Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Czym jest i jakie funkcje pełni mapa do celów projektowych?

Aleksander Setlak
6 kwietnia 2022
Budowa
Budowa domu

Z pojęciem mapy do celów projektowych z pewnością spotkała się każda osoba planująca budowę domu. To ważny dokument, dlatego warto wiedzieć, czym właściwie jest i jakie funkcje pełni. Kwestie te wyjaśnia Patryk Wajda – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – portal www.saveinvest.pl.

Mapa do celów projektowych – do czego służy?

Mapa do celów projektowych jest jednym z najważniejszych dokumentów procesu budowlanego. Bez niej nie jest możliwe zrealizowanie jakiejkolwiek inwestycji, a właściwie uzyskanie stosownych pozwoleń do jej realizacji. Występując zatem o pozwolenie na budowę, należy w pierwszej kolejności sporządzić mapę do celów projektowych. Przygotowuje się ją na bazie kopii aktualnej mapy zasadniczej. Oczywiście nie każdy posiada uprawnienia do sporządzania tego typu map. To zadanie należy zatem zlecić geodecie mającemu specjalne kwalifikacje. Chcąc sprawdzić, co powinna zawierać prawidłowo sporządzona mapa do celów projektowych, należy spojrzeć do rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21 lutego 1995 roku. Tam można znaleźć informacje na temat zakresu opracowań geodezyjnych i kartograficznych, a także czynności geodezyjnych, które obowiązują w budownictwie.

Jak sporządzana jest mapa do celów projektowych?

Przed zleceniem sporządzenia mapy do celów projektowych geodecie należy skonsultować się z architektem, projektującym daną inwestycję. On bowiem wskaże zakres treści mapy. A ile trzeba czekać na wykonanie mapy do celów projektowych? Konieczne jest zarezerwowanie sobie miesiąca, a nawet kilku miesięcy, bo geodeta ma do podjęcia kilka czynności. Po pierwsze musi pozyskać dane ewidencyjne działki. Potem zgłosić prace geodezyjne do właściwego dla miejsca inwestycji Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Następnie wykonać pomiary aktualizacyjne w terenie, skompletować operaty pomiarowe i przekazać dokumenty do wprowadzenia ponownie do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Po wykonaniu tych czynności geodeta otrzyma egzemplarz mapy wraz z licencją. Na jej podstawie może stworzyć dodatkowe egzemplarze dla inwestora – wskazuje Patryk Wajda.

Mapa do celów projektowych – na co warto zwrócić uwagę?

Mapa do celów projektowych powinna zawierać szereg różnych elementów. Między innymi kluczowe są linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu, linie zabudowy, a także osie ulic i dróg, o ile oczywiście znajdują się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy. Warto zweryfikować te elementy po otrzymaniu mapy od geodety. Zdarza się bowiem, że plany miejscowe są mało czytelne i geodeci po prostu pomijają ich pewne elementy. W kontekście mapy do celów projektowych warto też pamiętać o tym, że aby wykorzystać ją do realizacji danej inwestycji, musi być aktualna. Urzędnicy różnie interpretują zagadnienie jej aktualności. Teoretycznie przepisy nie wskazują żadnego, konkretnego terminu. Trzeba zatem do tematu podejść zdroworozsądkowo i przesądzić, czy na danym terenie od dnia sporządzenia mapy nie zaszły istotne zmiany. Mapa do celów projektowych przestanie być aktualna chociażby wtedy, gdy dojdzie później do podziału nieruchomości.

Mapa do celów projektowych – ile to kosztuje?

Warto jeszcze wspomnieć o tym, ile kosztuje mapa do celów projektowych. Oczywiście ceny mogą się różnić w zależności od województwa oraz miasta. Zupełnie inne stawki mają geodeci z Warszawy, a inni z mniejszej miejscowości z województwa podkarpackiego lub podlaskiego. Szukając jednak pewnej średniej w tym zakresie, należy przygotować się na wydatek rzędu 1000-1500 złotych. Często dodatkowe egzemplarze map generują dodatkowe koszty – dodaje Patryk Wajda.

Aleksander Setlak

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.
  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!
   * Pole obowiązkowe