Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Na co zwrócić uwagę, decydując się na kredyt hipoteczny?

Bartłomiej Kuzniar
31 lipca 2019
Finansowanie
Kredyt, nieruchomości

Wiele osób decyduje się dziś na inwestycje w postaci zakupu nieruchomości. Istnieją różnorodne sposoby finansowania takich projektów. Najpopularniejszym z nich jest jednak nieustannie wzięcie kredytu hipotecznego. Na co warto zwrócić uwagę, biorąc taki kredyt? Jak wybrać właściwy bank? Na te pytania odpowiada Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – portal www.saveinvest.pl.

Zbierz informacje na temat kosztów

Przede wszystkim warto ustalić, jakie koszty wchodzą w skład kredytu. Różne instytucje finansowe mają w zwyczaju nie przedstawiać klientom pełnych informacji na ten temat lub sprytnie ukrywać to pod płaszczykiem innych, mniej istotnych informacji. Tymczasem każdy kredyt składa się z kilku, różnych elementów. Mogą to być: odsetki, prowizja, opłata przygotowawcza, opłata za rozpatrzenie wniosku o przyznanie kredytu, ubezpieczenie kredytu i wiele więcej – wymienia Bartłomiej Kuźniar.

Czym jest RRSO, marża i wskaźnik WIBOR?

Każda osoba, która zdecydowała się na wzięcie kredytu hipotecznego, powinna znać kilka podstawowych pojęć, związanych z kredytem. Istotny jest przede wszystkim RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa. Ten wskaźnik wyznacza bowiem całkowity koszt kredytu. Uwzględnia nie tylko oprocentowanie, ale również wszelkie prowizje, ubezpieczenia i inne opłaty bankowe, ponoszone przez kredytobiorcę. RRSO jest najważniejszą informacją w kontekście porównywania atrakcyjności poszczególnych ofert kredytowych. Decydując się na kredyt, warto też zwrócić uwagę na pojęcie marży. Ona jest bowiem zyskiem banku, który udziela kredytu. Koszt ten ukryty jest w formie oprocentowania, na które składa się dodatkowo wskaźnik WIBOR. Z kolei przywołany WIBOR stanowi stopę procentową, która ma zmienny charakter.

Kredyt, który wygodnie się spłaca

Biorąc kredyt hipoteczny, warto też zwrócić uwagę na to, aby był dla nas jak najmniej uciążliwy do spłacania. Jeżeli zarabiamy 2000 złotych miesięcznie to nie łudźmy się, że nie odczujemy raty na poziomie 1000 złotych miesięcznie. Należy pamiętać, że kredyt stanowi z reguły zobowiązanie na wiele lat, dlatego dobierzmy kwotę kredytu i wysokość raty rozsądnie. Zresztą w kontekście wygodnego spłacania, należy też wziąć pod uwagę dodatkowe produkty, jakie oferują banki, jak chociażby możliwość zawieszenia spłacania kredytu na określony czas. „A przy okazji warto mieć na uwadze negatywne, dodatkowe usługi, takie jak chociażby „wciskanie” klientom obowiązkowej karty kredytowej, za którą również płaci.” – dodaje Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Obsługa w banku

No i oczywiście istotna jest też kwestia formalności. Czasem banki mają bardzo wyśrubowane wymagania, co do dokumentów, jakie należy dołączyć do wniosku kredytowego. Chcą na przykład umowy przedwstępnej, zawartej ze sprzedającym (nawet na rynku wtórnym) albo bardzo szczegółowych danych, na temat prowadzonej działalności gospodarczej, łącznie z kserokopią księgi przychodów i rozchodów. Warto zatem wybrać instytucję finansową, której wymaganiom jesteśmy w stanie sprostać.

Alternatywne sposoby finansowania zakupu nieruchomości

Zastanawiając się nad sposobem finansowania inwestycji w nieruchomości, nie należy z gruntu stawiać na kredyt hipoteczny. Na rynku istnieje bowiem wiele różnych możliwości. Nie mamy przy tym na myśli lichwiarskich pożyczek i ofert parabanków, ale legalne i opłacalne propozycje, oferowane chociażby przez pośredników w sprzedaży nieruchomości. „Nasza firma umożliwia klientom zakup wymarzonej działki bez odsetek, bez prowizji, bez udziału banków, bez badania zdolności kredytowej, z wygodnymi ratami i z niskim wkładem własnym. Od lat proponujemy ten sposób finansowania i wiele osób jest bardzo zadowolonych z tej, atrakcyjnej opcji.” – stwierdza Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Bartłomiej Kuzniar

Dyrektor operacyjny

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!   * Pole obowiązkowe