Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Ubezpieczenie nieruchomości nie tylko przy kredycie

Robert Tomaszewski
19 maja 2021
Finansowanie
Nieruchomości

Większość osób decyduje się na ubezpieczenie swojej nieruchomości ze względu na posiadany kredyt hipoteczny. Jednym z warunków stawianych przez bank jest bowiem uzyskanie odpowiedniej polisy. Ten fakt nie powinien być jednak jedyną motywacją do zakupu ubezpieczenia. Dlaczego? Na to pytanie odpowiada Robert Tomaszewski – Prezes Zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – portal www.saveinvest.pl.

Różny zakres polis ubezpieczeniowych

Jednak polisa polisie nierówna. Należy zauważyć, że każda firma, oferująca usługi ubezpieczeniowe, ma inną ofertę. Oczywiście w podstawowym zakresie polisy się raczej nie różnią, ale to właśnie szczegóły i dodatki decydują o ostatecznej cenie. W standardowym pakiecie można znaleźć ubezpieczenie od takich zdarzeń losowych, jak pożar, eksplozja, zalanie, zwarcie elektryczne, uderzenie pioruna, klęski żywiołowe, dewastacja, kradzież z włamaniem oraz rabunek. Ubezpieczenie może natomiast obejmować wyłącznie „bazę”, czyli mury, ściany, podłogi, rynny, balustrady, parapety, balkony oraz poszczególne instalacje. Możliwe jest też ubezpieczenie wyposażenia. To wyposażenie należy z kolei podzielić na rzeczy nieruchome, czyli meble i sprzęt AGD w zabudowie, a także ruchome, w tym między innymi komputery, sprzęt sportowy, biżuterię, ubrania, książki i tak dalej.

Nie tylko dom lub mieszkanie

Co przy tym istotne, ubezpieczenie może obejmować nie tylko dom lub mieszkanie i to co się w nim znajduje. Towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach polis oferują też dodatkowe zakresy. Popularne jest chociażby OC mieszkania. Zabezpiecza ono wszystkich lokatorów i domowników, którzy wyrządzą szkodę innej osobie. Jeżeli zatem w mieszkaniu pęknie rura i zalejemy sąsiadów z niższego piętra, ubezpieczyciel zwróci nie tylko koszty naprawy naszego mieszkania, ale również mieszkania sąsiada. Niezależnie od tego czy awaria powstała z naszej winy czy też nie. Podobnie sąsiad otrzyma zwrot kosztów naprawy wybitego okna, jeżeli nasze dziecko je wybije podczas gry w piłkę. Poza OC ubezpieczenia mogą też obejmować opcję assistance. Dzięki niej ubezpieczyciel zorganizuje i opłaci pomoc fachowców, w tym ślusarzy, hydraulików, elektryków, a nawet szklarzy. Już więcej nie trzeba będzie zatem martwić się zepsutą spłuczką albo zamkiem od drzwi.

Kiedy ubezpieczyciel nie zapłaci?

Należy jednak pamiętać, że nie w każdej sytuacji ubezpieczenie pokryje poniesione straty. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą uchylać się od obowiązku zapłaty chociażby wtedy, gdy ubezpieczony sprzęt i instalacje nie były na bieżąco konserwowane i kontrolowane, gdy właściciel nie przeprowadzał obowiązkowych przeglądów technicznych i okresowych. W pewnych sytuacjach nie zapłaci też w sytuacji umyślnego działania ubezpieczonego lub poszczególnych członków jego rodziny albo gdy wskazane osoby znajdowały się pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych. Wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela może mieć też charakter rzeczowy, a więc nie obejmować ściśle określonych przedmiotów, w tym chociażby dzieł sztuki, egzotycznych gatunków roślin i zwierząt, a także zgromadzonej w mieszkaniu gotówki – wymienia Robert Tomaszewski.

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie?

Do zakupu ubezpieczenia powinien motywować nie tylko posiadany kredyt hipoteczny. To bowiem realne zabezpieczenie naszych interesów. Niezależnie od tego co się wydarzy w przyszłości, na pewno nie pozostaniemy bez dachu nad głową. Taka usługa nie kosztuje przy tym wiele. W odniesieniu do mieszkania to z reguły wydatek rzędu maksymalnie 200 złotych rocznie przy rozbudowanym wariancie ubezpieczenia, obejmującym nie tylko ubezpieczenie murów, ale również wyposażenia, sprzętu, a także OC domowników. Za dom zapłacimy nieco więcej, ale wciąż będzie to niska kwota w stosunku do tego co realnie możemy zyskać. Nawet jeżeli nic się nie zdarzy, posiadanie polisy zapewni nam spokojny sen.

Robert Tomaszewski

Prezes Zarządu

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!   * Pole obowiązkowe