Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

10 miejsc, które musisz zobaczyć w okolicy Jarosławca

Bartosz Antos
21 lipca 2023
Atrakcje
Relaks

Wakacje w Jarosławcu to doskonały pomysł na wypoczynek. Mowa tu zarówno o całkowitym relaksie, jak i pomysłach na aktywne spędzanie wolnego czasu. W okolicy jest bardzo wiele obiektów, które powinieneś zobaczyć. Nie zawiedziesz się, odwiedzając ten region z rodziną lub przyjaciółmi, ale i samemu na pewno znajdziesz ciekawe zajęcia dla siebie. Co więcej, działki w tym regionie mogą być nie tylko inwestycją. Są też sposobem na znalezienie własnego miejsca na Ziemi.

Największą zaletą Jarosławca i jego okolic jest ich imponująca różnorodność. Z jednej strony miejscowość ta gwarantuje turystom i mieszkańcom bliskość Morza Bałtyckiego. Nie przeszkadza to jednak także w zapewnieniu ogromu terenów zielonych, takich jak lasy, pola, a nawet pobliski park krajobrazowy.

Na tym jednak nie koniec. Zawiedzeni nie będą również fani aktywnych form wypoczynku oraz nowoczesnych, ciekawych atrakcji. Czekają tam na ciebie całe kilometry tras pieszych i rowerowych, parki wodne, a nawet stok narciarski! Wisienką na torcie są natomiast liczne zabytki i miejsca, które po prostu musisz zobaczyć na własne oczy.

Poniżej stworzyliśmy listę 10 miejsc wartych zobaczenia w Jarosławcu oraz jego okolicy. Są one bardzo zróżnicowane, więc powinny trafić w gusta osób o różnych potrzebach. Spodobają się nie tylko turystom, poszukującym noclegów na kilka dni. To także kapitalne propozycje dla osób chcących kupić własną działkę pod inwestycję lub w celu postawienia własnego domku letniskowego. Enklawa Jarosławiec nadaje się do tego idealnie. Nigdy nie dopadnie cię w niej nuda – niezależnie od pory roku.

1.  Polski Dubaj, czyli największa sztuczna plaża w Europie

Pierwszą i najpopularniejszą ikoną Jarosławca jest tzw. polski Dubaj. To największa, sztuczna plaża nie tylko w naszym kraju, ale i w całej Europie! Rozciąga się wzdłuż ulicy Leśnej i Nadmorskiej. Z Enklawy Jarosławiec spacerkiem dotrzesz do niej w mniej niż pół godziny.

Sztuczna plaża ma powierzchnię 5 hektarów. Pierwotnie budowana była z myślą o ochronie przed osunięciem najwyższego wybrzeża klifowego na Pomorzu Środkowym. Szybko jednak okazało się, że oprócz tego w 2018 roku powstała przy okazji jedna z największych atrakcji naszego kraju. Uznawana jest za największą operację wykonaną z myślą o ochronie morskiego brzegu, jaka kiedykolwiek miała miejsce w Polsce.

Każdego roku “polski Dubaj” przyciąga plażowiczów nie tylko z całego kraju, ale i świata. Kusi ogromnymi połaciami złotego piasku, pozwalającymi na wygodny wypoczynek. W sezonie wysokim goszczą tam setki tysięcy ludzi, spragnionych słonecznych kąpieli oraz pływania w falach Bałtyku. Na miejscu nie brak natomiast również innych atrakcji. Dzięki nim na plaży możesz spędzić cały dzień, nie nudząc się nawet przez chwilę. Mowa tu m.in. o wydzielonych terenach do gry w siatkówkę plażową czy uprawiania innych sportów. W okolicy znajdziesz też wiele beach barów i wygodnych miejsc, przeznaczonych do relaksu.

Działki budowlane w Jarosławcu

Zobacz

Uwielbiasz kąpiele w Morzu Bałtyckim? Jeśli tak, to mamy dla ciebie kapitalną wiadomość. Zwykle nasz Bałtyk postrzegany jest jako dość chłodny. W Jarosławcu jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Dzięki powstaniu pewnego rodzaju “basenów” przy ogromnej plaży, woda jest w tym regionie dość płytka. Dodatkowo jej przepływ jest ograniczony, co wpływa na naprawdę wysoką i przyjemną temperaturę. W połączeniu z prażącym słońcem tworzy to idealne warunki do aktywnego wypoczynku od rana do wieczora.

Nie bez znaczenia są też atrakcje i interesujące miejsca znajdujące się w okolicy polskiego Dubaju. Jeśli do Jarosławca przyjedziesz ze swoim czworonożnym przyjacielem, koniecznie zaprowadź go na pobliską plażę dla psów. To region, w którym spotkasz także innych miłośników czworonogów. Twój pupil będzie mógł spędzić czas na szaleńczej zabawie w piasku z psimi kolegami. Ty za to bez trudu poznasz nowych ludzi, a może nawet sąsiadów!

W okolicy nie brakuje również lasu i specjalnie wydzielonych ścieżek spacerowych. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, żeby od czasu do czasu przerwać opalanie. Możesz wstać z ręcznika i rozprostować nogi, zwiedzając okolicę. Krajobraz w tej części Wybrzeża jest przepiękny, więc na pewno ta rozrywka szybko ci się nie znudzi.

W pobliżu nie brakuje oczywiście infrastruktury gastronomicznej. W końcu nie ma nic przyjemniejszego niż przepyszny obiad i zimne lody zjedzone po kilkugodzinnym opalaniu. Wybierz kuchnię, którą najbardziej lubisz i rozkoszuj się świeżymi daniami. Popularnością cieszą się rzecz jasna ryby od okolicznych rybaków. Ostateczna decyzja należy do ciebie, a wybór w okolicy jest ogromny.

2.  Kultowa przystań rybacka

Przystań rybacka w Jarosławcu to miejsce nie do podrobienia. Zacumowane kutry i okoliczne, niewielkie i tradycyjne zabudowania, tworzą unikatowy klimat, do którego chce się wracać. Zwróć uwagę na to, że nie jest to zwykła atrakcja. Lokalizacja ta służy zawodowym rybakom. To właśnie jej prawdziwa, oryginalna forma przyciąga także mieszkańców i turystów niezwiązanych z tym zawodem.

Fot. Pabloazory, CC BY-SA 4.0

Największą zaletą przystani rybackiej jest możliwość kupienia od ręki świeżych ryb. Jeśli wstaniesz wcześnie i dotrzesz tu rano, możesz kupić połów prosto od prawdziwego rybaka. Świeższej ryby nie znajdziesz naprawdę nigdzie, a zakup jest atrakcją samą w sobie. Co więcej, na pewno uda ci się wynegocjować atrakcyjną cenę, a przy okazji doświadczyć czegoś wyjątkowego.

Druga kwestia to aspekt kulturowy tej lokalizacji. W okolicy znajdziesz zabytkowy budynek stworzony z cegły. Jeszcze do 2019 roku znajdowała się w nim kultowa Tawerna Maltańska. Toczyło się w niej życie prawdziwego Wybrzeża. Obecnie czekają tu na ciebie smażalnie i sklepy rybne. O każdej porze zaopatrzysz się w nich w wysokiej jakości ryby, które możesz przygotować w swoim letnim domu.

Odwiedzając przystań rybacką, rozważ przy okazji wybranie się w prawdziwy rejs po Morzu Bałtyckim. Z pobliskiego pomostu wypływają bowiem statki wycieczkowe. To okazja do spojrzenia na Jarosławiec z zupełnie innej, nowej perspektywy. Z pewnością nie trzeba podkreślać, że to ciekawa atrakcja dla każdego, niezależnie od wieku. Możesz więc w ten sposób zaplanować przyjemny dzień z całą swoją rodziną.

Niedaleko znajdziecie też ścieżki prowadzące do wejścia na plażę nr 3, tamtejszego punktu widokowego oraz ujścia rzeki Głównicy. To klimatyczny zakątek, świetnie nadający się do spacerów. W sezonie wysokim okoliczne drzewa stanowią idealne schronienie przed promieniami palącego słońca. Z kolei zimą i jesienią chronią piechurów przed podmuchami chłodniejszego wiatru. Warto zabrać tam ze sobą aparat. W wielu miejscach, spomiędzy drzew, da się uchwycić perfekcyjne ujęcia plaży, morza i całej okolicy.

3.  Serce miejscowości, czyli Latarnia Morska Jarosławiec i Pomnik Rybaka

Miłośnicy monumentalnych budowli bez dwóch zdań powinni odwiedzić latarnię morską w Jarosławcu. Znajduje się ona przy ulicy Szkolnej 1, w samym sercu nadmorskiego kurortu. Ma 33,3 m wysokości, więc bez wątpienia dostrzeżesz ją z daleka. Na pewno też uda ci się spokojnie dotrzeć do niej nawet bez znajomości dokładnego adresu.

Fot. Henryk Bielamowicz, CC BY-SA 4.0

Pierwsze wzmianki dotyczące konieczności wybudowania latarni morskiej w tej miejscowości sięgają 1818 roku. Przejście od słów do czynów trwało 11 lat. Po tym czasie rozpoczęto budowę – dokładnie 380 metrów od brzegu morza. Oficjalne otwarcie obiektu miało miejsce z kolei w 1838 roku. W 1993 roku wpisano go natomiast na listę zabytków. W czasach świetności zasięg emitowanego światła wynosił aż 42 kilometry. Obecnie każdy może wejść na szczyt i podziwiać z niego malowniczą okolicę.

Drugim obiektem wartym zobaczenia w Jarosławcu jest Pomnik Rybaka. Znajduje się on na ulicy Szkolnej 4, zaraz obok latarni. Charakterystyczna postać z fajką w ustach, wyciągająca sieci, ubrana jest w historyczny, rybacki strój. Ta postać jest jasną wskazówką dotyczącą historycznych korzeni miejscowości. Już w XV wieku rybołówstwo pozostawało jednym z głównych źródeł dochodów wielu mieszkańców Jarosławca.

Rzeźba z brązu została wykonana przez artystę Roberta Sobocińskiego, pochodzącego z Poznania. Jej odsłonięcie miało miejsce w 2013 roku. Obecnie jest jednym z najczęściej fotografowanych przez turystów obiektów w całym mieście. Przystań przy nim na chwilę i zwróć szczególną uwagę na twarz Rybaka. Na pewno dostrzeżesz wyraźnie widoczne na niej zmęczenie i wysiłek. Z ich pomocą autor chciał podkreślić to, jak trudna jest praca poławiacza.

4.  Inne atrakcje i obiekty warte odwiedzenia w Jarosławcu

Choć Jarosławiec jest niewielką, nadmorską miejscowością, jest w niej wiele do zobaczenia. Trudno wymienić wszystkie tamtejsze atrakcje, dlatego część z nich zebraliśmy dla ciebie w tym punkcie. Zwiedzanie ich może zająć ci sporo czasu, ale to zaleta. Dzięki temu zawsze będziesz mieć powód, by regularnie wracać i na nowo odkrywać piękno tego uroczego miejsca.

Fot. AmberJork, CC BY-SA 4.0

Do ulubionych muzeów turystów w regionie bez wątpienia należy Muzeum Bursztynu. To prywatna inicjatywa, otwarta w 2014 roku. Znajdziesz w niej trzy stałe ekspozycje, prezentujące m.in., jak doszło do powstania bursztynu bałtyckiego. Często też możesz natrafić w tym miejscu na wystawy czasowe, prezentujące np. obróbkę czy poławianie tego cennego kruszcu. Znajduje się tam druga co do wielkości bryła bursztynu w naszym kraju. Waży aż 2906 g!

Kolejną lokalizacją, którą zdecydowanie polecamy odwiedzić, jest Galeria Rybacka. To jedyne muzeum rybołówstwa na całym Pomorzu Środkowym. Jest czynne przez cały rok i stanowi ciekawą atrakcję zarówno dla najmłodszych, jak i starszych gości. Pozwala na własne oczy przekonać się, jak wymagająca bywa praca rybaka. Zgromadzone zostały w nim najróżniejsze przedmioty i eksponaty związane z tym zawodem. Co najbardziej fascynujące, prowadzone jest przez rybaka z wieloletnim stażem. On sam też jest w tym miejscu przewodnikiem. Opowiada z prawdziwą fascynacją – na bazie własnych doświadczeń – jak wyglądała jego praca.

Tuż obok Galerii Rybackiej jest druga atrakcja, czyli Szlak Dużych Ryb, który bez wątpienia spodoba się szczególnie najmłodszym odwiedzającym. Mowa tu bowiem o ścieżce dydaktycznej, łączącej naukę z zabawą. Znajduje się na niej 14 gatunków ryb słodkowodnych i morskich. Co w nich jednak wyjątkowego? Otóż przedstawione zostały w imponującej wielkości formach. Wszystkie mierzą ok. 200 cm, są więc naprawdę ogromne! Dodatkowo wyglądają niesamowicie realistycznie.

Wypoczywając w okolicy, zajrzyj obowiązkowo do Skansenu w Starym Młynie. Znajduje się on całkiem niedaleko Enklawy Jarosławiec. Oznacza to, że swoje miejsce na Ziemi możesz stworzyć „tuż obok” tej unikatowej atrakcji. Co więcej, działkę tam kupisz na raty nawet bez kredytu bankowego. Nie musisz więc przejmować się swoją zdolnością kredytową. Zyskasz natomiast szansę na inwestycję w droższy grunt, np. w lepszej lokalizacji.

Skansen w Starym Młynie położony jest na tyle daleko od Enklawy Jarosławiec, że jego obecność nie będzie dla ciebie uciążliwa. Będziesz mógł wypoczywać, a jednocześnie spędzać czas w skansenie, gdy tylko będziesz miał na to ochotę. Poznasz w dzięki temu wspaniałą historię tego miejsca i okolicznych terenów.

Skansen mieści się w budynku starego młyna z 1928 roku i prowadzony jest przez prawdziwego pasjonata historii. Opowie ci on (oraz pokaże na przykładzie oryginalnych wnętrz i maszyn!), jak przed laty ze zboża produkowano mąkę. Bez wątpienia przybliży cię to do historii tych ziem. Szybko poczujesz z nimi związek i zrozumiesz, na czym polega ich wyjątkowy charakter.

5.  Aquapark Panorama Morska

Każdego roku turyści masowo odwiedzają ogromny Aquapark Panorama Morska. W sezonie wysokim jest on dostępny dla gości z zewnątrz. Możesz więc spokojnie mieszkać w swoim domku letniskowym w Enklawie Jarosławiec, a do wodnego parku rozrywki przychodzić tylko po to, by świetnie się bawić. Miejsca te dzieli zaledwie 15-minutowy spacer. Do twojej dyspozycji jest tam:

●     10 zjeżdżalni wodnych (6 zewnętrznych i 4 wewnętrzne),
●     dwa baseny wielofunkcyjne zewnętrzne,
●     basen wewnętrzny,
●     powietrzne gejzery i morskie fale,
●     rwąca rzeka.

Taka różnorodność to gwarancja, że dobrze bawić się tam będą turyści w każdym wieku. Spędzisz tam czas na szaleństwie ze swoimi dziećmi, ale też na relaksie z drugą połówką. W drugim przypadku bowiem przygotowana jest dla was rozbudowana strefa Wellness. Skorzystać w niej możecie z:

●     jacuzzi,
●     sanarium (połączenie łaźni parowej, kąpieli tropikalnej i kąpieli w ciepłym powietrzu),
●     suchej sauny fińskiej.

Taka regeneracja pomoże wam zapomnieć o codziennych zmartwieniach i kłopotach. Dzięki niej wypoczniecie tak, jak od dawna o tym marzyliście. Co więcej, macie możliwość skorzystania na miejscu ponadto z bogatej oferty SPA. Lista dostępnych zabiegów jest imponująco długa. Na pewno łatwo znajdziecie na niej to, na co macie aktualnie największą ochotę, np.:

●     profesjonalne masaże,
●     peelingi,
●     zabiegi na twarz,
●     zabiegi na ciało,
●     profesjonalny manicure,
●     usługi fryzjerskie.

Zależnie od wybranej oferty masz szansę zorganizować swój wymarzony dzień od początku do końca. Po wszystkim wrócisz natomiast do swojego własnego domu w urokliwej, spokojnej okolicy. To scenariusz, którego zazdrościć ci będzie wielu turystów. Odwiedzając Jarosławiec jedynie sporadycznie, brakuje im czasu na dokładne zapoznanie się z lokalnymi atrakcjami i możliwościami, które przed tobą stoją otworem.

6.  Całoroczny stok narciarski

Na osoby preferujące aktywny wypoczynek w Jarosławcu czeka o wiele więcej niż tylko zwiedzanie zabytków i kąpiele w Morzu Bałtyckim czy aquaparkach. Choć Wybrzeże raczej nie kojarzy się z górskimi sportami, w tym regionie masz szansę pojeździć nawet na nartach! Dokładnie tak, nie pomyliliśmy się. Wszystko dzięki temu, że zaledwie 10 minut od plaży, przy ulicy Uzdrowiskowej, znajduje się całoroczny stok narciarski.

To jedyny tego rodzaju obiekt zadaszony na całym polskim wybrzeżu. Jarosławiec z niego słynie i chętnie go promuje. Każdego roku kusi nim wielu miłośników szusowania, którzy chcą z wyprzedzeniem odpowiednio przygotować się do sezonu zimowego.

Narciarski stok treningowy jest wyłożony specjalnym materiałem, który imituje naturalne, śnieżne pokrycie zimowego stoku. Jego konsystencja i struktura sprawiają, że możesz bez problemu jeździć tam na nartach i snowboardzie. Co więcej, poczujesz się na nim naprawdę jak w górach, bo korzystać tam możesz ze zwykłego sprzętu. Narty, snowboard, kijki czy buty narciarskie są do twojej dyspozycji.

Obiekt jest na tyle wszechstronny i uniwersalny, że bez większego problemu możesz szlifować na nim swoje umiejętności. W ten sposób przygotujesz się do zimowego wyjazdu w góry lub po prostu będziesz się dobrze bawić, bez opuszczania Wybrzeża. To świetna rozrywka zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Co więcej, na miejsce nie musisz przyjeżdżać nawet z własnym sprzętem. Wszystko bez problemu wypożyczysz w atrakcyjnej cenie.

7.  Velo Baltica

Długa lista atrakcji dla aktywnych w okolicy Jarosławca nie ma końca. Nazwa “Velo Baltica” może początkowo brzmieć tajemniczo i nieznajomo. Dotyczy to szczególnie osób niezaprawionych w kolarstwie. Gdy jednak przyjrzymy się jej bliżej, okazuje się, że to jedna z najsłynniejszych tras rowerowych w naszym kraju. Wchodzi ona w skład międzynarodowego szlaku EuroVelo 10, biegnącego wokół Morza Bałtyckiego.

Fot. MOs810, CC BY-SA 4.0

Velo Baltica rozciąga się od Świnoujścia aż do Elbląga. To jedna z najdłuższych oznakowanych tras przeznaczonych dla rowerzystów w Polsce. Łącznie mierzy ok. 540 km, a prowadzi przez sam Jarosławiec. Szlak ten cieszy się ogromną popularnością i ty również możesz przejechać przynajmniej jego część.

Enklawa Jarosławiec pozwoli ci mieć swój własny, prywatny przystanek na trasie. Sama droga natomiast jest bardzo przyjemna i nie ma zbyt wielu przewyższeń. Polski odcinek nie powinien stanowić problemu nawet dla rowerzystów-amatorów. Zawsze też pokonać możesz zaledwie jego część lub odkrywać go po kawałku.

Malownicza trasa prowadzi przez wiele wspaniałych miejsc wzdłuż samego brzegu Morza Bałtyckiego. Dojedziesz w ten sposób do wielu popularnych i powszechnie lubianych miejscowości. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie z Jarosławca rowerowej wycieczki trwającej:

●     nieco ponad godzinę do Ustki,
●     niecałe 2,5 godziny nad Jezioro Gardno,
●     ok. 3 godziny do Słowińskiego Parku Narodowego.

Alternatywnie wyruszyć możesz szlakiem w drugą stronę i jechać:

●     godzinę do Darłowa,
●     ponad 2 godziny do Mielna,
●     ok. 4 godziny do Kołobrzegu.

To dobry pomysł zarówno na trening, jak i spędzenie całego dnia aktywnie i poza domem. Zależnie od twoich planów i upodobań, po drodze odkryjesz wiele atrakcji oraz ciekawych zabytków. Bez wątpienia trafisz też na przepyszne restauracje czy punkty widokowe, z których rozciągał się będzie przepiękny widok na brzeg Morza Bałtyckiego.

8.  Park Krajobrazowy Dolina Słupi

Fascynuje cię nie tylko samo polskie wybrzeże? Chcesz spędzać w Enklawie Jarosławiec regularnie wolny czas i odkrywać ciągle nowe miejsca w bliższej, ale i nieco dalszej okolicy? W takim razie na pewno spodoba ci się wizja wyjazdu na Kaszuby, a konkretnie do Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. Dotarcie tam zajmie ci zaledwie godzinę samochodem lub nieco ponad 3 godziny rowerem.

Fot. Michał Przybylski, CC BY-SA 3.0 PL

Na miejscu czeka na ciebie prawdziwa oaza spokoju, idealnie nadając się do wyciszenia. To idealna propozycja dla wszystkich miłośników natury. Cały obszar chroniony obejmuje dolinę rzeki Słupi, a utworzony został już w 1981 roku. Zajmuje ok. 370 km2, a aż ponad 70% jego powierzchni to lasy. Pojedyncze wsie leżące na jego terenie pełne są architektonicznych zabytków sakralnych oraz zespołów pałacowo-parkowych. Jeśli masz więcej czasu, możesz zorganizować ich śladem całą wycieczkę. Odwiedzenie ich wszystkich zając ci może nawet kilka dni.

Dolina Słupi to miejsce idealne dla miłośników natury, przyrody, ale i fotografii. Okoliczne tereny są niezwykle malownicze i pozwalają ci na uchwycenie wielu fenomenalnych kadrów. Jeśli będziesz mieć szczęście, być może uda ci się zobaczyć też wiele rzadkich roślin oraz zwierząt. Gniazduje tam m.in. orzeł bielik, a jeszcze w 2003 roku żyła tam przynajmniej jedna rodzina wilków. Na jego terenie znajdziesz ok. 70 pomników przyrody. Wśród nich szczególnie wyróżnia się „Smocze jajo”, będące głazem narzutowym o charakterystycznym wyglądzie.

Na miejscu uprawiać możesz różne rodzaje aktywności. Zależnie od twoich upodobań, mowa tu o turystyce pieszej, rowerowej, ale także kajakowej oraz konnej. Po całym terenie rozchodzą się cztery główne szlaki, wiodące zarówno przez obszary leśne, jak i rolnicze czy wzdłuż jezior i rzek. Po drodze trafisz ponadto na wiele gospodarstw agroturystycznych, pola namiotowe i wypożyczalnie sprzętu sportowego. Bez problemu więc zaplanujesz tam nawet nieco dłuższy pobyt, pozwalający na odkrycie nowych sposobów na spędzanie wolnego czasu. W połączeniu z urlopem w domku letniskowym w Jarosławcu jest to idealny pomysł na spędzanie wakacji (i nie tylko!) w Polsce.

9.  Jezioro Wicko

Wraz z działką w Enklawie Jarosławiec otrzymasz dostęp do prywatnego lasu i terenu rekreacyjnego z basenem. To idealne warunki na wypoczynek, czasem jednak możesz mieć też ochotę na nieco inne rozrywki. Jesteś fanem łowienia ryb lub żeglowania? Jeśli tak, to kapitalnie się składa, bo zaledwie ok. 5 km od osiedla czeka na ciebie urokliwe jezioro Wicko. Dawniej było ono zatoką morską. Obecnie znajduje się na Obszarze Chronionego Krajobrazu „Pas Pobrzeża na Zachód od Ustki”. Możesz dotrzeć do niego od strony Jezierzan, gdzie został przygotowany pierwszy pomost. Drugi jest niewiele dalej, wędrując spacerem w kierunku Królewic.

Na miejscu skorzystasz z wynajmu łódek i sprzętu do sportów wodnych. Wicko idealnie nadaje się do pływania także w pontonach, kajakach czy na rowerkach wodnych. Ze względu na bliskość Morza Bałtyckiego, nie jest ono oblegane przez tłumy turystów nawet w szczycie sezonu letniego. Możesz zatem cieszyć się jego urokami praktycznie przez cały rok i dzielić się nim niemalże wyłącznie z innymi mieszkańcami.

Jezioro to przyciąga również miłośników wędkowania, których wśród miejscowych i przyjezdnych nie brakuje. Możliwe jest wykupienie zezwolenia na łowienie z brzegu, z łodzi czy nawet z lodu. Najczęściej w ręce wędkarzy trafiają w tym miejscu piękne okazy karpi, płoci, okoni i szczupaków.

Po drugiej stronie jeziora rozciąga się Centralny Poligon Sił Powietrznych. Powszechnie znany jest jako „Poligon Ustka-Wicko Morskie”. W obecnej formie jest on szczelnie zamykany dla turystów wyłącznie na czas trwania ćwiczeń. Na jego terenie natomiast często organizowane są pokazy i wydarzenia specjalne. Co więcej, od strony Morza Bałtyckiego dostępne jest nawet specjalne miejsce do obserwacji trwających tam ćwiczeń. To nie lada gratka dla wszystkich fanów militariów czy wojskowości.

Organizując wycieczkę nad Wicko, warto dołożyć kilka kilometrów i odwiedzić przy okazji jeszcze Jezioro Marszewo. Położone jest ono tuż przy wsi o tej samej nazwie. Jest tam niewielka plaża miejska, a sama okolica urzeka swoją kameralnością. Co więcej, zaraz obok są stawy hodowlane. Dzięki temu mogą dobrze bawić się w tej okolicy zarówno rodzice, jak i dzieci.

10. Mekka fotografów i wędkarzy, czyli Jezioro Kopań

Jezioro Wicko znajduje się na wschód od Enklawy Jarosławiec. Spacerując w kierunku zachodnim, możesz natomiast trafić na jeszcze jedno, wyjątkowo przyjemne Jezioro Kopań. Położone jest ono na południe od wioski Wicie i zajmuje teren blisko 900 ha.

Fot. Alina Zienowicz Ala z, CC BY-SA 3.0

Akwen jest stosunkowo płytki, ale za to charakteryzuje się bardzo dobrymi warunkami żeglarskimi. Niemalże cały czas gwarantuje fale i wiatr. Przez to uwielbiają go np. windsurferzy. Dzięki bliskości Bałtyku jezioro to nie jest bardzo oblegane. To zaleta, jeśli szukasz komfortowego miejsca do spokojnego wypoczynku nad wodą.

Jezioro Kopań to kolejna, świetna lokalizacja dla wędkarzy. Zasadzić się tu możesz na okonia, sandacza czy szczupaka. Te dwa ostatnie gatunki mają tu bardzo dobre warunki do życia. Sprawia to, że rozmnażają się wyjątkowo licznie, wystarczając zarówno rybakom, jak i wędkarzom-hobbystom. Dodatkowo akwen jest regularnie zarybiany węgorzem montee. Najwięcej kamiennych raf znajduje się na południowych brzegach jeziora. Tam też możesz liczyć na największy połów i zapoznanie z innymi miłośnikami spędzania wolnego czasu w ten sposób.

Wycieczka nad jezioro Wicko to również jeszcze jedna okazja do zrobienia wspaniałych zdjęć. Mierzeja zbiornika uznawana jest za jeden z najpiękniejszych fragmentów całego Wybrzeża. Wąski pas ziemi między jeziorem i Bałtykiem robi niesamowite wrażenie. Dodatkowo klimat potęguje kanał łączący te dwa zbiorniki. Znajduje się on na trasie prowadzącej od Wicka ku Darłówkowi Wschodniemu. Mierzy 300 metrów, a niedaleko niego jest też Plaża Kopań. Nie jest to typowe, turystyczne miejsce, bo położone jest daleko od największych miejscowości. Możesz więc w nim wypoczywać, wsłuchując się w kojący szum fal i łapiąc niepowtarzalne kadry.

Jeśli masz nieco więcej czasu, to z Plaży Kopań jest zaledwie ok. pół godziny drogi do Darłowa. Możesz odwiedzić tam XIX-wieczną, kwadratową latarnię morską. Jest otwarta dla zwiedzających, a mierzy 21 metrów wysokości. Jest charakterystyczna, bo zbudowana na planie kwadratu i z czerwonej cegły. To okazja, aby porównać widok z niej do tego, który rozciągał się z Latarni Morskiej Jarosławiec. Który z nich jest piękniejszy? Oba bez wątpienia ci się spodobają i będziesz chciał do nich wracać. Kupując działkę pod inwestycję lub własny domek letniskowy w Enklawie Jarosławiec, okazja ku temu będzie nadarzać się bardzo często.

Znajdź swoje miejsce na Ziemi w Jarosławcu!

Jarosławiec ma wiele do zaoferowania zarówno turystom, jak i swoim mieszkańcom. W jego okolicy jest wiele wspaniałych miejsc, wartych odwiedzenia. Mowa tu o lokalnych atrakcjach miejskich, ale także cudach natury, wartych zobaczenia oraz sfotografowania. Coś dla siebie znajdują ponadto miłośnicy aktywnego wypoczynku. Rowery, kajaki, żaglówki, spacery i pływanie – na każdego w tym regionie czeka dokładnie to, na czym najbardziej mu zależy.

Nadmorskie tereny mają również swoje uroki poza sezonem letnim. Jarosławiec warto odwiedzić jesienią czy wiosną, ciesząc się ciągle piękną pogodą, a jednocześnie znacznie mniejszymi tłumami. Wiele miejsc natomiast unikatowego charakteru nabiera dopiero w zimie. To szansa dla ciebie, by spojrzeć na Wybrzeże z zupełnie nowej perspektywy. Na pewno zachwyci cię ono wtedy zupełnie innymi walorami niż podczas największych upałów.

Kupno działki w Enklawie Jarosławiec może być początkiem ogromnych zmian w Twoim życiu. To doskonałe rozwiązanie inwestycyjne, ale i kapitalny pomysł na stworzenie własnego domku letniskowego. Prywatny basen, las, bliskość Morza Bałtyckiego i wielu atrakcji zapewni ci wspaniałą rozrywkę za każdym razem, gdy przyjedziesz tu wypocząć. Przekonaj się sam, że polski Dubaj może stać się Twoim nowym miejscem na Ziemi. Nigdzie lepiej nie ukryjesz się przed natłokiem spraw i codziennym pędem.

Bartosz Antos

Dyrektor ds. nieruchomości

Tereny przed i po

Wybierz inwestycję:

Chłopy k. Mielna
Gąski I
Gąski II
Mielenko I
Mielenko II
Smołdzino
Mielno Molo

PRZED:
Działka inwestycyjna

59 zł / m2

53 zł / m2

53 zł / m2

65 zł / m2

39 zł / m2

30 zł / m2

430 zł / m2

PO:
Działka budowlana z infrastrukturą

290 zł / m2

421 zł / m2

421 zł / m2

300 zł / m2

181 zł / m2

179 zł / m2

1594 zł / m2

Co zrobiliśmy:

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Uzyskaliśmy pozwolenia na budowę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy sieć wodociągową do działek

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Utwardziliśmy drogę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Utwardziliśmy drogę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Utwardziliśmy drogę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Utwardziliśmy drogę

  • Uzyskaliśmy decyzję o warunkach zabudowy

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Utwardziliśmy drogę

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Utwardziliśmy drogę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

przeciągnij

Zobacz, ile zarobili nasi klienci:

Inwestycja

czas inwestycji w miesiącach

zysk w skali roku

Całkowity zysk z inwestycji

Enklawa Dziwnówek

46 miesięcy

24,42%

131,06%

Mielno Marina

59 miesięcy

20,07%

145,75%

Gąski

186 miesięcy

13,59%

620,34%

Koniusza

72 miesiące

12,41%

101,74%

Jaworek

37 miesięcy

19,32%

72,41%

Gąski I

105 miesięcy

11,47%

158,63%

Mielenko II

34 miesiące

57,80%

264,15%

Osada Jaworek sektor C

49 miesięcy

32,89%

219,39%

Smołdzino

53 miesiące

20,73%

129,83%

Mielenko II

55 miesięcy

6,93%

35,93%

Mielno Marina

41 miesięcy

36,93%

192,63%

Jaworek Sektor C

54 miesiące

37,25%

315,74%

Jaworek Sektor C

54 miesiące

37,35%

317,08%

Kameralne Kładno

50 miesiące

22,02%

129,15%

Gąski I 650

142 miesiące

12,02%

283,25%

Smołdzino

61 miesięcy

21,44%

168,46%

Smołdzino

61 miesięcy

21,44%

168,46%

Smołdzino

60 miesięcy

15,60%

106,44%

Mielenko

75 miesięcy

13,00%

114,71%

Mielenko II

53 miesiące

10,51%

55,47%

Mielno Molo

24 miesiące

24,68%

55,46%

Gąski II 950

59 miesięcy

10,29%

61,87%

Mielenko

72 miesiące

10,17%

78,82%

Mielenko

64 miesiące

8,25%

52,62%

Mielenko

64 miesiące

8,28%

52,88%

Chłopy

57 miesięcy

7,68%

42,11%

Chłopy

57 miesięcy

9,12%

51,38%

Wytowno

75 miesięcy

7,81%

60,04%

Gąski I 650

39 miesięcy

10,46%

38,18%

Wytowno

74 miesiące

8,22%

62,79%

Chłopy

55 miesięcy

5,41%

27,34%

Smołdzino

53 miesiące

16,11%

93,45%

Mielenko II

33 miesiące

10,06%

30,17%

Gąski I 650

29 miesięcy

7,44%

18,93%

Chłopy

43 miesiące

6,60%

25,74%

Pokaż więcej

Przesuń, żeby zobaczyć wszystkie kolumny

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.











    * Pole obowiązkowe