W ostatnich latach stale rośnie liczba osób, które oszczędzają. Minęły czasy odkładania pieniędzy „do skarpety”. Na rynku pojawiają się nowe możliwości i produkty związane z gromadzeniem kapitału na starość. Popularne staje się inwestowanie pieniędzy w różne fundusze, polisy czy lokaty. Wciąż chętnie inwestujemy także w nieruchomości – grunty rolne, czy działki budowlane w atrakcyjnym miejscu. Chętnie korzystamy też z opcji internetowych, które pozwalają zaoszczędzić czas, ale i w łatwy sposób wybrać i porównać różne produkty. Rodzajem takiej inwestycji może być odkładanie niewielkich kwot w tzw. Ubezpieczeniowym Funduszu Kapitałowym. Czy może on stanowić zabezpieczenie naszej przyszłości? Nie do końca.
UFK jest funduszem inwestycyjnym, w którym część środków inwestuje się, a mniejsza część pozostaje nienaruszona (jako składka). Taki produkt nie jest dobrym rozwiązaniem dla każdego. Najczęściej proponuje się go osobom, które mają ustabilizowaną sytuację, a fundusz będzie zabezpieczeniem przyszłej emerytury zainteresowanego. Należy zwrócić też uwagę, czy będziemy w stanie dokonywać regularnych, określonych w umowie wpłat. Ważne jest także czy nie będzie konieczne rozwiązanie umowy przed upływem terminu – w takiej sytuacji dość znaczne są koszty likwidacyjne takiego funduszu. Należy pamiętać, że aby taka inwestycja nie przyniosła strat, należy na bieżąco śledzić notowania giełdowe, a to należy podkreślić jest dość skomplikowane.
UFK ma jednak wiele zalet, które warto podkreślić:
To wszystko jest możliwe do osiągnięcia, jeśli posiadamy dość dużą wiedzę na temat i znamy się na takim inwestowaniu.
Na rynku, w zależności od potrzeb, dostępne są dwa rodzaje UFK:
Przy doborze odpowiedniego produktu istotne znaczenie ma również sposób inwestowania. Większość firm specjalizujących się w tym zakresie inwestuje pieniądze w obligacje, akcje itd. W niektórych można samodzielnie określić na co przeznaczyć środki. Niestety podstawową wadą takiej inwestycji są wahania giełdowe, a osoby bez odpowiedniej wiedzy w tym zakresie nie osiągną oczekiwanych efektów. Powierzenie takich operacji doradcom też nie gwarantuje sukcesu z uwagi na ciągłe wahania giełdowe i niestabilność rynku, no i jest to dość kosztowne.
Warto zaznaczyć, że taki produkt nie objęty jest gwarancją kapitału. Tak naprawdę szanse sukcesu zależą od szczęścia – albo zyskamy wiele, albo stracimy równie dużo. Należy liczyć się z ryzykiem. Po dogłębnej analizie, często przygotowywanej przez pracowników, badaniu rynku i obeznania z działaniem rynku można dobrać produkt najodpowiedniejszy w danym momencie. Z czasem jednak sytuacja może się zmienić, a na to wpływu raczej nie mamy.
Większość Polaków oszczędza w sposób tradycyjny – na lokatach lub depozytach bankowych. Jest to niezbyt ryzykowne, ponieważ większość tych produktów jest objętych gwarancją bankową, ale nie przynosi zbyt wielkich zysków. Między innymi dlatego bardzo popularne staje się również inwestowanie w grunty. Zakup nieruchomości, np. kupno działki stanowi najbezpieczniejszą, jak dotąd, lokatę kapitału i gwarantuje zysk. Zwłaszcza, gdy zakup wymarzonej działki ma miejsce w dobrej lokalizacji. Działka zlokalizowana w atrakcyjnym miejscu to bezpieczna lokata kapitału.
Zgodnie z twierdzeniem prezesa SaveInvest, takie inwestowanie będzie coraz bardziej doceniane, choćby z racji sprawnie działających specjalistów w branży. Pomoc w doborze nieruchomości, przekształceniu gruntów dla uzyskania większej kwoty zysku, procesy formalne – to sprzyja inwestowaniu w grunty i stanowi idealne zabezpieczenie naszych pieniędzy na przyszłość. Podstawowe działania powodują wzrost ceny gruntu. Wystarczy przekształcić działkę rolną w działkę budowlaną, uzbroić teren, czy podzielić duży grunt na kilka mniejszych, by osiągnąć zysk. Przy pomocy SaveInvest, dzięki wiedzy, doświadczeniu, działania takie przeprowadzane są całkiem sprawnie – mówi Bartosz Antos, Wiceprezes spółki.