Warunkiem odwołania darowizny jest udowodnienie przed sądem zaistnienia „rażącej niewdzięczności”. Według orzecznictwa SN zachowanie to może objąć również bliskich darczyńcy.
Zgodnie z art. 898 Kodeksu cywilnego darczyńca może odwołać nawet już wykonaną darowiznę w sytuacji, gdy obdarowany dopuści się względem niego „rażącej niewdzięczności”. Sam zwrot przedmiotu odwołanej darowizny następuje wtedy zgodnie z przepisami o bezpodstawnym bogaceniu.
Odwołanie darowizny jest jednak sprawą niezwykle skomplikowaną ze względu na brak w polskim prawodawstwie definicji „rażącej niewdzięczności”, która widnieje przecież u podstaw całej sprawy – wyjaśnia Robert Tomaszewski z portalu www.saveinvest.pl. Dlatego zazwyczaj przy odwoływaniu darowizny decydują konkretne i indywidualne okoliczności sprawy. Mówiąc najogólniej darczyńca ma prawo do wycofania się ze swojej decyzji jeśli obdarowany dopuści się wobec niego przestępstwa. Lub też jeśli nie wypełni obowiązków jakie wynikają z łączących ich stosunków rodzinnych, społecznych etc.
Szczególnie ciekawy zdaje się być w tym kontekście wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 sierpnia 2014 roku (sygnatura akt: I CSK 592/13), w którym przewinienie „rażącej niewdzięczności” objęło również osoby bliskie dla darczyńcy. Zgodnie z orzecznictwem pojęcie to pośrednio obejmuje osoby spokrewnione z darczyńcą. A to dlatego, że sprawiany im ból wpływa również na samą osobę darczyńcy. Nie można jednak takiej „pośredniej niewdzięczności” uważać za regułę, która zacznie stanowić podstawę dla przyszłych spraw dotyczących odwoływanych darowizn.