Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Kłopoty inwestorów z decyzją środowiskową. Część druga

Robert Tomaszewski
31 sierpnia 2016
Nieruchomości
Decyzja środowiskowa

W poprzedniej części artykułu omówiliśmy zostały przedsięwzięcia, dla których należy uzyskać decyzję środowiskową. A także dokumenty, które mogą o sprawnym przebiegu procesów administracyjnych.

Wniosek

Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach musi poprzedzić wystąpienie inwestora z wnioskiem o uzyskanie pewnych decyzji administracyjnych. Dla przykładu – decyzji o warunkach zabudowy, pozwoleniu na budowę, decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego, decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych czy decyzji pozwalającej na zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego konkretnej części. Jeśli przed wystąpieniem o wydanie wspomnianych dokumentów inwestor nie będzie dysponował decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach, postępowanie zostanie zawieszone do czasu jej uzyskania. A zatem, jeśli gmina odmówi wydania decyzji środowiskowej zablokuje to całe przedsięwzięcie.

Odmowa

Problemy z otrzymaniem decyzji środowiskowej pojawiają się najczęściej w mniejszych gminach. W takich, w których władze obawiają się protestów ze strony mieszkańców oraz spadku wartości nieruchomości sąsiadujących z zamierzoną inwestycją. Jednak taka linia argumentacji nie może stanowić przesłanek do odmowy wydania decyzji środowiskowej. Rzeczywistym problemem, który może przyczynić się do odmowy jej wydania może być jedynie niespełnienie warunków dyktowanych ustawą. Czyli przykładowo: jeśli zamierzenie nie będzie zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub jeśli będzie negatywnie oddziaływać na środowisko lub na obszar Natura 2000.

Jeśli nie uzyskamy decyzji, mimo spełnienia koniecznych warunków, można się odwoływać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Jeśli to nie przyniesie rezultatu można skierować sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Robert Tomaszewski

Prezes Zarządu

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!   * Pole obowiązkowe