Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Uwłaszczenia nieruchomości przyspieszają

Bartosz Antos
28 sierpnia 2019
Nieruchomości
Nieruchomości

To już ponad pół roku obowiązywania nowej ustawy przekształceniowej. Wreszcie można przyznać, że organy administracji coraz lepiej radzą sobie z wydawaniem zaświadczeń i prowadzeniem postępowań w tym zakresie. Wygląda na to, że proces przekształcenia przyspieszy jeszcze bardziej.

Nowa ustawa przekształceniowa ma już pół roku!

1 stycznia 2019 r. weszły w życie nowe przepisy, dotyczące przekształcenia użytkowania wieczystego we własność nieruchomości. Regulacje te są elementem ustawy z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Nowy akt spowodował, że w odniesieniu do nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe, praktycznie zniknęła instytucja użytkowania wieczystego. Przepisy zostały wprowadzone szybko i niestety stwierdzono w nich wiele nieścisłości. Początkowo w obrębie tego zagadnienia panował niemały chaos. Wygląda jednak na to, że organy administracji powoli wychodzą „na prostą” – stwierdza Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – portal www.saveinvest.pl.

Raport o postępach w uwłaszczeniu

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju opublikowało w ostatnim czasie raport o postępach w uwłaszczeniu nieruchomości po pierwszym półroczu obowiązywania ustawy. Wynika z niego, że do sądów wieczystoksięgowych do końca czerwca 2019 r. wpłynęło aż 905.201 zaświadczeń. Resort Inwestycji i Rozwoju wskazuje, że to ponad 36 procent szacowanej, ogólnej liczby użytkowników wieczystych. Z kolei największy wzrost wpływu spraw nastąpił w Krakowie, Warszawie, Gliwicach, Wrocławiu i Gdańsku.

Jak wyglądają statystyki uwłaszczeń?

Ogólnie w Polsce wydano na razie prawie milion zaświadczeń, w tym w pierwszym kwartale wydano ich tylko niecałe trzysta tysięcy. Spośród polskich miast prym wiodą: Kraków, Warszawa, Wrocław, Gliwice, Ruda Śląska, Szczecin, Łódź, Gdańsk, Olsztyn i Bydgoszcz. W całym Krakowie wydano aż 45.788 zaświadczeń. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa odnotował wpływ 30.070 zaświadczeń. W Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Krzyków przyjęto aż 26.623 zaświadczeń. Z kolei Sąd Rejonowy w Gliwicach wskazuje, że pojawiło się w nim 25.822 zaświadczeń. Nawet Ruda Śląska, która ma niecałe 140 tysięcy mieszkańców, wydała zaświadczenia dla 24.359 nieruchomości.

Ministerstwo ma powody do zadowolenia

Biorąc pod uwagę początkowy przestój w wydawaniu zaświadczeń i panujący bałagan w tym zakresie, wynik na poziomie 36 procent wydanych zaświadczeń to prawdziwy sukces. Artur Soboń – wiceminister inwestycji i rozwoju – stwierdził, że aktualne tempo wydawania zaświadczeń umożliwia potwierdzenie przekształcenia w formie zaświadczenia dla wszystkich uprawnionych do końca roku. „W ten sposób organy administracji zmieszczą się zatem w ustawowym terminie, wyznaczonym przez nową ustawę przekształceniową.” – dodaje Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Proces uwłaszczeń został uporządkowany

Szybkie uzyskanie zaświadczeń umożliwi nowym właścicielom skorzystanie z dostępnych bonifikat na „wykup nieruchomości”. Ulgi w opłatach mogą sięgać nawet 60 procent ich ogólnej sumy. Z kolei dzięki ostatnim zmianom przepisów rodziny wielodzietne, osoby z niepełnosprawnościami oraz kombatanci będą mogły liczyć nawet na 99-procentową bonifikatę. Co również istotne, sytuacja z wydawaniem zaświadczeń uspokoi się, dzięki wprowadzeniu nowej, przyjaznej procedury korzystania z bonifikat. Teraz zainteresowani skorzystają z nich niezależnie od terminu wydania zaświadczenia. Poprawi się także sytuacja przedsiębiorców. Nie będzie konieczności sporządzania operatu szacunkowego i opierania się na wartości rynkowej nieruchomości, stanowiącej podstawę ustalenia opłaty przekształceniowej. Dzięki temu cały proces przekształcenia będzie dużo szybszy. No i wreszcie znikną problemy podziałów geodezyjnych dla nieruchomości, w których powierzchnia budynków o funkcji innej niż mieszkaniowa przekracza 30 procent powierzchni użytkowej wszystkich budynków mieszkalnych.

Bartosz Antos

Dyrektor ds. nieruchomości

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.












    * Pole obowiązkowe

    Skontaktuj się z nami

    Zadzwoń: +48 888 800 800
    lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!












      * Pole obowiązkowe