Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

TOP 10 atrakcji w Ustce i okolicach, które warto odwiedzić

Kamil Markowicz
17 kwietnia 2024
Atrakcje
Relaks

Co warto zobaczyć w Ustce i jakie miejsca trzeba odwiedzić w jej okolicach? Wybór jest bardzo duży, bo to jedna z najpopularniejszych miejscowości na polskim Wybrzeżu. Coraz więcej osób poszukuje działek w pobliżu, planując wybudować dom lub po prostu traktując je jako inwestycję. Sprawdź nasz ranking TOP 10 nadmorskich atrakcji, w których trudno się nie zakochać.

Atrakcje w Ustce i jej najbliższych okolicach są imponująco różnorodne. Wielu osobom ten region kojarzy się głównie z wypoczynkiem na plaży i kąpielami w Morzu Bałtyckim. W praktyce natomiast można znaleźć tam znacznie więcej sposobów na spędzanie wolnego czasu. Spodobają się zarówno osobom doceniającym historię i zabytki, jak i miłośnikom aktywnego wypoczynku czy dobrej zabawy. Dotyczy to osób w każdym wieku, singli, grup przyjaciół czy całych rodzin.

W ostatnim czasie działki w okolicach Ustki (ale i na całym Wybrzeżu) wzbudzają ogromne zainteresowanie. Wiele osób widzi w tym miejscu idealną lokalizację dla swojego domu, w którym spędzi cudowne chwile z bliskimi. Inni postrzegają to jako doskonały pomysł na domek letniskowy, odwiedzany głównie w okresie letnim. Nie brak też takich, którym zależy na aspekcie inwestycyjnym, regularnie przynoszącym zyski. Niezależnie od Twojej motywacji, możesz mieć pewność, że TOP 10 atrakcji Ustki i okolic przekona do tego regionu zarówno ciebie, jak i tłumy turystów.

TOP 10 atrakcji turystycznych w Ustce

Jakie są najbardziej znane atrakcje w Ustce, który każdy turysta powinien odwiedzić? Poniżej stworzyliśmy listę 10 z nich, które zdecydowanie warto zobaczyć na własne oczy. Skupiliśmy się na różnorodności i doborze takich obiektów i miejsc, by każdy znalazł wśród nich coś, co go zainteresuje. W zestawieniu uwzględniliśmy pozycje interesujące pod względem historycznym, ale także widokowym czy rozrywkowym. Wiele z nich polecamy nawet odwiedzać regularnie, bo zmieniają się wraz z porami roku. Wybrzeże potrafi bowiem zachwycić nie tylko latem.

1.   Plaże w Ustce

Przez Ustkę przepływa rzeka Słupia, a jej ujście do Morza Bałtyckiego dzieli plażę na dwie części – Wschodnią i Zachodnią. Każda z nich ma swój unikatowy klimat, a odwiedzając je, łatwo zauważyć, jak bardzo się od siebie różnią.

Plaża Zachodnia znajduje się po mniej rozbudowanej stronie Ustki. Jest spokojniejsza, nie tak bardzo zatłoczona w okresie letnim, ale i nieco trudniej się na nią dostać. Z centrum najłatwiej jest tam dotrzeć, korzystając:

 • z promu,
 • spacerując mostem na ulicy Dworcowej,
 • spacerując kładką dla pieszych niedaleko portu rybacko-jachtowego.

Wszystkie trzy rozwiązania kuszą pięknymi widokami, szczególnie podczas słonecznej pogody. Zaletą zachodniej plaży jest także jej otoczenie. Znajdziesz tam liczne obiekty historyczne, takie jak np. Bunkry Blüchera, do których wrócimy w dalszej części artykułu. Jednocześnie w pobliżu jest wiele zieleni i ścieżek spacerowych, rozciągających się aż do rzeki Czarna i Lędowa-Osiedla.

TOP 10 atrakcji w Ustce i okolicach
Fot. Henryk Bielamowicz, CC BY-SA 4.0

Plaża Wschodnia jest zdecydowanie bardziej oblegana, ale wcale nie ujmuje jej uroku. Od ujścia Słupi, aż do Ławeczki Ireny Kwiatkowskiej, możesz podążać wzdłuż niej Promenadą Nadmorską. W przypadku dobrej pogody i mniejszej ilości ludzi polecamy zejście na piasek i spacer po nim. Ta część polskiego Wybrzeża jest bardzo czysta, podobnie jak samo morze, dzięki czemu wypoczynek tu jest jeszcze przyjemniejszy. Idąc cały czas wzdłuż morza, dotrzesz aż do imponujących klifów w okolicy ujścia rzeki Orzechowej i niewielkiej osady Orzechowo. 

2.   Muzeum Piekarnictwa i Cukiernictwa w Ustce

Muzeum Piekarnictwa i Cukiernictwa, nazywane również po prostu Muzeum Chleba, zostało stworzone przez lokalnego piekarza i cukiernika – Pana Eugeniusza Brzóskę. Jego piekarnia, która działa nieprzerwanie od 1945 roku, znajduje się tuż przy tym obiekcie. Warto więc po zwiedzaniu odwiedzić pomysłodawcę i samemu przekonać się, jak smakują jego wypieki.

TOP 10 atrakcji w Ustce i okolicach
Fot. Antekbojar, CC0

Muzeum położone jest w samym sercu Ustki, przy ulicy Marynarki Polskiej 49. Przed odwiedzeniem go polecamy natomiast upewnić się, że jest czynne. Poza sezonem turystycznym może bowiem być z tym problem. Warto podkreślić, że jest to jedyny tego typu obiekt na całym Pomorzu, a jednocześnie jeden z pierwszych w naszym kraju. Dzięki wizycie w nim możesz poznać od podszewki proces wytwarzania prawdziwego chleba oraz wyrobów piekarniczych i cukierniczych na przestrzeni lat, aż do dziś.

Twórcy muzeum udało się zebrać ponad dwa tysiące interesujących eksponatów. Ponadto wiele z nich stanowią pamiątki osobiście przekazane przez lokalnych piekarzy. Przy odrobinie szczęścia po swoich włościach może oprowadzać Cię sam właściciel. Opowie przy tym fascynującą historię swojego zawodu, w kontekście całego Wybrzeża i regionu. Dzięki temu spojrzysz na te tereny z zupełnie nowej perspektywy i jeszcze lepiej zrozumiesz ich charakterystykę.

3.   Bunkry Blüchera

Bunkry Blüchera znajdziesz przy ul. Bohaterów Westerplatte 40, niedaleko zachodniej części plaży. Jest to kompleks obiektów niemieckich z lat 30. XX wieku. Były wykorzystywane w czasie II wojny światowej, a obecnie są fascynującym miejscem, odwiedzanym przez wszystkich miłośników historii, wojskowości oraz militariów. Powstał wokół nich Park Atrakcji i Rozrywki, który edukuje, ale i dostarcza solidną porcję rozrywki gościom w każdym wieku.

TOP 10 atrakcji w Ustce i okolicach
Fot. Ustka.info.pl

Na terenie Bunkrów Blüchera znajduje się muzeum prezentujące liczne wystawy pojazdów, mundurów oraz broni z II wojny światowej. Stworzono tam miniaturowe makiety bunkrów, a także rekonstrukcje prezentujące sceny z życia stacjonujących w tym miejscu żołnierzy niemieckich. Nie zabrakło także materiałów interaktywnych, takich jak filmy czy zdjęcia, prezentujące historię całego regionu.

Na terenie 1,5 ha czeka na gości nie tylko muzeum. Organizowane są tam również liczne zajęcia grupowe dla dzieci i dorosłych, animacje, kolonie, obozy i spotkania integracyjne czy warsztaty. Na miejscu działa wypożyczalnia rowerów, a także tor łuczniczy i strzelnice: paintballowa i ASG. Wszystko to sprawia, że w tym miejscu nie sposób się nudzić i każdemu uda się znaleźć interesujące go zajęcie.

4.   Latarnia morska

Latarnia morska w Ustce stoi przy ul. Marynarki Polskiej 1 – tuż przy rzece Słupia, nad Promenadą Nadmorską. Od 1993 roku widnieje w rejestrze zabytków województwa pomorskiego. Została zbudowana ponad 100 lat wcześniej, w 1892 roku. Składa się z dwóch części:

 • murowanego budynku, który był wykorzystywany jako stacja pilotów,
 • ośmiokątnej wieży o wysokości 19,5 m.

Jej cechą charakterystyczną są liczne daszki, gzymsy oraz okna różnego rozmiaru, zdobiące praktycznie cały budynek. Obecnie już nikt w niej nie pracuje – ostatni latarnik zakończył służbę 30 kwietnia 2010 roku. Budynek jest natomiast udostępniony do odpłatnego zwiedzania turystom. Z jego szczytu rozciąga się wspaniały widok na całe miast, morze i okolicę.

TOP 10 atrakcji w Ustce i okolicach
Fot. Zenobia Miszewska, CC BY-SA 3.0 PL

5.   Muzeum Mineralogiczne

Muzeum Mineralogiczne w Ustce znajdziesz przy ulicy Bolesława Limanowskiego 9, kilkadziesiąt metrów od Promenady. To wyjątkowe miejsce, stworzone w przebudowanym podziemnym schronie przeciwlotniczym. Z zewnątrz wygląda bardzo niepozornie, zaskakuje wnętrzem i mnogością eksponatów. W dodatku prowadzone jest przez prawdziwych pasjonatów, których entuzjazm zaraża błyskawicznie wszystkich gości.

Muzeum posiada bogaty zbiór skamieniałości oraz minerałów. Znajdziesz tam imponujące muszle i kamienie pochodzące z oceanów oraz mórz z całego świata. Ponadto są tam dwie wyróżniające się atrakcje:

 • odlew szkieletu dinozaura,
 • największy kryształ górski w Polsce.

Muzeum połączone jest ze sklepem, w którym możesz kupić rozmaite ozdoby oraz biżuterię z unikatowych kamieni. To świetny pomysł na prezent albo pamiątkę z wakacji.

6.   Promenada Nadmorska

Promenada Nadmorska w Ustce to jedna z najbardziej rozpoznawalnych tras spacerowych na polskim Wybrzeżu. Rozpoczyna się w pobliżu opisywanej już przez nas wcześniej Latarni Morskiej, niedaleko brzegu Słupi. Następnie biegnie wzdłuż Plaży Wschodniej, aż do wejścia 9. Tam odbija nieco w prawo i wiedzie dalej po bardziej zielonym terenie, idealnym do spacerów i podziwiania morskich krajobrazów.

TOP 10 atrakcji w Ustce i okolicach
Fot. Antekbojar, CC0, via Wikimedia Commons

„Miejska” część promenady jest prawdziwie turystycznym sercem nadmorskiej miejscowości. To właśnie tam zwykle spaceruje najwięcej ludzi, relaksując się i wypoczywając przy słonecznej pogodzie. W pobliżu nie brak restauracji, budek z lodami, przekąskami i najróżniejszymi fast-foodami. Wzdłuż trasy ustawiono wiele ławeczek i stojaków dla rowerów, a także sklepików z pamiątkami czy kafejek, w której spędzisz przyjemnie czas.

7.   Stara Osada Rybacka i Targ Rybny

Rybackie tradycje Ustki zostały w tej miejscowości wyeksponowane bardzo wyraźnie. Pierwsze chaty rybackie powstawały tam już w XI wieku. Choć do dziś nie zachowało się ich wiele, ten unikatowy klimat nadal można poczuć w niektórych częściach miasteczka. Wystarczy tylko odwiedzić Starą Osadę Rybacką, która znajduje się między ul. Marynarki Polskiej oraz ul. Czerwonych Kosynierów. To właśnie tam zobaczysz kilka budynków należących do najbardziej poważanych mieszkańców, czyli kapitanów statków.

TOP 10 atrakcji w Ustce i okolicach
Fot. Zenobia Miszewska, CC BY-SA 3.0 PL

Teren ten jest pod ochroną konserwatorską i zdecydowanie wyróżnia się wyglądem na tle reszty miasta. Szczególną uwagę przykuwa Dom Kapitana Hasse, zbudowany w 1804 roku. Jest on wzorcowym przykładem budownictwa szachulcowego, z którego Ustka słynęła w XIX wieku. Będąc w tej okolicy, odwiedź także pobliski, niewielki placyk, nazywany Zaułkiem Kapitańskim. To właśnie wokół niego swoje domy budowali najbogatsi spośród kapitanów i szyprów.

Pozostając w tematyce połowów morskich, polecamy odwiedzić również Targ Rybny przy Bohaterów Westerplatte. Znajduje się niedaleko Mariny, na zachód od rzeki Słupi. To prawdziwa esencja charakterystycznego klimatu nadmorskiego miasteczka. Lokalni rybacy sprzedają tam świeże ryby, dopiero co wyładowane z kutrów. Chętnych nie brakuje, więc warto wybrać się tam dość wcześnie rano, kiedy wybór dostępnych produktów jest naprawdę imponujący.

8.   Tężnia w Ustce

Tężnie solankowe w ostatnim czasie pojawiają się w polskich miastach niczym grzyby po deszczu. Ta w Ustce jest natomiast wyjątkowa, bo stoi w zadbanym i bardzo urokliwym Parku Stoczniowców przy ul. Marynarki Polskiej. Jest czynna całą dobę, więc zawsze można znaleźć chwilę, by spędzić w niej trochę czasu, odprężyć się i nacieszyć panującym w niej spokojem.

Działanie tężni oparte jest na tzw. solance, czyli wodzie solankowej, która pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Przebywając w tym obiekcie, możesz wzmocnić swój układ odpornościowy, a także wspomóc wątrobę oraz nerki. Ponadto składniki obecne w tamtejszym powietrzu wspierają przemianę materii, a sole oddziałują kojąco na bóle reumatyczne.

9.   Rezerwat Przyrody Buczyna nad Słupią

Rezerwat Przyrody Buczyna nad Słupią znajduje się na terenie Wybrzeża Słowińskiego. Został utworzony pod koniec 1987 roku i zajmuje teren 18,82 ha. Jest położony na południe od Ustki, tuż obok Wodnicy. Możesz dotrzeć do niego piechotą, choćby żółtym oraz czerwonym szlakiem, prowadzącym z samej Ustki. Jego cechą charakterystyczną jest gęsty, objęty ochroną, ok. 100-letni las bukowy.

TOP 10 atrakcji w Ustce i okolicach
Fot. Maria Golinski, CC BY 2.5

Obszar rezerwatu nie jest szczególnie popularny wśród turystów, dzięki czemu doskonale nadaje się do spokojnych spacerów. Nie ma tam zbyt wielu urlopowiczów, można więc traktować go jako miejsce relaksu i sposób na ucieczkę od tłumów. Prowadzi przez niego wyraźnie widoczna ścieżka, która jest na tyle utwardzona, że można po niej jeździć rowerem. Ze względu na wszechobecną zieleń i pobliską rzekę, może być to atrakcyjne miejsce z perspektywy fotografów przyrody.

10. Miejsca, budynki i atrakcje w Ustce, które warto zobaczyć

W Ustce jest tak wiele atrakcji, że trudno zaprezentować je wszystko w zaledwie 10 punktach. Właśnie dlatego w ostatnim punkcie postanowiliśmy wymienić od razu kilka miejsc, obiektów i budynków, wartych odwiedzenia lub zobaczenia. Dzięki nim wszystkim (oraz tym wspomnianym już powyżej) to nadmorskie miasteczko może pochwalić się unikatowym charakterem, za które kocha je tak wielu turystów i mieszkańców.

TOP 10 atrakcji w Ustce i okolicach
Fot. Henryk Bielamowicz, CC BY 3.0

Szczególnie warte polecenia są m.in.:

 • Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela –  stoi przy ul. Marynarki Polskiej 81. Jest dawną świątynią protestancką, której budowa rozpoczęła się w 1885 r. W kościół rzymskokatolicki zmienił się dopiero po przejęciu w 1945 r.;
 • Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej – stoi tuż przy Promenadzie Nadmorskiej. Posąg z brązu zaprojektował i wykonał poznański rzeźbiarz Rafał Nowak. Postać słynnej aktorki siedzi na ławce przypominającej zwój taśmy filmowej;
 • Stawek Upiorów – znajdziesz go niedaleko stacji PKP Ustka Uroczysko. Tuż obok niego znajduje się wiata biwakowa. Dawni mieszkańcy mieli żyć z przekonaniem, że ten zbiornik bagienny jest pozbawiony dna. Krążyły wokół niego legendy o wędrowcach, których w mroczną toń miał wciągać sam diabeł;
 • usteckie murale – w Ustce jest kilka murali o tematyce morskiej. Znajdziesz je przy ulicach: Marynarki Polskiej, Słowiańskiej, Zaruskiego i Limanowskiego;
 • koło młyńskie – położone na placu przy ulicy Marynarki Polskiej, na Dawnym Placu Kościelnym. Pochodzi prawdopodobnie z wiatraka, który stał w pobliżu promenady jeszcze do początków XX wieku.

Tanie działki w okolicy Ustki

Zobacz działki

Aktywny wypoczynek w okolicach Ustki

Ustka leży w wyjątkowo malowniczej okolicy, którą warto zwiedzić i dokładnie poznać. Jej atutem jest to, że zrobić to możesz na kilka różnych sposobów. Coś dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy pieszych wycieczek, jak i zapaleni rowerzyści. Co więcej, nie mogło w naszym artykule zabraknąć „transportu wodnego”, a dla bardziej ambitnych zaprezentujemy opcję podróży „w siodle”. Najlepsze jest jednak to, że każdy z tych pomysłów jest dostępny dla mieszkańców i turystów w każdym wieku, nikt więc na pewno nie będzie narzekał na nudę.

Piesze szlaki turystyczne miejskie

Ustkę możesz zwiedzać na wiele różnych sposobów. Do wyboru są swobodne spacery, chodzenie między atrakcjami czy skupienie się wyłącznie na okolicach plaż. Aby natomiast ułatwić planowanie tras i zaplanować je tak, by zobaczyć wszystkie istotne miejsca, miasto stworzyło pięć szlaków pieszych, które poleca urlopowiczom.

Żaden z nich nie jest zbyt długi, świetnie więc nadadzą się zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Wszystkie przebiegają po wyjątkowo urokliwych okolicach. Warto poświęcić czas na ich przebycie, odkrywając przy okazji wszystkie zagadki tego nadmorskiego miasteczka.

TOP 10 atrakcji w Ustce i okolicach
Fot. Henryk Bielamowicz, CC BY-SA 4.0
 • Trasa 1. – Szlak Portowy – ma długość ok. 3 kilometrów. Jego atutem jest to, że pokazuje Ustkę z zupełnie nowej perspektywy. Odchodzi od wizerunku typowo turystycznego miasteczka, idealnego do opalania się na plaży. Zamiast tego przedstawia miejscowość będącą ośrodkiem przemysłowym. Prowadzi wokół portu i pobliskich obiektów, podkreślając rolę tzw. Basenu Węglowego. To największy basen portowy miasta, którego nazwa wywodzi się z dawnych transportów węgla, wysyłanych stąd do Skandynawii;
 • Trasa 2. – Szlak Dawnej Ustki – ma długość ok. 2,5 km. To doskonała propozycja dla miłośników historii i dawnych dziejów. Prowadzi wokół samego serca miejscowości, prezentując jej losy na podstawie zabudowy sięgającej wiele lat wstecz;
 • Trasa 3. – Szlak Uzdrowiskowy – ma długość ok. 6,5 km. Idealny dla osób ceniących spacery po zróżnicowanym terenie. Można podzielić go na część przyrodniczą oraz miejską. Pozwala na przemierzanie ulic Ustki, ale też okolicznych terenów leśno-parkowych;
 • Trasa 4. – Szlak Uroczysko – ma długość ok. 6 km. Ta ścieżka jest idealna dla miłośników przyrody. Rozciąga się po zachodniej części Ustki, w znacznym stopniu na terenach leśno-parkowych. Jest nowocześnie oznakowana, nie brak przy niej miejsc do wypoczynku i nie jest specjalnie wymagająca;
 • Trasa 5. – Szlak Buczyna pod Słupią – ma długość ok. 3 km. O tej trasie wspominaliśmy przy okazji opisu Rezerwatu Przyrody Buczyna nad Słupią. Choć nie należy do najdłuższych, pozwala zobaczyć wiele zróżnicowanych ekosystemów przyrodniczych, m.in. łęgi, grądy czy olsy. Będzie idealna dla osób chcących się wyciszyć, przebywać blisko natury i delektować się przyrodą.

Szlaki rowerowe

Przez Ustkę przebiegają dwa główne szlaki rowerowe:

 • Velo Baltica – EuroVelo 10/13,
 • Przez Zielone Serce Pomorza.

Velo Baltica to część międzynarodowego szlaku EuroVelo 10, który wiedzie wokół całego Morza Bałtyckiego. Jego polski odcinek ma ponad 530 km długości i rozciąga się od Świnoujścia, aż do Elbląga. Oczywiście nie musisz pokonać go w całości. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby wybrać się na wycieczkę w kierunku Jarosławca i Darłowa albo w drugą stronę – ku miejscowości Rowy i jezioru Gardno.

Szlak Przez Zielone Serce Pomorza przebiega przez samą Wodnicę, tuż obok działek Saveinvest. Możesz wykorzystać go, aby dotrzeć do Ustki. W przeciwnym kierunku dojedziesz z kolei do miejscowości Gałęzinowo, a dalej aż do Słupska i przez cały Park Krajobrazowy Doliny Słupi. W sumie ma on długość 156 km i przebiega przez Butów, kończąc się dopiero w niewielkiej miejscowości Rytel. W większości prowadzi przez niezbyt uczęszczane drogi, wokół których roztaczają się przepiękne widoki. Jednym z najbardziej widowiskowych odcinków jest przejazd między Jeziorem Kruszyńskim i Jeziorem Somińskim. 

Rejsy morskie

Z Ustki, przy ul. Marynarki Polskiej, niedaleko Kapitanatu Portu, można wypłynąć w rejsy morskie wspaniałymi statkami. Co istotne, zależnie od sezonu, część z nich wypływa z portów znajdujących się w innych nadmorskich miejscowościach. Warto więc wcześniej sprawdzić harmonogram, jeśli zależy ci na konkretnym statku. Do wyboru jest ich całkiem sporo:

 • statek UNICUS (pływa z Ustki od kwietnia do końca października, z wyjątkiem letnich wakacji, kiedy wypływa z Darłowa),
 • statek DRAGON (pływa codziennie przez cały lipiec i sierpień),
 • statek SABA,
 • statek KASIEŃKA.
TOP 10 atrakcji w Ustce i okolicach
Fot. Jarek Piech, CC BY-SA 4.0

Spływy kajakowe

Polskie Wybrzeże jest regionem dość popularnym wśród miłośników spływów rzecznych. W okolicy znajdziesz bez większego problemu liczne firmy oferujące przeprawy pontonowe oraz kajakowe. Różnią się one punktem startu, a co za tym idzie – czasem wycieczki czy poziomem trudności.

Jedna z najpopularniejszych tras wiedzie do Ustki z miejscowości Bydlino. Tam natomiast rozpoczyna się 4-godzinna, wodna przygoda. Spływ ma 17 km i nie jest zbyt wymagający. Dobrze będą bawić się na nim zarówno osoby początkujące, jak i te mające już pewne doświadczenie w spływach kajakowych. Znaczny odcinek rzeki prowadzi przez zielone i niezamieszkane tereny, idealne do relaksu i wypoczynku. Jest to doskonała okazja, aby z zupełnie innej perspektywy spojrzeć na Rezerwat Buczyna nad Słupią oraz samą Ustkę.

Jazda konna

Ustka każdego roku gości miłośników jazdy konnej. Wszystko za sprawą bardzo popularnego i cenionego Ośrodka Jeździeckiego ANKA. Znajdziesz go w Przewłoce, zaledwie kilkanaście minut samochodem od centrum miejscowości. Organizowane są w nim obozy jeździeckie dla dzieci i dorosłych. Podczas nich możesz nie tylko doskonalić swoją umiejętność jazdy w siodle, ale i przebywać na co dzień z końmi, zgłębiać wiedzę na temat hodowli oraz wszelkiego rodzaju aktywności związanych z prowadzeniem stajni.

Zaletą tego miejsca jest jego uniwersalność. Odpowiednia oferta czeka tam zarówno na osoby pierwszy raz patrzące na świat z końskiego grzbietu, jak i na te, które w ten sposób pokonali już wiele kilometrów. W stajni znajduje się 30 koni różnej rasy, a także koników polskich i kuców. W zależności od oczekiwań, można doskonalić tam jazdę na padoku, zorganizować wyjazd w teren czy pojechać nad morze podczas wschodu lub zachodu słońca.

Parki rozrywki i pozostałe atrakcje

Od czasu do czasu każdy ma ochotę nieco zaszaleć, a jakie miejsce nadaje się do tego bardziej niż park rozrywki? Wizyta w takim obiekcie to kapitalny pomysł na spędzenie całego dnia ze swoją drugą połówką, przyjaciółmi czy rodziną. Doskonale bawić się tam mogą zarówno dzieci, jak i dorośli. Co więcej, tego typu rozrywki kapitalnie sprawdzają się także wtedy, gdy pogoda nad Bałtykiem nie dopisuje. Dzięki niektórym z nich spędzisz czas w wodzie nawet wtedy, gdy temperatury na zewnątrz nie będą zachęcały do leżenia na plaży, nie mówiąc nawet o kąpielach w chłodnym Morzu Bałtyckim.

MegaLandia Park Rozrywki

MegaLandia znajduje się przy ulicy Usteckiej 8. To jeden z największych parków rozrywki w okolicy, oferujący doskonałą zabawę gościom w każdym wieku. W jednym miejscu twórcy zgromadzili ponad 35 bardzo zróżnicowanych atrakcji, które potrafią przyciągnąć uwagę maluchów i ich opiekunów na wiele godzin. Znajdziesz wśród nich m.in.:

 • królicze zagrody,
 • dmuchany plac zabaw,
 • traktorki,
 • ściankę muzyczną,
 • zaczarowaną ścieżkę,
 • strefy gier,
 • klocki XXL,
 • labirynty,
 • minigolf,
 • iluzje optyczne,
 • i wiele więcej.

Regularnie na terenie MegaLandii organizowane są wydarzenia tematyczne i różnorodne pokazy. W okresie letnim codziennie działa tam strefa gastronomiczna. Dzięki temu można spędzić tam praktycznie cały dzień, świetnie się przy tym bawiąc.

Park linowy Na Wydmie

Park Linowy w Ustce to prawdziwe wyzwanie dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Znajduje się zaledwie 50 metrów od morza, a dla gości ma przygotowanych aż 60 atrakcji. Zostały podzielone na cztery trasy o bardzo zróżnicowanych poziomach trudności. Każda przygoda rozpoczyna się od wersji szkoleniowej, po której masz do wyboru:

 • trasę dziecięcą – przygotowana dla dzieci od 3 do 9 lat. Podczas jej pokonywania najmłodsi muszą zmierzyć się m.in. z:
  • kładką prostą,
  • skokiem indiańskim,
  • belką,
  • huśtawką,
  • platformą,
  • tyrolką,
  • siatką U;
 • trasę średnią nr 1 – przygotowana dla starszych dzieci i bardziej doświadczonych wspinaczy. Zaskakuje takimi przeszkodami, jak m.in.:
  • most zwodzony,
  • tyrolka,
  • kładka zygzak,
  • most trzylinowy,
  • sitaka pionowa,
  • schody Jakuba;
 • trasę średnią nr 2 – alternatywne rozwiązanie dla starszych gości o większym doświadczeniu, zawierające m.in.:
  • most dwulinowy,
  • U-wielokrotne,
  • trapez pojedynczy,
  • koala,
  • most zwodzony;
 • trasę wysoką – opcja najbardziej wymagająca dla najodważniejszych. Zaskakuje m.in.:
  • dwoma tyrolkami,
  • podwójnym trapezem,
  • kołkami,
  • wściekłymi linkami,
  • skokiem tarzana na siatkę.

Dolina Charlotty

Dolina Charlotty to wielki ośrodek, na którego terenie nie brak atrakcji nie tylko dla hotelowych gości. Osoby z zewnątrz również mogą za opłatą korzystać z jego uroków, a tych rzeczywiście nie brakuje. Co więcej, mowa tu zarówno o rozrywkach dla najmłodszych, jak i sposobach na relaks dla starszych.

TOP 10 atrakcji w Ustce i okolicach
Fot. Antekbojar, CC0

Wśród rozrywek najbardziej docenianych przez młodych gości wymienić można m.in.:

 • Zoo Charlotta,
 • Wodne Zoo Safari,
 • Krainę Bajek,
 • Motylarnię,
 • fokarium,
 • stajnię „Pod Żelazną Podkową”,
 • Dmuchany Park Rozrywki,
 • place i pokoje zabaw.

Nieco starsi odwiedzający z powodzeniem natomiast mogą świetnie bawić się lub wypoczywać dzięki:

 • strefie SPA,
 • basenom i saunom,
 • kręgielni,
 • bilardowi,
 • ofercie wędkarskiej,
 • spływom kajakowym,
 • rowerom wodnym.

To miejsce znane jest ponadto z organizacji cenionych eventów, znanych wśród miłośników dobrej muzyki z całego kraju. Mowa tu przede wszystkim o Festiwalu Legend Rocka czy Charlotta Rock Festival, na których w ubiegłych latach występowały znane i lubiane gwiazdy.

Gdzie zjeść w Ustce?

Ustka jest miejscowością o gigantycznym potencjale turystycznym. To natomiast przekłada się na bardzo rozbudowaną bazę gastronomiczną. W tym stosunkowo niewielkim miasteczku znajdziesz bary, restauracje, smażalnie i innego typu lokale, oferujące bardzo różnorodną kuchnię. Przepyszne potrawy dla siebie znajdą miłośnicy tradycyjnych, polskich potraw, ale też zwolennicy ryb, włoskich smaków, słodkości oraz nowoczesnego podejścia do gotowania.

Poniżej przygotowaliśmy kilka propozycji obiektów, chwalonych przez gości w internecie. Pod uwagę wzięliśmy zarówno zróżnicowane menu, jak i lokalizację oraz – przede wszystkim – opinie klientów. Na tej podstawie wyłoniliśmy szereg miejsc, w których warto się zatrzymać. To świetny pomysł na spędzenie miłego czasu z bliskimi, ale też odskocznia od codzienności i chwila relaksu.

 • Restauracja Familia – ul. Kilińskiego 1. Ma ocenę 4,6 gwiazdki na ponad 1900 opinii w Google.  Serwuje dobrej jakości jedzenie w przystępnych cenach. Słynie z różnorodnych śniadań i obiadów na wagę;
 • Restauracja „Weranda” – ul. Chopina 10 A. Ma ocenę 4,5 gwiazdki na ponad 2000 opinii w Google. Położona tuż przy Promenadzie, oferuje sytą kuchnię polską, choć nie tylko;
 • Restauracja „Wenecja” – ul. Marynarki Polskiej 22. Ma ocenę 4,2 gwiazdki na ponad 130 opinii w Google. Łączy tradycję z nowoczesnością, oferując tak oryginalne połączenia, jak np. pierogi z krewetkami;
 • Restauracja Bursztynowa – ul. Grunwaldzka 14. Ma ocenę 4,5 gwiazdki na ponad 50 opinii w Google. Znajdziesz ją w Lubicz Hotel, serwuje kuchnię polską w nowoczesnym wydaniu;
 • Tawerna Portowa – Bulwar Portowy 6. Ma ocenę 4,2 gwiazdki na ponad 2000 opinii w Google. Wyróżnia ją unikatowy wystrój i położenie tuż przy rzece, skąd rozciągają się przepiękne widoki;
 • Zaułek Kapitański Fish&Restaurant – ul. Marynarski Polskiej 25. Ma ocenę 4,4 gwiazdki na ponad 1800 opinii w Google. Znajduje się w XVIII-wiecznym budynku z muru pruskiego. Specjalizuje się w tradycyjnych daniach bazujących na owocach morza;
 • Kulka – ul. im. Generała Stefana Roweckiego Grota 9. Ma ocenę 4,5 na blisko 1000 opinii w Google. Serca gości podbiła tradycyjnymi, polskimi smakami w domowym wydaniu.

Idealne miejsce tuż pod Ustką – dla ciebie lub pod inwestycję!

TOP 10 atrakcji w Ustce i okolicach to zaledwie początek długiej listy rzeczy, które warto zobaczyć, odwiedzić i zrobić w północnej części Polski. Jak zapewne już zauważyłeś, cały region wyjątkowo sprzyja zarówno stałemu zamieszkaniu, jak i jego okresowym odwiedzinom. Przyciąga każdy rodzaj gości, od osób szukających cichego i malowniczego miejsca do pracy zdalnej, przez pary, grupy przyjaciół, aż po rodziny z małymi dziećmi. Wszyscy oni znajdą w niedalekim sąsiedztwie różnego typu rozrywki i sposoby na spędzanie wolnego czasu, niezależnie od pogody. Największą zaletą tej lokalizacji jest idealny balans między cichą okolicą oraz bliskością kapitalnych atrakcji turystycznych.

Nie sposób pominąć ogromnego potencjału inwestycyjnego tego regionu, który rozwija się wyjątkowo dynamicznie i z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Wielu z nich szuka miejsca idealnego do wypoczynku i relaksu, ale jednocześnie pozwalającego na korzystanie z lokalnych atrakcji. Z powodzeniem więc można stworzyć unikatowe miejsce, do którego będą przyjeżdżać ludzie z całej Polski i nie tylko. W dodatku w okresie letnim czy poza sezonem wakacyjnym można spędzać tam urlop na własnych warunkach. Zakup działki w tych okolicach może więc być inwestycją, która przyniesie zadowolenie i zyski na wielu poziomach.

Kamil Markowicz

Specjalista ds. nieruchomości

Tereny przed i po

Wybierz inwestycję:

Chłopy k. Mielna
Gąski I
Gąski II
Mielenko I
Mielenko II
Smołdzino
Mielno Molo

PRZED:
Działka inwestycyjna

59 zł / m2

53 zł / m2

53 zł / m2

65 zł / m2

39 zł / m2

30 zł / m2

430 zł / m2

PO:
Działka budowlana z infrastrukturą

290 zł / m2

421 zł / m2

421 zł / m2

300 zł / m2

181 zł / m2

179 zł / m2

1594 zł / m2

Co zrobiliśmy:

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

 • Uzyskaliśmy pozwolenia na budowę

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Podłączyliśmy sieć wodociągową do działek

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

 • Utwardziliśmy drogę

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

 • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

 • Utwardziliśmy drogę

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

 • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

 • Utwardziliśmy drogę

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

 • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Utwardziliśmy drogę

 • Uzyskaliśmy decyzję o warunkach zabudowy

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Utwardziliśmy drogę

 • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

 • Utwardziliśmy drogę

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

 • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

przeciągnij

Zobacz, ile zarobili nasi klienci:

Inwestycja

czas inwestycji w miesiącach

zysk w skali roku

Całkowity zysk z inwestycji

Enklawa Dziwnówek

46 miesięcy

24,42%

131,06%

Mielno Marina

59 miesięcy

20,07%

145,75%

Gąski

186 miesięcy

13,59%

620,34%

Koniusza

72 miesiące

12,41%

101,74%

Jaworek

37 miesięcy

19,32%

72,41%

Gąski I

105 miesięcy

11,47%

158,63%

Mielenko II

34 miesiące

57,80%

264,15%

Osada Jaworek sektor C

49 miesięcy

32,89%

219,39%

Smołdzino

53 miesiące

20,73%

129,83%

Mielenko II

55 miesięcy

6,93%

35,93%

Mielno Marina

41 miesięcy

36,93%

192,63%

Jaworek Sektor C

54 miesiące

37,25%

315,74%

Jaworek Sektor C

54 miesiące

37,35%

317,08%

Kameralne Kładno

50 miesiące

22,02%

129,15%

Gąski I 650

142 miesiące

12,02%

283,25%

Smołdzino

61 miesięcy

21,44%

168,46%

Smołdzino

61 miesięcy

21,44%

168,46%

Smołdzino

60 miesięcy

15,60%

106,44%

Mielenko

75 miesięcy

13,00%

114,71%

Mielenko II

53 miesiące

10,51%

55,47%

Mielno Molo

24 miesiące

24,68%

55,46%

Gąski II 950

59 miesięcy

10,29%

61,87%

Mielenko

72 miesiące

10,17%

78,82%

Mielenko

64 miesiące

8,25%

52,62%

Mielenko

64 miesiące

8,28%

52,88%

Chłopy

57 miesięcy

7,68%

42,11%

Chłopy

57 miesięcy

9,12%

51,38%

Wytowno

75 miesięcy

7,81%

60,04%

Gąski I 650

39 miesięcy

10,46%

38,18%

Wytowno

74 miesiące

8,22%

62,79%

Chłopy

55 miesięcy

5,41%

27,34%

Smołdzino

53 miesiące

16,11%

93,45%

Mielenko II

33 miesiące

10,06%

30,17%

Gąski I 650

29 miesięcy

7,44%

18,93%

Chłopy

43 miesiące

6,60%

25,74%

Pokaż więcej

Przesuń, żeby zobaczyć wszystkie kolumny

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe