Jakie warunki należy spełnić, by ocieplić budynek w oparciu o zgłoszenie? Jakie instalacje wewnątrz budynku wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, a które można przeprowadzić bez żadnych formalności?
Obowiązujące od czerwca 2015 r. znowelizowane prawo budowlane pozwala na szybsze i prostsze docieplanie budynków o określonych parametrach. Przed wejściem w życie zmian na zgłoszenie można było ocieplać tylko budynki o wysokości do 12 m. Natomiast wszystkie, które przekroczyły te wielkość wymagały uzyskania pozwolenia na budowę. Na chwilę obecną w oparciu o zaakceptowany przez starostę wniosek zgłoszeniowy można ocieplać budynki o wysokości nieprzekraczającej 25 m. Dla wyższych obiektów nadal trzeba będzie uzyskać pozwolenia na budowę.
Do wniosku zgłoszeniowego inwestor musi dołączyć szkice i rysunki, które określą sposób usytuowania budynku. A także ewentualnie, jeśli nie będzie ocieplany cały budynek, pozwolą na wyodrębnienie elementów, które mają zostać docieplone.
Jeśli budynek nie spełnia dyktowanych ustawą warunków, by można ocieplić go w oparciu o zgłoszenie, do wniosku o pozwolenie na budowę dołączyć należy projekt budowlany. Natomiast wspólnie dla zgłoszenia i pozwolenia konieczne będzie określenie metody przeprowadzania prac dociepleniowych oraz dołączenie oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Nie ma potrzeby załatwiania żadnych formalności budowlanych w przypadku budowy wewnątrz budynków takich instalacji jak: instalacja elektro-energetyczna, instalacja wodociągowa, instalacja kanalizacyjna, instalacja cieplna oraz instalacja telekomunikacyjna. Jeśli chodzi natomiast o pozostałe instalacje, czyli gazową, wentylacyjną oraz klimatyzację, ustawodawca utrzymał dla nich obowiązek wystąpienia z wnioskiem o pozwolenia na budowę – informuje Robert Tomaszewski z portalu www.saveinvest.pl.
W praktyce pojawia się problem w związku z właściwym rozumieniem pojęcia „instalacji wewnątrz budynku”, którym posługuje się ustawodawca. Bardzo często bowiem dany typ instalacji musi wyjść poza obręb obiektu budowlanego, by można było przyłączyć go do właściwej sieci. W takich sytuacjach pomocna okazuje się interpretacja udostępniona przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Zgodnie z jej treścią pojęcie „instalacji wewnątrz budynku” powinno się, w omawianych tu przypadkach, rozumieć znacznie szerzej. W związku z tym, nawet jeśli część instalacji będzie wykraczać poza budynek, można przeprowadzić jej budowę w oparciu o zgłoszenie. Nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na część wychodzącą poza, oczywiście tylko w przypadku, gdy instalacja kończy się, gdzie zaczyna się przyłącze. Czyli do jej miejsca połączenia z siecią.