Zakup wymarzonej działki to jedna z ważniejszych decyzji w życiu. Kupno gruntu pod zabudowę jednorodzinną, domek letniskowy lub lokal usługowy w atrakcyjnym lokalizacyjnie miejscu, wiąże się z nakładem pieniężnym, dlatego wymaga sprawdzania wielu czynników. Piękna działka nie zawsze będzie odpowiednią inwestycją – stanie się dopiero, gdy kupujący upewni się, że spełnia szereg ważnych wymogów.
Jedną z najważniejszych kwestii, którą należy sprawdzić, przystępując do zakupu działki jest plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli istnieje – co mówią jego zapisy w zakresie potencjalnej działki, jeśli natomiast nie ma planu – czy dla działki zostały wydane warunki zabudowy i jakie dają możliwości. Jeżeli zaś nie ma warunków zabudowy – czy jest możliwość ich uzyskania. Kolejnym, niezwykle ważnym czynnikiem jest sprawdzenie zapisu o zakazie zabudowy, który może mieć miejscowy plan zagospodarowania lub studium. Istnieje wiele przypadków działek, na których nie można postawić np. domku letniskowego, ani przyłączyć do nich mediów. Co ważne, jeśli działka ma powierzchnię poniżej 500 m2 NIE można na niej dokonać zgłoszenia budowy domku/domków letniskowych!
Kolejnym czynnikiem, który zawsze należy sprawdzić na etapie wyboru działki, lub podejmowania decyzji o zakupie konkretnego gruntu jest sprawdzenie czy działka ma dostęp lub bezpośredni dostęp do mediów. Jeżeli na samej działce nie są dostępne media – w jakiej są odległości i czy jest możliwość podłączenia do istniejącej sieci oraz w którym miejscu. Ważne jest także sprawdzenie czy sieć wodociągowa lub kanalizacyjna jest własnością prywatną – wtedy niezbędna będzie zgoda właściciela/właścicieli na przyłącze. Warto również dowiedzieć się jaki jest stan techniczny drogi dojazdowej do potencjalnej działki.
Kupno działki wymaga także sprawdzenia jej stanu fizycznego. Pierwszym krokiem jest zbadanie czy działka nie leży na terenie podmokłym lub czy nie wymaga wymiany gruntu. Następnie ważne jest sprawdzenie czy przy działce nie ma sieci gazowej, która ogranicza lub uniemożliwia zabudowę – strefa kontrolowana może wynosić nawet kilkadziesiąt metrów! Warto również dowiedzieć się czy przez działkę nie przebiega sieć napowietrzna, której strefa kontrolowana ogranicza możliwość zabudowy.
Nabywca nie może zapomnieć o kwestiach prawny, związanych z nieruchomością. Jego zadaniem jest sprawdzenie czy działka nie jest obciążona hipoteką – do tego potrzebny jest numer księgi wieczystej i sprawdzenie działu IV. Ważne jest upewnienie się czy w dziale III księgi wieczystej nie są wpisane prawa na rzecz osób trzecich, roszczenia lub ograniczenia, które utrudnią lub uniemożliwią rozporządzanie nieruchomością. Nieodzowne jest również zbadanie czy działka ma zapewniony dojazd pod kątem prawnym i faktycznym – do drogi prywatnej czy drogi publicznej oraz czy ma ona odpowiednią szerokość. Jeśli jest to droga prywatna, to warto dowiedzieć się jaki tytuł prawny nabywa się przy zakupie do korzystania z niej w pełni. Ważne jest także zasięgnięcie informacji ilu jest współwłaścicieli drogi – przed pracami prowadzonymi w drodze np. przeprowadzeniem wody lub prądu konieczne jest uzyskanie zgody wszystkich współwłaścicieli.
Kupując grunt nie należy zapomnieć, aby sprawdzić jak jest położona działka. Warto zainteresować się innymi czynnikami niż tylko faktem, czy grunt położony jest w atrakcyjnym miejscu. Jej lokalizacja wiąże się bowiem również z kwestiami prawnymi, np. w sytuacji, gdy działka usytuowana jest w pobliżu wiatraków – w ich sąsiedztwie występuje zakaz zabudowy. Mieszkanie w pobliżu wiatraków może mieć także negatywny wpływ na stan zdrowia! Kolejny krok to sprawdzenie czy grunty nie są objęte formą ochrony przyrody lub ochroną konserwatorską, a także czy działka położona jest w sąsiedztwie jeziora, rzeki, cieku wodnego, od którego należy odsunąć się z zabudową nawet na 100 m.
Powyższa lista, nie jest listą zamkniętą – przed zakupem każdej działki sprawdzamy ponad 50 parametrów, dzięki czemu możemy zaproponować naszym Klientom tylko sprawdzone i wyselekcjonowane grunty – www.saveinvest.pl.