Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Przebudowa dróg gminnych a skutki podatkowe

Bartosz Antos
5 stycznia 2017
Drogi
Drogi publiczne

Czy wydatki związane z przebudową lub budową gminnych dróg (przekazanych później nieodpłatnie na rzecz samorządu) mogą zostać odliczone od przychodów z działalności gospodarczej?

Pewna spółka przeznaczyła własne środki na przebudowę (lub budowę) drogi gminnej, potrzebnej na dojazd do jej prywatnej inwestycji. Po zakończeniu prac przekazała nową infrastrukturę nieodpłatnie na rzecz gminy. Jakie skutki podatkowe zrodzi takie działanie? Czy takie posunięcie można, w świetle obowiązujących przepisów, uznać za darowiznę?

Jak wiadomo darowizny nie stanowią kosztu uzyskania przychodu, zgodnie z ustawą o CIT. Jednak zdaniem wielu interpretacji izb skarbowych, przekazanie zmodernizowanej infrastruktury (na mocy zawartej umowy pomiędzy spółką a gminą), nie stanowi darowizny, ponieważ w zamian spółka oczekuje możliwości korzystania z wybudowanej drogi. Zatem koszty poniesione w związku z budową lub przebudową drogi gminnej mogą zostać w takiej sytuacji zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Droga publiczna, ponieważ nie stanowi własności podatnika, nie może zostać uznana za środek trwały – informuje Bartosz Antos z portalu www.saveinvest.pl. Co więcej, wydatki poniesione w związku z jej modernizacją również nie będą podlegać jej zakwalifikowaniu jako inwestycję w obcy środek trwały. W tej sytuacji koszt inwestycji może zostać uznany za tzw. koszt pośredni, w konsekwencji czego nie należy czekać na osiągnięcie z niego przychodu, a zatem może zostać on przez spółkę rozliczony na bieżąco.

Działki

Bartosz Antos

Dyrektor ds. nieruchomości

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.











    * Pole obowiązkowe

    Skontaktuj się z nami

    Zadzwoń: +48 888 800 800
    lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!











      * Pole obowiązkowe