Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

10 najciekawszych zimowych aktywności w Kotlinie Kłodzkiej

Aleksander Setlak
19 grudnia 2023
Relaks

Co robić zimą w Kotlinie Kłodzkiej? To jeden z najciekawszych regionów w Polsce, który nie pozwoli Ci się nudzić, gdy ziemię pokryje śnieżnobiały puch. Poniżej przedstawiamy 10 najciekawszych pomysłów na spędzenie tam czasu z rodziną, samemu czy z przyjaciółmi. Pokazują one, jak ogromny potencjał tkwi w tych terenach – zarówno z punktu widzenia inwestorów, jak i osób szukających miejsca do życia.

Zima w Kotlinie Kłodzkiej jest naprawdę wyjątkowa. Każdy, kto choć raz widział te górskie tereny w śnieżnej odsłonie, z pewnością się z tym zgodzi. Obszar rozciągający się na południe od Kłodzka jest ponadto wyjątkowy, bo praktycznie w każdym jego zakątku da się znaleźć atrakcje dla miłośników zimowego szaleństwa. Co natomiast najlepsze, na nudę nie narzeka tam nikt – dobrze bawią się osoby spędzające w tym regionie tylko ferie czy urlop, jak i mieszkające tam na stałe.

Jeśli szukasz miejsca, w którym mógłbyś postawić dom dla swojej rodziny, to Kotlina Kłodzka zdecydowanie jest jedną z najciekawszych propozycji w Polsce. Oferuje ogrom atrakcji, a jednocześnie atrakcyjne ceny i wiele cichych lokalizacji, będących nieco na uboczu. To idealne połączenie, gwarantujące rozrywkę, połączoną z idealnymi warunkami do życia.

Z drugiej strony bliskość gór, stoków narciarskich, lodowisk czy szlaków skiturowych wpływa na turystyczną atrakcyjność tego regionu. Przy odrobinie zaangażowania masz szansę stworzyć tu miejsce, do którego będą przyjeżdżać tłumy turystów. To inwestycyjna okazja, którą możesz wykorzystać na swoją korzyść. W obu tych scenariuszach Osada Jaworek od Saveinvest na pewno Cię nie rozczaruje, a działkę wykorzystasz tak, jak tylko zechcesz.

Co robić w Kotlinie Kłodzkiej zimą? TOP 10 pomysłów

Szukasz pomysłu na ciekawe, zimowe aktywności w Kotlinie Kłodzkiej? Jeśli tak, to doskonale trafiłeś. Poniżej przedstawiamy 10 sposobów na spędzanie wolnego czasu w tym regionie, gdy świat pokryje biała pokrywa. Znajdziesz tam o więcej oryginalnych propozycji, niż tylko zestawienie popularnych stoków narciarskich w okolicy. Przekonaj się sam, że niska temperatura wcale nie oznacza końca zabawy!

1. Stoki górskie w Kotlinie Kłodzkiej

Pierwszym pomysłem na zimową aktywność w Kotlinie Kłodzkiej jest rzecz jasna skorzystanie z jednego ze stoków narciarskich w okolicy. Cały region od lat przyciąga miłośników szaleństwa w białym puchu, nie brak tam więc obiektów odpowiednio do tego przystosowanych. Poniżej opisaliśmy najpopularniejsze miejsca, odwiedzane każdego roku przez turystów. Wszystkie znajdują się stosunkowo niedaleko Osady Jaworek i cieszą się dobrą opinią wśród gości.

Fot. Szymjer CC BY-SA 4.0

Zieleniec SKI Arena

Zieleniec SKI Arena to jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Zimą przyjeżdżają do niego miłośnicy narciarskiego szaleństwa z całego naszego kraju, ale nie tylko. Jest również popularny wśród Czechów, Słowaków oraz Niemców, ze względu na swoją niezwykle rozbudowaną infrastrukturę turystyczną.

|Ośrodek jest położony niedaleko Dusznik-Zdroju, mniej niż 40 km od Osady Jaworek. Znajduje się na wysokości 800-1025 m zbocza Gór Orlickich, co zapewnia mu specyficzny jak na Polskę, alpejski mikroklimat. Skutkiem tego jest zalegający tam ok. 150 dni w roku śnieg. W praktyce więc możesz się tam dobrze bawić od początku grudnia, aż do końcówki marca, a czasem nawet dłużej.

Na miejscu czeka cię ogrom atrakcji. Do twojej dyspozycji pozostają 23 km malowniczych tras narciarskich. Wszystkie są zróżnicowane tak, by każdy gość znalazł rozwiązanie dla siebie. Najdłuższa mierzy aż 2800 metrów długości, a dla fanów ekstremalnych przeżyć przygotowany został czarny szlak „Na krechę”. Co fantastyczne, w tym miejscu możesz jeździć na nartach nawet po zmroku, bo aż 22 trasy posiadają sztuczne oświetlenie.

Fot. Szymjer, CC BY-SA 4.0

Czarna Góra Resort

Czarna Góra Resort to kolejny potężny obiekt, który znajduje się bardzo blisko Osady Jaworek. Zajmuje powierzchnię blisko 60 ha, w obrębie której znalazł się szereg tras o różnym stopniu trudności:

  • dla początkujących,
  • dla średniozaawansowanych,
  • dla zaawansowanych.

Na miejscu funkcjonuje wypożyczalnia profesjonalnego sprzętu zimowego, a także szkółka narciarska. Dzięki temu w jednym miejscu mogą spędzić fantastyczny czas miłośnicy białego szaleństwa o różnym stopniu umiejętności w zakresie jazdy na nartach czy snowboardzie. Co więcej, na miejscu dostępnych jest wiele atrakcji dodatkowych i nieoczywistych metod spędzania czasu na śniegu. Wśród tych mniej oczywistych wymienić warto m.in.:

  • Alpine Coaster Czarna Żmija,
  • kolej linową Luxtorpeda,
  • funpark dla małych freestylowców,
  • skijoring (narty z psem).

Stacja Narciarska KAMIENICA i Lądek-Zdrój

SKI FAMILY oferuje dwie stacje narciarskie, położone kilkanaście kilometrów od siebie. Są to:

  • Stacja Narciarska Lądek-Zdrój w miejscowości o tej samej nazwie,
  • Stacja Narciarska Kamienica w miejscowości Bolesławów.

Są to dwa ośrodki położone w Kotlinie Kłodzkiej, które oferują miłośnikom zimowego szaleństwa ogrom atrakcji. Znajdziesz tam trasy o różnej długości oraz stopniu trudności. Są przystosowane ponadto do goszczenia zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Stacja Lądek-Zdrój położona jest na stokach góry Trojak. Oferuje siedem tras zjazdowych, a wyciąg znajduje się na wysokości 600 m. Poszczególne trasy dedykowane są osobom początkującym, dzieciom oraz zaawansowanym narciarzom. Teren jest oświetlony i sztucznie naśnieżany, możesz więc liczyć tam na dobrą zabawę przez cały dzień. Na terenie obiektu znajdziesz wypożyczalnię sprzętu, serwis oraz restaurację, nic więc nie stoi na przeszkodzie, by spędzić tam dłuższy czas.

Kamienica ulokowana jest w Masywie Śnieżnika, charakteryzuje się więc przepięknymi widokami. Do dyspozycji masz tam trzy wyciągi narciarskie o długości od 270 do 460 metrów. One również są sztucznie naśnieżane, a cały teren jest oświetlany, by nic nie przeszkodziło ci w dobrej zabawie. W okolicy znajdziesz dwie wypożyczalnie sprzętu, szkółkę narciarską oraz klimatyczną karczmę, w której ogrzejesz się i wypoczniesz po zimowym szaleństwie.

2. Lodowiska w Kotlinie Kłodzkiej

Kultowym sposobem na spędzanie wolnego czasu w zimie jest oczywiście jazda na łyżwach. To sposób na dobrą zabawę dla osób w każdym wieku, a na naukę nigdy nie jest za późno. W Kotlinie Kłodzkiej nie brakuje tego typu obiektów, a w każdym z nich możesz wypożyczyć łyżwy, by uniknąć niepotrzebnych wydatków.

Lodowisko Kłodzko

Największym miastem w regionie jest Kłodzko, trudno więc dziwić się, że to właśnie tam znajdziesz ślizgawkę cieszącą się największą popularnością. Władze miasta postanowiły odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców oraz turystów, otwierając sztuczne lodowisko o wymiarach 600 m2. Ulokowane zostało na miejskim stadionie, zaledwie nieco ponad 30 km od Osady Jaworek. Na miejscu funkcjonuje wypożyczalnia łyżew, a do wyboru masz też bilety rodzinne i grupowe, jest to więc świetna okazja do spędzenia czasu z bliskimi.

Lodowisko Czarna Góra Resort

Jeśli zależy ci na lodowisku na świeżym powietrzu, możesz wybrać się do pobliskiej Czarnej Góry Resort. Obiekt ten – oprócz stoków narciarskich – oferuje również pokaźnych rozmiarów ślizgawkę, która ma 800 m2 powierzchni. Położona jest w malowniczej okolicy, niedaleko kolei Czarna Perła oraz Efka. Może być zatem pomysłem na spędzenie czasu przed, po lub zamiast jazdy na nartach. Co najlepsze, łyżwy są już wliczone w cenę wstępu na ICE ARENA Czarna Góra, nie musisz więc niczym się przejmować – wskakuj na prawdziwą taflę lodu i daj się ponieść dobrej zabawie!

3. Gdzie wybrać się na sanki z dziećmi w Kotlinie Kłodzkiej?

Masz nieco młodsze pociechy lub niespecjalnie lubią one narty czy łyżwy? W takim przypadku świetnym rozwiązaniem będzie wybranie obiektów umożliwiających zjeżdżanie na sankach! Takich na szczęście blisko Osady Jaworek nie brakuje, a w dodatku zwykle gromadzą się tam maluchy z całej okolicy. Możesz być więc pewien, że twoje dzieci spędzą tam fantastyczny czas w miłym towarzystwie.

Dolina Sportów Zimowych w Kudowie-Zdrój

Dolina Sportów Zimowych w Kudowie-Zdrój oferuje wyciąg narciarski, ale celowo umieściliśmy ją w tej kategorii zimowych aktywności. Wszystko za sprawą jej 100-metrowego wyciągu „śnieżne koło”. Otóż nie jest to zwykła atrakcja przygotowana dla narciarzy. Owszem – tor ten świetnie nadaje się do uprawiania snowboardu. Oprócz tego jednak ma jeszcze jedną atrakcję – można po nim zjeżdżać na specjalnie przygotowanych pojazdach, przypominających ogromne dętki!

To kapitalna rozrywka dla dzieci, ale i rodziców. Stanowi alternatywę dla tradycyjnych zjazdów, zapewniającą odpowiednią dawkę dobrej zabawy, ale i adrenaliny. Jadąc w to miejsce z Osady Jaworek, będziesz przejeżdżać też przez wcześniej wspominaną Szczytną. Możesz więc skorzystać z okazji i zatrzymać się tam na chwilę, by wstępnie „rozgrzać się” na lodowisku.

Rzeczka

Twoje pociechy marzą o saneczkowym szaleństwie w śniegu, a i tak planowałeś odwiedzić Park Krajobrazowy Gór Sowich? Jeśli tak, to koniecznie rozszerz swój plan wycieczki o pobliską miejscowość Rzeczka. Idąc ulicą Sokolec w stronę Sowy, Twoim oczom ukaże się wiele miejsc idealnych do zjazdów na sankach czy jabłuszkach. Zaletą tego miejsca jest to, że nie jest ono aż tak popularne wśród turystów. W dodatku nie ma tam komercyjnej „zjeżdżalni”, a jedynie „dzikie” górki. Możesz więc liczyć na prywatność, połączoną z rewelacyjną zabawą. W okolicy nie brak natomiast infrastruktury turystycznej, więc bez problemu znajdziesz miejsce, w którym odpoczniecie po całym dniu tarzania się w śniegu.

Osmelakowa Dolina

Nasza trzecia propozycja dla dzieci zakochanych w zimie znajduje się zdecydowanie bliżej Osady Jaworek. Mowa o Osmelakowej Dolinie w miejscowości Spalone. Do pokonania masz w tym przypadku mniej niż 30 km, więc błyskawicznie znajdziesz się na miejscu. To profesjonalny stok narciarski, o przyjemnym, kameralnym charakterze. Nie jest tak oblegany, jak np. Zieleniec, nie musisz więc obawiać się tam ogromnych kolejek czy tłumów. 

Stok ten został w fantastyczny sposób przygotowany dla osób, które chcą nacieszyć się górskim szaleństwem w inny sposób, niż tylko jeżdżąc na nartach. Można zjeżdżać tam na sankach czy innego typu jabłuszkach, po prostu dobrze się bawiąc. Obiekt udostępnia gościom wypożyczalnię sprzętu, lekcje z instruktorami i miejsce, by odpocząć i nabrać sił po odrobinie wysiłku. W pobliżu jest ponadto malowniczo położone schronisko Jagodna, które jest naprawdę warte odwiedzenia.

4. Biegówki i skitury w Kotlinie Kłodzkiej

W ostatnim czasie skitury cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Choć są typowym sportem zimowym, przez wielu postrzegane są niczym alternatywa dla przyjemnych, zimowych spacerów. Wymagają co prawda dość dobrej kondycji i odpowiedniego sprzętu, ale nie musisz szukać specjalnej infrastruktury. Możesz przemierzać na nich wielokilometrowe trasy i zwiedzać okolicę, wytyczając własne ścieżki. W Kotlinie Kłodzkiej nie brak oficjalnych i zwyczajowych szlaków, którymi możesz jeździć całymi godzinami.

Park Narodowy Gór Stołowych – Gmina Radków

Gmina Radków jest fantastycznym miejscem do uprawiania narciarstwa biegowego i skiturów. Każdej zimy na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych wytyczanych jest wiele narciarskich szlaków biegowych. Zaletą tego regionu jest ukształtowanie terenu. Coś dla siebie znajdą tam bowiem zarówno osoby początkujące, jak i te zaawansowane. Niektóre trasy są niemalże płaskie, podczas gdy inne wymagają znacznego wysiłku. W obu przypadkach natomiast możesz liczyć na ogrom satysfakcji z pokonywanych kilometrów i przepiękne widoki.

W to miejsce nie musisz nawet jechać ze swoim sprzętem. W Karłowie oraz niektórych okolicznych miejscowościach działają wypożyczalnie profesjonalnych nart biegowych i skiturowych. Możesz więc najpierw przekonać się, czy jest to odpowiednia forma aktywności dla Ciebie, bez wydawania większych pieniędzy. Wypróbuj też na początek łatwą, 3-kilometrową trasę biegnącą przez okoliczne łąki. Jeśli ona Ci się spodoba, kolejnym krokiem może być lubiana przez miejscowych i turystów „Michałówka” albo 10-kilometrowy szlak wiodący ku Pasterce.

Masyw Śnieżnika – Gmina Stronie Śląskie

Prawdziwi miłośnicy narciarstwa biegowego mogą skorzystać z doskonale przygotowanego szlaku w gminie Stronie Śląskie. Trasa ma aż ponad 60 km długości, więc pokonanie jej za jednym razem jest prawdziwym wyzwaniem. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żebyś podzielił ją na mniejsze odcinki i wracał do niej kilkukrotnie albo poświęcił na jej przejechanie cały weekend.

Opisywany szlak prowadzi z Bielic (Góry Bielskie) do Schroniska PTTK „Na Śnieżniku” oraz Żmijowej Polany. Możesz też pokonać go w drugą stronę, rozpoczynając narciarską przygodę niedaleko Osady Jaworek. Trasa przebiega w pobliżu granicy polsko-czeskiej, masz więc okazję zobaczyć część gór znajdujących się u naszych południowych sąsiadów.

Szczególnie polecane jest przebycie „Drogi nad Lejami”, okrążającej dolinę rzeki Kamienica pod Śnieżnikiem. To odcinek gwarantujący fantastyczne widoki. Rozciąga się z niego imponujący widok na Pradziada (1491 m n.p.m.).

Góry Bystrzyckie – Gmina Bystrzyca Kłodzka

O potrzeby narciarzy biegowych i skiturowców dba także Gmina Bystrzyca Kłodzka. W okolicach tej miejscowości znajdziesz kilka tras oraz szereg wypożyczalni sprzętu zimowego. Znajduje się tam ponadto stadion narciarski z oświetleniem oraz bogato rozwinięta infrastruktura turystyczna. Choć same trasy nie są tak długie, jak ta prowadząca do Schroniska „Na Śnieżniku”, zdecydowanie nie będziesz się nudzić. Do twojej dyspozycji pozostają:

  • stacja narciarska Spalona, oferująca trasę do narciarstwa biegowego o długości ok. 32 km,
  • Lasówka, oferująca trasę do narciarstwa biegowego, która ma ok. 18 km długości.

Duszniki-Zdrój – Duszniki Arena

W Dusznikach-Zdroju znajduje się jeden z najnowocześniejszych ośrodków sportów zimowych w Polsce. Duszniki Arena położona jest na Wzgórzach Lewińskich i stanowi prawdziwe centrum biathlonu i narciarstwa biegowego w Polsce. To rozległa polana, która jednak nie skupia się wyłącznie na profesjonalistach. Przygotowano tam bowiem łącznie 47 km tras o różnym stopniu trudności.

Do twojej dyspozycji są pętle o długości od 1 km do nawet 12,5 km. Mają 8 metrów szerokości, pozwalają więc na swobodne wykonywanie ćwiczeń osobom, które po raz pierwszy próbują swoich sił w tym sporcie. Co więcej, gdy pokonasz już wszystkie te ścieżki, możesz skorzystać ze świetnego połączenia z trasami biegowymi po czeskiej stronie gór oraz w Zieleńcu. W ten sposób twój aktywny wypoczynek stanie się jeszcze bardziej interesujący.

Góry Sowie

W rejonie Wielkiej Sowy, Bielawskiej Polanki oraz Przełęczy Walimskiej i Jugowskiej znajdziesz najpopularniejsze trasy do narciarstwa biegowego w Górach Sowich. Są dobrze oznakowane i utrzymywane, a przy tym wiele z nich nie jest zbyt wymagających. Po dotarciu na miejsce zobaczysz tablice informacyjne, opisujące każdy ze szlaków, wraz z jego poziomem trudności. W ten sposób szybko wybierzesz rozwiązanie dostosowane do twoich możliwości i oczekiwań.

5. Jarmarki i zimowe wydarzenia w miastach Kotliny Kłodzkiej

Zima to szczególny czas, gdy w wielu miejscowościach w Polsce organizowane są wydarzenia tematyczne. Zwykle są to różnego typu jarmarki i nie inaczej wygląda to również w Kotlinie Kłodzkiej. Połączenie górskich krajobrazów, śniegu, zapachów przepysznych przekąsek i wszechobecnych, kolorowych światełek, to jedna z tych chwil, które na zawsze pozostaną w twojej pamięci.

W okolicy Osady Jaworek znajdziesz kilka tego typu atrakcji, które warto odwiedzić zarówno samemu, jak i z dziećmi. Mowa tu zarówno o jarmarkach zimowych, jak i typowo bożonarodzeniowych. Co istotne, najłatwiej trafić na nie w weekendy, często jednak nie trwają dłużej niż tylko kilka dni. Warto więc z wyprzedzeniem upewnić się, kiedy rzeczywiście dane wydarzenie ma miejsce i w jakich godzinach. Niezwykły, świąteczny klimat poczujesz, odwiedzając m.in.:

  • Jarmark Bożonarodzeniowy w Kłodzku,
  • Świąteczny Jarmark w Polanicy-Zdrój,
  • Bożonarodzeniowy Jarmark Świąteczny w Lądku-Zdrój.

Interesującą propozycją jest również Jarmark Regionalny, organizowany w Twierdzy Kłodzko. To wydarzenie odbywające się cyklicznie, kilka razy w roku. Różni się od typowych jarmarków świątecznych, bo skupiony jest przede wszystkim na promocji i sprzedaży lokalnych produktów, przygotowywanych zgodnie z tradycyjnymi przepisami. To zatem świetna okazja nie tylko do tego, by spróbować prawdziwych pyszności, ale też poznać lokalne smaki, historię i tradycję. Dzięki temu prawdziwa kultura Kotliny Kłodzkiej przemówi do ciebie jeszcze szybciej.

6. Popularne atrakcje Kotliny Kłodzkiej, otwarte zimą

Kotlina Kłodzka jest okolicą przygotowaną na odwiedziny gości o bardzo zróżnicowanych potrzebach. Wśród przyjezdnych nie brak miłośników kultury, historii, zwiedzania, ale też wypoczynku, relaksu i dobrej zabawy. Właśnie dlatego w tym regionie nawet w zimie czeka na ciebie ogrom atrakcji wartych odwiedzenia. Poniżej wymieniliśmy zaledwie część z nich, jeśli jednak dobrze poszukasz, to samemu znajdziesz ich z pewnością jeszcze więcej.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Osadę Jaworek dzieli zaledwie ok. 40 km od największej atrakcji regionu – Kopalni Złota w Złotym Stoku. Jest ona otwarta przez cały rok, a zimą nabiera niezwykłego charakteru. Polecamy odwiedzić to miejsce zarówno latem, jak i wtedy, gdy świat spowija śnieg. Wraz z całą miejscowością prezentuje się bowiem w tych dwóch okresach zupełnie inaczej.

Kopalnia złota, jako atrakcja turystyczna, została uruchomiona już w 1996 roku. Możesz zwiedzać ją z przewodnikiem, który opowie ci o jej historii i pokaże trasy turystyczne prowadzące przez sztolnie dawnej kopalni. Szczególne wrażenie robi podziemny wodospad oraz możliwość samodzielnego płukania złota, co jest atrakcją dla gości w każdym wieku.

Twierdza Srebrna Góra

Nieco za Kłodzkiem jest kolejna atrakcja dla miłośników historii. Twierdza Srebrna Góra zaprasza do siebie turystów przez cały rok, a w zimowej odsłonie robi imponujące wrażenie. Powstała w latach 1765-1777 i do dziś zachowała się w znakomitym stanie. Możesz zwiedzać ją indywidualnie z przewodnikiem, co zajmuje ok. 70 minut. Dodaj do tego czas przeznaczony na wystawy czasowe czy punkty widokowe (ok. 30 minut). Alternatywnie do wyboru masz również nocne zwiedzanie, które dostarcza jeszcze więcej emocji. Podziwianie obwarowań w mrocznej aurze trwa 120 minut.

W chwili powstania Srebrna Góra uznawana była za jedną z najnowocześniejszych budowli fortyfikacyjnych w Europie. Jej główny trzon tworzy zespół bastionów, na którego środku znajduje się donżon. Obiekt ten składa się ze 151 kazamat (pomieszczeń fortecznych), które rozłożone są na trzech kondygnacjach. W środku znalazła się m.in. zbrojownia, więzienie, kaplica, browar, prochownia, piekarnia czy szpital. Dzięki temu twierdza była całkowicie samowystarczalna.

Basen „Wodny Świat” w Kudowie-Zdroju

Nawet najbardziej zagorzali miłośnicy zimowego szaleństwa mają czasem ochotę na chwilę odpoczynku i relaksu w dodatnich temperaturach. Idealną odpowiedzią na tego typu potrzeby jest basen “Wodny Świat” w Kudowie-Zdroju. Możesz wybrać się tam zarówno z przyjaciółmi, jak i całą rodziną. Lista atrakcji dostępnych na miejscu jest bowiem bardzo długa i zróżnicowana. Do Waszej dyspozycji pozostaje m.in.:

  • zjeżdżalnia,
  • sztuczna rzeka,
  • jacuzzi,
  • brodzik ze zjeżdżalnią dla dzieci,
  • masaże wodne.

Dodatkowo na miejscu możesz skorzystać z rozwiązań rehabilitacyjnych czy solanek w termach solankowych. Dla osób oczekujących intensywnego relaksu dostępne są z kolei gabinety MASAŻ & HAMMAM, oferujące m.in. masaże świecą, gorącymi kamieniami czy hawajski masaż LOMI LOMI NUI.

7. Szlaki górskie w Kotlinie Kłodzkiej, które warto przejść zimą

Skoro Kotlina Kłodzka otoczona jest górami, to aż żal z tego nie skorzystać. Nawet w zimie możesz ruszyć na szlaki, podziwiając rozciągające się z nich, zapierające dech w piersiach widoki. Do wyboru masz:

  • Wzgórza Włodzickie,
  • Góry Bardzkie,
  • Wzgórza Ścinawskie,
  • Góry Bystrzyckie,
  • Góry Stołowe,
  • Masyw Śnieżnika,
  • Góry Złote.

Pamiętaj jednak, że zima w górach – nawet tych stosunkowo niskich – bywa zdradliwa. Odpowiednio przygotuj się do wyprawy, ubierając adekwatnie do pogody i zachowując wszystkie środki ostrożności. O tej porze roku zmrok zapada szybko, zaplanuj więc wyjście tak, by spokojnie zejść ze szlaku, zanim będzie ciemno.

Kłodzka Góra

Zimowe wyprawy w góry są dość wymagające. Jeśli więc nie masz wprawy w tego typu marszach, zacznij od czegoś mniej wymagającego. Doskonałym pomysłem będzie w takim przypadku wejście na Kłodzką Górę niedaleko Kłodzka. To drugi najwyższy szczyt w Górach Bardzkich, który mierzy 757 m n.p.m. To niewielka wysokość, a droga prowadząca na niego jest bardzo przyjemna i malownicza nawet zimą. Na samej górze znajduje się wieża widokowa, z której rozciągają się wspaniałe widoki na całą okolicę.

Z centrum Kłodzka dotrzesz na szczyt w zaledwie 3 godziny. Co więcej, samochodem możesz podjechać jeszcze bliżej wejścia na szlak, skracając spacer nawet do mniej niż 1,5 godziny. Aby dotrzeć na górę, idź cały czas drogą z żółtymi oznaczeniami. Zejść możesz w ten sam sposób lub skręcić na niebieski szlak i podążać wzdłuż asfaltowej ulicy.

Schronisko „Na Iglicznej”

Druga propozycja to spacer do Schroniska „Na Iglicznej”, do którego z Osady Jaworek dotrzesz w mniej niż 2 godziny. Wystarczy tylko, że wyruszysz pieszo w kierunku Międzygórza, a następnie wejdziesz na zielony szlak na wysokości ul. Wojska Polskiego. Podejście jest bardzo łagodne, a przy tym malownicze. Doskonale nadaje się do nabrania doświadczenia w górskich wyprawach zimowych. Możesz dodatkowo przedłużyć tę trasę, wracając do Międzygórza czerwonym szlakiem. Jeśli masz dobrą kondycję, pokuś się o przejście zgodnie z żółtymi lub niebieskimi oznaczeniami, co sprawi, że spacer zajmie blisko 3 godziny w jedną stronę.

Śnieżnik z Janowej Góry

Osoby z większym doświadczeniem w zimowych wyprawach mogą wybrać się do schroniska „Na Śnieżniku” lub zdobyć sam szczyt. Prowadzi tam czerwony szlak z przywoływanego już powyżej Międzygórza. Trasa nie powinna zająć Ci dłużej niż 3,5-4 godziny. Jej niektóre odcinki bywają jednak dość wymagające, a przy niesprzyjającej pogodzie nawet niebezpieczne. Pamiętaj więc, by dobrze się do takiej wyprawy przygotować.

8. Zimowa wycieczka z Kotliny Kłodzkiej do Czech

Kotlina Kłodzka położona jest przy samej granicy z Czechami. Dzięki temu, gdy tylko będziesz mieć ochotę, możesz wybrać się na wycieczkę do naszych południowych sąsiadów. Czeka tam na ciebie jeszcze więcej górskich szlaków, stoków narciarskich i pysznego jedzenia. Najlepsze jest natomiast to, że z Osady Jaworek do granicy jest mniej niż 20 km. Możesz więc spędzić tam cały dzień, a wieczorem spokojnie wrócić do swojego ciepłego domu, w którym zrelaksujesz się i wypoczniesz tak, jak najbardziej lubisz.

Masarykova Chata

Fot. Filous127, CC BY 3.0

Masarykova Chata znajduje się niedaleko polskiego schroniska PTTK „Orlica”. Droga to tego miejsca prowadzi wzdłuż tras narciarskich i cieszy się popularnością wśród narciarzy biegowych i zwolenników jazdy na sankach. Krzyżuje się też przy niej kilka szlaków pieszych: czerwony, niebieski, żółty czy czerwony. Warto więc odwiedzić to miejsce, bo ma wiele do zaoferowania fanom zimowego szaleństwa. 

Orlické Záhoří w Górach Orlickich

Tuż przy granicy z Polską znajduje się czeska miejscowość Orlické Záhoří. To urokliwa, górska wieś, położona w bardzo malowniczym regionie. Do 2007 roku funkcjonowało tam drogowe przejście graniczne. Obecnie cały ten region ma charakter wypoczynkowy. Znajdziesz tam narciarskie trasy zjazdowe, biegowe oraz wyciągi. W okolicy nie brak również restauracji serwujących przepyszną, czeską kuchnię. Miejsce dzieli to od Osady Jaworek mniej niż 25 km, warto więc wybrać się tam na jednodniową wycieczkę.

9. Pomysły na zimowe aktywności z rodziną i przyjaciółmi

Nie zawsze musisz mieć ochotę na wymienione wyżej aktywności. Czasem po prostu człowiek chce zostać we własnym domu i spędzić czas z bliskimi, bez korzystania z lokalnych atrakcji. Nie stanowi to najmniejszego problemu, nawet w zimie nie brakuje domowych rozrywek, pozwalających zrealizować tego typu scenariusz.

Jeśli chcesz spędzić czas na swoim podwórku lub w niedalekiej okolicy, to masz sporo opcji do wyboru. Poniżej prezentujemy kilka pomysłów – część z nich skierowana jest do osób, które chcą spędzić czas same, a inne do zabaw z przyjaciółmi czy z dziećmi:

  • bitwy na śnieżki,
  • budowanie bałwana,
  • wożenie się na sankach,
  • organizacja gier terenowych,
  • spacery,
  • zimowe sesje zdjęciowe.

Temperatura nie sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu lub czujesz, że nie jest to dobry czas ze względów zdrowotnych? Nie przejmuj się! Nie oznacza to przecież, że musisz nudzić się w budynku i czekać, aż do okna zapuka wiosna. W ciepłym domu również możesz spędzić czas na wiele kreatywnych sposobów, szczególnie gdy zbliżają się święta lub masz więcej czasu wolnego. Do twojej dyspozycji są takie aktywności, jak np.:

  • pieczenie pierników i ich ozdabianie,
  • relaks przy kominku i zimowej herbacie,
  • budowa karmnika, dokarmianie ptaków i ich oglądanie,
  • czytanie książek,
  • robienie ozdób choinkowych.

10. Niezapomniany sylwester w Kotlinie Kłodzkiej

Naszą ostatnią propozycją wartą rozważenia, jest spędzenie sylwestra w Kotlinie Kłodzkiej. Z roku na rok decyduje się na to coraz więcej turystów, a wszystko za sprawą niesamowitego klimatu tej okolicy. Można powitać tam nowy rok na wiele unikatowych sposobów, m.in.:

  • na kuligu z przyjaciółmi,
  • na zabawie w jednym z lokalnych ośrodków,
  • na balu w pobliskich salach, ośrodkach i hotelach,
  • w SPA,
  • na stoku narciarskim,
  • organizując imprezę w domu, czyli tzw. domówkę.

Zarówno w Kłodzku, jak i Międzylesiu, Bystrzycy Kłodzkiej, Lądku-Zdrój czy Polanicy-Zdrój nie brak obiektów organizujących zabawy tematyczne i nie tylko. Wiele z nich oferuje nawet dojazd na imprezę ludziom z okolicy, więc bez problemu dostaniesz się tam z Osady Jaworek. Spędzisz czas ze wspaniałymi ludźmi, będziesz się dobrze bawić i tańczyć, a po wszystkim wrócisz do własnego łóżka.

Aleksander Setlak

Tereny przed i po

Wybierz inwestycję:

Chłopy k. Mielna
Gąski I
Gąski II
Mielenko I
Mielenko II
Smołdzino
Mielno Molo

PRZED:
Działka inwestycyjna

59 zł / m2

53 zł / m2

53 zł / m2

65 zł / m2

39 zł / m2

30 zł / m2

430 zł / m2

PO:
Działka budowlana z infrastrukturą

290 zł / m2

421 zł / m2

421 zł / m2

300 zł / m2

181 zł / m2

179 zł / m2

1594 zł / m2

Co zrobiliśmy:

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Uzyskaliśmy pozwolenia na budowę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy sieć wodociągową do działek

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Utwardziliśmy drogę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Utwardziliśmy drogę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Utwardziliśmy drogę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Utwardziliśmy drogę

  • Uzyskaliśmy decyzję o warunkach zabudowy

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Utwardziliśmy drogę

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Utwardziliśmy drogę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

przeciągnij

Zobacz, ile zarobili nasi klienci:

Inwestycja

czas inwestycji w miesiącach

zysk w skali roku

Całkowity zysk z inwestycji

Enklawa Dziwnówek

46 miesięcy

24,42%

131,06%

Mielno Marina

59 miesięcy

20,07%

145,75%

Gąski

186 miesięcy

13,59%

620,34%

Koniusza

72 miesiące

12,41%

101,74%

Jaworek

37 miesięcy

19,32%

72,41%

Gąski I

105 miesięcy

11,47%

158,63%

Mielenko II

34 miesiące

57,80%

264,15%

Osada Jaworek sektor C

49 miesięcy

32,89%

219,39%

Smołdzino

53 miesiące

20,73%

129,83%

Mielenko II

55 miesięcy

6,93%

35,93%

Mielno Marina

41 miesięcy

36,93%

192,63%

Jaworek Sektor C

54 miesiące

37,25%

315,74%

Jaworek Sektor C

54 miesiące

37,35%

317,08%

Kameralne Kładno

50 miesiące

22,02%

129,15%

Gąski I 650

142 miesiące

12,02%

283,25%

Smołdzino

61 miesięcy

21,44%

168,46%

Smołdzino

61 miesięcy

21,44%

168,46%

Smołdzino

60 miesięcy

15,60%

106,44%

Mielenko

75 miesięcy

13,00%

114,71%

Mielenko II

53 miesiące

10,51%

55,47%

Mielno Molo

24 miesiące

24,68%

55,46%

Gąski II 950

59 miesięcy

10,29%

61,87%

Mielenko

72 miesiące

10,17%

78,82%

Mielenko

64 miesiące

8,25%

52,62%

Mielenko

64 miesiące

8,28%

52,88%

Chłopy

57 miesięcy

7,68%

42,11%

Chłopy

57 miesięcy

9,12%

51,38%

Wytowno

75 miesięcy

7,81%

60,04%

Gąski I 650

39 miesięcy

10,46%

38,18%

Wytowno

74 miesiące

8,22%

62,79%

Chłopy

55 miesięcy

5,41%

27,34%

Smołdzino

53 miesiące

16,11%

93,45%

Mielenko II

33 miesiące

10,06%

30,17%

Gąski I 650

29 miesięcy

7,44%

18,93%

Chłopy

43 miesiące

6,60%

25,74%

Pokaż więcej

Przesuń, żeby zobaczyć wszystkie kolumny

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.











    * Pole obowiązkowe