Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

W podatku od nieruchomości powrót do normalności

Bartłomiej Kuzniar
4 listopada 2020
Podatki
Nieruchomości

Właściciele nieruchomości od września znów normalnie płacą podatek od nieruchomości. Skończyły się zwolnienia, ulgi i odroczenia wprowadzone przez przepisy specustawy o COVID-19, czyli tak zwanej tarczy antykryzysowej. O czym zatem warto pamiętać? Na to pytanie odpowiada Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – www.saveinvest.pl.

Zwolnienie i odroczenie płatności w związku z COVID-19

Przez epidemię koronawirusa można było na chwilę zapomnieć o różnych obowiązkach, w tym uiszczeniu podatku od nieruchomości. Ustawodawca poszedł bowiem na rękę właścicielom domów, mieszkań i działek. Przede wszystkim chodziło o odciążenie przedsiębiorców, którzy w przeciwieństwie do osób fizycznych, uiszczają daninę dużo wyższą niż kilkaset złotych rocznie. Co się więc wydarzyło? W ramach jednej z wersji tarczy antykryzysowej wprowadzono możliwość zwolnienia od podatku od nieruchomości lub odroczenia płatności z tego tytułu. Każda rada gminy otrzymała uprawnienie do wprowadzenia zwolnienia dla przedsiębiorców z tej daniny publicznoprawnej. Oczywiście robiła to w formie stosownej uchwały. To rozwiązanie miało pomóc w szczególności tym podmiotom, które straciły płynność finansową lub których płynność finansowa uległa znacznemu pogorszeniu. Rzecz jasna wszystko w związku z epidemią koronawirusa. Rada gminy mogła nie tylko zwolnić przedsiębiorców od podatku, ale również wprowadzić wygodne odroczenie terminu. Na to rozwiązanie zdecydowało się najwięcej gmin, nie chcąc tracić możliwości uzyskania pokaźnych wpływów do gminnej kasy. Jak to wyglądało? Raty, które przypadałyby na kwiecień, maj, a także czerwiec 2020 r. były odraczane maksymalnie do 30 września 2020 r.

Od września wszystko wróciło do normy

We wrześniu wszystko wróciło zatem do normy. Ci, którzy zdążyli zapomnieć o swoim obowiązku podatkowym powinni jak najszybciej zrobić przelew. Kwota do zapłaty we wrześniu będzie z pewnością dość dokuczliwa. Nastąpi bowiem kumulacja rat za kwiecień, maj, czerwiec oraz bieżącej za sierpień 2020 r. Od października natomiast przedsiębiorcy będą już płacić standardowe raty. Czy w związku z drugą falą epidemii planowane są nowe ulgi? Tego na razie nie wiadomo. Wydaje się jednak, że skoro póki co nie mamy kolejnego lock downu, to raczej rząd nie zdecyduje się na takie, kosztowne dla samorządów rozwiązania. Poza tym przedsiębiorcy mieli oraz wciąż mają możliwość skorzystania z innych form pomocy, aby jakoś wybrnąć z trudnej sytuacji – komentuje Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveivnest Sp. z o.o – www.saveinvest.pl.

Podatek od nieruchomości – wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

Dla przypomnienia zatem, podatek od nieruchomości to danina publicznoprawna uiszczana co do zasady od gruntów, budynków lub ich części, a także budowli lub ich części, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W tym zakresie istnieje jednak kilka wyjątków. Nie płaci się podatku między innymi od użytków rolnych lub lasów, z wyjątkiem tych, zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, a także od kilku innych budynków i gruntów, wskazanych w stosownej regulacji. Podatek od nieruchomości został bowiem szeroko opisany w specjalnej ustawie – o podatkach i opłatach lokalnych. To jedna z należności trafiających do kasy gminy, na terenie której znajduje się dana nieruchomość. Radom gminy nie jest zatem „na rękę” stosować zwolnienia. Wymusiła to na nich jednak szczególna sytuacja, z jaką borykają się przedsiębiorcy. A kto płaci podatek? Osoba fizyczna, prawna, jednostka organizacyjna, spółka nieposiadające osobowości prawnej, która jest właścicielem nieruchomości, jej samoistnym posiadaczem albo użytkownikiem wieczystym. Wysokość podatku od nieruchomości zależy natomiast od wielkości danej nieruchomości i jest ustalana w decyzji administracyjnej, którą to doręcza się zainteresowanemu.

Bartłomiej Kuzniar

Dyrektor operacyjny

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.
  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!
   * Pole obowiązkowe