Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Jak znaleźć idealną działkę rekreacyjną nad morzem?

Bartosz Antos
21 maja 2024
Domki letniskowe
Relaks

Idealna działka rekreacyjna nad morzem powinna przede wszystkim spełniać nasze potrzeby i oczekiwania. Dla niektórych celem jest domek letniskowy blisko plaży, innym wystarczy kawałek gruntu otoczony zielenią, gdzie w ciszy mogą wypocząć w kamperze. Jak znaleźć wymarzoną działkę nad morzem?

Od czego zacząć?

Do zakupu działki rekreacyjnej nad morzem trzeba się dobrze przygotować. Na początku warto określić, ile możemy na ten cel przeznaczyć pieniędzy oraz sprecyzować nasze potrzeby i oczekiwania w związku z tą nieruchomością.

działka nad morzem

Budżet i forma finansowania

Pierwszą kwestią, z jaką trzeba się zmierzyć, to określenie budżetu na zakup działki rekreacyjnej. Ceny działek nawet w tej samej lokalizacji potrafią się znacznie różnić. Ponadto pod uwagę należy wziąć nie tylko cenę zakupu, ale też koszty, jakie trzeba będzie ponieść przy dokonywaniu transakcji. Są to m.in.:

  • taksa notarialna za sporządzenie aktu notarialnego;
  • opłaty sądowe (np. wpis prawa własności do księgi wieczystej);
  • podatki.

Raport „Ceny działek nad morzem 2024″

Pobierz raport

Jeśli kupujemy działkę rekreacyjną nad morzem od osoby prywatnej to musimy zapłacić podatek PCC w wysokości 2 proc. liczonych od wartości nieruchomości gruntowej. W przypadku gdy sprzedającym jest firma, to do ceny trzeba doliczyć 23 proc. VAT, chyba że jest on już zawarty w cenie zbycia.

Na tym etapie trzeba również zastanowić się, co chcemy budować. Można postawić najprostszą przyczepę za kilkadziesiąt tysięcy lub altankę, zwykły domek za 100 tys. zł albo „wszystkomający” domek za 200 tys. zł. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujemy i jakim budżetem dysponujemy.

Jeśli kwota, jaką dysponujemy, jest zbyt mała, można posiłkować się kredytem bankowym, jednak wtedy czekają nas dodatkowe koszty okołokredytowe np. opłata za operat szacunkowy, wypisy z rejestru gruntów itp. Inną opcją jest kupno działki rekreacyjnej nad morzem na raty lub transze. Istnieją firmy zajmujące się sprzedażą nieruchomości gruntowych, które oferują taką możliwość.

Analiza własnych potrzeb i oczekiwań

Kolejnym krokiem, jaki warto zrobić, zanim zaczniemy przeglądać ogłoszenia, jest dostosowanie oczekiwań do ustalonego budżetu. To pozwoli nie tylko na zawężenie poszukiwań, ale też na uniknięcie nadmiernych i nieplanowanych wydatków.

Określamy preferencje dotyczące lokalizacji działki rekreacyjnej nad morzem, czyli:

  • rejon kraju, w którym chcemy wypoczywać, albo który nam się podoba.;
  • odległość do plaży – przy czym im bliżej linii brzegowej, tym działka zazwyczaj jest droższa;
  • udogodnienia w najbliższej okolicy, np. ścieżki rowerowe, lasy, rozwinięta infrastruktura gastronomiczna albo parki rozrywki dla dzieci.

Następnie definiujemy nasze potrzeby, czyli co chcemy na działce rekreacyjnej robić:

  • planujemy wybudować na niej domek letniskowy;
  • na działkę będziemy przyjeżdżać kamperem albo spać pod namiotem;
  • wybieramy działkę rekreacyjną, ale taką, aby ewentualnie mogła posłużyć również jako lokata kapitału, gdyby zmieniły nam się plany

W pierwszym przypadku wystarczy kupić nieruchomość, a potem podnieść jej wartość poprzez doprowadzenie mediów albo przekształcenie i sprzedać z zyskiem.

Pierwsza opcja, czyli budowa domku letniskowego wymaga od inwestora dokładnego zapoznania się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP). W nim znajdują się informacje o przeznaczeniu działki oraz czy można na niej cokolwiek wybudować. Jeśli MPZP nie dopuszcza zabudowy np. z powodu ochrony środowiska albo grunt jest rolny – to nic na niej nie wybudujemy.

Jeśli nie ma miejscowego planu to dla domku letniskowego musimy uzyskać WZ (warunki zabudowy), czyli spełnić wszystkie warunki z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym lub poczekać, aż gmina uchwali lub zmieni miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i dopuści możliwość zabudowania gruntu.

Drugie rozwiązanie, czyli postawienie kampera, przyczepy albo namiotu na działce to najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Warunkiem jest dobra droga dojazdowa. Warto wiedzieć, że sama przyczepa nawet zarejestrowana pozostawiona na działce na dłuższy czas może zostać uznana za obiekt tymczasowy, a to wymaga już przygotowania zgłoszenia.

W trzecim przypadku można podnieść wartość samej nieruchomości poprzez doprowadzenie mediów albo przekształcenie, a następnie sprzedać z zyskiem.

domek letniskowy nad morzem

Sposób zakupu działki rekreacyjnej: przez wyspecjalizowaną firmę czy na wolnym rynku?

Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Zakup działki rekreacyjnej nad morzem od osoby prywatnej wymaga od nabywcy wiedzy dotyczącej nieruchomości gruntowych oraz czasu na samodzielne sprawdzenie stanu prawnego gruntu.

Inwestor musi dowiedzieć się, m.in. jakie działka ma przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (o ile takowy jest sporządzony) i co w związku z tym może na niej postawić oraz zweryfikować w księdze wieczystej prawo własności i sprawdzić, czy nie jest ona obciążona prawem osób trzecich albo służebnościami. Ponadto wszystkie sprawy formalne w urzędach spoczywają na nabywcy. Plusem tego rozwiązania jest możliwość zakupu działki rekreacyjnej nad morzem poniżej ceny rynkowej.

Decydując się na zakup nieruchomości gruntowej w zorganizowanej zabudowie od firmy eksperckiej, tak naprawdę nabywamy już sprawdzony pod kątem przekształceń i zabudowy grunt, a inwestycja jest praktycznie bezobsługowa. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju działki – budowlane właściciel sam musi zagospodarować. Wadą tego rozwiązania, jest wyższy koszt za metr kw. i mniejsze możliwości negocjacyjne oraz konieczność dostosowania się do koncepcji zabudowy.

Trzecim rozwiązaniem jest zakup działki rekreacyjnej nad morzem za pośrednictwem biura nieruchomości. Agent doradzi w kwestii wyboru odpowiedniej lokalizacji, sprawdzi stan prawny oraz wesprze w całym procesie transakcyjnym. Oczywiście za usługę trzeba zapłacić ok. 2-3 proc. wartości działki.

Na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu idealnej działki rekreacyjnej nad morzem?

Jeśli mamy zaplanowany budżet i wyznaczone priorytety co do lokalizacji oraz określone potrzeby i wymagania to czas na szukanie odpowiedniej działki rekreacyjnej. Oto kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę, przeglądając oferty.

Lokalizacja

Nawet jak mamy preferencje dotyczące konkretnej okolicy, to jednak warto rozszerzyć wyszukiwanie, ponieważ zawsze może zdarzyć się atrakcyjniejsza oferta. W sytuacji, kiedy nie znamy dobrze okolicy, gdzie chcemy kupić działkę, powinniśmy każdą ofertę zweryfikować na mapie. Na szczęście dostępne są mapy satelitarne, co daje możliwość dokładnego obejrzenia sąsiedztwa, sprawdzenia jak daleko od działki są sklepy spożywcze oraz jaką infrastrukturę i atrakcje zapewnia najbliższa okolica.

Zdarza się, że w opisie jest informacja o odległości od linii brzegowej. Przeciętny odbiorca odczyta to tak, że tyle trzeba przejść, aby dojść na plażę, niestety w rzeczywistości wymaga to często kluczenia pomiędzy innymi ogrodzonymi parcelami, co automatycznie wydłuża czas i przebyte kilometry. Warto to sprawdzić, jeśli jest to kluczowy parametr wyboru działki rekreacyjnej nad morzem. Saveinvest we wszystkich materiałach informuje o rzeczywistym dystansie do przejścia, a nie odległości w linii prostej

Należy też przeanalizować grunty w danej lokalizacji pod względem potencjału inwestycyjnego. Kupując nieruchomość gruntową rolną, możemy wpierw korzystać z niej, stawiając kamper albo namiot. Z czasem uzyskując dla niej WZ pod domek rekreacyjny i doprowadzając media, podnosimy jej wartość i możemy z zyskiem odsprzedać.

Przeznaczenie gruntu

W opisie oferty powinna być informacja o rodzaju gruntu, np. czy jest to działka budowlana, rekreacyjna albo rolna z możliwością zabudowy. Dzięki temu już na wstępie możemy dokonać selekcji zgodnie z naszymi planami. Trzeba zaznaczyć, że musimy to potraktować jedynie jako filtr w celu zmniejszenia liczby ogłszoeń do przejrzenia. Zdarza się bowiem, że właściciele sami często nie wiedza co sprzedają, albo chcą podkoloryzować ofertę, dlatego nawet jeżeli deklarują przeznaczenie gruntu, to i tak trzeba tę informację dodatkowo zweryfikować.

Warto wiedzieć, że przekształcenie działki to często proces długotrwały i kosztowny. Niestety nie zawsze też kończy się powodzeniem.

Infrastruktura

Istniejąca infrastruktura, czyli utwardzana droga dojazdowa, doprowadzone media takie jak dostęp do wody, prądu, a także planowane inwestycje w okolicy zwiększają atrakcyjność działki rekreacyjnej, ale też wpływają na jej cenę.

Jeśli planujemy budowę domku letniskowego, warto rozważyć oferty nieruchomości z doprowadzanymi mediami – oszczędzimy wtedy czas i pieniądze. Z kolei na działce rolnej, na której ma stanąć kamper albo namiot woda, prąd czy gaz nie są konieczne. Za to w każdym przypadku warto zwrócić na uwagę na drogę.

Przy czym opcja zakupu działki nieuzbrojonej, choć początkowo tańsza, może okazać się mało korzystna pod względem finansowym i czasowym. Uzyskanie pozwoleń na doprowadzenie przyłączy w zależności od odległości do sieci może być dość kosztowne i trwać nawet kilka miesięcy, a w pewnych przypadkach może okazać się wręcz niemożliwe.

Dowiedz się, co wpływa na koszty uzbrojenia działki

Czytaj więcej

Wizyta w terenie

Jeśli ma to być idealna działka rekreacyjna, to trzeba pojechać nad morze i ją zobaczyć. Wtedy mamy możliwość naocznie zweryfikować, jak wygląda otoczenie, czy teren nie jest zaniedbany (np. nie ma na nim gruzu albo śmieci), albo czy droga dojazdowa jest przejezdna. Dopiero będąc na miejscu, jesteśmy w stanie ocenić, czy jest to wymarzone miejsce na odpoczynek i będzie się tam dobrze czuli.

Przy okazji trzeba sprawdzić w urzędzie gminy MPZP oraz dowiedzieć się, jakie inwestycje są planowane w okolicy.

Konsultacja z prawnikiem

Jeśli kupujemy działkę rekreacyjną nad morzem samodzielnie, powinniśmy przed podpisaniem umowy zakupu skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w nieruchomościach lub pośrednikiem. Dzięki temu zniwelujemy ryzyko, że w umowie znajdą się niekorzystne dla nas zapisy albo warunki.

Podsumowanie

Wyszukanie idealnej działki rekreacyjnej nad morzem może być trudne. Niestety rzadkością są grunty w bliskim sąsiedztwie linii brzegowej, znacznie łatwiej jest znaleźć nieruchomość oddaloną od plaży w granicy kilku lub kilkunastu kilometrów. Dlatego poszukiwania warto zacząć od relanej oceny swoich marzeń.

Najważniejsze jest określenie, ile pieniędzy możemy przeznaczyć na inwestycję i czego od niej oczekujemy, ponieważ innych nakładów finansowych i pozwoleń wymaga budowa domku letniskowego, a innych, jeśli ma to być wyłącznie lokata kapitału.

Poza tym warto samemu sprawdzić, jak w rzeczywistości wygląda przejście na plażę i ile zajmuje czasu. Ważne jest też sąsiedztwo i zaplanowane w pobliżu inwestycje. Na szczęście, nie musimy wszystkiego sprawdzać samodzielnie, możemy korzystać z usług pośrednika nieruchomości albo kupić działkę od firmy specjalizującej się w obrocie działkami. To ostatnie rozwiązanie oszczędza czas i pieniądze.

Bartosz Antos

Dyrektor ds. Nieruchomości

Współzałożyciel i Dyrektor ds. Nieruchomości w Saveinvest. W swojej karierze uczestniczył w ponad 1000 transakcji sprzedaży gruntów.
W Saveinvest odpowiedzialny jest m.in. za selekcję gruntów kwalifikujących się do nowych projektów inwestycyjnych, co jest fundamentem udanego przedsięwzięcia w tej branży. Wie, że podstawą do dokonania dobrego wyboru, jest uważne słuchanie Klientów, tych z którymi już przyszło mu pracować i tych nowych, przyszłych. Po prostu słuchanie Ludzi. Dlatego tak ważny jest dla niego kontakt bezpośredni, spotkania, rozmowy, wszystko to co sprawia, że może być bliżej potrzeb Klientów i lepiej je realizować.

Tereny przed i po

Wybierz inwestycję:

Chłopy k. Mielna
Gąski I
Gąski II
Mielenko I
Mielenko II
Smołdzino
Mielno Molo
Enklawa Dziwnówek

PRZED:
Działka inwestycyjna

59 zł / m2

53 zł / m2

45 zł / m2

65 zł / m2

39 zł / m2

30 zł / m2

430 zł / m2

375 zł / m2

PO:
Działka budowlana z infrastrukturą

245 zł / m2

280 zł / m2

244 zł / m2

350 zł / m2

181 zł / m2

200 zł / m2

1476 zł / m2

716 zł / m2

Co zrobiliśmy:

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Uzyskaliśmy pozwolenia na budowę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy sieć wodociągową do działek

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Utwardziliśmy drogę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Utwardziliśmy drogę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Utwardziliśmy drogę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Utwardziliśmy drogę

  • Uzyskaliśmy decyzję o warunkach zabudowy

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Utwardziliśmy drogę

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Utwardziliśmy drogę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Uzyskaliśmy pozwolenia na budowę

  • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

przeciągnij

Zobacz, ile zarobili nasi klienci:

Inwestycja

czas inwestycji w miesiącach

zysk w skali roku

Całkowity zysk z inwestycji

Enklawa Dziwnówek

46 miesięcy

24,42%

131,06%

Mielno Marina

59 miesięcy

20,07%

145,75%

Gąski

186 miesięcy

13,59%

620,34%

Koniusza

72 miesiące

12,41%

101,74%

Jaworek

37 miesięcy

19,32%

72,41%

Gąski I

105 miesięcy

11,47%

158,63%

Mielenko II

34 miesiące

57,80%

264,15%

Osada Jaworek sektor C

49 miesięcy

32,89%

219,39%

Smołdzino

53 miesiące

20,73%

129,83%

Mielenko II

55 miesięcy

6,93%

35,93%

Mielno Marina

41 miesięcy

36,93%

192,63%

Jaworek Sektor C

54 miesiące

37,25%

315,74%

Jaworek Sektor C

54 miesiące

37,35%

317,08%

Kameralne Kładno

50 miesiące

22,02%

129,15%

Gąski I 650

142 miesiące

12,02%

283,25%

Smołdzino

61 miesięcy

21,44%

168,46%

Smołdzino

61 miesięcy

21,44%

168,46%

Smołdzino

60 miesięcy

15,60%

106,44%

Mielenko

75 miesięcy

13,00%

114,71%

Mielenko II

53 miesiące

10,51%

55,47%

Mielno Molo

24 miesiące

24,68%

55,46%

Gąski II 950

59 miesięcy

10,29%

61,87%

Mielenko

72 miesiące

10,17%

78,82%

Mielenko

64 miesiące

8,25%

52,62%

Mielenko

64 miesiące

8,28%

52,88%

Chłopy

57 miesięcy

7,68%

42,11%

Chłopy

57 miesięcy

9,12%

51,38%

Wytowno

75 miesięcy

7,81%

60,04%

Gąski I 650

39 miesięcy

10,46%

38,18%

Wytowno

74 miesiące

8,22%

62,79%

Chłopy

55 miesięcy

5,41%

27,34%

Smołdzino

53 miesiące

16,11%

93,45%

Mielenko II

33 miesiące

10,06%

30,17%

Gąski I 650

29 miesięcy

7,44%

18,93%

Chłopy

43 miesiące

6,60%

25,74%

Pokaż więcej

Przesuń, żeby zobaczyć wszystkie kolumny

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.











    * Pole obowiązkowe