Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Zabezpieczenie na przyszłość? Ubezpieczeniowy Fundusz Kapitałowy

Bartosz Antos
2 lipca 2012
Inwestycje w nieruchomości
Lokata
Ubezpieczenie

W ostatnich latach stale rośnie liczba osób, które oszczędzają. Minęły czasy odkładania pieniędzy „do skarpety”. Na rynku pojawiają się nowe możliwości i produkty związane z gromadzeniem kapitału na starość. Popularne staje się inwestowanie pieniędzy w różne fundusze, polisy czy lokaty. Wciąż chętnie inwestujemy także w nieruchomości – grunty rolne, czy działki budowlane w atrakcyjnym miejscu. Chętnie korzystamy też z opcji internetowych, które pozwalają zaoszczędzić czas, ale i w łatwy sposób wybrać i porównać różne produkty. Rodzajem takiej inwestycji może być odkładanie niewielkich kwot w tzw. Ubezpieczeniowym Funduszu Kapitałowym. Czy może on stanowić zabezpieczenie naszej przyszłości? Nie do końca.

Fundusz inwestycyjny UFK

UFK jest funduszem inwestycyjnym, w którym część środków inwestuje się, a mniejsza część pozostaje nienaruszona (jako składka). Taki produkt nie jest dobrym rozwiązaniem dla każdego. Najczęściej proponuje się go osobom, które mają ustabilizowaną sytuację, a fundusz będzie zabezpieczeniem przyszłej emerytury zainteresowanego. Należy zwrócić też uwagę, czy będziemy w stanie dokonywać regularnych, określonych w umowie wpłat. Ważne jest także czy nie będzie konieczne rozwiązanie umowy przed upływem terminu – w takiej sytuacji dość znaczne są koszty likwidacyjne takiego funduszu. Należy pamiętać, że aby taka inwestycja nie przyniosła strat, należy na bieżąco śledzić notowania giełdowe, a to należy podkreślić jest dość skomplikowane.

Zalety UFK

UFK ma jednak wiele zalet, które warto podkreślić:

 • środki zgromadzone na indywidualnym rachunku można dowolnie przerzucać między funduszami dla uniknięcia, np. podatku Belki. Będzie on naliczony jedynie na koniec umowy,
 • narzucony plan oszczędzania i wpłata określonych kwot dość regularnie sprzyja odkładaniu pieniędzy, które inwestowane przynoszą zyski,
 • możliwość wskazania osoby uposażonej – na ryzyko śmierci (osoba uposażona będzie uprawniona do przejęcia środków bez procedury postępowania spadkowego),
 • środki zgromadzone na rachunkach inwestycyjnych UFK nie podlegają egzekucji administracyjnej i sądowej – dlatego inwestycja taka może stanowić zabezpieczenie ewentualnych problemów związanych np. z prowadzeniem działalności gospodarczej – bez względu na okoliczności stanowią własność inwestora.

To wszystko jest możliwe do osiągnięcia, jeśli posiadamy dość dużą wiedzę na temat i znamy się na takim inwestowaniu.

Rodzaje UFK

Na rynku, w zależności od potrzeb, dostępne są dwa rodzaje UFK:

 1. Z niewielką składką ubezpieczenia i związaną z tym pełną ochroną (składka dzielona jest na części, z których tylko jedna jest lokowana a druga jest zabezpieczeniem na wypadek choroby czy śmierci).
 2. Bez składki, gdzie inwestowaniu podlega większość lub całość zainwestowanych środków.

Przy doborze odpowiedniego produktu istotne znaczenie ma również sposób inwestowania. Większość firm specjalizujących się w tym zakresie inwestuje pieniądze w obligacje, akcje itd. W niektórych można samodzielnie określić na co przeznaczyć środki. Niestety podstawową wadą takiej inwestycji są wahania giełdowe, a osoby bez odpowiedniej wiedzy w tym zakresie nie osiągną oczekiwanych efektów. Powierzenie takich operacji doradcom też nie gwarantuje sukcesu z uwagi na ciągłe wahania giełdowe i niestabilność rynku, no i jest to dość kosztowne.

Warto zaznaczyć, że taki produkt nie objęty jest gwarancją kapitału. Tak naprawdę szanse sukcesu zależą od szczęścia – albo zyskamy wiele, albo stracimy równie dużo. Należy liczyć się z ryzykiem. Po dogłębnej analizie, często przygotowywanej przez pracowników, badaniu rynku i obeznania z działaniem rynku można dobrać produkt najodpowiedniejszy w danym momencie. Z czasem jednak sytuacja może się zmienić, a na to wpływu raczej nie mamy.

Działki budowlane

Inwestowanie w nieruchomości – działki budowlane i działki rolne

Większość Polaków oszczędza w sposób tradycyjny – na lokatach lub depozytach bankowych. Jest to niezbyt ryzykowne, ponieważ większość tych produktów jest objętych gwarancją bankową, ale nie przynosi zbyt wielkich zysków. Między innymi dlatego bardzo popularne staje się również inwestowanie w grunty. Zakup nieruchomości, np. kupno działki stanowi najbezpieczniejszą, jak dotąd, lokatę kapitału i gwarantuje zysk. Zwłaszcza, gdy zakup wymarzonej działki ma miejsce w dobrej lokalizacji. Działka zlokalizowana w atrakcyjnym miejscu to bezpieczna lokata kapitału.

Zgodnie z twierdzeniem prezesa SaveInvest, takie inwestowanie będzie coraz bardziej doceniane, choćby z racji sprawnie działających specjalistów w branży. Pomoc w doborze nieruchomości, przekształceniu gruntów dla uzyskania większej kwoty zysku, procesy formalne – to sprzyja inwestowaniu w grunty i stanowi idealne zabezpieczenie naszych pieniędzy na przyszłość. Podstawowe działania powodują wzrost ceny gruntu. Wystarczy przekształcić działkę rolną w działkę budowlaną, uzbroić teren, czy podzielić duży grunt na kilka mniejszych, by osiągnąć zysk. Przy pomocy SaveInvest, dzięki wiedzy, doświadczeniu, działania takie przeprowadzane są całkiem sprawnie – mówi Bartosz Antos, Wiceprezes spółki.

Bartosz Antos

Dyrektor ds. nieruchomości

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!   * Pole obowiązkowe