Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Jak bezpiecznie kupić nieruchomość? Sprawdź księgę wieczystą! Poradnik część pierwsza

Bartosz Antos
15 grudnia 2017
Inwestycje w nieruchomości
Zakup nieruchomości

Chcemy kupić grunt – jak zadbać o bezpieczeństwo transakcji? O tym dlaczego warto skontrolować księgę wieczystą interesującej nas nieruchomości i jakich informacji o jej stanie prawnym udzieli nam ten rejestr publiczny.

Bezpieczeństwo transakcji – jasny stan prawny nieruchomości

Zawsze, gdy decydujemy się na zakup działki, kluczowy dla powodzenia naszego przedsięwzięcia jest oczywiście wybór odpowiedniej nieruchomości. Co należy rozumieć pod sformułowaniem „odpowiednia nieruchomość”? Przede wszystkim wybierajmy takie ziemie, które spełniają warunki bezpiecznej i zyskownej inwestycji. Warto zainteresować się zatem atrakcyjnymi lokalizacjami o dużym potencjalne rozwoju, najlepiej okolicami z walorami turystycznymi i krajobrazowymi – radzi Bartosz Antos z portalu www.saveinvest.pl. Nie zapominajmy także, jak istotna jest dobra komunikacja, czyli czy interesująca nas działka ma możliwość szybkiego i łatwego dojazdu do dużych miast. Kluczowe jest także uzbrojenie działki, dostępność mediów w okolicy. Ostatni, ale niemniej istotny, jest jasny stan prawny gruntu. To on w dużej mierze zagwarantuje nam bezpieczeństwo transakcji.

Księga wieczysta, czyli kontrola gruntu i sprzedającego

Jak sprawdzić, czy intersująca nas działka posiada jasny stan prawny? Wśród wielu dokumentów, do jakich warto zajrzeć (m.in. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego) kluczowe będzie dokładne sprawdzenie treści księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości. Pamiętajmy, że zawsze w sytuacji, gdy chcemy nabyć grunt, poza sprawdzeniem danej nieruchomości należy także skontrolować samego sprzedającego – podpowiada Bartosz Antos z portalu www.saveinvest.pl.

Wszystkie te informacje, zarówno o stanie prawnym działki, jak i o samym sprzedającym znajdziemy w księdze wieczystej. To z niej dowiemy się m.in. czy osoba podająca się za właściciela działki jest rzeczywiście jedynym właścicielem, czy nie doszło do ustanowienia hipoteki itd.

Księga wieczysta to urzędowy rejestr prowadzony przez wydziały wieczystoksięgowe sądów rejonowych, który pozwala na określenie stanu prawnego nieruchomości. Księgi wieczyste mają formę elektroniczną, a ich treść można poznać nawet bez wychodzenia z domu – za pośrednictwem strony internetowej http://ekw.ms.gov.pl. Wystarczy podać numer księgi wieczystej – za przeglądanie treści księgi nie ma obowiązku uiszczania żadnych opłat.

Treść księgi wieczystej

Co znajdziemy w księdze wieczystej prowadzonej dla interesującej nas nieruchomości? Dział pierwszy księgi wieczystej zawiera informacje o położeniu i powierzchni nieruchomości wraz z jej oznaczeniami geodezyjnymi. Znajdziemy tam również informacje o zabudowaniach oraz sposobie użytkowania nieruchomości – informuje Bartosz Antos z portalu www.saveinvest.pl. Dział drugi umożliwia skontrolowanie wiarygodności samego właściciela nieruchomości – zawarte tam informacje pozwolą sprawdzić, czy dana osoba jest zapisana jako jedyny właściciel, czy też posiada tylko współwłasność nieruchomości lub jest jej użytkownikiem wieczystym. Dział trzeci zawiera wpisy dotyczące różnych roszczeń – takich jak prawa pierwokupu czy dzierżawy. Ten dział pozwoli nam ustalić, czy na działce nie zostały ustanowione służebności gruntowe obciążające nieruchomość. Dowiemy się zatem przykładowo czy przez teren nieruchomości nie przebiega ustanowiona na rzecz właściciela sąsiedniej działki droga konieczna, lub czy nie doszło do ustanowienia służebności przesyłu. W tym dziale uwzględnione są także informacje o wszczętych postępowaniach egzekucyjnych. W dziale ostatnim, czwartym, znajdują się zapisy dotyczące hipoteki – jej wysokości, rodzaju waluty w jakim została zaciągnięta, kto dokonał takiego wpisu. Dowiemy się także, czy na nieruchomości nie doszło do ustanowienia hipoteki przymusowej (z ramienia przykładowo organów podatkowych).

W kolejnej części poradnika wyjaśnione zostanie na czym polega rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych i w jaki sposób chroni ona nabywcę nieruchomości. Omówiona zostanie także kwestia wzmianek w księgach wieczystych oraz możliwości uzyskania odpisów i wyciągów z ksiąg online.

Bartosz Antos

Dyrektor ds. nieruchomości

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!   * Pole obowiązkowe