Zakup działki rolnej z myślą o tym, by w przyszłości przekształcić ją w działkę budowlaną, to niewątpliwie trafiona inwestycja. Ceny działek rolnych są dużo niższe niż budowlanych. Przed zakupem działki rolnej warto jednak dowiedzieć się czy takie przekształcenie będzie w ogóle możliwe.
Niskie ceny działek rolnych prezentują się bardzo zachęcająco. Są one świetną inwestycją dla tych, którzy chcą ulokować kapitał lub też dla tych, którzy planują w przyszłości budowę własnego domu. Jak podkreśla Bartosz Antos, Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie SaveInvest Sp. z o.o.: „Zakup działki rolnej musi być dokładnie przemyślany. W praktyce okazuje się bowiem, że proste z pozoru przekształcenie, wymaga znajomości wielu przepisów prawnych, a także załatwienia mnóstwa formalności”. Jak więc zabrać się za przekształcanie działki?
Pierwszym krokiem będzie zaznajomienie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W planie oznaczone będzie przeznaczenie działki, którą planujemy nabyć. Jeśli takiego planu nie ma, warto zapytać w gminie czy są plany jego uchwalenia i jeśli tak, to kiedy. Zdarzyć się bowiem może, że uchwalanie takiego plany potrwa lata, gminy nie mają bowiem prawnego, terminowego obowiązku ustalania takich planów.
W chwili, gdy dla interesującego nas terenu nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, możemy wystąpić o wydanie warunków zabudowy. Niestety nie dla każdej działki istnieje możliwość wydania takich warunków. Aby mogły być wydane warunki zabudowy, działka musi spełniać szereg wymogów. Wśród nich m.in. posiadanie dostępu do drogi publicznej, uzbrojenie lub posiadanie dostępu do mediów. W okolicy zaś musi istnieć inna zabudowa, mająca dostęp do tej samej drogi publicznej. Wymogów jest wiele i warto je dokładnie sprawdzić jeszcze przed zakupem działki. Niespełnienie któregokolwiek z warunków powoduje bowiem, że nie będzie można wydać warunki zabudowy dla danej nieruchomości.
Istnieje także możliwość przekształcenia działki rolnej w budowlaną. Wówczas wymaga się zgody na wyłączenie takiej działki z produkcji rolnej. Przepisy stanowią, iż tylko grunty klasy IVa, IVb, V i VI oraz te, które zlokalizowane są w granicach administracyjnych miast, nie wymagają zmiany przeznaczenia gruntu w miejscowym planie zagospodarowania. W praktyce oznacza to, że nabywca innych nieruchomości będzie musiał czekać do chwili uchwalenia takiego planu (jeśli studium zagospodarowania przestrzennego będzie dopuszczało taką możliwość).
Jeśli działka objęta jest już miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, wystarczy złożyć bezpłatny wniosek o jej odrolnienie. Wniosek wraz z załącznikami składamy w urzędzie gminy. Cała procedura może jednak być bardzo długa i czasochłonna, gdyż gminy nie mają odgórnie narzuconego terminu rozpatrzenia takiego wniosku.
Jeśli już uda nam się zmienić przeznaczenie gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, musimy wystąpić o wyłączenie terenu z produkcji rolnej. Wniosek składa się w starostwie. Decyzję o wyłączeniu terenów z produkcji rolnej organ musi wydać przed przystąpieniem o ubieganie się o pozwolenie na budowę. Gdy decyzja starosty staje się prawomocna, grunt w ewidencji gruntów, staje się gruntem inwestycyjnym.
Odrolnienie działki zazwyczaj wiąże się z tym, iż jej wartość rośnie. Dlatego gminy bardzo często żądają tzw. opłaty planistycznej, z tytułu wzrostu wartości danej nieruchomości. Wysokość opłaty planistycznej określa MPZP, maksymalnie jest to 30% wzrostu wartości danej nieruchomości. Opłata taka naliczana jest w momencie, gdy inwestor odsprzeda odrolnioną działkę w ciągu 5 lat od uchwalenia lub zmiany w MPZP.
Jeśli gmina nie posiada MPZP i nie planuje go ustalić w najbliższym czasie, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy może być trudne. Wówczas rozwiązaniem jest zakup działki rolnej pod zabudowę siedliskową. Taka działka nie wymaga odralniania, jednak musi spełniać szereg innych warunków.
Jak więc widać procedura odralniania działki może okazać się czasochłonna i nie zawsze skuteczna. Przed zakupem działki rolnej warto więc dokładnie przestudiować MPZP, studium zagospodarowania terenów w gminie lub wspomóc się fachowcami w tej dziedzinie.