Zarządzaj plikami cookies
PRZEJDŹ DO SAVEINVEST.PL

Zakup działki – co zrobić, aby był bezpieczny? Część pierwsza

Bartosz Antos
12 stycznia 2014
Inwestycje w nieruchomości
Nieruchomości
Plan zagospodarowania przestrzennego
Warunki zabudowy
Działki rolne

Kupno działki – na co zwrócić uwagę?

Rodzinny dom, w cichej okolicy i atrakcyjnym miejscu, to marzenie każdego Polaka. Wygodny dom pod miastem pozwala nie tylko na jego swobodne użytkowanie, ale jakże uwalnia nas od zgiełku miasta, korków, wysokiego stężenia spalin. Obecnie koszt budowy domu porównywalny jest z kosztem zakupu mieszkania. Dlatego coraz częściej Polacy rozglądają się za idealnymi dla siebie działkami, na których będą mogli wybudować swój dom.

Poszukiwanie wymarzonej działki – samemu czy z firmą?

Poszukiwanie działki to tylko z pozoru prosta sprawa. Mnogość elementów, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie działki sprawia, że poszukiwanie tej idealnej może okazać się fiaskiem. Poruszanie się w gąszczu przepisów podatkowych, cywilnych, budowlanych i innych, może nastręczać trudności, dlatego niejednokrotnie warto skorzystać z pomocy firm, które wyszukiwaniem działek dla klientów zajmują się profesjonalnie. Do firm takich niewątpliwie należy lider w branży nieruchomości gruntowych firma SaveInvest Sp. z o.o., dzięki której setki osób znalazło swoje idealne miejsce pod inwestycję, budowę domu lub domku rekreacyjnego. Jeśli jednak decydujesz się na samodzielne poszukiwanie działki, skorzystaj z rad specjalistów z SaveInvest Sp. z o.o.

Działki budowlane

Stan prawny nieruchomości to element bardzo ważny, który należy zbadać na samym wstępie. By dokładnie poznać stan prawny nieruchomości trzeba niestety odwiedzić kilka urzędów. A także być szalenie cierpliwym, gdyż niewiele informacji można uzyskać w urzędach „od ręki”. Zapoznanie się z faktycznym stanem prawnym działki pomoże uniknąć wielu niespodzianek, czasem kosztownych, w przyszłości. Nawet jeśli sprzedający jest w stanie udostępnić nam pewne dokumenty, to i tak nie możemy być pewni ich autentyczności i aktualności. Dlatego warto jest wszystkie zdobyć i poznać na własną rękę. Wśród elementów, które należy sprawdzić znajdują się m.in. księga wieczysta, warunki zabudowy, decyzje środowiskowe, badania geologiczne i inne.

Zajrzyj do księgi wieczystej

Podstawowym dokumentem opisującym faktyczny stan prawny nieruchomości jest jej księga wieczysta. Księgi udostępniane są każdemu na wniosek. Nie musisz być właścicielem nieruchomości, by zapoznać się z jej księgą. W wydziałach ksiąg wieczystych przy sądach rejonowych udostępniane są księgi w formie papierowej, w wersji elektronicznej księgi dostępne są pod adresem: http://ekw.ms.gov.pl. Wystarczy znać numer księgi wieczystej, by uzyskać informacje takie jak: właściciel nieruchomości, położenie nieruchomości, jej powierzchnia, obciążenia nieruchomości.

Każda księga wieczysta składa się z 4 działów, a każdy z nich dostarcza kolejnych informacji. Część I dotyczy ogólnych informacji o nieruchomości. Kolejna część – II zawiera informacje o właścicielu nieruchomości. Część III dotyczy praw, roszczeń i ograniczeń, które związane są z wybrana nieruchomością. Dział IV informuje o hipotekach ciążących na nieruchomości. Dla kupującego najistotniejsze są działy III i IV, jednak pozostałych również nie należy bagatelizować.

Zdobądź wypis i wyrys z ewidencji gruntów

Wypis i wyrys z ewidencji gruntów to również dokumenty, z którymi trzeba zapoznać się przed zakupem działki. Wypis zawiera wszelkie dane dotyczące nieruchomości. Wyrys z kolei to mapka, z oznaczonymi granicami administracyjnymi działek oraz obrysami istniejących budynków.

Dokumenty takie jak wypis i wyrys udostępniane są w starostwach powiatowych, właściwych dla położenia działki. Do uzyskania takich informacji uprawniona jest osoba będąca właścicielem lub władającym, a także osoba, która może wykazać interes prawny posiadania takich informacji. Wypis i wyrys wydawany jest na wniosek, po dokonaniu stosowanej opłaty skarbowej.

Bardzo ważną informacją pochodzącą z wypisu z ewidencji gruntów, jest informacja dotycząca rodzaju gruntu z oznaczeniem klasy gleb, gdyż jeśli grunty, które chcemy nabyć, będą gruntami ornymi przed wystąpieniem o pozwolenie na budowę będzie niezbędne wystąpienie o decyzję w sprawie wyłączenia takiej nieruchomości z produkcji rolnej.

Mapa zasadnicza – po co?

W starostwach powiatowych istnieje także możliwość zapoznania się z mapą zasadniczą. Mapa zasadnicza zobrazuje nam to, w jaki sposób i czy, dana działka posiada dostęp do mediów.

Uzbrojenie terenu (woda, gaz, kanalizacja, prąd) może wpłynąć nie tylko na cenę działki, ale także, jeśli go nie ma, być kosztowne i długotrwałe. Proces podłączenia mediów jest dość skomplikowany i wymaga wydania odpowiednich warunków technicznych przez każdego z dostawców.

Zarówno działka rolna jak i działka budowlana wymagają sprawdzenia przed zakupem. Piękna działka zlokalizowana w odpowiednim miejscu, najlepiej mająca dostępne media i dostęp do drogi publicznej – dla poszukujących to najważniejsze kryteria wyboru. Aby jednak podjąć właściwą decyzję nie wolno zapominać, że inne czynniki, mające wpływ na naszą potencjalną nieruchomość są równie ważne. O innych kwestiach wartych sprawdzenia, przeczytasz w kolejnym artykule: Zakup działki – co zrobić, aby był bezpieczny? Część druga.

Bartosz Antos

Dyrektor ds. nieruchomości

Podobał Ci się artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera








    Zaznacz zgody po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest S.A:

    * Pole obowiązkowe

    zdjęcie
    ekspert-ico

    Przeczytaj także

    Budowa
    Drzewa

    Kiedy i jak blisko lasu można wybudować dom?

    Śpiew ptaków o poranku, śniadanie na werandzie, zapach żywicy… Kto nie marzy o takiej sielance? Niektórzy nie pozostają w świecie marzeń. Sprawnie i pewnie zamieniają swoje pragnienia w rzeczywistość. Zanim jednak poniesie Cię ułańska fantazja w zagospodarowaniu leśnej działki nad morzem i projektowaniu swojego wymarzonego domu, sprawdź obowiązujące przepisy. W tym zakresie obowiązują bowiem pewne […]

    Bartłomiej Kuzniar
    Inwestycje w nieruchomości
    Nieruchomości

    Kupujemy działki rolne – jakie dokumenty będą nam potrzebne?

    Nabycie działki rolnej wraz z kolejnymi zmianami obowiązujących w tym zakresie przepisów jest w zasadzie coraz prostsze. Stopniowo dochodzi do otwarcia rynku nieruchomości rolnych na podmioty niebędące rolnikami. To dobra informacja dla inwestorów, którzy mają różne pomysły na wykorzystanie tych gruntów. Wciąż jednak trzeba pamiętać o tym, że istnieją pewne konieczne do przebrnięcia formalności. Należy […]

    Bartosz Antos
    Podatki

    Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o dokumentacji podatkowej cen transferowych

    W jakich okolicznościach podatnicy zobowiązani będą do przedłożenia dokumentacji cen transferowych? Z czym wiąże się sankcyjna stawka podatku? Jaką dokumentację potwierdzająca cenę transferową organy podatkowe uznają za odpowiednią? Czym są ceny transferowe Ceny, po których dane przedsiębiorstwo przekazuje towary oraz dobra niematerialne, bądź świadczy usługi podmiotom powiązanym kapitałowo, osobowo lub rodzinnie nazywa się cenami transferowymi. […]

    Bartosz Antos
    Budowa

    Ułatwienia i kłopoty z rejestrem pozwoleń na budowę i zgłoszeń

    Czym jest rejestr pozwoleń na budowę i zgłoszeń? Jakie ułatwienia związane z procedurą budowlaną wprowadziło jego uruchomienie? Gdzie dla inwestorów i gmin pojawiają się kłopoty? RDWZ W związku z nowelizacją prawa budowlanego 1 stycznia 2016 r. uruchomiono ogólnodostępny internetowy centralny Rejestr Wniosków, Decyzji i Zgłoszeń w sprawach budowlanych, w skrócie RWDZ. Jest to nowa wersja […]

    Robert Tomaszewski
    Inwestycje w nieruchomości
    Najem
    Nieruchomości

    Zepsuty piekarnik w wynajmowanym mieszkaniu – kto powinien go naprawić? Prawo a wynajem nieruchomości

    Niedziałające sprzęty to częsty przedmiot sporu pomiędzy najemcami a wynajmującymi. Najczęściej jedni i drudzy nie wiedzą, kto tak naprawdę powinien odpowiadać za zepsuty piekarnik, telewizor albo pralkę. Jak sobie poradzić z tym problemem? Na to pytanie odpowiada Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – portal www.saveinvest.pl. Wynajem nieruchomości – […]

    Bartosz Antos
    Nieruchomości

    Rozgraniczenie i wytyczenie granic działki

    Często się zdarza, że kupno gruntów, w tym zakup działki wiąże się z koniecznością ich rozgraniczenia z sąsiadującymi parcelami. Rozgraniczenia należy dokonać, jeżeli do tej pory nie wytyczono granic działek bądź toczy się spór pomiędzy właścicielami nieruchomości. Kto może wystąpić o wytyczenie granic? Procedurę związaną z wytyczeniem rzeczywistych granic parceli i oznaczeniu ich znakami granicznymi […]

    Bartosz Antos
    Drogi

    Dojazd do działki – co musisz wiedzieć

    Zakup działki pod budowę domu to prawdziwe wyzwanie. Jedną z kluczowych spraw, którą trzeba koniecznie mieć na uwadze, jest dostęp do drogi oraz jej status. Wszelkie niedomówienia w tej kwestii mogą mieć poważne konsekwencje i zniweczyć plany o szybkim rozpoczęciu budowy. Otrzymanie pozwolenia na budowę na zakupionej działce zależy m.in. od jej dostępu do drogi […]

    Bartosz Antos
    Domki letniskowe

    Kiedy rozbiórka domku letniskowego jest nieunikniona?

    Budowa domu, własna działka budowlana w atrakcyjnym miejscu, prywatny domek letniskowy w dobrej lokalizacji lub inwestycja w domki pod wynajem – spełnienie każdego z tych marzeń pociąga za sobą obowiązek zdobycia podstawowej wiedzy z zakresu nieruchomości. Z tego artykułu dowiesz się jakie przesłanki powinny uświadomić kupującym, że nabywany przez nich domek letniskowy może zostać objęty […]

    Bartosz Antos
    back to top