W jaki sposób odwołać się od decyzji wymiarowej, która nie została wydana wszystkim współwłaścicielom?
Należy uregulować istniejące zobowiązanie i na drodze powództwa cywilnego domagać się zwrotu części należności od pozostałych współwłaścicieli. Takie rozwiązanie dedykuje się spółkom, które są po pierwsze w stanie w szybkim czasie zapłacić należność. Po drugie mają szanse na polubowne rozliczenie z resztą współwłaścicieli.
Istnieje możliwość złożenia przez współwłaściciela odwołania do samorządowego kolegium odwoławczego (SKO). Swoje roszczenia może argumentować naruszeniami prawa procesowego oraz materialnego. Jest on bowiem w gorszej sytuacji procesowej, niż współwłaściciel, który nie otrzymał decyzji wymiarowej od organu podatkowego. Przypominając, że zgodnie z założeniami solidarnego obowiązku podatkowego, fiskusa obowiązuje wydawanie decyzji wszystkim właścicielom. Takie uchybienie jest ewidentnym naruszeniem procedury podatkowej. Co warto podkreślić, zdaniem specjalistów z Saveinvest, gdy to decyzja ostateczna wspomniany wcześniej argument decyduje o możliwym nieważnych charakterze decyzji. Dodatkowo, w myśl art. 3 ust. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych organy podatkowe muszą respektować przepisy o solidarnym obowiązku podatkowym współwłaścicieli nieruchomości. W związku z powyższym zobowiązani są do wydania decyzji wymiarowej każdemu ze współwłaścicieli. Jeśli SKO nie uwzględni odwołania – jego decyzje zazwyczaj mają ostateczny charakter – zaistnieje konieczność zapłaty podatku. W takim przypadku można skierować skargę do sądu administracyjnego.
Na etapie postępowania egzekucyjnego, gdy na podstawie deklaracji wystawiono tytuł wykonawczy, pomimo obowiązku wydania decyzji wymiarowych, współwłaściciel może wnosić o umorzenia postępowania z racji niedopuszczalności egzekucji administracyjnej.