Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Zmiany w warunkach zabudowy – co oznaczają w praktyce dla inwestorów? Część druga

Robert Tomaszewski
30 grudnia 2017
Warunki zabudowy
Działki

W poprzedniej części artykułu omówiliśmy specyfikę decyzji o warunkach zabudowy oraz zmiany, jakie wprowadzone zostaną w zakresie zasad jej uzyskiwania.

Pozwolenie na budowę i przenoszenie warunków zabudowy

Zaproponowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zmiany w zakresie tzw. „ustawy inwestycyjnej” regulują także kwestię uzyskiwania pozwoleń na budowę. Zgodnie z projektem „ustawy inwestycyjnej” pozwolenie na budowę udzielone na podstawie decyzji o warunkach zabudowy obejmie teren, dla którego określono warunki zabudowy – mówi Robert Tomaszewski z portalu www.saveinvest.pl. Oznacza to, że zakres wniosku o wydanie pozwolenia na budowę musi pokrywać się z zakresem decyzji o warunkach zabudowy.

Zmianom ulegną także zasady przenoszenia warunków zabudowy na inne podmioty. Dotychczas wystarczyła jedynie zgoda osoby, na rzecz której decyzja miała zostać przeniesiona i organ był zobowiązany do finalizacji tej czynności. Po wejściu w życie zmian będzie to możliwe tylko jeśli decyzja będzie przenoszona na podmioty będące współwłaścicielami lub użytkownikami wieczystymi wszystkich nieruchomości stanowiących działkę budowlaną objętą decyzją. Oznacza to, że po wejściu w życie przepisów nie będzie możliwe przenoszenie decyzji na kilku inwestorów.

Terminy

Na jakie terminy powinien zatem przygotować się inwestor? Zaplanowanych zmian w prawie budowalnym nie będzie można zastosować do obecnie toczących się postępowań o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Oznacza to, że termin ważności tych decyzji wyniesie trzy lata, licząc od dnia wejścia w życie ustawy. Taki sam okres czasu przewidziano na określenie w drodze uchwały obszaru zabudowanego. Co natomiast w sytuacji, gdy nie dojdzie do podjęcia przez radę gminy uchwały? W ciągu trzech lat od wejścia w życie noweli na obszarach nieobjętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego będzie możliwe jedynie przeprowadzanie prac remontowych istniejących budynków – mówi Robert Tomaszewski z portalu www.saveinvest.pl. Oznacza to po prostu, że wiele może zależeć od sprawnego zaadaptowania przez gminę nowych przepisów i narzuconych przez resort wymogów.

Robert Tomaszewski

Prezes Zarządu

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.












    * Pole obowiązkowe

    Skontaktuj się z nami

    Zadzwoń: +48 888 800 800
    lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!












      * Pole obowiązkowe