Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Fakty i mity dotyczące działek

Aleksander Setlak
4 września 2023
Dom na zgłoszenie
Przekształcenie działki

Przez ostatnie lata wokół działek narosło wiele mitów i nieścisłości. Z tego powodu poniżej obalamy najpopularniejsze z nich! Dzięki tej wiedzy zakup własnej działki będzie dla Ciebie bezpieczniejszy.

Mit: Na każdej działce mogę postawić domek do 35 m2

 Fakt

Aby postawić domek do 35 m2, wymagane jest dokonanie zgłoszenia jego budowy do starostwa powiatowego. Nie każde starostwo zezwala na zgłoszenie domku na działce rolnej, stąd może zajść konieczność wcześniejszego uzyskania warunków zabudowy; większość starostw wymaga też, aby działka miała pow. 500 m2.

Mit: Kupię działkę rolną bez sąsiedztwa i przekształcę ją na budowlaną.

Fakt

Jednym z warunków przekształcenia działki na budowlaną, poprzez warunki zabudowy, jest spełnienie zasady „dobrego sąsiedztwa”. Przekształcenie działki rolnej nieobjętej planem miejscowym nie będzie z reguły możliwe bez sąsiadującej zabudowy.

Mit: Przyłącze mediów jest tanie, bo media są blisko.

Fakt

Bliskość mediów nie oznacza, że będziemy mogli się do nich przyłączyć. Wpływ na to może mieć sytuacja prawna gruntów przyległych lub warunki techniczne wydane przez operatorów sieci. Koszt uzbrojenia działki często może przekroczyć nawet cenę działki, szczególnie gdy wiąże się np. z koniecznością rozbudowy/przebudowy sieci wodociągowej lub realizacji przyłącza prądu z dalszego punktu wpięcia.

Mit: Na mojej działce mogę budować to, co chcę.

Fakt

O tym, co może zostać wybudowane na działce, decyduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a jeśli nie ma planu, funkcje i parametry zabudowy określa decyzja o warunkach zabudowy wydana dla działki.

Mit: Kupując działkę od dużej firmy, zapłacę drożej.

Fakt

Ceny działek sprzedawanych przez firmy mogą być niższe niż ceny proponowane przez właścicieli prywatnych. Podobnie jak zakup innego dobra, który porównamy w cenie zakupu w hurtowni oraz sklepie – w zakupie detalicznym.

Chcesz zaoszczędzić czas?

Kup działkę z nami!

Zobacz nasze działki

Aleksander Setlak

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.
  * Pole obowiązkowe

  Pozostań w temacie


  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/klient.dhosting.pl/rtomaszewsk/saveinvest.pl/public_html/wp-content/themes/budomax/single-ekspert_cpt.php on line 257

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!
   * Pole obowiązkowe