Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Jakie mogą być skutki podatkowe służebności gruntowej, a jakie służebności osobistej? Część druga

Bartosz Antos
21 listopada 2016
Podatki
Grunty, działki

W poprzedniej części poradnika omówione zostały różnice między służebnością gruntową oraz służebnością osobistą. Wyjaśniona została także kwestia konsekwencji ustanowienia tych dwóch form służebności w zakresie podatku od spadków i darowizn.

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Dla przypomnienia – nabycie prawa nieodpłatnej służebności podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn tylko w sytuacji, gdy ustanowiona służebność będzie mieć charakter osobisty. Służebność gruntowa, a więc ta nieustanowiona na rzecz konkretnej osoby fizycznej, zwiększa jedynie użyteczność nieruchomości władnącej.

W związku z powyższym powstaje pytanie: czy któraś z tych form służebności nałoży na właściciela nieruchomości władnącej obowiązek w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych?

Jak wynika z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT za przychód zasadniczo uznane zostają, otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w danym roku kalendarzowym, pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze czy też innych nieodpłatnych świadczeń. Idąc dalej, w myśl przytoczonej przesłanki prawnej, warunkiem koniecznym, aby podatnik uzyskał przychód, jest otrzymanie przez niego nieodpłatnego świadczenia. Świadczenie z kolei jest cechą stosunku zobowiązaniowego, który nie może wynikać z ograniczonych praw rzeczowych, a właśnie za takie, zgodnie z art. 244 kodeksu cywilnego uznawana jest służebność gruntowa – wyjaśnia Bartosz Antos z portalu www.saveinvest.pl. W konsekwencji wartość nieodpłatnie otrzymanej służebności gruntowej dla właściciela nieruchomości władnącej – czyli dla przykładu służebności drogi koniecznej czy przechodu lub przejazdu – ponieważ stanowi ograniczone prawo rzeczowe, nie może stanowić przychodu podlegającego opodatkowaniu. A zatem właściciel nieruchomości, na rzecz której ustanowiona została służebność gruntowa, nie jest zobowiązany do uiszczenia takiej formy daniny na rzecz fiskusa, nie musi także składać zeznania podatkowego z tego tytułu.

Stanowisko fiskusa w sprawie służebności gruntu

Analogiczne stanowisko reprezentowane jest przez organy podatkowe. Warto przywołać tu chociażby interpretację gdańskiej Izby Skarbowej z 16 marca 2005 r. (BI/005/1055/04). Zgodnie z nim służebność, jako ograniczone prawo rzeczowe, związane jest z własnością nieruchomości władnącej oraz przysługuje każdoczesnemu jej właścicielowi, jak również każdemu innemu podmiotowi wykonującemu prawo własności w imieniu właściciela, czyli najemcy, dzierżawcy, pracownikom czy domownikom. Ustanawiana w drodze umowy służebność, co prawda prowadzi do powstania określonych praw, ale nie mają one charakteru zobowiązaniowego, a jedynie rzeczowy. A więc nieodpłatna służebność gruntowa nie spełnia wymogów, by mogła zostać uznana za nieodpłatne świadczenie podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Bartosz Antos

Dyrektor ds. nieruchomości

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.












    * Pole obowiązkowe

    Skontaktuj się z nami

    Zadzwoń: +48 888 800 800
    lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!












      * Pole obowiązkowe