Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

W jakich okolicznościach można odstąpić od umowy sprzedaży nieruchomości? Część druga

Robert Tomaszewski
29 listopada 2016
Nieruchomości
Umowy
Działki

W poprzedniej części poradnika omówione zostały okoliczności, w jakich zarówno sprzedający jak i nabywający nieruchomość mogą odstąpić od finalizacji umowy jej sprzedaży oraz konsekwencje takich działań.

Trudna sytuacja prawna gruntów

Warto w kontekście rozważań o możliwościach odstąpienia stron od umowy wzajemnej przyjrzeć się transakcjom, które dotyczą nieruchomości o niejasnym statusie prawnym. Kluczowe dla tej sprawy będzie orzecznictwo Sądu Najwyższego z 20 listopada 2015 r. (sygnatura akt: III CZP 83/15). Wspomniana sprawa dotyczyła nieruchomości, na której znajdowała się znaczna liczba ogródków działkowych z innymi właścicielami. Przy zawieraniu umowy strony uzgodniły, że cena nieruchomości będzie przez kupującego spłacana w określonych częściach. Ostatnia spłata miała zostać uiszczona po upływie 14 dni od opuszczenia nieruchomości przez pozostałych użytkowników ogródków działkowych. Kupujący nie uiścił jednak całej kwoty, ponieważ działkowcy nie chcieli opuścić terenu, a tym samym nie był on w stanie objąć nieruchomości we władanie. Swoją zwlokę w wykonaniu zawartego w umowie zobowiązania argumentował faktem, że osoba zbywająca nieruchomość umyślnie wprowadziła go w błąd, co do faktycznego stanu prawnego gruntu oraz przesłanką, według której w przypadku popadnięcia w zwłokę jedynie co do części świadczenia, w sytuacji, kiedy jedno ze świadczeń pozostaje niepodzielne brak jest możliwości odstąpienia od umowy. Osoba sprzedająca, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, w związku ze zwłoką drugiej strony najpierw wyznaczyła dodatkowy termin, a później wystąpiła z pozwem o zobowiązanie nabywcy do złożenia oświadczenia woli w sprawie przeniesienia na nią z powrotem własności nieruchomości – informuje Robert Tomaszewski z portalu www.saveinvest.pl. Sąd w rozstrzygnięciu wyraził stanowisko, zgodnie z którym dopuszczalne będzie odstąpienie od umowy wzajemnej ze względu na zwłokę strony ze spełnieniem części świadczenia podzielnego także wtedy, gdy świadczenie jednej ze stron jest niepodzielne.

Robert Tomaszewski

Prezes Zarządu

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!   * Pole obowiązkowe