W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sposób przyszłego przeznaczenia terenu wstępnie określa studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dlatego jego ustalenia mogą mieć ogromne znacznie przede wszystkim dla osób, które planują rozpoczęcie wszelkiego rodzaju inwestycji o charakterze budowlanym.
MPZP powstaje w oparciu o wcześniej opracowane i uchwalone studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Plan nie może naruszać jego ustaleń, a jedynie bardziej szczegółowo oraz dokładniej określać przeznaczenie wybranego obszaru terenu gminy bądź miasta.
Plan zagospodarowania przestrzennego określa przeznaczenie wyznaczonego terenu, które jest bezwzględnie przestrzegane natomiast studium wstępnie określa plany związane z zagospodarowaniem całego obszaru należącego do gminy. Zawarte w studium zapisy już wstępnie określają obszar terenów o charakterze rolnym oraz tereny przeznaczone pod różnego rodzaju zabudowę. Ponadto wskazują przyszłe szlaki komunikacyjne i obszary chronione.
Jak wyjaśnia Robert Tomaszewski, Prezes Zarządu SaveInvest, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego jeszcze przed uchwaleniem MPZP może okazać się szalenie pomocnym narzędziem w zainwestowaniu w kupno terenów rolnych, które w przyszłości zostaną przekształcone pod różnego rodzaju zabudowę. Zdobycie wiedzy, o tym że interesująca nas działka, po uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego będzie miała charakter budowlany jest gwarantem intratnej inwestycji, której w przyszłości znacznie wzrośnie wartość rynkowa. Dla ułatwienia najkorzystniejszego wyboru działki jako inwestycji finansowej warto skorzystać z usług profesjonalistów.
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego jest dokumentem ogólnodostępnym. Ponadto tak samo jak w przypadku MPZP można ubiegać się o jego wypis i wyrys po wcześniejszym wniesieniu ustalonej kwoty opłaty skarbowej.
Nie każdy ma świadomość, że istnieje możliwość wpływania na zapisy jakie będzie zawierało studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Już w chwili ogłoszenia przez gminę przystąpienia do prac związanych z jego uchwaleniem można wnioskować o przekształcenie działki o charakterze rolnym na działkę budowlaną. Wniosek można również złożyć w momencie udostępnienia studium do publicznego wglądu.
Zdaniem Roberta Tomaszewskiego istnieje również możliwość ubiegania się o zmianę zapisów już w uchwalonym studium. Ale ze względu na dość skomplikowaną procedurę, która wymaga czasu i fachowej wiedzy jest to dość trudne do zrealizowania przedsięwzięcie. Zmiana przeznaczenia działki w przypadku obowiązywania MPZP również wymaga z pierwszej kolejności naniesienia zmian w zapisach studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.