Wielu przedsiębiorców nie jest zadowolonych z wysokości składek na ubezpieczenia społeczne. Nie wszyscy zauważają jednak ich wpływ na świadczenia po osiągnięciu wieku emerytalnego. Często emerytury właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych (i nie tylko) są koszmarnie niskie, co ma związek właśnie z płaceniem minimalnych składek. Trafiona inwestycja może pomóc Ci uporać się z tym problemem. Musisz jednak wiedzieć, gdzie, w co i w jaki sposób ulokować swoje pieniądze, by nie martwić się o przyszłość.
Nie brakuje osób prowadzących działalność gospodarczą, które najchętniej w ogóle unikałyby obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i emerytalne. W zasadzie trudno się takiemu podejściu specjalnie dziwić, bo rzeczywiście opłaty te niestety generują dość wysokie, comiesięczne koszty. Przez to wielu przedsiębiorców usiłuje zaniżać swoje dochody (głównie poprzez koszty), prowadząc do zmniejszania składek i podatku dochodowego.
Dzięki temu ostatecznie pensja „na rękę” staje się odczuwalnie wyższa. Po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego może jednak pojawić się przez to problem z niskim świadczeniem emerytalnym. Na szczęście w tym zakresie masz dość dużą swobodę. W końcu nic nie stoi na przeszkodzie, by postarać się o dodatkowe źródło dochodu, które zapewni Ci godną emeryturę.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają większą swobodę w zakresie zarządzania swoimi składkami. W odróżnieniu od pracowników „etatowych” samodzielnie opłacają ubezpieczenie społeczne, składkę na ubezpieczenie zdrowotne, składki ZUS, składki emerytalne, a także podatek dochodowy. Co więcej, część z nich jest ściśle związana z bieżącymi dochodami lub zarobkami z miesiąca poprzedniego.
W praktyce oznacza to więc, że przedsiębiorcy dość dobrze orientują się w kosztach prowadzenia biznesu. Mają również na nie realny wpływ. To natomiast niejednokrotnie przekłada się na starania zmierzające do obniżania tych danin. Jest to sposób na wygenerowanie bieżących zysków i wyższej pensji. Problem jednak w tym, że jednocześnie odbija się na przyszłym ubezpieczeniu emerytalnym. W jaki sposób i dlaczego?
Podstawową kwestią jest zrozumienie, że wysokość składek na ubezpieczenia społeczne przekłada się na późniejszą wysokość świadczenia emerytalnego. Osoby z jednoosobową działalnością gospodarczą same wybierają podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne. Nie może być ona natomiast:
Obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne nie można unikać. Da się nim natomiast całkiem łatwo manipulować, zarabiać dużo „na rękę”, a płacąc daniny od minimalnej podstawy. Co natomiast w tej sytuacji najważniejsze – płacenie składki na ubezpieczenie społeczne w minimalnym wymiarze przekłada się na minimalne świadczenie emerytalne w przyszłości.
Z tego względu osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub inne rodzaje działalności, muszą same zadbać o swoją przyszłość. Odkładając do ZUS składki minimalne i będąc świadomym minimalnej emerytury, warto zadbać o inne źródła dochodu. W przeciwnym wypadku, nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego, możesz być zmuszony do dalszej pracy, bo otrzymywana od ZUS-u kwota będzie zbyt niska, by za nią godnie żyć.
Nie zawsze jednak niskie składki emerytalne na działalności gospodarczej wynikają wyłącznie z chęci osiągania wyższych zysków. Wielu przedsiębiorców po prostu ma skłonność do reinwestycji znacznej części (a czasem nawet całości) nadwyżek w rozwój swoich firm. Przez to nawet wysokie dochody nie prowadzą do zbierania oszczędności, które mogłyby zrekompensować niską kwotę emerytury. Niestety jednak takie zarządzanie finansami nie zawsze prowadzi do faktycznego rozwoju przedsiębiorstwa, gwarantującego bezpieczeństwo finansowe przedsiębiorcy.
Wszystkie powyższe problemy sprawiają, że przedsiębiorcy szukają alternatywnych sposobów oszczędzania na przyszłość. Efekt ten potęguje dodatkowo niepewność o przyszłość ZUS-u i efektywność składek emerytalnych. Ostatecznie więc osoby takie decydują się na rozmaite rozwiązania, takie jak np.:
O tym, w co warto zainwestować w 2025 roku pisaliśmy w jednym z naszych wcześniejszych artykułów. Zapraszamy do lektury: „W co zainwestować w 2025 roku?”
Prowadząc własną działalność gospodarczą i oszczędzając na opłacaniu składek, masz szansę dysponować dość solidnym kapitałem. Rezygnując z większego świadczenia emerytalnego, możesz dzięki temu samodzielnie zadbać o swoją przyszłość. Ostatni z wymienionych sposobów, czyli inwestycje na rynku nieruchomości, dają na to realne nadzieje. Wynika to z faktu, że jest to jedno z najstabilniejszych rozwiązań, od lat przynoszących zyski inwestorom.
Kupno działki, a następnie jej odsprzedaż, dzierżawa czy choćby budowa domków na wynajem, to drogi prowadzące do znacznych korzyści. Historyczne dane pokazują, że grunty i nieruchomości stale rosną, dając szansę na znaczny zysk przy sprzedaży. W perspektywie wieloletniej – zakładając sprzedaż na poczet przyszłej emerytury lub stałe zyski po zakończeniu kariery zawodowej – potencjalnie taka inwestycja może zapewnić przedsiębiorcy stałe bezpieczeństwo finansowe.
Przyjrzyjmy się dokładniej inwestycjom w działki rolne, które w ostatnim czasie cieszą się wśród Polaków rosnącą popularnością. Ich atutem jest to, że lokowanie w nich pieniędzy nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wystarczy tylko dysponować odpowiednim kapitałem, który dla osób z własną działalnością gospodarczą nie powinien stanowić większego problemu. W dodatku na rynku łatwo znaleźć firmy zawodowo zajmujące się wspieraniem inwestorów przy tego typu transakcjach, minimalizując formalności.
Zarówno osoby na etacie, jak i te z działalnością gospodarczą, powinny rozważyć zakup działek pod inwestycję. Ich głównym atutem są bardzo przystępne ceny, czyniące je inwestycją wyjątkowo łatwo dostępną. Co więcej, niosą one ze sobą szereg korzyści, które w dłuższej perspektywie mogą być solidnym dodatkiem do pobieranej emerytury. Mowa tu o takich aspektach, jak np.:
Dodatkowo nie można zapominać o jednej z najważniejszych zalet działek, czyli ochronie przed inflacją. Wartość nieruchomości rolnych stale rośnie od II wojny światowej. Tylko od 2002 roku zyskały aż 1195 proc., co daje nadzieję na znaczne zyski wygenerowane do czasu, gdy jako przedsiębiorca podejmiesz decyzję o zakończeniu swojego stażu pracy.
Najczęściej atutem działalności gospodarczej jest dość duża swoboda w zarządzaniu budżetem. Osoby prowadzące biznesy na bazie własnych doświadczeń niejednokrotnie wiedzą, gdzie lokować środki, już po opłaceniu składki zdrowotnej, emerytalnej i innych opłat obowiązkowych. Jednak nawet najlepsi inwestorzy, stawiający na względnie bezpieczne i sprawdzone rozwiązania, powinni w pierwszej kolejności wybierać współpracę z zaufanymi i wiarygodnymi firmami. Mowa tu zarówno o sprzedawcach, jak i pośrednikach czy brokerach. Tylko wtedy szansa na osiąganie zysków kapitałowych nie będzie obarczona dodatkowym i niepotrzebnym ryzykiem.
Dokładnie tak samo działa to w przypadku zakupu działek i nieruchomości. Wizja wcześniejszej emerytury ma szansę się spełnić tylko wtedy, gdy Twoja inwestycja będzie realizowana zgodnie z planem. Właśnie dlatego powinni zadbać o nią profesjonaliści, tacy jak Saveinvest. To specjalista w dziedzinie nieruchomości gruntowych, dzięki któremu nie będziesz musiał się martwić zarówno o proces zakupu, jak i np. przekształcenie działki rolnej na budowlaną.
Jak łatwo się domyślić, bezobsługowa inwestycja w grunty nie wymaga od Ciebie większego zaangażowania. Na podstawie umowy zawartej z Saveinvest nabywasz ziemię w atrakcyjnej lokalizacji. Następnie specjaliści wspierają Cię we wszystkich formalnościach, z którymi taka transakcja jest związana. Nie musisz nawet samodzielnie chodzić po urzędach, szukać informacji i martwić się przepisami. Dzięki swojemu doświadczeniu eksperci mogą czuwać nad wszystkim, co istotne dla Ciebie z perspektywy nabywcy.
Z drugiej strony jako przedsiębiorca, który chce, by inwestycja stanowiła dodatek do jego zbyt niskiej wysokości emerytury, możesz w pełni swobodnie zarządzać zakupioną działką. Wachlarz możliwości zwiększa się zwłaszcza po jej przekształceniu, gdy otrzymujesz możliwość postawienia na niej pierwszej nieruchomości dedykowanej np. pod wynajem.
Gdy uznasz to za stosowne, możesz też wystawić działkę na sprzedaż. Różnica między uzyskaną w ten sposób kwotą, a kosztem zakupu, stanowi Twój zysk. Otrzymane pieniądze to natomiast znaczny zastrzyk gotówki, przydatny na emeryturze. Co więcej, Saveinvest może nawet w ramach swojej działalności wspierać Cię w późniejszej odsprzedaży i ponownie zająć się wszelkimi formalnościami. To ogromna wygoda, ale i pewność, że proces ten przebiegnie zgodnie z Twoim planem i obowiązującymi przepisami.
Nie każdy chce inwestować w działki, ze względu na nieco skomplikowaną strukturę. Można wyróżnić bowiem:
Jak łatwo się domyślić na bazie tych opisów, działki rolne podlegają znacznym ograniczeniom. Właśnie dlatego są tańsze od budowlanych, zdecydowanie bardziej płynnych inwestycyjnie. Z drugiej strony jednak dzięki temu, za sprawą przekształcenia, ich wartość może zdecydowanie wzrosnąć.
Druga kwestia to uzbrojenie działki, czyli doprowadzenie do niej podstawowych mediów, takich jak:
Kwestia ta bywa bardzo istotna w przypadku przekształcania gruntu z rolnego na budowlany. Choć uzbrojenie często nie jest konieczne, to w praktyce bardzo ułatwia cały proces.
Przeczytaj również: „Czym są nakłady inwestycyjne i jak wpływają na wartość działki?”
Zarówno przekształcenie działki z rolnej w budowlaną, jak i jej uzbrojenie, ma na celu zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej danego gruntu. Wynika to z faktu, że procesy te są dość czasochłonne i bywają problematyczne. Przez to nie brak osób, które wolą ich unikać, kupując od razu uzbrojone działki budowlane, gotowe do dalszych inwestycji. To z kolei winduje ich ceny. Kupując działkę rolną od Saveinvest, kwestię uzbrojenia i przekształcenia możesz powierzyć specjalistom, a następnie tak przygotowaną działkę odsprzedać z zyskiem.
Zarówno przekształcenie działki, jak i jej uzbrojenie, jest procesem dość skomplikowanym. Związany jest z nim ogrom formalności i częsty kontakt z urzędami. Właśnie dlatego lepiej zostawić to specjalistom z Saveinvest, którzy:
Na bazie tego bogatego doświadczenia są w stanie zapewnić Cię, że poradzą sobie również z Twoją działką.
Ile możesz zarobić na zakupie i późniejszej odsprzedaży działek inwestycyjnych? Wiedzą to nasi Klienci, którzy wypracowali z nami zadowalające ich zyski:
Pan Grzegorz kupił u nas działkę w Osadzie Jaworek. Działka została przekształcona na budowlaną, uzbroiliśmy ją w prąd i doprowadziliśmy drogę wewnętrzną. Następnie klient odsprzedał ją z zyskiem generując zwrot na poziomie 219,39%!
Pan Piotr nabył – nasz wieloletni Klient – zakupił jedną z działek w Mielenku. W ramach współpracy utwardziliśmy drogę na terenie, a następnie dokonaliśmy zgłoszenia na budowę domku rekreacyjnego. Tak przygotowany teren sprzedaliśmy w imieniu Klienta generując dla niego aż 246,15% zysku z inwestycji!
Więcej historii sukcesu naszych Klientów znajdziesz w tym miejscu.
Emeryci prowadzący firmę mogą liczyć na pewne ulgi podatkowe przy opłacaniu składek. Przez to często taka forma zarobku opłaca się nawet bardziej niż JDG w okresie aktywności zawodowej. Jednym z największych atutów jest zwolnienie z płacenia składki zdrowotnej, o ile spełnione zostaną dwa warunki:
Ponadto seniorzy nie muszą odprowadzać składek na ubezpieczenie rentowe i emerytalne. Mogą prowadzić również działalność nierejestrowaną, w przypadku której limit miesięcznych przychodów wynosi w 2025 roku 3499,50 zł.
Mimo to nie każdy senior chce i jest w stanie nadal pracować. W końcu wielu z nas marzy o tym, by na emeryturze cieszyć się życiem i czasem wolnym. Pytanie tylko, skąd wieloletni przedsiębiorca, płacący minimalne składki i otrzymujący niskie świadczenie emerytalne, może wziąć na to pieniądze? Tu z pomocą przychodzi monetyzacja inwestycji lub znalezienie dodatkowego źródła dochodu, niewymagającego nadmiaru pracy w dojrzałym wieku.
Fundusze inwestycyjne, akcje, obligacje, ETF-y i szereg innych instrumentów inwestycyjnych niesie ze sobą ryzyko utraty majątku. Nawet notowania największych i najpewniejszych firm na rynku mogą gwałtownie spaść, gdy dojdzie do niespodziewanej sytuacji kryzysowej. Nieco inaczej działa to natomiast w przypadku rynku nieruchomości.
Oczywiście grunty – podobnie jak domy, mieszkania i inne nieruchomości – są obarczone pewnym ryzykiem inwestycyjnym. Istnieje ono absolutnie zawsze, niezależnie od tego, na co przeznaczysz swoje środki. W przypadku tego rodzaju rozwiązań jednak zagrożenie spadkiem cen jest zdecydowanie niższe niż w powyższych przykładach. Z czego to wynika? Odpowiedzią są dane historyczne oraz dostępność gruntów. Ziemi jest coraz mniej, przez co jej wartość stale rośnie. W dodatku ziemia w Polsce jest niedoszacowana, a od wielu lat wartości te w dłuższej perspektywie nie maleją. Można zatem zakładać, że trend ten będzie się utrzymywał.
Oczywiście może zdarzyć się, że niespodziewanie – w wyniku kryzysu czy innych zdarzeń – ceny ziemi spadną. Ostatecznie natomiast do tej pory zawsze wracały one do dawnego poziomu, a następnie go przebijały. Jeśli więc nawet w chwili przejścia na emeryturę Twoja inwestycja nie będzie satysfakcjonująca, jest duże prawdopodobieństwo, że za pewien czas się to zmieni.
Nie bez znaczenia jest również swoboda zarządzania inwestycjami w nieruchomości. Uwzględniając stale rosnące zainteresowanie nimi, można zakładać, że w przyszłości nie będzie problemu ze znalezieniem kupca. Kapitalnym pomysłem może więc okazać się nabycie większej ilości gruntów i wyprzedawanie ich stopniowo. W ten sposób stworzysz sobie własną „kroplówkę gotówkową”, zasilającą regularnie Twoje konto, gdy będzie to potrzebne.
Po kupnie ziemi możesz ją zagospodarować na wiele zróżnicowanych sposobów. Jednym z najpopularniejszych (szczególnie w przypadku lokalizacji atrakcyjnych turystycznie, np. naszych działek nad morzem) jest postawienie domków letniskowych i ich wynajem. To sposób na dodatkowy zarobek oraz stałe zyski, które mogą stanowić istotne wzmocnienie niezbyt wysokiej emerytury. Tego typu inicjatywa może mieć jednak dwojaki charakter:
Dzięki tego typu działalności możesz liczyć na stałe generowanie zysków z poczynionej wcześniej inwestycji. Może to stanowić dla Ciebie regularny, comiesięczny zastrzyk gotówki, poprawiający Twoją sytuację finansową.
Atutem regularnego wynajmu domków turystycznych jest to, że stale cieszą się one popularnością w Polsce. Co więcej, Polacy coraz chętniej szukają miejsc na uboczach, spokojnych i wyjątkowych, zamiast potężnych hoteli. Doskonale współgra to zatem z ofertą SaveInvest, w której znajdziesz grunty nad morzem oraz w górach. Są położone w cichych i spokojnych okolicach, a jednocześnie niedaleko najpopularniejszych atrakcji i lubianych miejscowości turystycznych. Tkwi zatem w nich ogromny potencjał, który możesz wykorzystać na swoją korzyść.
Nie od dziś inwestowanie w grunty uznawane jest za jeden z najpewniejszych sposobów lokowania kapitału. Nie brak osób, które wprost wskazują, że takie zarządzanie środkami ma szansę przynieść Ci większe zyski niż płacenie wyższych składek z myślą o lepszej emeryturze. Co więcej, część Polaków deklaruje, że w ogóle nie wierzy w emerytury z ZUS, wskazując, że ich waloryzacja nigdy nie dogoni inflacji i realnego wzrostu cen. To z kolei przekłada się na rosnące zainteresowanie alternatywnymi sposobami na zarządzanie pieniędzmi.
O perspektywach i korzyściach wynikających z inwestowania w grunty wspominaliśmy w tym artykule już kilkukrotnie. Zbierzmy zatem teraz wszystkie te argumenty w jednym miejscu:
Chcąc zadbać o swoją przyszłość i emeryturę, podejmij świadome działania inwestycyjne już teraz. Uwzględniając stały wzrost cen gruntów – im szybciej kupisz działkę, tym więcej na niej zarobisz. Nawet po uwzględnieniu kosztów potencjalnego kredytu masz szansę spłacić zobowiązanie i zyskać na przyszłej sprzedaży tyle, by żyć spokojnie po zakończeniu kariery zawodowej.
Planując inwestycję w grunty, nie zapominaj nigdy o dywersyfikacji portfela. Warto przechowywać środki w różnych miejscach, by dbać o ich bezpieczeństwo. Warto rozważyć szczególnie rozwiązania uważane za bezpieczne i zdolne do ochrony wartości pieniądza. Oprócz rynku nieruchomości wymienić można tu zatem np. obligacje indeksowane inflacją czy złoto. Wszystko natomiast zależy od Twojej sytuacji, ilości środków, preferencji i wielu innych aspektów. Nigdy nie zapominaj też o ryzyku inwestycyjnym.
Ostatnia kwestia to korzystanie wyłącznie z usług zaufanych sprzedawców, pośredników i brokerów. Poszukując ziemi pod inwestycję, warto zapoznać się z bogatą ofertą Saveinvest. Mamy ponad 20 lat doświadczenia, ponad 1000 przekształconych działek na koncie i zadowolone głosy ponad 1100 klientów. Dzięki temu będziemy w stanie pomóc Ci budować emeryturę z Twoich marzeń.
Wybierz inwestycję:
PRZED:
Działka inwestycyjna
59 zł / m2
53 zł / m2
45 zł / m2
65 zł / m2
39 zł / m2
30 zł / m2
430 zł / m2
375 zł / m2
PO:
Działka budowlana z
infrastrukturą
245 zł / m2
280 zł / m2
244 zł / m2
350 zł / m2
181 zł / m2
200 zł / m2
1476 zł / m2
716 zł / m2
Co zrobiliśmy:
Wydzieliliśmy wszystkie działki
Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane
Uzyskaliśmy pozwolenia na budowę
Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej
Podłączyliśmy sieć wodociągową do działek
Wydzieliliśmy wszystkie działki
Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane
Utwardziliśmy drogę
Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej
Podłączyliśmy działki do sieci gazowej
Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej
Wydzieliliśmy wszystkie działki
Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane
Utwardziliśmy drogę
Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej
Podłączyliśmy działki do sieci gazowej
Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej
Wydzieliliśmy wszystkie działki
Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane
Utwardziliśmy drogę
Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej
Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej
Podłączyliśmy działki do sieci gazowej
Wydzieliliśmy wszystkie działki
Utwardziliśmy drogę
Uzyskaliśmy decyzję o warunkach zabudowy
Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej
Wydzieliliśmy wszystkie działki
Utwardziliśmy drogę
Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane
Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej
Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej
Wydzieliliśmy wszystkie działki
Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane
Utwardziliśmy drogę
Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej
Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej
Podłączyliśmy działki do sieci gazowej
Wydzieliliśmy wszystkie działki
Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane
Uzyskaliśmy pozwolenia na budowę
Podłączyliśmy działki do sieci gazowej
Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej
Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej
Inwestycja
czas inwestycji w miesiącach
zysk w skali roku
Całkowity zysk z inwestycji
Enklawa Dziwnówek
46 miesięcy
24,42%
131,06%
Mielno Marina
59 miesięcy
20,07%
145,75%
Gąski
186 miesięcy
13,59%
620,34%
Koniusza
72 miesiące
12,41%
101,74%
Jaworek
37 miesięcy
19,32%
72,41%
Gąski I
105 miesięcy
11,47%
158,63%
Mielenko II
34 miesiące
57,80%
264,15%
Osada Jaworek sektor C
49 miesięcy
32,89%
219,39%
Smołdzino
53 miesiące
20,73%
129,83%
Mielenko II
55 miesięcy
6,93%
35,93%
Mielno Marina
41 miesięcy
36,93%
192,63%
Jaworek Sektor C
54 miesiące
37,25%
315,74%
Jaworek Sektor C
54 miesiące
37,35%
317,08%
Kameralne Kładno
50 miesiące
22,02%
129,15%
Gąski I 650
142 miesiące
12,02%
283,25%
Smołdzino
61 miesięcy
21,44%
168,46%
Smołdzino
61 miesięcy
21,44%
168,46%
Smołdzino
60 miesięcy
15,60%
106,44%
Mielenko
75 miesięcy
13,00%
114,71%
Mielenko II
53 miesiące
10,51%
55,47%
Mielno Molo
24 miesiące
24,68%
55,46%
Gąski II 950
59 miesięcy
10,29%
61,87%
Mielenko
72 miesiące
10,17%
78,82%
Mielenko
64 miesiące
8,25%
52,62%
Mielenko
64 miesiące
8,28%
52,88%
Chłopy
57 miesięcy
7,68%
42,11%
Chłopy
57 miesięcy
9,12%
51,38%
Wytowno
75 miesięcy
7,81%
60,04%
Gąski I 650
39 miesięcy
10,46%
38,18%
Wytowno
74 miesiące
8,22%
62,79%
Chłopy
55 miesięcy
5,41%
27,34%
Smołdzino
53 miesiące
16,11%
93,45%
Mielenko II
33 miesiące
10,06%
30,17%
Gąski I 650
29 miesięcy
7,44%
18,93%
Chłopy
43 miesiące
6,60%
25,74%
Przesuń, żeby zobaczyć wszystkie kolumny