwyczaj kojarzą się z prostotą i zwykłą altaną. Jednak obecnie często przybierają bardziej nowoczesne formy, wykonane z eleganckich materiałów, z wielkoformatowymi przeszkleniami. Posiadanie takiego domku to sposób na spędzanie wakacji bez stresu, na swoich warunkach – nie trzeba dostosowywać się do wolnych terminów i stale rosnących ceny wynajmu. Więcej, ten wzrost może teraz działać na naszą korzyść.

Jakie koszty wiążą się z budową? Co na nie wpływa? Na czym można oszczędzać, a na czym nie warto? Na te pytania odpowiedzi znajdziecie w artykule. 

Czynniki wpływające na koszt budowy

Domkiem letniskowym jest budynek rekreacji indywidualnej, spełniający wymagania zapisane w ustawie prawo budowlane, czyli o maksymalnej powierzchni zabudowy nie większej niż 70 m2. Nie może posiadać użytkowego poddasza, ale może mieć otwartą antresolę. Pod to pojęcie mogą podlegać także inne budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku. O charakterze rekreacyjnym decyduje przede wszystkim sposób wykorzystania budynku. Domki letniskowe mogą być nawet większe, niż to opisano w ustawie, pod warunkiem, że właściciel działki spełni wszystkie wymagane formalności. Obejmuje to przede wszystkim uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy lub pozwolenia na budowę.

Projekt i wielkość domku

  • Powierzchnia

W kontekście budowy domku letniskowego, zasada ogólna dotycząca optymalizacji kosztów, pozostaje taka sama, jak przy większych projektach budowlanych. Pomimo mniejszej skali, podstawowym czynnikiem wpływającym na cenę jest wielkość i projekt domku. Wraz z rosnącą powierzchnią, zwiększają się zarówno koszty budowy, jak i wykończenia, bo przecież każdy metr kwadratowy kosztuje. Niejednokrotnie większa powierzchnia generuje również wyższe koszty projektowe, związane z bardziej zaawansowanymi planami architektonicznymi i koniecznością uwzględnienia specyficznych wymagań właściciela. Dlatego przy planowaniu budowy domku letniskowego istotne jest przemyślane podejście do powierzchni i projektu, uwzględniające własne potrzeby, możliwości finansowe oraz długofalowe korzyści z inwestycji. Zakup gotowego projektu to najczęściej koszt między 2000-5000 zł.

  • Architekt i projekt

Niejednokrotnie większa powierzchnia generuje również wyższe koszty projektowe, związane z bardziej zaawansowanymi planami architektonicznymi i koniecznością uwzględnienia specyficznych wymagań właściciela.

Większe wydatki wiążą się z projektami wymagającymi PnB (Pozwolenia na Budowę), ponieważ wymagają przygotowania kompleksowego projektu i zatrudnienia specjalistów z różnych branż.

Lokalizacja

  • Region geograficzny

Wydatki często różnią się w zależności od tego, gdzie chcemy wybudować nasz domek. Różnice w cenach materiałów oraz usług budowlanych między różnymi regionami mogą być znaczące. Przykładowo dostępność oraz koszt transportu materiałów zależą od lokalnych warunków rynkowych, co bezpośrednio przekłada się na ostateczną cenę inwestycji.

Wybór lokalnej firmy budowlanej może być korzystny, gdyż często oferuje ona konkurencyjne ceny, dodatkowo eliminuje wydatki związane z dojazdem. Takie firmy  lepiej znają miejscowy rynek materiałów budowlanych i często mają rabat na ich zakup, co również może przełożyć się na niższą cenę końcową. 

Z drugiej strony, istnieją firmy operujące na terenie całego kraju, które specjalizują się w gotowych obiektach lub coraz popularniejszych systemach modułowych. Często oferują one standardowe rozwiązania, gdzie właściciel na własną rękę może wykonać część prac, takich jak na przykład wylanie fundamentów, a następnie firma montuje gotowe elementy budynku. Ceny zależą od standardu i wahają się od 1000 zł/m2 do nawet 7000 zł/m2. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę koszty transportu. 

  • Teren i infrastruktura

Budowa domku to jedno, ale nie można zapominać o elementach, które bywają pomijane podczas wstępnych kalkulacji. Działki, które nie są w pełni przygotowane do budowy mogą generować nieoczekiwane koszty i być powodem opóźnień w procesie budowy. Dlatego bardzo istotne jest planowanie, uwzględniające nie tylko etapy budowy, ale także prace związane z adaptacją terenu.

Koszt uzbrojenia terenu potrafi znacznie podnieść cenę inwestycji, zwłaszcza, jeżeli w pobliżu działki nie ma żadnych przyłączy. Obszernie opisaliśmy to zagadnienie w niedawno opublikowanym artykule: https://saveinvest.pl/co-wplywa-na-koszty-uzbrojenia-dzialki-i-jak-je-ograniczyc/

Wydatki związane z przygotowaniem działki nie zawsze ograniczają się jedynie do samej infrastruktury. Często pojawia się konieczność wyrównania czy osuszenia terenu, na którym planujemy budowę. Warto przy tym wspomnieć, że wszystkie działki  w ofercie Saveinvest są szczegółowo sprawdzone i nie kryją żadnych przykrych niespodzianek.

Materiały budowlane

Kolejnym ważnym czynnikiem mającym duży wpływ na wydatki związane z budową jest wybór materiałów budowlanych. Te decyzje mają istotny wpływ zarówno na koszty samej budowy, jak i późniejszej eksploatacji obiektu. Na etapie projektowania domku letniskowego, należy zwrócić szczególną uwagę na dwa aspekty: wybór materiałów konstrukcyjnych oraz zastosowanie energooszczędnych rozwiązań.

Wybór między domkiem z drewna a murowanym to prawdopodobnie najczęstszy dylemat przy tego typu inwestycji. Domki z drewna często są bardziej ekonomiczne i szybsze w budowie, co może przekładać się na niższe koszty robocizny. Z drugiej strony, domki murowane mogą charakteryzować się większą trwałością, ale także wyższymi kosztami materiałów i wykonania. Dokładne zbadanie tych kwestii na etapie planowania pozwoli dostosować projekt do indywidualnych preferencji i budżetu.

Bardzo ważnym aspektem jest rozważenie już na etapie projektowania opcji zastosowania rozwiązań energooszczędnych.Dobra izolacja termiczna, energooszczędne okna czy systemy grzewcze, w dłuższej perspektywie mogą znacząco zmniejszyć wydatki na eksploatację. Chociaż inwestycja w energooszczędne technologie może początkowo podnieść koszty budowy, to jednak przekłada się to na oszczędności w przyszłości, zarówno dla środowiska, jak i dla portfela właściciela.

Usługi budowlane

Nie wolno zapominać o kosztach związanych z robocizną oraz niezbędnym sprzętem do prac budowlanych. Wybór doświadczonej i kompetentnej ekipy budowlanej może wpłynąć na szybkość prac oraz wysoką jakość wykonania, co pozwoli uniknąć ewentualnych późniejszych problemów, jednak wiąże się to z wyższymi kosztami. Dlatego właściciel budynku powinien dokładnie ocenić, które prace muszą zostać wykonane przez fachowców, a które jest w stanie zrealizować samodzielnie.

Odpowiedni sprzęt może z jednej strony przyspieszyć proces budowy, ale z drugiej generować dodatkowe wydatki. Oczywiście zazwyczaj wykonawca dysponuje własnym sprzętem, ale jeżeli zdecydowaliśmy się na jakieś nietypowe rozwiązania, konieczny może okazać się wynajem. Zakup, przy stosunkowo niewielkim projekcie o niezbyt długim czasie trwania, jest raczej nieopłacalny

Warto zauważyć, że koszty robocizny i wynajmu sprzętu również mogą zależeć od uwarunkowań lokalnych. W mniejszych społecznościach lub regionach, gdzie dostępność pracowników budowlanych i sprzętu jest ograniczona, ceny mogą być wyższe niż w dużych miastach.

Instalacja i wyposażenie

  • Koszty instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i grzewczych.

Tak, jak w przypadku pozostałych kwestii, także w przypadku instalacji, ich wybór należy dostosować do indywidualnych potrzeb, intensywności z jaką domek będzie wykorzystywany oraz do długofalowych kosztów eksploatacji.

Jednym z najważniejszych aspektów jest wybór sposobu ogrzewania wody, który będzie miał wpływ zarówno na koszty budowy, jak i późniejszej eksploatacji. Podobnie jest z energią elektryczną. Na przykład inwestycja w panele fotowoltaiczne to wyższy koszt początkowy, ale w dłuższej perspektywie czasowej może przynieść znaczne oszczędności. I tutaj właśnie należy zastanowić się, jak często będzie wykorzystywany domek, żeby nie okazało się, że panele ulegną zużyciu, zanim zwróci się ich koszt. Jeśli dom letniskowy jest rzadko używany, to prostsze i tańsze rozwiązania mogą być bardziej ekonomiczne i praktyczniejsze.

  • Wyposażenie wnętrza

Na wyposażenie składają się takie elementy jak meble, elektronika, armatura czy materiały wykończeniowe. Tutaj cena tak naprawdę zależy od osobistych preferencji. Jeżeli dom będzie wynajmowany, to warto pomyśleć o praktyczniejszych i wytrzymalszych rozwiązaniach, a dopiero w drugiej kolejności kierować się preferencjami estetycznymi.

Świadome podejście do tych kwestii pozwoli na zoptymalizowanie kosztów inwestycji, a jednocześnie zapewni użytkownikowi (i ewentualnym wynajmującym) komfortowe warunki podczas pobytu.

Działki budowlane w atrakcyjnych lokalizacjach

Zobacz działki

Zarządzanie kosztami podczas budowy

Wybór materiałów, rozwiązań i wyposażenia, to nie jedyne sposoby na tańszą budowę. Równie ważne jest planowanie i dynamiczne zarządzanie wydatkami.

Przygotowanie budżetu i harmonogramu

Wcześniejsze zaplanowanie budżetu pozwala oszacować koszty związane z budową i pozwoli elastycznie zarządzać środkami finansowymi, dostosować się do ewentualnych zmian czy przygotować ewentualne rezerwy.

Harmonogram z kolei posłuży do koordynowania poszczególnych etapów budowy, co w przypadku opóźnień czy problemów z wykonawcami pozwoli na szybką identyfikację obszarów, które wymagają reakcji. Koordynacja etapów zmniejsza też ryzyko, że trzeba będzie ponownie kuć gotową ściankę, bo np. jeszcze nie poprowadzono instalacji elektrycznej lub nie zrobiono izolacji. Precyzyjny harmonogram jest szczególnie istotny w przypadku budowy domku letniskowego, kiedy nie możemy pozwolić sobie na zakończenie budowy dopiero w środku lub pod koniec sezonu urlopowego. Dzięki niemu można zminimalizować ryzyko przeciągnięcia się budowy i zyskać pewność, że dom będzie gotowy na czas. Harmonogram powinien uwzględniać odpowiednią rezerwę czasową na ewentualne opóźnienia. 

Negocjacje z wykonawcami i dostawcami czyli “nie dałoby się taniej?”

Negocjacje z wykonawcami i dostawcami oraz pilnowanie wzajemnych ustaleń to kolejny istotny element wpływający na koszt budowy. Negocjacje powinny obejmować zarówno kwestie czysto finansowe, jak i szczegóły związane z harmonogramem i jakością wykonania. 

Szczegółowe omówienie kosztów robocizny, harmonogramu prac, a także ewentualnych kosztów dodatkowych, pozwoli uniknąć nieporozumień w trakcie budowy i niepotrzebnych wydatków. Trzeba pamiętać, aby ustalenia zostały zawarte w formie umowy pisemnej, co ułatwi późniejsze ewentualne dochodzenie swoich racji przed sądem. Regularne monitorowanie postępów prac oraz terminów umożliwia bieżącą korektę i utrzymanie procesu budowlanego w ryzach. Dzięki temu, nawet jeśli pojawią się jakieś problemy czy przeszkody, możliwa będzie szybka reakcja.

Nie bez znaczenia jest także czynnik jakościowy. Należy ustalić z wykonawcą nie tylko zakres, ale i standard wykonania prac oraz użyte materiały ( jeżeli tę kwestię pozostawiamy wykonawcy). Znalezienie złotego środka pomiędzy jakością a ceną pozwoli uniknąć późniejszych problemów związanych z koniecznością napraw i modernizacji.

Wybór rozwiązań oszczędnościowych bez utraty jakości

Pierwszym krokiem w wyborze oszczędnościowych rozwiązań jest dokładna analiza projektu domku letniskowego i identyfikacja obszarów, w których możliwe są pewne kompromisy bez pogorszenia funkcjonalności lub estetyki. Przykładem może być zastosowanie tańszych, ale równie trwałych materiałów wykończeniowych czy bardziej ekonomicznych systemów grzewczych, które w dłuższej perspektywie czasowej mogą przynieść oszczędności.

Wybór tych, które spełniają wymagane normy, ale niekoniecznie należą do najdroższych, może znacząco wpłynąć na koszty budowy. Tutaj można zdać się na doświadczenie wykonawców, którzy mogą podpowiedzieć, na czym warto oszczędzić.

Inwestycja w lepszą izolację termiczną czy bardziej efektywne systemy grzewcze może być kosztowna na początku, ale przyczynić się do znaczących oszczędności na rachunkach za energię w przyszłości.

Kolejnym aspektem jest elastyczność w zakresie wyboru sprzętów czy elementów wyposażenia. Analiza rynku i porównanie ofert różnych producentów pozwoli na znalezienie równie solidnych, ale bardziej ekonomicznych rozwiązań. Na przykład, meble czy sprzęty AGD z niższej półki cenowej mogą spełniać te same funkcje co droższe odpowiedniki.

Porady dotyczące oszczędności podczas budowy

Samodzielne prace przy wykończeniu domku letniskowego to opcja, która może przynieść naprawdę duże oszczędności, jednak wiąże się również z pewnymi wyzwaniami i ryzykiem.Decyzja taka powinna być przemyślana, a osoba podejmująca się zadania powinna zdawać sobie sprawę z potencjalnych korzyści i zagrożeń.

Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim redukcja kosztów związanych z zatrudnieniem wykonawcy. Można w ten sposób zaoszczędzić znaczną sumę, zwłaszcza, że w internecie nietrudno znaleźć różne poradniki czy instrukcje wykonywania prac budowlanych  czy wykończeniowych. Przykładowo na YouTube jest wiele filmów, pokazujących krok po kroku, jak położyć tynki, podłogę czy płytki. Jednak trzeba przy tym pamiętać, że te filmy zazwyczaj są nagrywane przez profesjonalistów i często zawierają uproszczenia, więc coś, co na pierwszy rzut oka wydaje się łatwe, w rzeczywistości może okazać się o wiele trudniejsze dla niedoświadczonej osoby.

Warto przy tym zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa i zgodność z przepisami budowlanymi. Nieprawidłowe wykonanie może prowadzić do problemów w przyszłości, takich jak np. przecieki czy uszkodzenia konstrukcyjne.

Budowa w oparciu o zgłoszenie nie wymaga ustanawiania kierownika budowy, co może być kolejną korzyścią finansową. Jednak warto zastanowić się, czy taka oszczędność oraz brak nadzoru i kontroli nad procesem budowy nie będzie zbyt dużym ryzykiem.

Samodzielne prace przy wykończeniu domku letniskowego to opcja godna rozważenia, ale wymagająca rozwagi. Oszczędności finansowe mogą iść w parze z pewnym ryzykiem, dlatego warto ocenić swoje umiejętności, czas i zdolność do przewidzenia potencjalnych komplikacji przed podjęciem decyzji o samodzielnym wykonaniu prac.

Jak widać, istnieje wiele elementów wpływających na koszty budowy. Na niektóre z nich mamy większy wpływ, na pozostałe mniejszy. Na początek warto wszystko starannie zaplanować, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Z pewnością pomogą przy tym konsultacje z ekspertami lub własne zbadanie tematu, pamiętając przy tym, że nie wszystko, co piszą w internecie, jest prawdą.

Podsumowując, koszty zależą od:

  • lokalizacji (także geograficznej)
  • terenu i dostępnej infrastruktury
  • wyboru materiałów i usług budowlanych
  • wykończenia i wyposażenia wnętrz

Jak wydać mniej:

  • przygotować budżet i harmonogram
  • negocjować z wykonawcami
  • wybrać rozwiązania energooszczędne

Patryk Wajda

Manager Działu Inwestycji

Tereny przed i po

Wybierz inwestycję:

Chłopy k. Mielna
Gąski I
Gąski II
Mielenko I
Mielenko II
Smołdzino
Mielno Molo

PRZED:
Działka inwestycyjna

59 zł / m2

53 zł / m2

53 zł / m2

65 zł / m2

39 zł / m2

30 zł / m2

430 zł / m2

PO:
Działka budowlana z infrastrukturą

290 zł / m2

421 zł / m2

421 zł / m2

300 zł / m2

181 zł / m2

179 zł / m2

1594 zł / m2

Co zrobiliśmy:

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Uzyskaliśmy pozwolenia na budowę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy sieć wodociągową do działek

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Utwardziliśmy drogę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Utwardziliśmy drogę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Utwardziliśmy drogę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Utwardziliśmy drogę

  • Uzyskaliśmy decyzję o warunkach zabudowy

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Utwardziliśmy drogę

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Utwardziliśmy drogę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

przeciągnij

Zobacz, ile zarobili nasi klienci:

Inwestycja

czas inwestycji w miesiącach

zysk w skali roku

Całkowity zysk z inwestycji

Enklawa Dziwnówek

46 miesięcy

24,42%

131,06%

Mielno Marina

59 miesięcy

20,07%

145,75%

Gąski

186 miesięcy

13,59%

620,34%

Koniusza

72 miesiące

12,41%

101,74%

Jaworek

37 miesięcy

19,32%

72,41%

Gąski I

105 miesięcy

11,47%

158,63%

Mielenko II

34 miesiące

57,80%

264,15%

Osada Jaworek sektor C

49 miesięcy

32,89%

219,39%

Smołdzino

53 miesiące

20,73%

129,83%

Mielenko II

55 miesięcy

6,93%

35,93%

Mielno Marina

41 miesięcy

36,93%

192,63%

Jaworek Sektor C

54 miesiące

37,25%

315,74%

Jaworek Sektor C

54 miesiące

37,35%

317,08%

Kameralne Kładno

50 miesiące

22,02%

129,15%

Gąski I 650

142 miesiące

12,02%

283,25%

Smołdzino

61 miesięcy

21,44%

168,46%

Smołdzino

61 miesięcy

21,44%

168,46%

Smołdzino

60 miesięcy

15,60%

106,44%

Mielenko

75 miesięcy

13,00%

114,71%

Mielenko II

53 miesiące

10,51%

55,47%

Mielno Molo

24 miesiące

24,68%

55,46%

Gąski II 950

59 miesięcy

10,29%

61,87%

Mielenko

72 miesiące

10,17%

78,82%

Mielenko

64 miesiące

8,25%

52,62%

Mielenko

64 miesiące

8,28%

52,88%

Chłopy

57 miesięcy

7,68%

42,11%

Chłopy

57 miesięcy

9,12%

51,38%

Wytowno

75 miesięcy

7,81%

60,04%

Gąski I 650

39 miesięcy

10,46%

38,18%

Wytowno

74 miesiące

8,22%

62,79%

Chłopy

55 miesięcy

5,41%

27,34%

Smołdzino

53 miesiące

16,11%

93,45%

Mielenko II

33 miesiące

10,06%

30,17%

Gąski I 650

29 miesięcy

7,44%

18,93%

Chłopy

43 miesiące

6,60%

25,74%

Pokaż więcej

Przesuń, żeby zobaczyć wszystkie kolumny

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.











    * Pole obowiązkowe