Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Ryba najlepiej smakuje nad morzem!

Bartosz Antos
30 września 2014
Inwestycje w nieruchomości
Morze

Wyjazd nad Bałtyk wiąże się z obowiązkowym posiłkiem w postaci smażonej ryby, która właśnie w pobliżu plaży smakuje najlepiej. Nie wiadomo tylko, czy sprawia to naprawdę jakość podanych dań, czy raczej zawarty w powietrzu jod, szum fal oraz entuzjazm, jaki towarzyszy wszystkim urlopowiczom.

Z rybami w nadmorskich smażalniach bywa bowiem różnie. Zdarzają się nieświeże czy mrożone oraz olej pamiętający ubiegły sezon. Czy jednak oznacza to, że trzeba zrezygnować z jedzenia ryby nad morzem? Niekoniecznie, po prostu trzeba dobrze wybierać miejsce konsumpcji.

Ceny ryb nad Bałtykiem

Nad morzem turysta musi przełknąć, poza kawałkiem smażonej ryby, także ceny, które potrafią w niektórych miejscach skutecznie odebrać apetyt. Dlaczego ryby są tak drogie nad morzem, gdzie powinno być ich najwięcej? Składa się na to kilka czynników. Pierwszym jest sezonowość. Niektóre punkty gastronomiczne są czynne tylko w okresie największego natężenia ruchu turystycznego i muszą odpowiednio zarobić w tym krótkim okresie. Drugim czynnikiem jest cena ryb u pośrednika.

Najlepszą smażoną rybę można dostać najczęściej w małych lokalach i budkach, gdzie serwowane są ryby pochodzące z porannych połowów.

Gdzie szukać naprawdę dobrej ryby

Co ciekawe jakości i smaku smażonej ryby nie gwarantuje wcale wysoka cena, ekskluzywny wystrój restauracji i lokalizacja przy głównym deptaku. Lepsze i świeższe ryby można często znaleźć na obrzeżach miejscowości wypoczynkowych, w małych budkach. Tam smaży się tylko świeże ryby z porannych połowów. Zdarzają się także miejsca, gdzie rybę przygotowuje się na oczach gości. To nie tylko pobudza apetyt, ale gwarantuje najwyższą jakość produktu. Na przykład w Mielnie czy Unieściu pysznymi rybami można delektować się w porcie, gdzie znajdują się zarówno wędzarnie, jak i smażalnie.

Niestety świeżą rybę nad morzem zbyt często zastępują mrożone, często pochodzące z odległych mórz, takie gatunki jak halibut (z Oceanu Atlantyckiego), sola (morze Czarne, Śródziemne i Północne), kargulena (wody subantarktyczne). Dlatego przed zamówieniem warto zapytać skąd pochodzi dana ryba i czy jest świeża, bo nawet dorsze mogą trafić się mrożone. Gdzie zjeść najlepszą smażoną rybkę w danej miejscowości można dowiedzieć się z Internetu. Na forach oraz pocztą pantoflową niosą się wieści o najlepszych (i najgorszych) miejscach ze smażonymi rybami.

Zrób to sam!

W wielu apartamentach urlopowicze mają do dyspozycji dobrze wyposażoną kuchnię. W takim wypadku warto choć raz zwalczyć lenistwo i samemu przygotować smażoną rybę kupioną o świcie od powracających z połowu rybaków. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Ryba jest świeża, prosto z morza, cena zazwyczaj też atrakcyjna i można przygotować rybę tak, jak się najbardziej lubi. Gdzie dostać taką rybę? Jeśli miejscowość nie jest portem najlepiej popytać mieszkańców, zazwyczaj są miejsca, gdzie ktoś dowozi świeże ryby, w innym przypadku trzeba się zmobilizować, by wcześnie wstać i udać się do portu, gdzie zawsze można liczyć na zakup rybki prosto z kutra.

Ryba na zdrowie

Ryby uznawane są za wartościowe pożywienie z wielu względów. Zawierają łatwo przyswajalne białko, cenne składniki mineralne, witaminy z grupy B a także A, D i E. Co najważniejsze są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu m.in., układu krążenia, dlatego ryby stanowią cenny element każdej, dobrze zbilansowanej diety. Ryby są również polecane przez dietetyków, pozwalają skutecznie dbać o linię. Zawsze, kiedy jest okazja, warto zamienić pizzę czy schabowego na kawałek ryby. Jednak jak wskazują liczne doświadczenia turystów ryba rybie nierówna, dlatego dobrze jeszcze przed wyjazdem sprawdzić w Internecie, gdzie w konkretnej miejscowości podają świeżą, dobrze przyrządzoną rybę w przyzwoitej cenie, aby uniknąć rozczarowań i niestrawności.

Działki nad morzem

Bartosz Antos

Dyrektor ds. nieruchomości

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.
  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!
   * Pole obowiązkowe