Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Jak przekształcić działkę rolną?

Aleksander Setlak
6 września 2023
Nieruchomości
Przekształcenie działki

Wiele osób poszukujących gruntu, który spełni ich oczekiwania, rozważa zakup ziemi rolnej i przekształcenie jej na budowlaną. Aby przybliżyć proces przekształcania gruntu, prezentujemy jego szczegółowy opis.

Od czego zacząć?

1. Sprawdzenie dokumentów planistycznych

Proces należy rozpocząć od sprawdzenia dokumentów planistycznych gminy, dotyczących działki, która stanowi przedmiot zainteresowania. Najważniejsze jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy działka jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Jeśli działka jest rolna w MPZP, jedynym sposobem na jej przekształcenie jest zmiana zapisów tego dokumentu.

Jak doprowadzić do zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego?

2. Kierunki rozwoju dla działki

Na tym etapie kluczowe jest sprawdzenie zapisów w drugim dokumencie planistycznym gminy – Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego (Studium). Zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego muszą być zgodne z kierunkami zawartymi w Studium. Aby zmiana MPZP była możliwa, należy rozpocząć od zmiany Studium.

3. Zmiana dokumentów planistycznych

O zmianie dokumentów planistycznych (MPZP i Studium) decyduje Rada Gminy. Proces sporządzenia dokumentów jest kosztowny, długotrwały i skomplikowany, dodatkowo wymaga uzgodnienia z wieloma innymi organami. W związku z tym samorządy lokalne niechętnie decydują się na podjęcie takich kroków w celu przekształcenia pojedynczych działek. Oznacza to, że na przekształcenie działki rolnej w MPZP możemy czekać nawet kilkanaście lat.

4. Prawo lokalne

Należy zwrócić uwagę na to, że zapisy MPZP stanowią prawo miejscowe – działanie niezgodne z tym dokumentem jest nielegalne.

Co w przypadku, gdy działka nie jest objęta MPZP?

5. Decyzja o warunkach zabudowy

Jeśli przedmiotowa działka nie jest objęta MPZP, można przekształcić ją poprzez uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (WZ). Aby było to możliwe, działka musi spełniać szereg wymagań, m.in. mieć dostęp do drogi publicznej, dostęp do mediów i sąsiedztwo. Do wniosku o wydanie WZ należy dołączyć wymagane załączniki. Pozytywna decyzja może być wydana jedynie w sytuacji jeśli nasza inwestycja spełnia wymagania wynikające z ustawy oraz zostanie uzgodniona przez organy. Następnie wniosek trafia do urbanisty oraz innych organów, które uzgadniają, czy decyzja może zostać wydana.

6. Hierarchia dokumentów planistycznych

Jeśli działka spełnia ww. wymagania i organy uzgodnią wydanie decyzji, inwestor otrzymuje WZ na swoją działkę. W tym momencie działka staje się budowlana. Warto zwrócić uwagę na to, że decyzja WZ nie ma terminu ważności, jednak może zostać wygaszona poprzez uchwalenie MPZP, który jest dokumentem nadrzędnym.

Chcesz zaoszczędzić czas?

Kup działkę z nami!

Umów rozmowę

Aleksander Setlak

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.












    * Pole obowiązkowe

    Pozostań w temacie


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/klient.dhosting.pl/rtomaszewsk/saveinvest.pl/public_html/wp-content/themes/budomax/single-ekspert_cpt.php on line 257

    Skontaktuj się z nami

    Zadzwoń: +48 888 800 800
    lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!












      * Pole obowiązkowe