Czy umowa przedwstępna daje nam gwarancję bezpieczeństwa? Co musi zawierać, aby była realną ochroną? Na te pytania odpowiada Robert Tomaszewski z portalu www.saveinvest.p.
Chyba każda osoba spotkała się z pojęciem umowy przedwstępnej. „Gdy zdecydowaliśmy się na zakup nieruchomości, np. zakup działki, taka umowa to niemal konieczność w przypadku, gdy nie ma możliwości podpisania właściwej umowy kupna-sprzedaży” mówi Robert Tomaszewski z SaveInvest sp. z o.o. – www.saveinvest.pl. Dzięki niej jesteśmy pewni, że sprzedający nie zmieni warunków zapisanych w takiej umowie i nie rozmyśli się. Umowa przedwstępna jest niezbędna dla celów kredytowych, ale i daje nam poczucie bezpieczeństwa oraz ewentualną możliwość roszczeń wynikających z umowy. Dlatego właśnie ważne jest, by mieć świadomość co daje nam umowa przedwstępna i na co przy jej podpisywaniu zwrócić szczególną uwagę.
Zgodnie z ustawą Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., poz. 93 ze zm.) umowa przedwstępna to umowa, w której jedna ze stron lub obie strony zobowiązują się do podpisania w przyszłości umowy właściwej (tzw. umowa przyrzeczona). Kodeks cywilny stawia szereg warunków w stosunku do umowy przedwstępnej. Jednym z nich jest precyzyjne określenie istotnych postanowień umowy.
Umowę przedwstępną możemy zawrzeć dwojako:
Która jest lepsza? Wydaje się, że ta zawarta w formie aktu notarialnego, gdyż daje nam gwarancje, że ostatecznie podpisana zostanie umowa kupna-sprzedaży (zobowiązuje jednakowo obie strony umowy), jeśli nie dobrowolnie, to na mocy wyroku sądu. Związane jest to jednak z dodatkowymi kosztami. Umowa pisemna pozwala jedynie na ewentualne egzekwowanie odszkodowania od strony, która nie wywiązała się z umowy.
Elementy niezbędne umowy przedwstępnej:
Warto wiedzieć, że zadatek to zabezpieczenie roszczenia z tytułu umowy przedwstępnej. Jeśli (zgodnie z art. 394 Kodeksu cywilnego), sprzedający nie dotrzyma warunków umowy, to kupujący może żądać zwrotu dwukrotnie wyższej kwoty niż wpłacony zadatek. Jeśli zapisów umowy nie dopełni zaś kupujący – sprzedający ma prawo zachowania zadatku. Zaliczka, mimo nie dotrzymania warunków umowy przez którąś ze stron, podlega zwrotowi.
W przypadku wątpliwości, np. co do stanu prawnego danej nieruchomości, warto umieścić w umowie przedwstępnej zapis dotyczący kary umownej (zamiast zadatku).
Robert Tomaszewski podkreśla, że umowa przedwstępna stanowi gwarancję zawarcia umowy przyrzeczonej. Dlatego SaveInvest zawsze taką umowę podpisuje, dla zapewnienia klientowi konkretnej działki, w ustalonej cenie. Klient dzięki temu ma poczucie bezpieczeństwa i gwarancję realizacji transakcji – kupna wymarzonej działki. Podpisanie takiej umowy powinien poprzedzić odpowiedni wywiad w stosunku do nieruchomości, która nas interesuje porównywalny z tym, jaki powinien być przeprowadzony przy zawarciu właściwej umowy (szczególnie gdy wymaga zawarcia zapisu o zadatku czy zaliczce. Należy mieć świadomość, że umowa zawarta z osoba nieuprawnioną do sprzedaży nieruchomości nie skutkuje właściwie niczym. Dla bezpieczeństwa, pewności prawidłowo przeprowadzonej transakcji warto powierzyć takie działania firmom, specjalizującym się w takich usługach.