W przypadku braku MPZP prezes SaveInvest, Robert Tomaszewski radzi inwestorom wnioskować o uzyskanie warunków zabudowy.
Nie wszystkie tereny naszego kraju objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. A to jego zapisy decydują o przeznaczeniu działki oraz możliwości jej zabudowy.
W przypadku braku uchwały dotyczącej MPZP inwestorzy mogą ubiegać się o ustalenie warunków zabudowy terenu. W przyszłości stanowić będą one podstawę do wydania pozwolenia na budowę.
Zadaniem decyzji o warunkach zabudowy jest ustalenie czy planowana inwestycja budowlana nie zakłóci ładu przestrzennego. Kolejna kwestia to czy spełnia warunki określone przez obowiązujące prawo.
O warunki zabudowy wskazanego terenu może wystąpić każdy. Zdaniem Roberta Tomaszewskiego Prezesa Zarządu i Dyrektora Zarządzającego firmy SaveInvest jest to doskonałym rozwiązaniem dla osób, które dopiero zamierzają dokonać zakupu działki. Jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji kupna będą mieć świadomość, czy istnieje możliwość jej zabudowy, a jeśli tak, to jakie warunki musi spełniać. Decyzja o warunkach zabudowy nie tylko wskazuje rodzaj inwestycji budowlanej jaki można zrealizować na wskazanej działce. Pokazuje również jej szczegóły, czyli wielkość budynków, ich rozmieszczenie, a nawet w niektórych przypadkach kolor elewacji.
Organem uprawnionym do wydania decyzji o warunkach zabudowy jest wójt, burmistrz bądź prezydent miasta. W ich imieniu procedurę związaną z wydaniem decyzji może się zająć wydział urbanistyczny, geodezji oraz planowania przestrzennego. Ponieważ ustalenie warunków zabudowy wymaga szczegółowej konsultacji różnych organów samorządu terytorialnego termin rozpatrzenia wniosku wynosi dwa miesiące i w wielu przypadkach jest przekraczany. Postępowanie w sprawie może zostać zawieszone w uzasadnionych przypadkach, takich jak dla przykładu planowanie przez gminę sporządzenia MPZP. Termin zawieszenia postępowania nie może jednak przekroczyć dwunastu miesięcy, od dnia złożenia wniosku o wydanie decyzji.
Robert Tomaszewski wyjaśnia również, że wydanie decyzji o warunkach zabudowy musi spełniać określone przepisami prawa przesłanki. Decyzja nie może być sprzeczna z innymi obowiązującymi umocowaniami prawnymi, takimi jak chociażby ustawa o ochronie środowiska czy zabytków. Ponadto działka, której mają dotyczyć warunki zabudowy musi posiadać bezpośredni, bądź pośredni dostęp do drogi publicznej. A ponadto „dobre sąsiedztwo” czyli w najbliższej odległości powinny być inne zabudowania. Organ ma bowiem obowiązek przeanalizować obszar o wielkości odpowiadającej minimum 3-krotności szerokości działki. Ważne jest również odpowiednie uzbrojenie działki. Odstępstwem od tego warunku jest złożenie planów dotyczących wykonania w najbliższym czasie wymaganego przepisami prawa budowlanego uzbrojenia.
Od niekorzystnego rozstrzygnięcia zawartego w decyzji o wydanie warunków przysługuje wnioskodawcy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Aby stało się ono skuteczne należy je złożyć w terminie nie przekraczającym czternastu dni od jej doręczenia.
Ponieważ procedura związana z zakupem działki stanowiącej inwestycję na przyszłość jest dość skomplikowana i wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy, warto skorzystać z pomocy zewnętrznej firmy.