Kotlina Kłodzka i jej najbliższe okolice to tereny wyjątkowo urokliwe. Z jednej strony znajdują się tam całe połacie pól, lasów i kilometry rzek, pozwalające odetchnąć od codziennego zgiełku. Z drugiej nie brak też sposobów na aktywny wypoczynek, licznych atrakcji i przepięknych miejsc, które warto odwiedzić. To sprawia, że kupno działki w tym regionie może przynieść ci korzyści na wielu różnorodnych poziomach.
Kotlina Kłodzka położona jest w Sudetach Środkowych. Otaczają ją Góry Bystrzyckie, Złote, Bardzkie, Masyw Śnieżnika i Wzgórza Włodzickie oraz Ścinawskie. Ze względu na różnorodność i zagęszczenie znajdujących się tam atrakcji oraz uzdrowisk, często jej nazwa wykorzystywana jest do potocznego opisywania całej ziemi kłodzkiej. Warto wiedzieć natomiast, że dzięki położeniu w tym regionie ogromu wspaniałych miejsc, turyści przyjeżdżają tam praktycznie przez cały rok.
Największą siłą Kotliny Kłodzkiej jest jej piękno ponad podziałami wywołanymi warunkami pogodowymi. Górskie szlaki są przemierzane przez turystów także chętnie latem, jak i zimą. Fani aktywnego wypoczynku i sportowych szaleństw natomiast znajdą atrakcje dla siebie praktycznie zawsze. Dodatkową zaletą tego unikatowego regionu jest jego różnorodność. W tej okolicy nie brak większych miejscowości, pełnych atrakcji i rozrywek. Bez problemu znajdziesz jednak również miejsce do błogiego wypoczynku, idealne dla osób oczekujących relaksu, ciszy i bliskości przyrody.
Lista zalet Kotliny Kłodzkiej jest wyjątkowo długa. Przekłada się to na zainteresowanie tymi terenami ludzi, którzy chcieliby stworzyć tam swoje miejsce na ziemi. Mowa tu zarówno o osobach zainteresowanych rozkręceniem własnego biznesu na turystycznym terenie, jak i tych, którzy szukają terenu pod swój prywatny domek letniskowy. W obu przypadkach doskonałą propozycją może być Osada Jaworek koło Czarnej Góry. Gwarantuje prywatność, ciszę i bliskość natury. Jednocześnie zapewnia przy tym sąsiedztwo uwielbianych atrakcji turystycznych, przepiękne widoki i atrakcje, dzięki którym nikt nie będzie się tam nudzić. Poniżej przygotowaliśmy listę 10 atrakcji, które musisz zobaczyć, odwiedzając Kotlinę Kłodzką i jej okolice. Przekonaj się, że jest to region, w którym każdy urlop będzie udany!
Śnieżnicki Park Krajobrazowy to jeden z najpiękniejszych regionów w naszym kraju. Kojarzony jest przede wszystkim z Masywem Śnieżnika, ale nie jest to jego jedyną zaletą. Do zaoferowania turystom i mieszkańcom pobliskich miejscowości ma bowiem o wiele więcej. Na jego terenie znajduje się aż 5 rezerwatów przyrody, a on sam idealnie nadaje się do wypoczynku, rekreacji i wielogodzinnych spacerów. Został utworzony w 1981 roku, a od Osady Jaworek dzieli go zaledwie 500 metrów. Bez problemu odwiedzisz go więc nawet na piechotę, czy organizując bardzo przyjemną wycieczkę rowerową, po urokliwej okolicy.
Opisywany region obejmuje swym zasięgiem wspomniany wcześniej Masyw Śnieżnika (z jego najwyższym szczytem – Śnieżnikiem, o wysokości 1425 m n.p.m.) i jeszcze jedno pasmo górskie – Góry Złote. Przez jego teren prowadzi wiele szlaków turystycznych pieszych. Są one bardzo zróżnicowane zarówno pod względem długości, jak i poziomu trudności. Dzięki temu praktycznie każdy piechur – nawet ten niedoświadczony i początkujący – znajdzie tam ścieżkę dla siebie.
Dodatkową atrakcją jest cieszące się sympatią podróżnych schronisko turystyczne „Na Śnieżniku”. Znajdziesz je na Hali pod Śnieżnikiem, do której dotrzesz z Osady Jaworek nawet na piechotę. Wystarczy jedynie, że kierować się będziesz do pobliskiego Międzygórza. Następnie wchodzisz już bezpośrednio na czerwony szlak, prowadzący w góry.
Bliskość Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego to bez wątpienia ogromny atut dla osób poszukujących miejsca położonego z daleka od tłumów. Jaworek to niewielka miejscowość, znajdująca się nieco na uboczu, a jednocześnie w pobliżu najpiękniejszych, naturalnych atrakcji w okolicy. Ze swoich okien podziwiać możesz najwyższe szczyty tego regionu, ciesząc się wszechobecną zielenią. Trudno o lepszą lokalizację na stworzenie domku letniskowego. Spędzisz cudowne chwile ze swoimi bliskimi, rodziną czy przyjaciółmi.
Z drugiej strony obecność parku krajobrazowego to potencjał inwestycyjny. W te regiony przyjeżdżają turyści nie tylko z pobliskich Czech i Wrocławia, ale też Katowic, Poznania czy innych regionów Polski. Wszyscy oni poszukują miejsca na wypoczynek, z daleka od codziennego pośpiechu i zgiełku. Ty natomiast możesz im to zaoferować.
Czarna Góra to szczyt mierzący 1205 m n.p.m. Położona jest w Masywie Śnieżnika. Od Osady Jaworek dzieli ją zaledwie nieco ponad 6 km. Jest to odległość idealna na spacer nawet dla niezbyt zaawansowanego piechura. Co prawda na szczyt dotrzeć można różnymi ścieżkami. W tym przypadku najwygodniej jest wybrać kolejno krótki odcinek zielonego szlaku do Międzygórza, a następnie niebieski i zielony, łączący się na ostatnim odcinku z czerwonym. Cała trasa jest spokojna i niezbyt wymagająca, ale za to zachwyca gości przepięknymi panoramami.
Warto wspomnieć, że Czarna Góra ma „ofertę” skierowaną także specjalnie dla miłośników jednośladów. W jej okolicy znajduje się kilka szlaków rowerowych. Co najważniejsze, mają one rozmaite poziomy trudności. Nie są zatem skierowane tylko do osób posiadających profesjonalne pojazdy górskie. Na szczególne wyróżnienie zasługują 3 trasy przystosowane do kolarstwa zjazdowego. Jedna z nich uważana jest za wyjątkowo trudną, co przysparza jej popularności. W 2009 roku na tym terenie odbyła się nawet jedna z edycji Pucharu Polski w downhillu, czyli ekstremalnym rodzaju kolarstwa górskiego.
Czarna Góra to jednak nie tylko piesze wycieczki i rowerowe szlaki turystyczne. Miejsce to – nie przez przypadek – dobrze znane jest miłośnikom sportów zimowych! Wszystko za sprawą wybudowanego w 1996 roku Ośrodka Narciarskiego Czarna Góra. Położony jest on na stokach opisywanej góry oraz Żmijowca. W jego skład wchodzi niezwykle rozbudowany kompleks z licznymi trasami narciarskimi, nartostradami, zapleczem gastronomicznym i szeregiem innych atrakcji dla turystów w różnym wieku. Przyjezdni skorzystać tam mogą m.in. z:
Wszystkie te atrakcje dostosowane są zarówno do potrzeb doświadczonych narciarzy, jak i amatorów zimowego szaleństwa. Nie mogło wśród nich zabraknąć także rozwiązań dla szczególnie wymagających dla profesjonalistów. Wymienić tu można m.in. trasę o czarnym stopniu skali trudności, która została tam poprowadzona. Jest ich w Polsce niewiele, co zapewnia Czarnej Górze znaczny rozgłos. Z Osady Jaworek do ośrodka narciarskiego dojedziesz w ok. 30 min. To znaczna oszczędność czasu i pieniędzy, bo infrastruktura hotelowa w tym miejscu nie należy do najtańszych. To natomiast stwarza też możliwości inwestycyjne. Wiele zarobić można bowiem dzięki turystom poszukującym komfortowych noclegów w atrakcyjnych cenach.
Śnieżnik jest czwartym szczytem (pod względem wysokości) w Koronie Gór Polskich. Mierzy 1425 m n.p.m. Pierwsze wzmianki o nim, o charakterze turystycznym, pochodzą z końca XVIII wieku. Od tego czasu wiele się zmieniło i obecnie jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc po polskiej stronie Sudetów Wschodnich. Na jego szczycie znajduje się znak graniczny. Przekroczenie go „przeniesie cię” prosto do naszego południowego sąsiada – Czech.
Przez Śnieżnik przechodzą dwa szlaki turystyczne, a jeden na nim się kończy. Żaden nie należy jednak do ekstremalnie wymagających. Na pewno bez problemu uda ci się zdobyć ten szczyt podczas pobytu w okolicach Kotliny Kłodzkiej. Mowa tu o szlakach:
Wycieczka z Osady Jaworek na Śnieżnik to rewelacyjny pomysł na spędzenie całego dnia aktywnie. Jeśli zależy ci na dłuższym spacerze, możesz przejść tę trasę pieszo. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, grunt to dotrzeć do Międzygórza. Tam natomiast wchodzisz już na szlak czerwony i wędrujesz aż do wcześniej opisywanego schroniska. Następnie odbijasz w lewo, na zielony szlak prowadzący prosto na szczyt. Jest to dość długa droga, bo mierzy ona nieco ponad 11 km w jedną stronę. Wraz z powrotem do domu zająć ci to więc może ok. 9 godzin. W okresie letnim, gdy dzień jest długi, nie powinno być to problemem. Zmęczenie bez wątpienia wynagrodzą ci za to wspaniałe widoki, krajobrazy i wszechobecna cisza i spokój.
Alternatywnie, część trasy możesz pokonać rowerem lub samochodem. Dzięki temu skrócisz swoją trasę o około godzinę w jedną stronę. Większość szlaku prowadzącego z Międzygórza natomiast nie jest specjalnie stroma i wymagająca. Po drodze też możesz zatrzymać się na posiłek w schronisku i nabrać sił przed dalszą drogą. Zawsze możesz również zorganizować weekendowy wypad, planując nocleg w budynku PTTK „Na Śnieżniku”. Po przespanej nocy możesz zaplanować zejście np. niebieskim szlakiem ku Dzikiemu Zboczu. Przy nim odbijesz na żółtą ścieżkę, prowadzącą także do Międzygórza. Po takiej przygodzie wypoczynek we własnym domku letniskowym w Osadzie Jaworek będzie dla Ciebie niesamowitą przyjemnością.
Sanktuarium „Maria Śnieżna” to skrócona nazwa Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości „Maria Śnieżna”. Jest to sanktuarium maryjne, położone tuż pod szczytem góry Igliczna w Masywie Śnieżnika. Znajduje się w niesamowicie urokliwym, górskim kościółku, do którego prowadzi wiele pieszych szlaków. Część turystów nawet nie wie, że pierwotnie w miejscu tego budynku znajdowała się ludowa figura Maryi. Trzymała ona w ramionach Dzieciątko. Ustawiona była pod konarami potężnego buka, a przywiózł ją tam wójt pobliskiego Wilkanowa w 1750 roku z pielgrzymki do Austrii.
Do sanktuarium najłatwiej dotrzeć z Międzygórza. Spacer z Osady Jaworek nie powinien zająć ci więcej niż 1,5 godziny w jedną stronę. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest podążanie szlakiem zielonym, który odbija od ul. Wojska Polskiego. W ten sposób nie musisz nawet wchodzić do żadnej większej miejscowości. Alternatywnie wybrać też możesz szlak czerwony, rozpoczynający się zaraz przed Międzygórzem, w okolicy Wodospadu Wilczki. Obie trasy są bardzo spokojne i wiodą przez mniej popularne wśród turystów tereny.
Jeśli zależy ci na nieco dłuższym spacerze, przejdź przez Międzygórze i odbij w lewo. Tam wiedzie szlak żółty oraz niebieski. Ostatni z wymienionych to słynny Szlak Świętego Jakuba. Masz więc szansę przejść niewielki odcinek najsłynniejszej trasy w całej Europie. Po dotarciu na miejsce – za symboliczną opłatą – wejdziesz do budynku sanktuarium i zwiedzisz jego wnętrze. U jego stóp natomiast jest wspaniały, choć nieoficjalny, punkt widokowy. Roztacza się z niego imponujący widok na cały Rów Górnej Nysy i Masyw Śnieżnika.
W pobliżu znajduje się Schronisko na Iglicznej, oferujące zarówno przepyszny bufet, jak i noclegi. Co ciekawe, powstało ono w 1880 roku, a początkowo było gospodą. Stworzono ją z myślą o pielgrzymach odwiedzających sanktuarium Marii Śnieżnej. Jego pierwotna nazwa to „Maria Schnee”, a po przejęciu przez PTTK w 1950 roku obiekt nazywał się „Maria Śnieżna”. Zmieniono to na „Na Iglicznej” dopiero po zastrzeżeniu nazwy przez właścicieli sanktuarium.
Wielokrotnie już w tym artykule padała nazwa miejscowości Międzygórze. Wszystko przez to, że stanowi ona idealny punkt wypadowy do wycieczek górskich. Krzyżują się tam praktycznie wszystkie szlaki turystyczne w okolicy. Wejdziesz stamtąd na wszystkie najpiękniejsze szczyty w okolicy – zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej. Co więcej, miasteczko to położone jest zaledwie ok. 2 km od Osady Jaworek. Dotrzesz więc tam spokojnie spacerkiem w pół godziny, zależnie od celu Twojej wycieczki. Jeśli zdecydujesz się na jazdę samochodem, to za kierownicą spędzisz dosłownie kilka minut.
Międzygórze ma interesującą historię i pochwalić się może licznymi atrakcjami wartymi odwiedzenia. Warto wiedzieć, że początki tej osady sięgają XVI wieku. Wtedy to węglarze oraz drwale rozpoczęli zakładanie w tej okolicy osiedli. Jeszcze na początku kolejnego wieku prowadzono tam wydobycie rudy żelaza, które upadło po wojnie trzydziestoletniej. To też sprawiło, że ludność zajęła się głównie tkactwem i leśnictwem. Wszystko zmieniło się jednak w XIX wieku za sprawą ks. Marianny Orańskiej.
To właśnie dzięki niej Międzygórze stało się popularną i lubianą miejscowością z zabudową w stylu szwajcarskim. O jej unikatowym klimacie zrobiło się głośno na arenie międzynarodowej. Podkreślano szczególnie jej znaczenie dla turystyki pieszej i górskiej. Tam też w 1965 roku nagrano pierwszy odcinek kultowego serialu „Czterej pancerni i pies”.
Jak zapewne już się domyślasz, miasto to pełne jest unikatowych zabytków. Rzeczywiście Międzygórze odwiedzić powinien każdy miłośnik historii oraz budynków “z duszą”. Szczególną uwagę natomiast warto zwrócić na:
To oczywiście tylko część wyjątkowych budynków, na które warto zwrócić uwagę, podczas spaceru. Wspominany wcześniej „szwajcarski charakter” miejscowości dostrzeżesz dosłownie na każdym kroku. W połączeniu z przepięknymi, górskimi krajobrazami, spędzić możesz na odkrywaniu jej tajemnic kilka godzin.
Jeśli masz nieco więcej czasu, wybierz się na „Transgraniczny szlak Królewny Marianny Orańskiej”. Podążając tą ścieżką, trafisz do licznych miejsc interesujących z historycznego punktu widzenia. Poznasz fascynujące fakty z przeszłości zarówno miasta, jak i całego regionu. Wiele dowiesz się też o postaci, która zrobiła tak dużo dla całego regionu.
Planując budowę domku letniskowego w Osadzie Jaworek lub inwestując w nią, aby przyjmować w przyszłości turystów, warto wiedzieć o licznych atrakcjach w okolicy. Przyjrzyjmy się w tym punkcie takim miejscom, które bez wątpienia spodobają się nie tylko dorosłym podróżnym, ale i ich pociechom. Region ten otwarty jest na wszelkich przyjezdnych, więc lista mogłaby być naprawdę długa. My skupimy się natomiast na dwóch obiektach, odwiedzanych najchętniej przez całe rodziny.
Na pierwszym miejscu znalazł się oczywiście kultowy i znany w całej Polsce Ogród Bajek. Zlokalizowany jest w Międzygórzu, a od Osady dzieli go mniej niż 10 kilometrów. Położony jest na zboczu Lesieńca. Stromy układ oraz otaczający go las tylko dodaje klimatu kolorowym, bajkowym rzeźbom. Zgromadzone są tu dziesiątki figurek, nawiązujących do baśni, bajek, ale i legend czy filmów animowanych. Ogromne zainteresowanie wzbudza zawsze miniatura kamiennej wieży widokowej, która niegdyś znajdowała się na szczycie Śnieżnika.
Niecałe 25 km od Osady leży Stara Morawa. Znajdziesz ją między Bolesławowem a Lądkiem-Zdrój. To popularna miejscowość zarówno wśród turystów, jak i okolicznych mieszkańców. Wszystko dlatego, że znajduje się tam strzeżone kąpielisko, które uwielbiają wszystkie dzieciaki w okolicy. Gdy przyjdzie lato, przyciąga ono gości praktycznie w każdym wieku. Jest tam infrastruktura gastronomiczna, a także Wake Park, czyli miejsce, gdzie możesz popływać na wakeboardzie. To świetna rozrywka, szczególnie w upalne dni.
Po drodze do wcześniej wspominanego Ogrodu Bajek zapewne przechodził będziesz obok dwóch innych, imponujących atrakcji. Mowa tu o Zaporze Wodnej Międzygórze oraz Rezerwacie Wodospad Wilczki.
Pierwszy obiekt jest w pełni użytkowy i niejednokrotnie chronił już te tereny przed okresowymi powodziami. Ma ponad 29 metrów wysokości, 108 m długości i jest udostępniona dla turystów. Sam spacer po nim zapewnia niezapomniane wrażenia, potęgowane dodatkowo przez przepiękne widoki roztaczające się wokół. Zaledwie kilka kroków dalej trafić możesz na Wodospad Wilczki, który jest najwyższym i największym wodospadem w Masywie Śnieżnika. Woda spada w tym miejscu z wysokości 22 m. Cały teren przeszedł kilka lat temu kompleksową rewitalizację. Obecnie jest więc przystosowany do zwiedzania. Na spacerach z dziećmi po okolicy spędzić możesz z przyjemnością całe popołudnie.
Lubianymi przez turystów atrakcjami o niepowtarzalnym klimacie są kopalnie. W niedalekim sąsiedztwie Osady Jaworek znajdziesz je aż dwie – złota oraz uranu. Pierwsza z wymienionych jest nieco oddalona, bo znajduje się w Złotym Stoku. Mimo to jednak dojazd do niej nie zajmie ci mniej niż godzinę, bo do pokonania masz tylko ok. 40 km. Na miejscu natomiast będziesz miał szansę pokonać trasę przechodzącą przez sztolnie dawniej wykorzystywane do wydobycia prawdziwego złota. Ponadto często organizowane są tam atrakcje specjalne, takie jak np. przepływy łodziami przez zalaną sztolnię, warsztaty płukania złota czy zwiedzanie średniowiecznej osady.
Znacznie bliżej, bo zaledwie 15 km od Osady, znajdziesz Kopalnię Uranu Kletno. Był to tajny, radziecki obiekt, działający w latach 50. XX wieku. Znany był pod kryptonimem Kopaliny. Ostatnie wejście do korytarzy zostało odstrzelone w 1953 roku. Podziemna trasa turystyczna tzw. Sztolnią Fluorytową została oficjalnie otwarta w 2002 roku i naprawdę robi wrażenie.
Ostatnia atrakcja, którą prezentujemy w tej sekcji, to tajemnicza Jaskinia Niedźwiedzia. Położona jest nieco dalej od Jaworka, ale nadal nie są to znaczne odległości. Miejsca te dzieli od siebie zaledwie nieco ponad 13 km. Dotrzesz tam łatwo, skręcając przy Schronisku „Na Śnieżniku” na niebieski lub żółty szlak. Co prawda wymaga to ok. 4-godzinnego spaceru w jedną stronę, ale zdecydowanie jest to tego warte.
Jaskinia znajduje się na prawym zboczu doliny Kleśnicy i okrzyknięta została jedną z największych w Polsce. Pochwalić się może też jednocześnie mianem najdłuższej w Sudetach. Choć odkryto ją przypadkiem już w 1966 roku, udostępniona została turystom dopiero w 1983 roku. Jej rozłożyste korytarze mierzą w sumie ok. 5 km. Trasa turystyczna to ok. 360 m z możliwością zobaczenia ok. 500 m wnętrza. Jej nazwa wynika z tego, że znaleziono w niej szczątki wielu zwierząt plejstoceńskich. Wśród nich znalazł się też słynny niedźwiedź jaskiniowy.
Choć Osada Jaworek położona jest nieco na uboczu, błyskawicznie dotrzesz z niej do większych miast. Jednym z najbliższych jest Bystrzyca Kłodzka. Dzieli ją od Osady nieco ponad 15 km. Dotrzesz tam samochodem w mniej niż 20 minut. Znajdziesz tam wszystkie potrzebne ci sklepy czy punkty usługowe. To idealny balans między wygodą i komfortem a spędzaniem urlopu w cichym i spokojnym miejscu, z daleka od tłumów ludzi i ulicznych korków.
Bystrzyca Kłodzka ma do zaoferowania gościom o wiele więcej niż tylko sklepy. Znajdziesz w niej i jej najbliższej okolicy liczne atrakcje, na zobaczenie których warto poświęcić dłuższą chwilę. Jeśli wypoczywasz w Kotlinie Kłodzkiej, to zdecydowanie powinieneś przyjechać do tego miasta co najmniej na jeden dzień. W tym czasie zaplanuj odwiedzenie m.in.:
Udało Ci się zwiedzić już wszystkie opisane przez nas atrakcje w okolicy? W takim razie możesz wybrać się na nieco dłuższą wycieczkę – do Kłodzka. To największe miasto w całym regionie. Dojedziesz tam samochodem w około 30 minut, bo Osadę Jaworek dzieli od niego nieco ponad 30 km. Na miejscu spodziewać się możesz kolejnej dawki atrakcji i interesujących obiektów, wartych odwiedzenia. To miasto jest kolejnym dowodem na to, że Kotlina Kłodzka pozytywnie zaskoczyć może zarówno turystów, jak i swoich mieszkańców.
Pierwszym miejscem, które warto odwiedzić w tym mieście, jest bez wątpienia Twierdza Kłodzko. Pełniła ona funkcję systemu obronnego w XVII i XVIII wieku, a obecnie odgrywa przede wszystkim rolę turystyczną. Cała jej powierzchnia to blisko 30 hektarów. Goście zwiedzić natomiast mogą trasę (wraz z częścią podziemną) o długości ok. 1 km. Ponadto na jej terenie działa grupa rekonstrukcyjna. Odbywają się także liczne wydarzenia kulturalne, jak np. rekonstrukcja bitwy z okresu wojen napoleońskich. Wielu podróżnych nawet nie wie, że to właśnie tam w 1970 roku nakręcono ostatni odcinek „Czterech pancernych i psa”.
Po zobaczeniu Twierdzy Kłodzko na własne oczy możesz czuć potrzebę zgłębienia historii tych ziem jeszcze dokładniej. Jeśli fascynują Cię takie „podróże w czasie”, to koniecznie wybierz się do Muzeum Ziemi Kłodzkiej. W ten sposób dowiesz się znacznie więcej o terenach, na których możesz stworzyć własny domek letniskowy lub rozpocząć inwestycje w sektorze turystycznym. Placówka muzealna została otwarta w 1963 roku i do tej pory bezustannie się rozrasta. Zwraca uwagę nie tylko na przeszłość tych ziem, ale i aspekty geograficzne, geologiczne, spuściznę kulturową czy sztukę regionalną.
Wisienką na torcie, pozwalającym odkryć przeszłość Kłodzka, jest Podziemna Trasa Turystyczna im. Tysiąclecia Państwa Polskiego. Rozciąga się ona na dystansie około 600 metrów, tuż pod miastem. Wielu turystów, przemierzających urokliwe ulice „na powierzchni”, nawet nie wie, że tuż pod ich stopami tętni życiem „drugi poziom” miasta. Atrakcja została otwarta w 1976 roku, a ekspozycje zaaranżowane w odrestaurowanych piwnicach prezentują codzienność średniowiecznej miejscowości. Przed laty tego rodzaju „podziemia” służyły przede wszystkim jako miejsca schronienia przed zagrożeniami oraz magazyny żywności. Niejednokrotnie miały nawet dwa poziomy.
W Kotlinie Kłodzkiej i wokół Osady Jaworek jest tak wiele atrakcji, że możesz odwiedzać to miejsce każdego roku. Zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym, na pewno nie będziesz się nudzić. Szybko przekonasz się, że do życia w bliskości z naturą łatwo się przyzwyczaić. Panująca wokół cisza jest na wagę złota, szczególnie jeśli na co dzień mieszkasz w większym mieście. W dodatku bliskość większych miejscowości gwarantuje ogromną wygodę w codziennym życiu. Inwestując w te tereny, otwierasz się jednak na jeszcze jedną możliwość: wycieczki międzynarodowe.
Wielu Polaków jeździ z Kotliny Kłodzkiej do Czech, ale i nasi sąsiedzi chętnie odwiedzają nas. Z Jaworka do miejscowości Dolni Morava i Horni Morava dojedziesz samochodem w nieco ponad pół godziny. Możesz też nieco dłużej jechać na rowerze, podziwiając przepiękne widoki. Ze względu na górski teren na opcję tę powinny zdecydować się osoby o dość dobrej kondycji fizycznej. Po co jednak przekraczać południową granicę? Otóż wspomniane miasteczka są punktami wypadowymi do wielu wspaniałych atrakcji.
Po zostawieniu tam samochodu wyruszyć możesz np. do Sky Bridge 721. To najdłuższy wiszący most na świecie, którego przejście zapewni ci niesamowity zastrzyk adrenaliny. Ścieżka zawieszona jest na wysokości ok. 1130 m n.p.m. Na miejsce możesz dostać się na piechotę lub kolejką. Druga opcja jest zdecydowanie szybsza, ale gdy pogoda dopisuje, polecamy spacer. Od dolnej stacji kolejki nie powinien on zająć ci dłużej niż 2 godziny. Po drodze będziesz natomiast delektować się przepięknymi widokami i bardzo przyjemnie poprowadzoną ścieżką. Tuż obok jest też spiralna, drewniana wieża widokowa, z której podziwiać możesz piękną, górską panoramę całej okolicy.
Będąc w Czechach, warto zaplanować sobie też – przynajmniej krótką – wycieczkę pieszymi szlakami górskimi. Niedaleko Sky Bridge 721 jest Wodospad Małe Morawy oraz Wodospad Prudkeho Potoka. W okolicznych miejscowościach nie brak zresztą zarówno infrastruktury turystycznej, jak i gastronomicznej. Jest to więc kapitalna okazja do spróbowania przepysznej, czeskiej kuchni.
Podczas kilkudniowego urlopu w Kotlinie Kłodzkiej nie dasz rady odwiedzić wszystkich atrakcji i obiektów wartych zobaczenia. Przegapisz wiele atrakcji i aktywności, które zachwyciłyby ciebie oraz twoich najbliższych. Co więcej, krótkie wczasy pozbawią cię szansy na regularne powroty w to wyjątkowe miejsce, kiedy tylko będziesz mieć na to ochotę. Niestety ceny noclegów stale rosną. Znalezienie hotelu w atrakcyjnej lokalizacji, a zarazem w przystępnej cenie, graniczy z cudem. Istnieje jednak sposób na uporanie się z tym przykrym problemem.
Rozwiązaniem jest Osada Jaworek, położona w miejscowości Jaworek, tuż przy Międzygórzu, u stóp Czarnej Góry. Jej lokalizacja została bardzo dokładnie przemyślana. Właśnie dlatego jest to idealna szansa na kupienie działki budowlanej lub rolnej/rekreacyjnej. Każda z nich jest blisko najpopularniejszych atrakcji regionu, a zarazem nieco dalej od wielkich miast czy tłumów turystów. To prawdziwa okazja – zarówno biznesowa, jak i życiowa. Możesz bowiem wykorzystać ją na wiele rozmaitych sposobów.
Jeśli zechcesz, Osada Jaworek stanie się Twoim nowym domem. Wspaniałą, spokojną okolicę, docenią miłośnicy przyrody i natury. Z daleka od trosk i kłopotów będziesz mógł wieść z rodziną spokojne życie, ciesząc się jednocześnie turystycznymi urokami Kotliny Kłodzkiej. Równie dobrze jednak możesz postawić w tym miejscu domek letniskowy. W ten sposób odkryjesz te tereny stopniowo i bez jakiegokolwiek pośpiechu. Nigdy nie będziesz martwić się wzrostami cen noclegów czy brakiem wolnych łóżek. Ostatnia opcja to natomiast inwestycja, która szybko zacznie na siebie zarabiać. Chętnych na odwiedzanie ziemi kłodzkiej nie brakuje. Przyjeżdżają tam ludzie nie tylko z całej Polski, ale i ze świata. Możesz na tym skorzystać, oferując im coś, czego nigdzie w okolicy nie znajdą.
Wybierz inwestycję:
PRZED:
Działka inwestycyjna
59 zł / m2
53 zł / m2
45 zł / m2
65 zł / m2
39 zł / m2
30 zł / m2
430 zł / m2
375 zł / m2
PO:
Działka budowlana z
infrastrukturą
245 zł / m2
280 zł / m2
244 zł / m2
350 zł / m2
181 zł / m2
200 zł / m2
1476 zł / m2
716 zł / m2
Co zrobiliśmy:
Wydzieliliśmy wszystkie działki
Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane
Uzyskaliśmy pozwolenia na budowę
Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej
Podłączyliśmy sieć wodociągową do działek
Wydzieliliśmy wszystkie działki
Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane
Utwardziliśmy drogę
Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej
Podłączyliśmy działki do sieci gazowej
Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej
Wydzieliliśmy wszystkie działki
Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane
Utwardziliśmy drogę
Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej
Podłączyliśmy działki do sieci gazowej
Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej
Wydzieliliśmy wszystkie działki
Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane
Utwardziliśmy drogę
Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej
Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej
Podłączyliśmy działki do sieci gazowej
Wydzieliliśmy wszystkie działki
Utwardziliśmy drogę
Uzyskaliśmy decyzję o warunkach zabudowy
Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej
Wydzieliliśmy wszystkie działki
Utwardziliśmy drogę
Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane
Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej
Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej
Wydzieliliśmy wszystkie działki
Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane
Utwardziliśmy drogę
Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej
Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej
Podłączyliśmy działki do sieci gazowej
Wydzieliliśmy wszystkie działki
Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane
Uzyskaliśmy pozwolenia na budowę
Podłączyliśmy działki do sieci gazowej
Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej
Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej
Inwestycja
czas inwestycji w miesiącach
zysk w skali roku
Całkowity zysk z inwestycji
Enklawa Dziwnówek
46 miesięcy
24,42%
131,06%
Mielno Marina
59 miesięcy
20,07%
145,75%
Gąski
186 miesięcy
13,59%
620,34%
Koniusza
72 miesiące
12,41%
101,74%
Jaworek
37 miesięcy
19,32%
72,41%
Gąski I
105 miesięcy
11,47%
158,63%
Mielenko II
34 miesiące
57,80%
264,15%
Osada Jaworek sektor C
49 miesięcy
32,89%
219,39%
Smołdzino
53 miesiące
20,73%
129,83%
Mielenko II
55 miesięcy
6,93%
35,93%
Mielno Marina
41 miesięcy
36,93%
192,63%
Jaworek Sektor C
54 miesiące
37,25%
315,74%
Jaworek Sektor C
54 miesiące
37,35%
317,08%
Kameralne Kładno
50 miesiące
22,02%
129,15%
Gąski I 650
142 miesiące
12,02%
283,25%
Smołdzino
61 miesięcy
21,44%
168,46%
Smołdzino
61 miesięcy
21,44%
168,46%
Smołdzino
60 miesięcy
15,60%
106,44%
Mielenko
75 miesięcy
13,00%
114,71%
Mielenko II
53 miesiące
10,51%
55,47%
Mielno Molo
24 miesiące
24,68%
55,46%
Gąski II 950
59 miesięcy
10,29%
61,87%
Mielenko
72 miesiące
10,17%
78,82%
Mielenko
64 miesiące
8,25%
52,62%
Mielenko
64 miesiące
8,28%
52,88%
Chłopy
57 miesięcy
7,68%
42,11%
Chłopy
57 miesięcy
9,12%
51,38%
Wytowno
75 miesięcy
7,81%
60,04%
Gąski I 650
39 miesięcy
10,46%
38,18%
Wytowno
74 miesiące
8,22%
62,79%
Chłopy
55 miesięcy
5,41%
27,34%
Smołdzino
53 miesiące
16,11%
93,45%
Mielenko II
33 miesiące
10,06%
30,17%
Gąski I 650
29 miesięcy
7,44%
18,93%
Chłopy
43 miesiące
6,60%
25,74%
Przesuń, żeby zobaczyć wszystkie kolumny