Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Unikaj tych 7 najczęstszych błędów przy zakupie działki rekreacyjnej w górach

Bartosz Antos
3 lipca 2024
Domki letniskowe
Inwestycje w nieruchomości
Nieruchomości

Marzysz o własnej działce w górach? To świetny pomysł! Możesz stworzyć tam swój azyl lub zainwestować w dochodowy biznes. Jednak zanim podpiszesz umowę, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw. Nieprzemyślane decyzje mogą bowiem zamienić wymarzony zakątek w prawdziwy koszmar.

Działki rekreacyjne w turystycznych lokalizacjach cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem. Coraz więcej osób docenia uroki pozamiejskiego wypoczynku w spokojnej, cichej okolicy. Szczególnie lubiane są tereny obfitujące w atrakcje i oferujące wiele sposobów na spędzanie wolnego czasu. Idealny przykład to rejony górskie, gdzie często domki letniskowe położone są w malowniczej okolicy, blisko najpopularniejszych szlaków i popularnych wśród turystów rozrywek. 

Pomysłów na zagospodarowanie takiego terenu jest bardzo wiele. Podjęcie decyzji wymaga w związku z tym wzięcia pod uwagę różnych scenariuszy. Nie bez znaczenia jest też konieczność dopełnienia licznych formalności i zadbanie o szereg spraw, które wielu kupujących niestety zaniedbuje. To z kolei prowadzi do licznych problemów i niepotrzebnego stresu. Z tego powodu w poniższym artykule opisaliśmy 7 błędów najczęściej popełnianych przez kupujących. Dowiesz się z niego, dlaczego są tak istotne i w jaki sposób możesz ich uniknąć.

działki w górach

Kupno działki rekreacyjnej w górach – dla kogo ma sens?

Jeśli chodzi o zakup działki w górach, możemy wyróżnić dwa główne typy ludzi zainteresowanych taką transakcją: 

  • osoby, które chcą stworzyć miejsce do wypoczynku dla siebie i bliskich, 
  • osoby, które traktują zakup nieruchomości jak inwestycję i zamierzają czerpać z niej korzyści finansowe (np. wynajmować okazjonalnie lub sezonowo, a poza sezonem spędzać tam czas). 

Każda z tych opcji jest warta przemyślenia, ale wszystko zależy przede wszystkim od Twoich planów i upodobań. Natomiast, niezależnie od nich, na popularność działek rekreacyjnych wpływa szereg różnorodnych czynników. Głównym z nich jest oczywiście lokalizacja – bliskie sąsiedztwo gór i popularnych szlaków podnosi atrakcyjność inwestycji. Pozwala bowiem na ciekawe spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu i spędzanie urlopu na własnej działce praktycznie o każdej porze roku.

działki rekreacyjne w górach

Nie bez znaczenia w takich przypadkach są ponadto ceny noclegów w turystycznych miejscowościach. Umówmy się, zazwyczaj nie należą one do najniższych, a do tego – ze względu na popularność – zwykle konieczna jest ich rezerwacja ze znacznym wyprzedzeniem. Zakup działki i postawienie domku letniskowego w okolicy, którą regularnie odwiedzasz, z czasem może zacząć przynosić oszczędności w tej materii. Dodatkową zaletą jest wygoda, bo we własnym domku możesz przebywać tak długo, jak chcesz i nie musisz martwić się innymi gośćmi. Działka zlokalizowana w dobrym miejscu może być również bazą wypadową do licznych wycieczek po okolicy. Dotrzesz z niej szybko w wiele interesujących miejsc, odkrywając uroki regionu. Po zakończeniu zwiedzania będziesz miał gdzie wrócić, by wypocząć po dniu pełnym wrażeń. 

Nie każdy myśli wyłącznie o samodzielnym korzystaniu z nieruchomości. Nie brak osób, dla których jest to inwestycja – szansa na zarobek, połączona z prywatną wygodą. Mowa tu o budowie domków, które następnie są np. wynajmowane turystom w sezonie wysokim, a w niskim przebywają w nich sami właściciele. W ten sposób zakup sam się powoli spłaca, generując regularne wpływy do domowego budżetu. Jednocześnie zawsze masz miejsce, do którego możesz wyjechać, aby odpocząć, bez zbędnych dodatkowych opłat, np. za wynajem. 

Nieruchomości rekreacyjne są lubiane również przez osoby pracujące zdalnie. Podczas pandemii wiele zawodów przeszło swoistą metamorfozę, otwierając się na możliwość pracy przez internet. Więcej firm wyraziło zgodę, by ich pracownicy wykonywali swoje obowiązki z dowolnego miejsca. To z kolei przełożyło się na wzrost popularności lokalizacji szczególnie atrakcyjnych, pozwalających na odpoczynek po pracy. Niewielkie działki w górach czy nad morzem idealnie się do tego nadają.

Rozważając tego typu transakcję, musisz jednak pamiętać, że zakup działki rekreacyjnej w atrakcyjnej okolicy nie zawsze kończy się sukcesem. Wciąż zdarza się, że podjęcie takiej decyzji jest pierwszym krokiem ku prawdziwej spirali problemów i stresujących sytuacji. Wszystko przez błędy przy wyborze odpowiedniej działki. Poniżej omówiliśmy siedem najpopularniejszych z nich, które jednocześnie są najczęściej ignorowane przez inwestorów.

działki budowlane w górach

7 błędów, które odbiorą ci całą radość z zakupu działki w górach

Błędy, których należy się wystrzegać podczas zakupu działki rekreacyjnej w górach, dotyczą rozmaitych kwestii. Są związane zarówno z lokalizacją, jak i stanem prawnym, kwestiami środowiskowymi czy złym zaplanowaniem budżetu. Oczywiście nie jest powiedziane, że każdy z tych podpunktów będzie dotyczył Twojej sytuacji. Warto natomiast – jeszcze przed podpisaniem umowy – zwrócić na nie wszystkie szczególną uwagę.

działki inwestycyjne w górach

1. Zły wybór lokalizacji

Lokalizacja jest jednym z najważniejszych kryteriów branych pod uwagę podczas poszukiwania działki rekreacyjnej w górach. To w znacznej mierze od niej zależy nie tylko cena danego gruntu, ale też jego potencjał. Mowa tu zarówno o wypoczynku i komforcie pobytu, jak i o ewentualnym wynajmie i czerpaniu dodatkowych zysków.

Przede wszystkim wskazana jest ocena miejsca pod względem spełniania wymogów, które dla Ciebie są najważniejsze. W zależności od celu, w grę mogą wchodzić takie kwestie, jak np.: 

  • bliskość szlaków turystycznych, 
  • dostęp do atrakcji, 
  • dystans do najbliższego miasta,
  • walory przyrodnicze, 
  • odległość od najbliższych sąsiadów, 
  • łatwość dojazdu.

Oprócz nich ważne jest nie tylko to, czy działka zlokalizowana jest w konkretnym regionie, który przeszedł twoją wstępną selekcję, ale też uniknięcie potencjalnych problemów związanych m.in. z dostępem do infrastruktury czy usług.

Analiza warunków terenowych

Pominięcie tego aspektu to kardynalny błąd, którego konsekwencje często są bardzo poważne. Wynika to z faktu niesprawdzenia gruntu pod kątem przyszłego, zakładanego wykorzystania. Oczywiście wiele zależy tu od twoich planów inwestycyjnych. Wśród niepożądanych cech mogą znajdować się m.in.: 

  • duże nachylenie terenu,
  • nierówny teren,
  • trudny dojazd, 
  • rowy przecinające działkę,
  • słupy na działce. 

W wielu przypadkach są to kwestie, z którymi będziesz w stanie sobie poradzić. Może to jednak być nie tylko czasochłonne, ale i kosztowne. W skrajnej sytuacji znacząco zwiększy koszt całej inwestycji, wpływając na jej opłacalność. Niestety, nierzadko okazuje się, że zmiany są niemożliwe i ostatecznie konieczna jest modyfikacja planów, co może wiązać się z pewnymi wyrzeczeniami czy nawet zupełnie zrujnować twoją wizję miejsca idealnego.

Kwestia dostępu do infrastruktury i usług

Na działce rekreacyjnej nie ma możliwości stałego zamieszkiwania przez cały rok. Mimo to, postawiony na niej obiekt powinien pozwalać na spędzanie czasu w komfortowych warunkach niezależnie od pory roku, temperatury czy pogody. Z tego względu konieczne jest sprawdzenie gruntów pod kątem dostępności mediów, takich jak: 

  • wodociąg, 
  • kanalizacja, 
  • sieć elektroenergetyczna. 

Warto wcześniej zorientować się, w jakiej odległości od działki znajdują się najbliższe media i jaki jest koszt ich doprowadzenia. W przypadku większych odległości, często cena takiej usługi jest naprawdę wysoka i może nawet przewyższać koszt zakupu gruntu. W skrajnych sytuacjach inwestycja może stać się kompletnie nieopłacalna. Zawsze też lepiej upewnić się, czy zarządcy sieci w przyszłości udzielą zgody na podłączenie, bo może okazać się to zwyczajnie niemożliwe do zrealizowania. 

Brak dostępu do mediów nie musi oczywiście z góry przekreślać inwestycji. Istnieją alternatywy, znane m.in. z domków mobilnych czy przyczep kempingowych. Zawsze jednak warto zrobić dokładne rozeznanie w tym zakresie i upewnić się, że takie wyjście z sytuacji sprawdzi się w twoim przypadku i rzeczywiście będzie funkcjonalne.

2. Niesprawdzenie gruntu pod kątem prawnym

Problemy prawne są jednymi z najpoważniejszych, jakie mogą stanąć ci na drodze. Ze względu na atrakcyjną cenę gruntów z wadami prawnymi, nie brak w internecie ofert wystawianych przez nieuczciwych sprzedawców. Starają się oni w różny sposób pomijać aspekty prawne i te związane z dokumentacją nieruchomości, by możliwie jak najwięcej zyskać na sprzedaży. Takie działanie niestety odbija się na kupcu, który później musi mierzyć się z wieloma (często kosztownymi i czasochłonnymi) problemami. 

Aspekty prawne są na tyle skomplikowane, że wiele osób woli powierzyć ich sprawdzenie profesjonalistom. W ten sposób można zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów. Z drugiej strony warto też samemu orientować się w najważniejszych kwestiach. Właśnie dlatego poniżej przybliżyliśmy najistotniejsze zagadnienia, które bywają szczególnie problematyczne. 

Problemy z dokumentacją nieruchomości

Podstawową czynnością, którą warto wykonać przed podpisaniem umowy, jest wnikliwe przeanalizowanie zapisów w Księdze Wieczystej. Jest to rejestr, w którym gromadzone są wszelkie informacje dotyczące stanu prawnego nieruchomości. Uwzględnia zmiany struktury właścicielskiej i pozwala upewnić się, czy konkretny grunt np.: 

  • nie jest obciążony hipoteką, 
  • ma uregulowany stan prawny, 
  • nie ma wpisów dotyczących służebności. 

Potwierdzenie tych informacji da ci pewność, że kupujesz działkę bez wad prawnych. Dzięki temu będzie można nią swobodnie dysponować i nie mieć problemu z jej ewentualną, późniejszą sprzedażą. 

Nieświadomość dotycząca planów zagospodarowania

Nie każdy kupujący działkę rekreacyjną, zdaje sobie sprawę z tego, że przeznaczenie gruntu należy sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Najprościej mówiąc, jest to dokument, który określa możliwość wykorzystania danego terenu. 

Zdarza się, że na danym terenie nie ma obowiązującego planu miejscowego. Nie oznacza to jednak, że można wtedy kupić działkę i postawić na niej cokolwiek się chce, bez żadnych konsekwencji. W takim przypadku warto sprawdzić zapisy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Dowiesz się z nich, jakie kierunki gmina wskazuje dla tego terenu i na ich podstawie sporządza się plany miejscowe. Do czasu uchwalenia planu można wystąpić o warunki zabudowy. 

Nietrudno wyobrazić sobie zatem sytuację, w której brak planu znacząco wpłynie na twoje cele albo nawet zupełnie je przekreśli. Może zdarzyć się też, że kupisz grunt, który w planie miejscowym ma przeznaczenie rolne. Teoretycznie wystarczy wtedy ubiegać się o zmianę planu i przeznaczenia gruntu. W praktyce natomiast jest to bardzo czasochłonne i w wielu przypadkach po prostu nieosiągalne.

Dowiedz się ile mozna zarobić na wynajmie domków letniskowych

Czytaj więcej

3. Ignorowanie warunków w okolicy działki

Bliskość natury to jeden z powodów, przez które część osób dąży do kupna własnej działki rekreacyjnej w górach. Cicha okolica, kilometry pieszych szlaków i przepiękne widoki z daleka od wielkich miast zachwycają ludzi z całej Polski i nie tylko. Problem jednak w tym, że przyroda niejedno ma imię. Może cię oczarować i sprawić, że wypoczniesz jak nigdy wcześniej. Z drugiej jednak strony stanowi też czasem zagrożenie dla inwestycji. Dotyczy bowiem zarówno pewnych obostrzeń prawnych, jak i realnych zagrożeń, których bez wątpienia wolałbyś uniknąć.

Ryzyko katastrof naturalnych

Katastrofy naturalne mogą mieć bardzo różnorodny charakter. Oczywiście nie mamy w Polsce czynnych wulkanów i wciąż nieczęste są potężne wichury, jednak nie oznacza to, że kwestię tę można zignorować. Przed zakupem działki rekreacyjnej w górach warto sprawdzić szereg uwarunkowań przyrodniczych, takich jak np.: 

  • tereny zalewowe, 
  • zagrożenia osuwiskowe, 
  • torfowiska.

Czasem osoby poszukujące działki zupełnie o tym zapominają. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy wraz z gruntem kupowane są zabudowania. W takim przypadku kupujący mogą dojść do pochopnego wniosku, że skoro ktoś już postawił budynek w danym miejscu, to jest ono sprawdzone i bezpieczne. Prawda jednak czasem bywa zupełnie inna i w skrajnej sytuacji może nawet całkowicie zrujnować twoją dobrze zapowiadającą się inwestycję. 

Obszary cenne pod kątem przyrodniczym

Druga istotna kwestia to potencjalny wpływ twojej planowanej inwestycji na środowisko naturalne. Na niektórych terenach budowa jest obwarowana licznymi obostrzeniami lub wręcz niemożliwa. 

Na terenie Polski warto przede wszystkim zwrócić uwagę na obiekty i obszary cenne przyrodniczo, których bliskość może spowodować, że twoje plany będzie można wyrzucić do kosza:

  • Pomniki Przyrody, 
  • obszary NATURA 2000, 
  • Parki Krajobrazowe, 
  • Parki Narodowe, 
  • Obszary Chronionego Krajobrazu. 

Czasem zdarza się też, że działki rekreacyjne są sprzedawane wraz ze znajdującymi się na nich nieruchomościami. W takim przypadku wskazane jest uważne przyjrzenie się rejestrowi zabytków. Jeśli dany obiekt jest w nim ujęty, jego ewentualne usunięcie, remont czy wszelkie modyfikacje mogą być problematyczne.

działki w górach

4. Pominięcie inspekcji technicznej

Choć sprawdzenie działki od strony technicznej wydaje się logicznym posunięciem przed dokonaniem zakupu, część osób z tego rezygnuje albo nawet o tym nie pomyśli. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy po wizycie na miejscu, „naocznie” nie zauważono żadnych problemów z gruntem. Tymczasem wiele rzeczy początkowo może nie przyciągać uwagi, ale z czasem prowadzi do poważnych kłopotów. Często też sprzedający, by przyśpieszyć transakcję i więcej na niej zyskać, po prostu wolą przemilczeć pewne kwestie. 

Ukryte wady terenu i zagrożenia

Szczególną uwagę polecamy zwracać na ukryte zagrożenia oraz wady terenu. Mogą one przyjmować bardzo rozmaity charakter, np.:

  • niezinwentaryzowane sieci uzbrojenia terenu, biegnące przez działkę, 
  • stare i zarośnięte fundamenty, 
  • rowy melioracyjne. 

Co więcej, czasem dochodzi do sytuacji, w której kupujący nabywa działkę rekreacyjną wraz z nieruchomością, choć nawet nie jest tego świadomy. Może być tu skutkiem zaniedbania czy braku wizytacji na miejscu, albo też celowego zatajania informacji przez sprzedawcę. 

Koszty uzbrojenia i dostosowania terenu

To kwestia, którą już częściowo omówiliśmy. Uzbrojenie terenu nie jest problemem, o ile w bezpośrednim sąsiedztwie interesującej cię działki znajduje się sieć, do której można się podłączyć. W przeciwnym wypadku koszt poprowadzenia przyłącza czasem przewyższa cenę samego gruntu. Zawsze warto najpierw skontaktować się z operatorem i poprosić o indywidualną wycenę.

Jak wspominaliśmy, istnieją alternatywne rozwiązania. Przykładem może być np. zbiornik bezodpływowy czy studnia głębinowa. Problem w tym, że wiążą się one z kosztami często znacznie przekraczającymi budżet inwestora. Sprawiają też, że ewentualny wynajem domku stojącego na działce rekreacyjnej, w ostatecznym rozrachunku będzie dużo mniej opłacalny. 

działki rolne w górach

5. Brak konsultacji z ekspertami

Nie brak osób, które chcą nieco zaoszczędzić, załatwiając wszystko na własną rękę. Rzeczywiście, profesjonaliści naliczają opłaty za swoje usługi, co podnosi ostateczny koszt transakcji. Może to być niepożądane szczególnie w przypadku inwestycji, która powinna jak najszybciej zacząć na siebie zarabiać.

W praktyce pominięcie konsultacji z ekspertami niejednokrotnie kończy się ostatecznym podwyższeniem kosztów całego przedsięwzięcia. Wiąże się to z wyższym ryzykiem wystąpienia szeregu problemów – również tych, które już opisaliśmy powyżej. Co więcej, mogą okazać się na tyle poważne, że ostatecznie i tak konieczne będzie skorzystanie z usług specjalisty. 

Pomoc specjalistów przy wyborze działki – porady geodetów, prawników i architektów

Zapłacenie geodetom, architektom czy prawnikom ma jeszcze jedną istotną zaletę – ogromną oszczędność czasu. W każdej z tych grup zawodowych znajdziesz osoby specjalizujące się w nieruchomościach gruntowych. Bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu, są oni w stanie bardzo szybko sprawdzić dla ciebie każdą ofertę. 

Ponadto przygotują kompletne raporty, zawierające wszystkie istotne informacje. Tobie, jako osobie prywatnej lub niemającej wcześniej związku z tego typu transakcjami, ustalenie tych danych zajmie znacznie więcej czasu. Zwykle też konieczne są w takich przypadkach wizyty w lokalnych urzędach i firmach, które swoim zasięgiem obejmują teren upatrzonej działki. Mogłoby się nawet okazać, że trzeba na nich spędzić tyle czasu, że powstaną kolejne koszty, takie jak transport, nocleg, urlop w pracy itp. Ostatecznie więc konsultacje okazują się nie aż tak drogą opcją, w dodatku pozwalającą na uniknięcie zbędnego stresu. 

działki widokowe w górach

6. Niewłaściwe planowanie budżetu

Jeśli realnie myślisz o zakupie działki rekreacyjnej w górach, to zapewne masz na to przygotowane odpowiednie środki. Może być to zarówno finansowanie ze wsparciem banku, jak i zakup gotówkowy. Niezależnie od formy, większość osób ustala maksymalną kwotę, którą chce przeznaczyć na transakcję. Problem tkwi natomiast w tym, że nie każdy bierze pod uwagę pozostałe koszty: 

  • utrzymania działki, 
  • późniejszej (ewentualnej) rozbudowy, 
  • nieprzewidzianych wydatków. 

Niejednokrotnie okazuje się, że decyzja o zakupie działki rekreacyjnej w atrakcyjnej lokalizacji oparta jest wyłącznie na cenie gruntu. To natomiast jest tylko początkiem drogi do stworzenia swojego własnego miejsca na ziemi lub obiektu, który może stać się dochodową inwestycją. Nagłe wyczerpanie środków bywa też przyczyną wstrzymywania prac, co wydłuża proces i generuje wyższe koszty. 

Koszty utrzymania i rozbudowy działki

Zacznijmy od kosztów utrzymania działki. Często – ze względu na własnościowy charakter zakupu – nowi właściciele nie zastanawiają się nad tym, ile kosztuje posiadanie gruntu i jego utrzymanie. Koszty mogą być tu bardzo różnorodne, zależnie od konkretnej inwestycji. Pod uwagę trzeba natomiast wziąć zarówno regularne opłacanie mediów, jak i podstawowe czynności wykonywane na należącej do ciebie ziemi, jak choćby koszenie trawy czy wywóz śmieci. 

Druga sprawa to koszt budowy i ewentualnej rozbudowy. Jeśli dokumenty planistyczne na to pozwolą, możesz za jakiś czas zdecydować się na powiększenie skali swojej inwestycji. W takim przypadku ponownie konieczne będzie zadbanie m.in. o doprowadzenie mediów. Brak odłożonych środków może wstrzymać realizację i zachwiać całą inwestycją. 

Jeśli planujesz stworzenie domku rekreacyjnego, który będziesz wynajmował, niezbędne jest ponadto skupienie się na kosztach obsługi gości. Mowa tu zarówno o przygotowaniu budynku na wizytę, jak również jego sprzątaniu, zapewnieniu internetu czy telewizji, praniu pościeli itd. Co więcej, należy również doliczyć koszty reklamy i marketingu, żeby przyciągnąć jak najwięcej osób zainteresowanych spędzeniem wolnego czasu na Twojej działce. 

Brak rezerw finansowych na nieprzewidziane wydatki

W każdej inwestycji mogą zdarzyć się nieprzewidziane wydatki i nie inaczej jest z kupnem działki rekreacyjnej w górach. Nawet jeśli nabywasz ją, by służyła tylko Tobie, to i tak zalecamy przygotować pewną finansową poduszkę bezpieczeństwa, która uchroni Cię przed problemami. Mowa tu o kwocie stanowiącej akceptowalną nadwyżkę, jaką jesteś w stanie wydać na stworzenie swojego wymarzonego domku letniskowego. Nie ma tu ustalonej sumy, która będzie odpowiednia. Powinna ona natomiast pokrywać – przynajmniej w znacznej mierze – potencjalne wydatki, których nie wziąłeś pod uwagę podczas planowania. 

Punkt ten może łączyć się w niektórych przypadkach z sytuacją, jaką opisywaliśmy powyżej. Często to np. rozbudowa obiektu jest nieplanowanym kosztem, na który lepiej mieć zgromadzone dodatkowe oszczędności. Zdarza się też, że już podczas budowy na drodze staje wiele przeszkód, takich jak np. konieczność zdobycia pozwoleń czy przeprowadzenia nieplanowanych ekspertyz. Przez to niezbędne może być zatrudnienie inspektorów, architektów czy geodetów, którzy upewnią się, że wszystko idzie zgodnie z planem. 

Sprawdzoną metodą jest planowanie budżetu ze sporą nadwyżką. Warto zawyżyć ceny wszystkich etapów realizowanej inwestycji już w momencie opisywania planu. Konieczne jest też uwzględnienie w nim wspomnianej poduszki bezpieczeństwa. Dzięki temu w czasie realizacji projektu nie spotkają cię przykre rozczarowania i nie dojdzie do wstrzymania budowy.

7. Uleganie presji czasu

Ostatnim, bardzo poważnym błędem, który znalazł się na naszej liście, jest uleganie presji czasu oraz emocjom. Zakupowi gruntu zazwyczaj towarzyszy pewna ekscytacja na myśl o nadchodzących w życiu zmianach, inwestycji czy tworzeniu własnego domku w przepięknej lokalizacji. Wszystko to w wielu przypadkach nie wpływa dobrze na podejmowanie przemyślanych decyzji. 

Najczęstszym błędem jest pochopne podpisywanie umów tylko dlatego, że na rynku pojawiła się wyjątkowa okazja. Oczywiście w takich sytuacjach zwykle trzeba działać szybko, szczególnie jeśli zależy nam na ściśle określonej lokalizacji, gdzie wybór ofert nie jest zbyt duży. Nawet wtedy jednak zalecamy zachowanie rozwagi i uważne przeanalizowanie oferty 

Warto w takich sytuacjach skorzystać z wcześniej wspominanej pomocy specjalistów, np. prawnika. Wynika to z faktu, że sprzedający doskonale zdają sobie sprawę z tego, że rośnie zapotrzebowanie na działki rekreacyjne. Chętnych nie brakuje, a to sprzyja podnoszeniu cen, ale i chęci jak największego zysku ze sprzedaży. Niejednokrotnie więc propozycje mają nieadekwatny stosunek ceny do jakości. Bazują na emocjach najemcy, który może podjąć nieostrożną decyzję i przepłacić.

Nawet jeżeli oferta wymaga pośpiechu, zalecamy sprawdzenie wszystkich kwestii, które opisaliśmy powyżej. Dzięki temu masz większą szansę na to, że kupiona działka będzie dokładnie taka, jaką sobie wymarzyłeś. Unikniesz ponadto zakupu gruntu obciążonego rozmaitymi wadami.

działki w górach

Kup działkę rekreacyjną w górach świadomie – unikaj błędów i niepotrzebnego stresu

Wszystkie powyższe błędy zdarzają się dość często i nie dotyczą wyłącznie osób kupujących swoją pierwszą działkę rekreacyjną. Tak poważna inwestycja wywołuje stres, który sprzyja nieprzemyślanym decyzjom. Niektóre kwestie wydają się tak oczywiste, że bywają zaniedbywane przez kupujących, co ostatecznie prowadzi do licznych kłopotów. 

Oczywiście nie każde niedopatrzenie musi skończyć się całkowitym zrujnowaniem zakupu. Niektóre kwestie utrudniają transakcję w niewielkich stopniu, podczas gdy inne są problematyczne bardziej lub w ogóle nie można sobie z nimi poradzić. Zależnie od aspektu, którego dotyczy zaniedbanie, możesz zostać właścicielem działki, która np.: 

  • nie będzie pozwalała na budowę wymarzonego domku, 
  • będzie objęta szeregiem zakazów i obostrzeń środowiskowych, 
  • będzie niesprzedawalna z uwagi na obciążenia w Księdze Wieczystej, 
  • nie będzie możliwa do uzbrojenia, 
  • nie będzie miała dostępu do drogi lub dojazd do niej będzie problemem. 

Konsekwencje takiego zakupu mogą być bardzo bolesne. Ostatecznie zamiast swojego wymarzonego domku w górach będziesz mieć kłopot, niejasności prawne i zbyt wysokie koszty, na które nie byłeś gotów. Samodzielne zadbanie o wszystkie kwestie, które wymieniliśmy, nie należy do najłatwiejszych. Wymaga ponadto nie tylko wiedzy, ale też czasu i zaangażowania. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się w tym przypadku na pomoc ze strony doświadczonych specjalistów. 

W Saveinvest od lat oferujemy sprawdzone atrakcyjne działki w górach i nie tylko. Nasi eksperci weryfikują grunty pod względem ponad 70 różnych wskaźników, sprawdzając każdy, nawet najdrobniejszy szczegół dotyczący danej działki. Dzięki temu nasi klienci mają pewność, że konkretna inwestycja nie sprowadzi na nich szeregu kłopotów, a zamiast nich przyniesie ogrom satysfakcji i liczne korzyści. 

Oszczędzasz w ten sposób również czas, bo nie musisz samodzielnie weryfikować sprzedawców czy szukać informacji. Zdaj się na nas i zobacz, jak w profesjonalny sposób uniknąć kłopotów, kupując swój wymarzony, zielony zakątek.

Bartosz Antos

Dyrektor ds. Nieruchomości

Współzałożyciel i Dyrektor ds. Nieruchomości w Saveinvest. W swojej karierze uczestniczył w ponad 1000 transakcji sprzedaży gruntów.
W Saveinvest odpowiedzialny jest m.in. za selekcję gruntów kwalifikujących się do nowych projektów inwestycyjnych, co jest fundamentem udanego przedsięwzięcia w tej branży. Wie, że podstawą do dokonania dobrego wyboru, jest uważne słuchanie Klientów, tych z którymi już przyszło mu pracować i tych nowych, przyszłych. Po prostu słuchanie Ludzi. Dlatego tak ważny jest dla niego kontakt bezpośredni, spotkania, rozmowy, wszystko to co sprawia, że może być bliżej potrzeb Klientów i lepiej je realizować.

Tereny przed i po

Wybierz inwestycję:

Chłopy k. Mielna
Gąski I
Gąski II
Mielenko I
Mielenko II
Smołdzino
Mielno Molo
Enklawa Dziwnówek

PRZED:
Działka inwestycyjna

59 zł / m2

53 zł / m2

45 zł / m2

65 zł / m2

39 zł / m2

30 zł / m2

430 zł / m2

375 zł / m2

PO:
Działka budowlana z infrastrukturą

245 zł / m2

280 zł / m2

244 zł / m2

350 zł / m2

181 zł / m2

200 zł / m2

1476 zł / m2

716 zł / m2

Co zrobiliśmy:

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Uzyskaliśmy pozwolenia na budowę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy sieć wodociągową do działek

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Utwardziliśmy drogę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Utwardziliśmy drogę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Utwardziliśmy drogę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Utwardziliśmy drogę

  • Uzyskaliśmy decyzję o warunkach zabudowy

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Utwardziliśmy drogę

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Utwardziliśmy drogę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Uzyskaliśmy pozwolenia na budowę

  • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

przeciągnij

Zobacz, ile zarobili nasi klienci:

Inwestycja

czas inwestycji w miesiącach

zysk w skali roku

Całkowity zysk z inwestycji

Enklawa Dziwnówek

46 miesięcy

24,42%

131,06%

Mielno Marina

59 miesięcy

20,07%

145,75%

Gąski

186 miesięcy

13,59%

620,34%

Koniusza

72 miesiące

12,41%

101,74%

Jaworek

37 miesięcy

19,32%

72,41%

Gąski I

105 miesięcy

11,47%

158,63%

Mielenko II

34 miesiące

57,80%

264,15%

Osada Jaworek sektor C

49 miesięcy

32,89%

219,39%

Smołdzino

53 miesiące

20,73%

129,83%

Mielenko II

55 miesięcy

6,93%

35,93%

Mielno Marina

41 miesięcy

36,93%

192,63%

Jaworek Sektor C

54 miesiące

37,25%

315,74%

Jaworek Sektor C

54 miesiące

37,35%

317,08%

Kameralne Kładno

50 miesiące

22,02%

129,15%

Gąski I 650

142 miesiące

12,02%

283,25%

Smołdzino

61 miesięcy

21,44%

168,46%

Smołdzino

61 miesięcy

21,44%

168,46%

Smołdzino

60 miesięcy

15,60%

106,44%

Mielenko

75 miesięcy

13,00%

114,71%

Mielenko II

53 miesiące

10,51%

55,47%

Mielno Molo

24 miesiące

24,68%

55,46%

Gąski II 950

59 miesięcy

10,29%

61,87%

Mielenko

72 miesiące

10,17%

78,82%

Mielenko

64 miesiące

8,25%

52,62%

Mielenko

64 miesiące

8,28%

52,88%

Chłopy

57 miesięcy

7,68%

42,11%

Chłopy

57 miesięcy

9,12%

51,38%

Wytowno

75 miesięcy

7,81%

60,04%

Gąski I 650

39 miesięcy

10,46%

38,18%

Wytowno

74 miesiące

8,22%

62,79%

Chłopy

55 miesięcy

5,41%

27,34%

Smołdzino

53 miesiące

16,11%

93,45%

Mielenko II

33 miesiące

10,06%

30,17%

Gąski I 650

29 miesięcy

7,44%

18,93%

Chłopy

43 miesiące

6,60%

25,74%

Pokaż więcej

Przesuń, żeby zobaczyć wszystkie kolumny

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.











    * Pole obowiązkowe