Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Za cofnięcie lub ograniczenie pozwolenia wodnoprawnego będzie przysługiwać odszkodowanie

Bartosz Antos
13 czerwca 2018
Uzbrojenie
Działki

Twoje pozwolenie wodnoprawnego zostało ograniczone lub cofnięte? Pamiętaj, że jeśli poniosłeś rzeczywistą szkodę masz prawo do odszkodowania!

1 stycznia 2018 roku weszło w życie nowe Prawo wodne. Znowelizowane przepisy wprowadziły wiele istotnych zmian – m.in. uregulowały zakres oraz formę uzyskiwania przez inwestorów zgody wodnoprawnej. Na chwilę obecną to od uzyskania tej decyzji administracyjnej uzależniona jest realizacja pewnych zamierzeń budowlanych, czy nawet szerzej, inwestycyjnych

Kiedy należy się odszkodowanie

Katalog przedsięwzięć wygajających od inwestora uzyskania pozwolenia wodnoprawnego znajdziemy w art. 389 i art. 390 nowego Prawa wodnego – informuje Bartosz Antos z portalu www.saveinvest.pl. Nowe prawo przewiduje także możliwość cofnięcia lub ograniczenia pozwolenia wodnoprawnego. Mowa o sytuacjach, gdzie wycofanie takiej decyzji uzasadnione jest interesem społecznym albo ważnymi względami gospodarczymi. Należy pamiętać jednak, że w sytuacji, gdy nasze pozwolenie zostanie cofnięte bądź ograniczone, należeć nam się będzie z tego tytułu odszkodowanie. Prawo dochodzenia roszczeń może zostać podjęte wyłącznie w sytuacjach poniesienia przez inwestora rzeczywistej szkody.

Postępowanie

Jak wygląda postępowanie w sprawie uzyskania odszkodowania za cofnięte pozowanie wodnoprawne? Na żądanie osoby poszkodowanej właściwy organ w sprawach pozwoleń wodnoprawnych ustala wysokość odszkodowania w drodze decyzji administracyjnej. Po otrzymaniu decyzji inwestor ma 30 dni na wniesienie powództwa do sądu powszechnego – podkreśla Bartosz Antos z portalu www.saveinvest.pl. Co szczególnie istotne – prawo dochodzenia roszczeń przed sądami powszechnymi przysługiwać będzie inwestorom, których zgody wodnoprawne zostały cofnięte bądź ograniczone, ale dopiero po wyczerpaniu trybu postępowania o decyzję odszkodowawczą.

Jeżeli cofnięcie lub ograniczenie pozwolenia wodnoprawnego jest uzasadnione interesem społecznym odszkodowanie przysługuje od Wód Polskich. W sytuacji natomiast gdy cofnięcie lub ograniczenie pozwolenia wodnoprawnego jest uzasadnione ważnymi względami gospodarczymi zakładu, który odniósł korzyści z cofnięcia lub ograniczenia pozwolenia wodnoprawnego, to on odpowiada za kwestie odszkodowawcze.

Bartosz Antos

Dyrektor ds. nieruchomości

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.












    * Pole obowiązkowe

    Skontaktuj się z nami

    Zadzwoń: +48 888 800 800
    lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!












      * Pole obowiązkowe